(VIDEO) Kasno su ukapirali Putinov manevar! Ruska "flota u senci" ne služi samo za prevoz nafte, ima mnogo važniju ulogu!
Podeli vest
Ruska flota u senci od početka operacije u Ukrajinu 2022. godine je porasla i sada se sastoji od impozantnog broja brodova! I Putinu ne služi samo samo za prevoz nafte i zaobilaženje sankcija SAD i Zapada. Ne, njoj je namenjena mnogo značajnija uloga. Ona je u međuvremenu postala takozvana "flota za stratešku plovidbu". I to ogromna!
Podsetimo, ruska flota u senci sastoji se od brodova koji rade van zvaničnog sveta brodarstva. Ona je "trn u oku" za legalno operativne brodove, pomorske države, ali i dodatna pretnja za članice NATO i Ameriku. Brodovi ove flote su u vlasništvu su "nekih čudnih kompanija", nemaju funkcionalno osiguranje i plove pod zastavama Gabona i drugih zemalja koje se ne mogu pohvaliti velikim pomorskim iskustvom.
Lider Rusije Vladimir Putin opalio je žestok šamar Americi i Zapadu optuživši ih kako sebe vide na čelu sveta i "smatraju se predstavnicima Boga na Zemlji iako ni sami u njega ne veruju".
Vodeći ekspert Fondacije za nacionalnu energetsku bezbednost Stanislav Mitrahovič smatra da dalja primena sankcija protiv tankera koji prevoze rusku naftu neće biti efikasna. Prema njegovom mišljenju, malo je verovatno da će SAD odlučiti da upotrebi silu da ih privede. Mnogi eksperti upozoravaju da je, ako SAD to pokušaju, rat sa Moskvom neminovan!
11.12.2024
22:30
Da sve bude još problematičnije za Vašington i Brisel brodove ruske flote u senci je teško identifikovati. Trenutno se procenjuje da ta flota čini najmanje 17 procenata globalne flote tankera za naftu. Istovremeno, i veliki broj drugih tankera i teretnih plovila sada takođe deo nje. To znači da su vlasnici više od 1.000 trgovačkih plovila stali na stranu Rusije.
Naravno, vlasnici brodova u senci koji se kriju iza raznih kompanija možda ne podržavaju politički Kremlj, ali su iskoristili poslovnu priliku. Sada bi i oni i njihovi brodovi bi mogli da pomognu Kremlju i na druge načine. Naime, Kremlj bi mogao da koristi ovu flotu "za stratešku plovidbu".
Strateška plovidba je eufemizam za brodove koji obavljaju vojne aktivnosti daleko od očiju javnosti. To su komercijalni brodovi koji prevoze opremu potrebnu vojsci, od tenkova do goriva. A ako bi Rusija ili njeni prijatelji odlučili da pokrenu novi vojni sukob, flota u senci bila bi važan faktor u toj igri.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp mogao bi da pokuša da ukine sankcije kojima se zamrzavaju sredstva ruske Centralne banke kako bi se revidirali uslovi američkog kredita Ukrajini u iznosu od 20 milijardi dolara, piše Njujork tajms.
Rusija će odneti istorijsku pobedu na svim frontovima – pravom i diplomatskom, izjavila je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
06.12.2024
18:15
Rusija je svesna da su kapaciteti Amerike u teškom stanju. Od ranih godina Hladnog rata, sistem strateškog plovidbe se sastojao od brodova i pomoraca zaposlenih u komandi za pomorske plovidbe Pentagona, kao i od brodova koje je organizovala civilna pomorska administracija i angažovana od privatnog sektora. Iako je ovaj sistem uglavnom dobro funkcionisao tokom tog perioda, sada je u očajnom stanju.
Istovremeno, Pentagon neće tek tako dopustiti Putinu da "preuzme okeane". SAD ozbiljno kreću u popravljanje sopstvene "strateške plovidbe", tim pre jer sada moraju da u kalkulacije ubace ne samo oružani sukob sa Rusijom već i sa Kinom, koja ima brutalnih 5.997 trgovačkih brodova pod svojom zastavom i 842 pod zastava Hong Konga.
Bivša kongresmenka Tulsi Gabard, koju je Donald Tramp predložio za direktorku nacionalne obaveštajne službe, otkriva da je 2017. godine Amerika pokušala da sruši rusku vladu.
Najbolje bezbednosne garancije za Ukrajinu su članstvo u Evropskoj uniji i NATO, ali ona neće prihvatiti da samo jedan njen deo bude pozvan da uđe u Alijansu, izjavio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posle razgovora sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednik Donald Tramp najavio je da bi podržao plan Senata o uvođenju sankcija zemljama koje posluju sa Rusijom, uključujući carine do 500 odsto na uvoz iz zemalja koje kupuju ruske energente, a ne podržavaju Ukrajinu.
Sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina sa specijalnim predsedničkim izaslanikom SAD Stivom Vitkofom imao je za cilj da predsedniku SAD Donaldu Trampu prenese šta ne podleže diskusiji u mirovnom planu za Ukrajinu.
Lider Rusije Vladimir Putin opalio je žestok šamar Americi i Zapadu optuživši ih kako sebe vide na čelu sveta i "smatraju se predstavnicima Boga na Zemlji iako ni sami u njega ne veruju".
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić uputio je oštru kritiku blokaderskom pokretu, upozorivši da retorika kojom se služe opasno klizi ka istorijskim obrascima najmračnijih režima 20. veka.
Vladimir Đukanović, advokat ministra kulture Nikole Selakovića, oglasio se na svom Iks nalogu povodom objave Marinke Tepić u vezi sa slučajem koji se vodi protiv Selakovića.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je rekao kako akcija legalizacije nelegalnih objekata "Svoj na svome" počinje 8. decembra i veruje da će to rešenje biti povoljno i uspešno za građane.
Sve više malih prodavaca odlučuje da robu nabavlja putem popularnih trgovinskih lanaca "Temu" i "Shein", a kasnije iste artikle preprodaju desetostruko više!
Iz Ministarstva poljoprivrede potvrdili su kako je vanredna inspekcijska kontrola obišla tri kompanije za proizvodnju mleka i potvrdili kako nema zloupotreba mleka u prahu u UHT mleku.
Vozač I.S. (23) iz Zaječara, koji je optužen da je 10. juna nadomak sela Malča kod Niša izazvao tešku saobraćajnu nesreću u kojoj je život izgubila trogodišnja devojčica, a tri osobe su teško povređene, izjavio je u istrazi da se samog udesa – ne seća.
Brajanu Volšu kom se sudi za ubistvo supruge Ane Volš, danas je nastavljeno suđenje, a u sudnici je pušten snimak sa nadzorne kamere za koji tužioci tvrde da je nastao nakon Aninog nestanka.
Po nalogu Višeg јavnog tužilaštva u Pančevu određeno јe zadržavanje prema licima L.X.G. (40), C.J.L. (38) i W.T. (43), državljana Narodne Republike Kine, u traјanju do 48 časova.
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
Opera Đuzepa Verdija "Rigoleto", pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, biće izvedena 7. decembra na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, saopšteno je danas iz tog teatra.
Apple je otkrio da se ogrebotine na Ajfonu 17 Pro mogu efikasno ukloniti pomoću slane vode. Testiranja su pokazala da ova metoda daje bolje rezultate od uobičajenih sredstava za čišćenje.
Glavobolja je jedan od najčešćih zdravstvenih problema savremenog čoveka i mnogima ozbiljno narušava kvalitet života. Iako su epizode često kratkotrajne i bezopasne, veliki broj ljudi se bori sa čestim, intenzivnim ili dugotrajnim oblicima bola.
Princeza Kejt Midlton ne prestaje da iznenađuje javnost i medije, pa je to i uradila tokom zvanične posete nemačkog predsednika pojavivši se sa novom frizurom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar