• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

11.01.2025

14:40

Premijer Grenlanda najavio referendum! SAD u pripremi za istorijske pregovore sa ostrvom!

EPA

Vesti

Premijer Grenlanda najavio referendum! SAD u pripremi za istorijske pregovore sa ostrvom!

Premijer Grenlanda Mute Egede izjavio je da je spreman da razgovara sa novoizabranim predsednikom SAD-a Donaldom Trampom, nakon što je Tramp izjavio da je vlasništvo nad ovom danskom prekomorskom teritorijom "apsolutna potreba" za nacionalnu bezbednost SAD-a.

Tramp, koji preuzima dužnost 20. januara, nije isključio mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomskih pritisaka kako bi osigurao američko vlasništvo nad ostrvom, navodi se u njegovoj izjavi od utorka.

Na konferenciji za novinare održanoj u Kopenhagenu, zajedno sa danskom premijerkom Mete Frederiksen, Egede je upitan da li je imao kontakt sa Trampom.

- Ne, ali spremni smo za razgovor - odgovorio je.

Na pitanje o Trampovom stavu da ne isključuje upotrebu sile kako bi ostvario svoj cilj, Egede je izjavio da smatra tu izjavu "ozbiljnom", ali je naglasio da „Grenland pripada Grenlanđanima.“

Takođe je istakao značaj međunarodne saradnje sa saveznicima i potvrdio da će ostrvo nastaviti da sarađuje sa SAD-om i u budućnosti.

Foto: EPA

Premijer Grenlanda Mute Egede

Grenland je dobio pravo na samoupravu od Danske 1979. godine, a 2009. mu je omogućeno pravo da proglasi nezavisnost putem referenduma.

Lider ostrva koji se zalaže za nezavisnost ponovo je istakao ovu ambiciju na konferenciji za novinare u petak.

- Želja za nezavisnošću, potreba da budemo u svojoj kući, verovatno je razumljiva svim ljudima na svetu,” izjavio je Egede. „Ne želimo da budemo Danci, ne želimo da budemo Amerikanci, želimo da budemo Grenlanđani - rekao je Egede.

Egede je novinarima rekao da će glasanje o nezavisnosti „uskoro biti održano.“

Danska premijerka Mete Frederiksen istakla je „snažnu želju mnogih Grenlanđana da krenu ka nezavisnosti,“ što je opisala kao „legitimnu i razumljivu težnju.“

I Frederiksen i Egede su ranije odbacili predloge Donalda Trampa o kupovini Grenlanda. „Mi nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju,“ izjavio je Egede u decembru, nakon što je Tramp ponovo izrazio interesovanje za ostrvo.

Foto: EPA

Premijer Grenlanda Mute Egede i premijerka Danske Mete Frederiksen tokom konferencije za novinare

U četvrtak je Frederiksen izjavila da je predložila razgovor sa Trampovim timom. „Intenzivno se radi na saradnji sa Amerikancima,“ rekla je za danski TV2. Dodala je da Danska i njen najvažniji saveznik, SAD, dele zajednički cilj „jačanja sigurnosti zapadnog saveza.“

Grenland je domaćin američke vojne baze i infrastrukture za rano upozoravanje na balističke rakete.

Podsetimo da je Grenland deo Danske od poznog 17. veka kada je bio smatran kolonijom ili prekomorskom teritorijom danske krune.

U periodu između dva svetska rata Grenlandu je ponuđena nezavisnost koju je ostrvo odbilo zbog, vojnih, političkih i ekonomskih beneficija koje su stanovnici uživali kao deo Danske.

Nakon toga 1954. godine Grenland sa svojim građanima uveden je u danski ustav koji domorodačkom narodu garantuje jednaka građanska prava.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Vatrogascima oči pune suza! Rame uz rame sa narodom bore se protiv vatre u Deliblatskoj peščari - Ovo ih je posebno dirnulo (FOTO)
Srbija

Vatrogascima oči pune suza! Rame uz rame sa narodom bore se protiv vatre u Deliblatskoj peščari - Ovo ih je posebno dirnulo (FOTO)

Situacija sa požarom u Deliblatskoj peščari znatno je stabilnija i pod kontrolom, a broj aktivnih žarišta je drastično smanjen u odnosu na prethodne kritične dane, kažu pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i meštani koji zajedno sa njima od početka avgusta danonoćno gase vatrenu stihiju koja guta okolna sela i šume.

12.08.2026

17:28

Hronika

Magazin

Koje sedište u avionu najviše pomaže da zaspite? Stjuardesa otkrila tajnu
Putovanja

Koje sedište u avionu najviše pomaže da zaspite? Stjuardesa otkrila tajnu

Stjuardesa Šeri Piters, koja iza sebe ima čak 27 godina iskustva u avio-industriji, otkrila je nekoliko korisnih trikova koji putnicima mogu pomoći da se lakše naspavaju tokom dugih letova i izbegnu iscrpljenost nakon sletanja. Kako objašnjava, izbor sedišta može imati veliku ulogu, a uz nekoliko jednostavnih saveta putovanje može biti znatno prijatnije.

12.08.2026

21:05

Džet set