Potvrđeno! Izrael i Hamas konačno potpisali sporazum o primirju!
Podeli vest
Kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua potvrdio je rano jutros da su pregovarački timovi Izraela i Hamasa u Dohi potpisali sporazum o primirju i oslobađanju talaca.
Prema saopštenju iz Netanjahuovog kabineta, premijer je za danas zakazao sastanak Saveta za bezbednost na kojem će se glasati o tom sporazumu, nakon čega treba da se sastane vlada, navodi Tajms of Izrael.
Izraelski ministar finansija iz krajnje desničarske partije, Becalel Smotrič, oštro je osudio sporazum o primirju u Gazi, preteći da će podneti ostavku i povući svoju partiju „Religiozni cionizam“ iz vladajuće koalicije.
Izraelska vlada će sutra zasedati kako bi odobrila sporazum o prekidu vatre u Gazi, objavili su danas izraelski mediji.
16.01.2025
20:20
Međutim, sastanak vlade neće biti održan do subote uveče, rekao je Netanjahuov portparol, objašnjavajući da se protivnicima sporazuma mora ostaviti rok od 24 sata da podnesu žalbu Vrhovnom sudu, pri čemu mnogi od njih poštuju Šabat.
Sastanak Saveta za bezbednost biće održan tek nakon što se izraelski pregovarači vrate iz Dohe.
Očekuje se da će vlada raspravljati o sporazumu u subotu, a 24-satni period za podnošenje žalbi završava se u nedelju, što znači da će dogovor stupiti na snagu u ponedeljak.
Sirijski de fakto lider Ahmed Al Šara izjavio je danas da je ta zemlja spremna da poželi dobrodošlicu snagama UN u uspostavljenu tampon zonu sa Izraelom.
Srbija je zahvaljujući mudroj politici predsednika Aleksandra Vučića postala slobodna zemlja u kojoj ne postoje nikakva antisemitska osećanja, i zemlja koja je okrenuta ka miru, ne samo na Bliskom istoku, već i u celom svetu, a tako će zasigurno biti i u budućnosti.
U prvoj fazi sporazuma, koja traje šest nedelja, podrazumeva se postepeno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, kao i oslobađanje 33 Izraelca, uključujući žene, decu i muškarce starije od 50 godina, kao i dva Amerikanaca - Kita Sigela i Sajgouija Dikela Čina.
Pregovori za drugu fazu sporazuma počeće 16. dana od početka prve faze, a ta faza će verovatno obuhvatiti oslobađanje svih preostalih izraelskih talaca koje drži palestinska militantna grupa Hamas, trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze, u zamenu za oslobađanje više od 1.000 palestinskih zatvorenika.
Treća faza će obuhvatiti vraćanje svih preostalih tela i početak obnove Gaze pod nadzorom Egipta, Katara i Ujedinjenih nacija.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, izjavila je danas da se Rusija nada da će sporazum o primirju između Izraela i palestinskog pokreta Hamas pomoći u stvaranju uslova za rešenje palestinskog problema.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hamas neće pristati da produži prvu fazu sporazuma o prekidu vatre u Gazi kako je tražio Izrael, rekao je u danas visoki zvaničnik ove militantne grupe Mahmud Mardavi.
Stotine oslobođenih palestinskih zatvorenika stiglo je u Evropsku bolnicu u Pojasu Gaze, gde bi trebalo da bude vraćeno 445 Palestinaca u okviru primirja Hamasa i Izraela.
Izrael je odložio oslobađanje više od 600 palestinskih zatvorenika, optužujući Hamas za organizovanje „ponižavajućih“ ceremonija tokom primopredaje talaca, što je ocenio kao kršenje dogovora o primirju.
Izraelski ministar finansija iz krajnje desničarske partije, Becalel Smotrič, oštro je osudio sporazum o primirju u Gazi, preteći da će podneti ostavku i povući svoju partiju „Religiozni cionizam“ iz vladajuće koalicije.
U Srbiji je počeo Dan žalosti zbog tragedije koja se dogodila u Severnoj Makedoniji usled požara koji je izbio u diskoteci Puls u Kočanima kada je poginulo 59, a povređeno 155 osoba.
Čitav Balkan potresla je vest o požaru u diskoteci u Kočanima gde je stradalo 59, a povređeno više od 150 ljudi,. Ovo je već četvrta masovna tragedija sa kojom se Severna Makedonija suočila.
Denis Mahmutović, antisrpski propagandista hrvatskog portala Telegraf, preko hrvatskog RTL-a, pridružio se blokaderima plenumašima, N1 i opoziciji u vređanju studenata koji su mirno protestovali u Pionirskom parku sa zahtevom da se vrate na fakultete.
Opozicionar iz Zeleno-levog fronta i profesor FPN-a Đorđe Pavićević složio se sa pretnjama lidera Novog DSS-a Miloša Jovanovića i poručio da "vreme ističe".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće danas predstavnike iz gradske uprave opštine Obrenovac, koje su u ponedeljak, tokom prepodneva, ''brutalno terorisali opozicioni nasilnici''.
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju prvu sednicu prvog redovnog zasedanja, a na dnevnom redu je preostalih 13 od 70 tačaka, koliko je ukupno bilo na dnevnom redu.
Srpska pravoslavna crkva danas slavi dan sećanja na Svetog mučenika Konona Isavrijskog, svetitelja iz 2. veka koji je zbog svoje vere i istrajnosti strašno stradao.
Muškarac M. B. (41) sumnjiči se da je lovačkim nožem ubio svoje roditelje oca J. B. i majku sinoć u porodičnom stanu u Ulici Danice Marković u čačanskom naselju Ljubić kej.
Ljupčo Papazov, predsednik Opštine Kočani u ostavci, saslušan je povodom tragedije u diskoteci Puls, u kojoj je u noći između subote i nedelje poginulo 59 osoba, a više od 150 je povređeno.
Čitav Balkan potresla je vest o požaru u diskoteci u Kočanima gde je stradalo 59, a povređeno više od 150 ljudi,. Ovo je već četvrta masovna tragedija sa kojom se Severna Makedonija suočila.
Osumnjičeni za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju, Alija Balijagić (65), izručen je danas Crnoj Gori, a priikom ekstradicije koja je izazvala veliku pažnju javnosti rekao je da se dobro oseća.
Sumnjali su svi kada je Srđan Blagojević (51) zimus imenovan za šefa stručnog štaba FK Partizan, a ispostavilo se da je on uspeo da izvuče maksimum iz igrača, što potvrđuju i sjajni rezultati u drugom delu sezone.
Dečak Entoni, navijač Santosa, izgubio je oko tokom borbe sa opakom bolešću, a onda je od protetičara tražio da mu umesto zenice stave grb voljenog kluba.
Poraz Partizan u Dubaiju (80:72) u 23. kolu ABA lige zakomplikovao je borbu za vrh tabele regionalnog takmičenja, dok su košarkaši Crvene zvezde pobedom protiv Mege 81:72 okončali seriju od tri uzastopna poraza u svim takmičenjima i ostali u trci za vrh tabele pred nastavak takmičenja.
Nikola Jokić nije igrao za Denver u pobedi protiv Golden Stejta (114:105), najavili su Nagetsi da bi mogao da propusti ovaj duel, a sad svi strahuju da se povreda srpskog centra ozbiljno pogoršala.
Jugoslovenski film "Slučaj Openhajmer", snimljen 1970. godine, nastao je mnogo pre holivudskog filma "Openhajmer", koji je tek decenijama kasnije osvojio svet.
"Pepeljuga", mjzuikl za decu i odrasle, apsolutno je opravdao svoj naziv jer su deca uživala u bajkovitoj priči, dok su se ona, malo starija deca, vratila u detinjstvo.
Emili Ratajkovski (34) ponovo je zapalila mreže - ovoga puta u crnom donjem vešu koji ističe njenu neverovatnu figuru. A na jednoj fotografiji, sve oči su uprte u njen bujni dekolte, zbog kojeg muškarci gube razum!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar