Vojni komesari će ići u zatvor! Pravac Krasnoarmejsk! Teško na frontu, kapija ka Dnjepru je otvorena?
Rat u Ukrajini, 1070. dan.
28.01.2025
06:25
EPA/Shutterstock
Vesti
Prema rečima pukovnika ukrajinske Službe bezbednosti (SBU) u penziji, Olega Starikova, koji je o ovom pitanju govorio u intervjuu za YouTube kanal „Fabrika Novosti“, Pokrovsk ima strateški značaj za ceo region.
Grad je od izuzetne važnosti zbog svoje uloge kao transportnog čvorišta koje povezuje Donjeck sa Dnjepropetrovskom, ali i sa severnim delovima Donjecke oblasti, uključujući Kramatorsk i Slavjansk.
Pukovnik Starikov je naglasio da bi zauzimanje Pokrovska značilo „rešenje sudbine južnog Donbasa“, jer bi ukrajinskim snagama bile uskraćene ključne logističke rute. To uključuje železničke i putne pravce, koji su do sada služili za snabdevanje Oružanih snaga Ukrajine (OSU).
Starikov je ukazao na ozbiljne probleme sa kojima se ukrajinske snage suočavaju na ovom pravcu. Prema njegovim rečima, ukrajinske trupe su u stanju operativno-taktičke krize, koja se pogoršava napredovanjem ruskih jedinica.
Jedan od najvećih izazova za ukrajinsku stranu, kako navodi Starikov, jeste ubrzano gubljenje teritorija, koje bi uskoro moglo dostići nivo „geometrijske progresije“.
Ova kriza dodatno se manifestuje kroz poteškoće u odbrani ključnih položaja, dok ruske snage efikasno seku logističke linije neprijatelja.
Foto: Foto: Printscreen/X, Shutterstock
Na ove probleme ukazao je i lider Donjecke Narodne Republike, Denis Pušilin, koji je istakao da ruske snage intenzivno rade na presecanju svih logističkih mogućnosti ukrajinske vojske na pokrovskom pravcu.
Pokrovsk nije samo strateška vojna tačka, već i jedan od najvažnijih logističkih centara u regionu. Prema podacima iz 2022. godine, grad broji više od 61.000 stanovnika i predstavlja ključno čvorište za železnički i drumski saobraćaj.
Grad povezuje Donjeck sa Kramatorskom, Slavjanskom i Dnjepropetrovskom oblasti, čineći ga vitalnom infrastrukturnom tačkom za ovaj deo Donbasa.
Zauzimanje Pokrovska omogućilo bi ruskim snagama ne samo da eliminišu ukrajinske linije snabdevanja, već i da otežaju pokrete ukrajinskih trupa u južnom Donbasu.
Prema mišljenju Starikova, ruske snage bi kontrolom Pokrovska stekle stratešku prednost, omogućivši dalji prodor ka severu i zapadu Donjecke oblasti. Ovo bi značajno oslabilo ukrajinsko vojno prisustvo u regionu i dodatno zakomplikovalo njihove odbrambene operacije.
Starikov je istakao i važnost vremena u ovom sukobu. Prema njegovim rečima, ukrajinska strana ga sve više gubi, jer produženje konflikta dovodi do ubrzanog gubitka teritorija, čime se dodatno pogoršava njihova pozicija.
Na našoj strani vreme ne igra - izjavio je Starikov, ukazujući na sve veće probleme sa ljudstvom, logistikom i moralom unutar ukrajinskih snaga.
Borbe za Pokrovsk mogle bi biti presudne za kontrolu nad južnim Donbasom. Zauzimanje ovog grada od strane ruskih snaga ne bi samo osiguralo stratešku prednost, već bi i znatno oslabilo ukrajinske trupe, koje bi se našle u ozbiljnim logističkim problemima.
Operativno-taktička kriza, koju je opisao Starikov, može dodatno ubrzati gubitak teritorija za Ukrajinu, čime bi ruske snage osigurale dominantnu poziciju na ovom pravcu. Sve to ukazuje na ključni značaj Pokrovska za sudbinu celog južnog Donbasa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
06.12.2025
17:44
Povodom 9 meseci od kako su studenti koji žele da uče i koji se suprotstavljaju blokaderskom ludilu i teroru okupljeni u Pionirskom parku ili takozvanom Ćacilendu građanima koji ih podržavaju obratio se student Vladimir Balać.
06.12.2025
17:02
Gradonačelnici četiri opštine na severu KiM, nakon što su preuzeli dužnost od albanskih gradonačelnika, u zgradama opština zatekli su katastrofalno stanje.
06.12.2025
15:41
Blokader Petar Đurić, nakon što smo otkrili da se bahati na odmoru u lukusuznom hotelu Dubaiju i uživa u bazenu dok poziva narod da ustane protiv vlasti, nastavio je da širi opasnu mržnju prema novinarima koji su već dugo na meti blokadera.
06.12.2025
15:08
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
06.12.2025
14:48
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
06.12.2025
11:08
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
05.12.2025
10:57
Šampion Exatlona nije onaj ko je preživeo - već onaj ko je pobeđivao. I zato je ovo takmičenje čista esencija sporta.
03.12.2025
13:31
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
03.12.2025
12:39
Premijera novog filma "Snaga jedinstva" biće prikazana u večeras u 22.30 časova na televiziji Informer!
01.12.2025
20:27
Praznična atmosfera uveliko je počela, a zajedno sa njom povećao se i intenzitet saobraćaja, što je dovelo do gužvi na glavnim putevima, ali i u urbanim sredinama.
06.12.2025
18:56
U današnjoj epizodi "Političkog kviza" tenzija nikad veća.
06.12.2025
18:45
Jedni mladenci su šokirali svoje goste kada su beležili iznose novčanih poklona koji su dobili na svadbi u ni manje, ni više, već Eksel tabelama!
06.12.2025
17:00
Srbija je tokom 2024. godine izvezla ukupno 3.942 tone žestokog alkoholnog pića, ukupne vrednosti 2,5 milijardi dinara,od čega samo rakije - 2.981 tona, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
06.12.2025
16:10
Veliki požar izbio je oko 17 časova nedaleko od benzinske pumpe u Malom Mokrom Lugu.
06.12.2025
18:43
U mestu Markovac, nedaleko od skretanja za Stublinu na putu Orašac-Markovac došlo je do lančanog sudara u kojem je učestvovalo nekoliko vozila.
06.12.2025
18:04
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
06.12.2025
17:22
Kuća u Čačku, u kojoj se rano jutros dogodio stravičan zločin, kada je, kako se sumnja, sin zaklao oca i majku, a potom presudio i sebi nožem, kao da je ukleta, pričaju komšije.
06.12.2025
16:44
Josip Oršuš (40), koga je policija tražila nakon ubistva i ranjavanja u naselju Sitnice na severu Hrvatske, uhapšen je u Sloveniji, saopštila je lokalna policija.
06.12.2025
17:10
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
06.12.2025
11:03
Večeras se na Prvom programu RTS emituje osma epizoda serije "Tvrđava" sa početkom u 20.11 sati.
06.12.2025
08:03
Glumica Ivana Panzalović napravila je pravi haos na Instagramu nakon što je objavila seriju vrelih fotografija iz Dubaija.
05.12.2025
16:01
Pevačica La Toja Džekson, sestra pokojnog Majkla Džeksona, objavila je na Instagramu fotografije na kojia je mršavija nego ikad.
05.12.2025
15:05
Astrolozi najavljuju da Rakovi, Strelčevi i Ribe ulaze u "pobedničko razdoblje" - period kada će im sve ići od ruke.
06.12.2025
19:00
Melanija Tramp se pojavila na tradicionalnom paljenju jelke, južno od Bele kuće i sve prisutne je oduševila izgledom.
06.12.2025
17:40
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
06.12.2025
17:00
Zdravija, ali jednako ukusna, posna ruska salata predstavlja savršen spoj jednostavnih, ali složenih ukusa, čineći je nezaobilaznim delom svakog slavskog stola.
06.12.2025
16:20
Sve što vam je potrebno za stvaranje pravog zavodničkog mejkapa jeste samo jedan tufer.
06.12.2025
15:40
Političar Čedomir Jovanović podelio je putem Instagrama snimak na kom peva grašku i nasmejao sve pratioce.
06.12.2025
15:51
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
06.12.2025
15:22
Pevač Aca Lukas pohvalio je harmonikaša i kompozitora Dragana Stojkovića Bosanca, što mu baš i nije svojstveno.
06.12.2025
15:04
Pevačica Ivana Selakov prisetila se studentskih dana sa pevačem Sašom Kovačevićem, te otkrila kako je među njima vladala velika ljubav i da su zajedno započeli karijeru.
06.12.2025
14:34
Porodica i prijatelji pevača Džeja Ramadanovskog danas su posetili njegov grob, a od kolega sa estrade došli su samo pevačica Mina Kostić, Zoran Jagodić Rule i Acko Nezirović,
06.12.2025
14:01
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar