Strah se širi NATO savezom! Putin ima novi cilj, Ukrajina nije kraj: Šef Vojnog komiteta poslao zastrašujuću poruku!
Podeli vest
Ukrajina neće biti poslednja meta Vladimira Putina, upozorio je predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, admiral Đuzepe Kavo Dragone, pozivajući evropske saveznike da povećaju proizvodnju naoružanja i na vreme se pripreme za moguće sukobe.
Eksplozija koja se dogodila pre dva dana u blizini kafeterije "U Sku" u južnoukrajinskom gradu Nikolajevu rezultat je samoubilačkog napada, za koji ukrajinske vlasti optužuju ruske bezbednosne službe.
Sjedinjene Američke Države i Belorusija mogle bi postići dogovor o ublažavanju sankcija Vašingtona, piše Njujork tajms, pozivajući se na anonimne izvore iz Bele kuće.
16.02.2025
11:10
NATO ima dovoljnu moć da porazi Rusiju
Iako je potrebno veće angažovanje članica, alijansa raspolaže dovoljnom vojnom snagom da u slučaju eskalacije nadvlada Rusiju, kako u konvencionalnom, tako i u nuklearnom sukobu, rekao je admiral. U intervjuu za Tajms, Kavo Dragone je upozorio odbrambenu industriju da mora da prestane da razmišlja o profitu i pređe na „ratni način razmišljanja“, gde je glavni cilj zaštita života na frontu.
- Kao predsedavajući Vojnog komiteta, savetujem generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea o ključnim vojnim pitanjima, uključujući broj vojnika i strukturu snaga - objasnio je. Italijanski admiral, koji je ranije bio načelnik Generalštaba Oružanih snaga Italije, prošlog meseca je preuzeo funkciju od admirala Roba Bauera.
Ruska vojska saopštila je da je preuzela kontrolu nad selom Berezivka u istočnom delu Donjecke oblasti, blizu puta koji povezuje ključne gradove, dok Moskva nastavlja postepeno da zauzima teritoriju.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u Minhenu da bi želeo da specijalni izaslanik predsednika SAD za Ukrajinu, Kit Kelog, zajedno s njim poseti liniju fronta na istoku zemlje i lično se uveri u ratnu situaciju, kako bi te informacije preneo Donaldu Trampu.
16.02.2025
09:40
Tramp je nesvakidašnja ličnost
Dolaskom Donalda Trampa u Belu kuću i usled neizvesnosti oko budućnosti Ukrajine, Kavo Dragone je priznao da je već proveo nekoliko noći radeći u svom kabinetu.
- Tramp je nesvakidašnja ličnost - rekao je admiral tokom Minhenske bezbednosne konferencije u hotelu Bajerišer Hof, gde su svetski lideri diskutovali o globalnim izazovima.
Foto: Foto: Shutterstock, Reuters
On je umanjio značaj sve većih razlika između SAD-a i evropskih saveznika unutar NATO-a, naglašavajući da je globalni poredak bio u krizi i pre najnovijih događaja.
Kavo Dragone je komentarisao i Trampov 90-minutni telefonski razgovor sa Putinom, kao i navodne ustupke koje je američki ministar odbrane Pit Hegset ponudio u vezi sa statusom Ukrajine. On je pohvalio evropske ministre odbrane zbog „zrele reakcije“ na Trampovu politiku, koju su neki saveznici nazvali „politikom popuštanja“ i „opasnom zamkom“.
Putinova stvarna pobeda nije prihvatljiva
- Prava pobeda za Putina nije prihvatljiva - naglasio je Kavo Dragone. Dodao je da Ukrajina mora biti aktivni učesnik mirovnih pregovora jer je reč o njenoj budućnosti, a da se u proces mora uključiti i Evropska unija.
- Ukrajina neće biti njegova poslednja meta - upozorio je admiral, podsećajući na rusku invaziju na Gruziju 2008. godine, aneksiju Krima 2014. i punu invaziju na Ukrajinu 2022. godine.
Evropa strahuje od novog ruskog napada
Mnogi evropski lideri, posebno oni iz baltičkih zemalja, plaše se da bi mirovni sporazum pod američkim pokroviteljstvom mogao samo privremeno zamrznuti sukob, dajući Rusiji dovoljno vremena da obnovi vojsku i ponovo pokuša da zauzme Ukrajinu, kao i da prodre dublje u istočnu Evropu.
- Videćemo da li je Putin promenio svoj stav i da li mu sada može biti verovano, ali NATO će ga pažljivo pratiti i nadgledati svaki njegov potez - poručio je Kavo Dragone.
Putin zna da ne može pobediti NATO
On je takođe istakao da bi u Ukrajinu mogla biti poslata međunarodna mirovna misija pod okriljem Ujedinjenih nacija kako bi se osigurala stabilnost i bezbednost u zemlji. Sjedinjene Američke Države jasno su stavile do znanja da ne nameravaju da šalju NATO trupe u Ukrajinu, ali bi ovakav pristup omogućio zaštitu bez direktnog vojnog angažmana alijanse.
Foto: Shutterstock/Reuters
Iako je svestan rastućih pretnji iz Rusije i Kine, Kavo Dragone je uveren da NATO neće morati da aktivira Član 5 Severnoatlantskog ugovora, prema kojem bi napad na jednu članicu značio napad na ceo savez.
- Putin zna da bi u tom slučaju izgubio više nego što bi mogao da dobije. Svestan je da bi to bio njegov kraj - rekao je admiral, dodajući da NATO funkcioniše kao „polisa osiguranja“.
Na pitanje da li je NATO vojno jači od Rusije, odgovorio je: „Apsolutno, i to i u konvencionalnom i u nuklearnom aspektu. Američki, britanski i francuski nuklearni kišobran jači je od ruskog arsenala.“
Industrija mora prestati da razmišlja o profitu
Uprkos trenutnoj vojnoj nadmoći, Kavo Dragone je upozorio da NATO mora dodatno ojačati svoje odbrambene kapacitete. Pozvao je proizvođače oružja da ubrzaju proizvodnju, udvostruče kapacitete i snize cene.
- Industrija mora prestati da razmišlja o profitu i da počne raditi brže. Ovo je poziv na buđenje jer industrija kaska za potrebama na terenu. Još uvek funkcionišu po starim principima, gde je zarada primarni cilj. Sada moraju shvatiti da su deo odbrambenog sistema. Naši vojnici rizikuju svoje živote u rovovima i ne smemo ih ostaviti bez opreme -naglasio je.
Unutar NATO-a neće biti sukoba
Komentarišući Trampove pretnje Kanadi i Grenlandu, autonomnoj teritoriji Danske, Kavo Dragone je takve tvrdnje nazvao „potpunom fantazijom“.
- Unutar saveza neće biti sukoba. NATO je čvrst, ujedinjen i spreman da se suoči sa bilo kojom pretnjom - zaključio je italijanski admiral.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski raketni sistem "orešnik", sa dometom od 5.500 km, sposoban je da dosegne veći deo Evrope, a demonstracija sposobnosti ovog oružja je prava poruka Rusije, izjavila je vojna analitičarka Viktorija Tejlor, prenosi Skaj njuz.
Rusija je na granicu sa NATO savezom postavila misteriozne letelice - dirižable, što izaziva strah da bi to mogao biti deo nove obaveštajne operacije ili priprema za eventualni napad.
Nakon gotovo šezdeset godina provedenih na prvim linijama svetskih sukoba, od hladnoratovskih napetosti do pada Berlinskog zida, legendarni BBC-jev urednik za međunarodne odnose Džon Simpson iznosi zabrinjavajuće upozorenje.
Eksplozija koja se dogodila pre dva dana u blizini kafeterije "U Sku" u južnoukrajinskom gradu Nikolajevu rezultat je samoubilačkog napada, za koji ukrajinske vlasti optužuju ruske bezbednosne službe.
Američki napad razotkrio je slabu odbranu Venecuele: Ruski S-300 i „Buk“ nisu radili, što doprinosi teoriji da je Moskva zapravo „papirni tigar“, piše Njujork tajms.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osvrnula se na izjavu evroposlanika Tonina Picule u vezi sa posetom delegacije EU Srbiji, koja je poslednjih dana podigla veliku prašinu u javnosit.
Tretman koji je legendarna pevačica Snežana Đurišić imala u Zagrebu samo zato što je pevala pesmu "Vidovdan", i divljački napad blokadera na Anu Bekutu u Čačku, još jednom je pokazao da će antisrpski ekstremisti vrlo lako naći zajednički jezik.
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
Večeras je u prvoj borbi za medalju u Exatlonu pobedu odneo tim plavih rezultatom 5:4, dok su u borbi za nominacije pobedu odneli Crveni rezultatom 10:6.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
Austrija je od početka 2026. godine uvela znatno strože kazne za vožnju auto-putevima bez važeće vinjete, pa tako ukoliko je nemate, možete dobiti kaznu od čak 200 evra. Ovo pravilo važi i za vozače iz Srbije.
Srbinu Robertu S. (33) počelo je suđenje u Štutgartu zbog sumnje da je sa tadašnjom devojkom Mirnesom S. (46), poznatijom kao Miki, 2022. godine izveo pljačku vrednu 1,25 miliona eva.
Stravične optužbe o brutalnom zlostavljanju deteta potresle su javnost u unsko-sanskom kantonu u Bosni i Hercegovini - samohrani otac iz Cazina tvrdi da je njegovo dete bilo fizički zlostavljano u privatnom vrtiću.
Predstava "Kuća" Nebojše Ilića, u režiji Voje Brajovića, otkazana je zbog zdravstvenog stanja glumca Branimira Brstine i neće biti izvedena u sredu, 21. januara, saopštio je danas Zvezdara teatar.
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
Glumica Radmila Živković osam godina pred smrt nije glumila i dobijala uloge, a kako je jednom prilikom otkrila, razlog tome je što mnogima nije odgovarala.
Malo ko zna da se naš legendarni glumac Bata Paskaljević zapravo zvao Mihajlo Zojić, a ime pod kojim je ušao u istoriju jugoslovenskog glumišta uzeo je po dedi Paskalju Zojiću.
Tejana Tejlor je na premijeri filma "Rip" još jednom je dokazala da je jedna od retkih zvezda koje crveni tepih ne doživljavaju kao obaveznu formu, već kao prostor za umetnički izraz.
Pevač Đorđe David zaprepašćen je onim što se dogodilo Ani Bekuti u Čačku, ali ne i iznenađen jer je i sam nekoliko puta bio žrtva linča zbog svojih stavova.
Pevačica Seka Aleksić izrazila je žaljenje zbog onoga što se sinoć dogodilo Ani Bekuti u Čačku, iako već mesecima podržava blokadersko nasilje širom Srbije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar