Sjedinjene Države prestaju da podržavaju Ukrajinu, rekao je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu moskovskom dnevnom listu Izvestiji i dodao da mu Evropa liči na čopor malih bezubih pasa koji su jedino sposobni da laju i prave buku!
Prema njegovim rečima, Donald Tramp apsolutno ne poštuje Vladimira Zelenskog, a u Vašingtonu je već pokrenuta istraga koja treba da utvrdi gde je nestalo 50 milijardi dolara iz američkih fondova za Ukrajinu. Taj novac je bio deponovan u jednoj banci na Karibima.
Džonson još naveo kako je Tramp Zelenskog nazvao umereno uspešnim komičarem i optužio ga da je kriv što je deo američke pomoći Ukrajini nestao.
- Sjedinjene Države prekidaju podršku Ukrajini. Tramp ne gaji topla osećanja prema njemu zbog uloge koju je Zelenski imao u njegovom prvom mandatu. Tramp je tada pozvao Zelenskog i zatražio njegovu pomoć u vezi sa incidentom sa Hanterom Bajdenom. Zelenski je odlučio da igra sa demokratama. Tramp je osvetoljubiv čovek, on svakako ume da oprosti, ali ne zaboravlja.. Svedoci smo početka potpunog povlačenja SAD iz sukoba u Ukrajini - istakao je analitičar CIA.
Zelenski je, navodi on, glup i čini samoubilačke stvari i neće ostati na vlasti u Ukrajini.
- Sada bi trebalo da razmišlja šta dalje i kako da spase svoj život. Mora negde da ode. Ne sme da ostane u Ukrajini, inače će ga ubiti. Ako je računao na SAD, posle onoga što je rekao o Trampu može to da zaboravi. Osim toga, znam da je 50 milijardi dolara već identifikovano kao ukradeno od novca poslatog u Ukrajinu. Ako bilo šta od toga ima ikakve veze sa Zelenskim, ne bih se iznenadio da Donald Tramp zapleni imovinu koju Zelenski poseduje u Sjedinjenim Državama i uzme je kao nadoknadu za novac ukraden iz Sjedinjenih Država - kaže Džonson.
On smatra da to što je kada je reč o američko-ruskim pregovorima dobar znak Marko Rubio na jednoj i Sergej Lavrov na drugoj strani.
- Probleme može praviti pogrešna percepcija Sjedinjenih Država o Rusiji. Neki članovi američke delegacije smatraju da je u pitanju samo okončanje sukoba u Ukrajini, a zapravo je, sa stanovišta Ruske Federacije, reč o realnim bezbednosnim garancijama - analizira ekspert.
Foto: Reuters/Printscreen
Džonson pretpostavlja da će biti formirano nekoliko podgrupa.
- Jedna grupa će raspravlja o strateškoj bezbednosti i kontroli naoružanja, druga o reviziji globalne bezbednosne arhitekture, treća o bilateralnoj diplomatskoj interakciji, a četvrta o energetici i sankcijama. Grupa za spoljne poslove će se fokusirati na pitanja Bliskog istoka i Arktika. Znate šta nedostaje na ovoj listi? Rešenje sukoba u Ukrajini. To će verovatno biti poslednja grupa. Ovo je izuzetno pozitivno. Pre samo tri ili četiri meseca zazirali smo od nuklearnog rata. Ovo će pomoći da se smiri međunarodna situacija - jasan je on.
Prema njegovim rečima, uprkos pozitivnim pomacima, Rusija je jasno stavila do znanja da postoje određeni zahtevi prema Ukrajini koji moraju biti ispunjeni, kao što je povlačenje ukrajinskih oružanih snaga iz četiri ruska regiona.
- Sada kada je Tulsi Gabard direktor Nacionalne obaveštajne službe, nadam se da će Tramp imati brifinge koji neće skrivati da Rusiji ide veoma dobro, a Ukrajini veoma loše. Ključno pitanje biće razoružanje ukrajinske vojske kako bi postala defanzivna i ne bi mogla da izvodi ofanzivne operacije. Drugi element biće održavanje novih izbora. Važno je da nacističke partije i banditi ne učestvuju u političkom životu zemlje. Treći problem biće teritorija koju će Ukrajina zadržati pod svojom kontrolom. Rusija neće praviti nikakve teritorijalne ustupke - smatra američki ekspert.
Jedno od pitanja na pregovorima biće da li će Rusija preuzeti kontrolu nad Odesom. Jedina stvar koja može da spreči njeno uzimanje su čvrste bezbednosne garancije da će prava tamošnjeg ruskogovorećeg stanovništva biti zaštićena. Četvrto pitanje može biti kažnjavanje ukrajinskih ratnih zločinaca. I ne vidim da Rusija odustaje po ovom pitanju.
Bivši ekspert CIA upozorava da će ako Kit Kelog bude vodeći američki pregovarač u Ukrajini, rat biti nastavljen.
- Zato što nije u stanju da razume ili prihvati stavove Rusije o kojima se ne može pregovarati. Ukrajina mora da se povuče sa svih ruskih teritorija i odustane od NATO. SAD su to, inače, na neki način sprečile izjavom da Kijev neće biti član alijanse. Ali, to moramo čuti i sa ukrajinske strane. Mislim da će Stiv Vitkof biti veoma uticajna osoba u ovom procesu - istakao je on.
Džonson smatra da je Evropa beskorisna.
- Šta oni mogu da ponude? Oni ne donose nikakav novac i ne predstavljaju nikakvu pravu vojnu silu. Nemaju zalihe oružja. Mogu se opisati kao čopor malih bezubih pasa. Jedino za šta su sposobni je da laju i prave buku. Uostalom, to je poruka koju su im prošle nedelje poslali potpredsednik Džej Di Vens i ministar odbrane Pit Hegset. Evropljani sede za dečijim stolom. Zato što nisu zreli ni u kom smislu te reči. A u stvari, SAD snose odgovornost što su dozvolile takvo ponašanje na evropskoj strani. Prošle nedelje je postalo jasno da će mir u Ukrajini doći samo kroz zajednički rad Moskve i Vašingtona - jasan je ekspert.
Kijev i Evropa mogu da pokušaju da spreče Trampove akcije, insceniranjem provokacija, na primer, upozorava Džonson.
- Naravno da mogu da pokušaju, ali mislim da neće uspeti. To bi ih samo dodatno diskreditovalo. Čini mi se, inače, da Donald Tramp posebno ne voli Kira Starmera i Ujedinjeno Kraljevstvo. Zato što su britanske obaveštajne službe igrale veoma destruktivnu ulogu u napadu na Trampa tokom njegovog prvog mandata. Tramp to nikada nije zaboravio. A onda je Kir Starmer poslao svoje političke aktiviste u SAD, strance, da se mešaju u predsedničke izbore i deluju kao podrška Kamali Haris. Mislim da smo na tački u istoriji kada vidimo slom u odnosima koji su postojali između Evrope i Sjedinjenih Država - objašnjava on.
Foto: Tanjug/AP
On ne isključuje da može doći i do trećeg pokušaja ubistva Trampa.
- On je egzistencijalna pretnja dubokoj državi. Sada radi prilično dobar posao da je demontira. Možda je dobro što su mu demokrate ukrale pobedu 2020-te. Jer, da je tada osvojio drugi mandat, ne bi demontirao duboku državu kao što će sada. USAID je korišćen je za organizovanje „revolucija u boji", državnih udara i destabilizacije situacija u svet. Tramp je sada spreman. Njegov prvi je bio ulazak u streljanu bez ponetog pištolja. Ovaj put je došao na pucnjavu i poveo je sa sobom vojsku - jasan je Džonson.
Evropska unija nastavlja da kupuje ruske energente u većim količinama nego što izdvaja finansijsku pomoć Ukrajini, navodi se u novom izveštaju objavljenom povodom godišnjice sukoba.
Evropska unija i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potpuno su isključeni iz pregovora između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država o rešavanju ukrajinskog sukoba, a uloga EU u ovom procesu svodi se na finansiranje obnove Ukrajine, izjavio je francuski evroposlanik Tijeri Marijani za RIA Novosti.
SAD i Rusija dogovorile su ostavku ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog nakon prekida vatre, tvrdi bivši savetnik predsedničke kancelarije Aleksej Arestovič.
Američki predsednik Donald Tramp dao je EU tri nedelje da se dogovori o uslovima kapitulacije Ukrajine, napisao je evropski poslanik iz Finske Mika Altola na društvenoj mreži Ks.
Evropska unija je počela da gleda na Sjedinjene Američke Države kao protivnika nakon govora američkog potpredsednika Džej-Di Vensa na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, piše Financial Times, pozivajući se na izvor iz diplomatskih krugova.
Evropsku uniju i Ujedinjeno Kraljevstvo mogao bi da pogodi novi talas energetske krize, ocenio je Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom i generalni direktor Ruskog fonda za direktne investicije.
Države koje računaju na finansijsku pomoć Evropske unije mogle bi da ostanu bez tog novca ukoliko otvoreno pokazuju naklonost prema Rusiji ili Iranu, poručila je šefica evropske diplomatije Kaja Kalas, piše Juraktiv.
Bugarski premijer Rumen Radev, koga protivnici nazivaju "agentom Kremlja" i "novim Orbanom", nije pozvao na prekid naoružavanja Ukrajine tokom posete Nemačkoj, prve inostrane posete na premijerskoj funkciji.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Nemački stručnjaci za međunarodnu bezbednost navode da bi Rusija mogla da razmotri napad na evropske zemlje kao radikalan potez sa ciljem da primora Evropu da obustavi vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
Kina i Sjedinjene Države se nadaju "brzom rešenju" sukoba u Ukrajini i ulažu napore da unaprede mirovne pregovore, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropska unija nastavlja da kupuje ruske energente u većim količinama nego što izdvaja finansijsku pomoć Ukrajini, navodi se u novom izveštaju objavljenom povodom godišnjice sukoba.
Američka vojska uništila je dva iranska čamca koja su, prema navodima Foks njuza, pokušala da postave mine u Ormuskom moreuzu, dok je dodatni udar izveden na iranski protivvazdušni sistem nakon što je otvorio vatru na američku avijaciju.
Krajnje šokantna informacija o služenju vojnog roka u Hrvatskoj ugledala je svetlost dana nakon što se medijima u toj zemlji požalila majka jednog vojnika iz Pule.
Blokaderska mantra o "ubačenim elementima" koji su napali srpsku policiju posle propalog predizbornog skupa na Slaviji, pukla je kao mehur od sapunice.
Tajkunski voditelj Željko Veljković ponovo je najstrašnije uvredio naš narod i njegova priča nije priča o Jugoslaviji kao bivšoj državi koja je imala i svoje vrline i svoje mane, već poruka koja ide u sasvim drugom pravcu.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, komentarisao je skandaloznu izjavu NATO lobiste i predsednika Srbija centra (SRCE) Zdravka Ponoša, na račun posete predsednika Aleksandra Vučića Kini.
Duhovske zadušnice, u narodu poznate kao letnje, obeležavaju se u subotu, 30. maja, pred praznik Svete Trojice. U crkvama se na taj dan služi sveta liturgija i parastos, a vernici izlaze na groblja i obavezno poštuju niz običaja. Crkva poziva da se ne nosi hrana na groblje.
Uključena klima u automobilu povećava potrošnju goriva za 10%, a stručnjaci otkrivaju kako pravilnom upotrebom i servisom možete sačuvati novac tokom leta.
Nakon jučerašnje teške saobraćajne nesreće u kojoj je N.R. (35) na mestu suvozača izgubio život, a I.T. (46) koji je upravljao kamionom “Turbo Zeta” natovaren ogrevnim drvetom, zadobio povrede opasne po život, meštani kragujevačkog sela Velike Pčelice i dalje su u neverici.
Vođa ozloglašenog "kavačkog klana", Radoje Zvicer ranjen je u pucnjavi koja se dogodila 26. maja 2020. godine u Ukrajini. Na njega su tada vatru otvorili pripadnici suprotstavljenog, "škaljarskog klana", nakon meseci praćenja. Sigurne smrti spasila ga je supruga Tamara Zvicer koja je zapucala prema napadačima.
Ognjen Rašeta (45), optužen za pripadništvo kriminalnoj grupi Radoja Zvicera i Ivana Božovića, uhapšen je nakon višemesečnog bekstva na Aerodromu Golubovci.
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se danas na auto-putu ka Beogradu kod isključenja pre Požarevca, kada je kamion probio zaštitnu ogradu i završio u suprotnom smeru.
Glumica Milica Milša pozirala je pored motora u kožnim pantalonama, jakni i crnim čizmama i kacigom u ruci, sve za potrebe serije "Dadilja sa sela" u kojoj glumi Zorku.
Film "Lepota poroka" spada među najboljim u srpskoj kinematografiji, a jedna od scena po kojoj je ostao upamćen je ona u kojoj je prikazan seks između Eve Ras i Petra Božovića.
Sidni Svini je poslednjih dana u centru pažnje zbog eksplicitnih scena u trećoj sezoni serije "Euforija", a pojedini stručnjaci sada analiziraju kako bi se takav imidž mogao odraziti na njenu karijeru.
Glumica Maja Sabljić osvojila je publiku širom bivše Jugoslavije ulogom simpatične službenice i Mišine ljubavnice u komediji "Druga žikina dinastija" koji je u bioskope izašao davne 1986. godine.
Produžni kabal se često doživljava kao bezazleni dodatak, ali način na koji ga koristite direktno utiče na trajanje televizora, računara ili kućnih aparata.
Pokipelo jelo može da napravi pravi haos u kuhinji, ali postoji jednostavan trik koji mnogi i dalje koriste. Uz pomoć jedne obične drvene varjače možete sprečiti da pena iz šerpe završi po celoj ringli.
U rijalitiju "Elita" došlo je do novog žestokog sukoba između Maje Marinković i Asmina Durdžića, a situacija je eskalirala do te mere da je obezbeđenje moralo hitno da reaguje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar