"Alis, ideš!" Švajcarci poslali AfD liderki kartu sa uznemirujućim simbolima! ‘Hajl Hitler’ na njenoj povratnoj karti!
Podeli vest
Švajcarski savez za direktnu demokratiju pokrenuo je javnu inicijativu kojom traži da Alis Vajdel, liderka desničarske stranke AfD, napusti Švajcarsku i vrati se u Nemačku. Akcija uključuje slanje simboličnog pisma sa priloženom avionskom kartom.
U pismu koje je upućeno Vajdel, inicijativa ističe da je njena odluka da se sa "multikulturalnom porodicom u duginim bojama" nastani u malom švajcarskom selu Ajnsideln potpuno poštovana, ali i podseća da od svih novopridošlih očekuju da se integrišu i prihvate švajcarske tradicije i vrednosti.
Nemačka stranka Hrišćansko-demokratska unija (CDU) odnela je pobedu na nedeljnim parlamentarnim izborima, osvojivši 28,6 odsto glasova, a njen kandidat za kancelara Fridrih Merc najavio je formiranje nove vlade do Vaskrsa, 20. aprila.
Na jučerašnjim parlamentranim izborima u Nemačkoj pojavio se glasački listić na kome se našlo ime tzv premijera lažne države Aljbina Kurtija.
24.02.2025
22:51
Avionska karta kao simbolički gest
Kao deo satirične akcije, aktivisti su joj poslali lažnu povratnu kartu za Nemačku, aludirajući na kontradikciju između njenog privatnog života u Švajcarskoj i njenih političkih stavova.
Ovaj potez predstavlja odgovor na kampanju AfD-a u Nemačkoj, u kojoj je ta stranka delila lažne deportacijske karte imigrantima, pozivajući ih da napuste zemlju.
Vesna iz Šapca trenutno živi u Nemačkoj, a njena životna priča šokirala je region zbog neverovatnog priznanja da je pronašla vrtoglavih 700.000 evra ispod kreveta i bez njih ostala u roku od samo godinu dana!
24.02.2025
18:10
Švajcarski aktivisti su sada upotrebili istu taktiku protiv Vajdel, šaljući joj simboličnu avionsku kartu kojom je pozivaju da se vrati u Nemačku.
Simbolika karte
Karta ima nekoliko detalja koji naglašavaju kritiku na račun Vajdel i AfD-a:
Broj leta "AW88" – inicijali Alis Vajdel, dok broj 88 u ekstremnim desnim krugovima ima konotacije sa "Hajl Hitler".
Vreme ukrcavanja 19:33 – aluzija na 1933. godinu, kada je Adolf Hitler došao na vlast u Nemačkoj.
Naziv aviokompanije "Ari-Air" – igra reči koja podsseća na "arijevski".
Putnik označen kao "Pretnja demokratiji" – direktna kritika političkih stavova Vajdel i AfD-a.
Odredište označeno kao "sigurna zemlja porekla", izraz koji AfD često koristi u debatama o migraciji.
U pismu se ističe da Švajcarska svoju snagu crpi iz raznolikosti, što je očigledno uticalo na Vajdel privatno.
Međutim, autori tvrde da njeni politički stavovi protivreče tim vrednostima, pa je "ljubazno mole da ponovo napusti Švajcarsku", napominjući da zemlja nije mesto za one koji ugrožavaju demokratiju i šire mržnju.
Na kraju, uz kartu, dodaju poruku: "Sretan povratak kući! #AdieuAlice".
"Ljubazna, ali povučena osoba"
The Times je razgovarao sa komšijama, koji su potvrdili da Vajdel boravi u Vilercelu, ali ističu da je tamo ređe nego njena supruga.
"Ljubazna je, ali nije tip koji bi vas pozvao na kafu i kolače", rekao je jedan od komšija.
Iako je teško utvrditi tačno gde Vajdel živi, svaki preseljenik u Švajcarsku mora da se registruje.
Međutim, službenik gradske skupštine u Ajnsidelnu, blizu Vilervela, odbio je da potvrdi da li je Vajdel to učinila.
Vajdel je izbegla odgovore na pitanja nemačkih medija, ali nije krila svoju ljubav prema Švajcarskoj.
Kada ju je novinar pitao gde živi prekinula je intervju
Nemački novinar David Gebhard je u dokumentarcu ZDF-a pitao Vajdel koliko vremena provodi u Švajcarskoj, ali ona je izbegla da odgovori.
Foto: EPA/Filip Singer
Alis Vajdel
"To je sugestivno pitanje koje postavljate. Neću na to odgovoriti ako se tako postavlja. Možemo li preći na sledeće?", odgovorila je Vajdel.
Kada je novinar pokušao da postavi pitanje drugačije, ona je izbegla odgovor na to gde najčešće boravi: "Ne, sigurno ne ovako. Ne pitate druge političare koliko vremena provode kod kuće", rekla je i potom prekinula intervju: "Nemam više volje, samo postavljate sugestivna pitanja."
Portparol je potvrdio da je Vajdel registrovana u Nemačkoj, u okrugu Bodenskog jezera, i da tamo plaća porez.
Na pitanje kada je poslednji put boravila u svojoj izbornoj jedinici, portparol je odgovorio da je to bilo 8. i 9. januara, a ponovo krajem prošle nedelje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemačka stranka Hrišćansko-demokratska unija (CDU) odnela je pobedu na nedeljnim parlamentarnim izborima, osvojivši 28,6 odsto glasova, a njen kandidat za kancelara Fridrih Merc najavio je formiranje nove vlade do Vaskrsa, 20. aprila.
Policijska uprava za grad Beograd saopštava da su 5. decembra, u Beogradu, od 11.50 do 12.08 časova uspostavljene neprijavljene blokade na 18 lokacija, od čega je na 17 lokacija bio blokiran saobraćaj.
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Nakon što je izbegla skupštinski odbor za pravosuđe koji je ocenjivao njen petogodišnji rad, Vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac je sutradan spremno otputovala u Hag.
Milivoj Bešlin, blokader koji tvrdi da su Srbi genocidni, prestavio je Vojvodinu kao nezavisnu državu, a potom predsednika Srbije Alekdandra Vučića uporedio sa Adolfom Hitlerom.
Ispovest Marije Radivojević, majke dečaka Vuka (13) kog je grupa vršnjaka zlostavljala na ulici uz povike da je "ćaci", šokirala je i rasplakala Srbiju.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
U Srbiji danas oblačno i hladno, mestimično sa kišom, na visokim planinama kratkotrajno i sa slabim snegom, i s najnižom temperaturom od tri do šest, a najvišom od sedam do 10 stepeni.
U jedinom ženskom zatvoru u Srbiji, KPZ Požarevac kaznu trenutno služi 338 osuđenica, od kojih samo jedna kaznu zatvora od 40 godina zbog teškog ubistva.
U jednom restoranu na Novom Beogradu, sinoć je došlo do pucnjave u kojoj je ranjen navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar