Vučić iz Tirane poručio: Veoma sam zadovoljan, imali smo dobre razgovore sa predstavnicima mnogih zemalja
Podeli vest
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić nastavio je danas posetu Tirani gde je učestvovao na 6. samitu Evropske političke zajednice, na kojem je razgovarao o unapređenju političkog dijaloga i saradnje u cilju jačanja bezbednosti i stabilnosti na evropskom kontinentu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić oglasio se pred neformalnu večeru koju je za učesnike Samita iz regiona Zapadnog Balkana priredio predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sa zvaničnicima Evropske unije, predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednicom Evropske komisije Kajom Kalas.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je večeras u dvodnevnu posetu Tirani gde će učestvovati na 6. samitu Evropske političke zajednice. Vučića je na aerodromu dočekala ministarka zdravlja i socijalne zaštite Albanije Albana Kočiju.
15.05.2025
18:27
Vučić se obratio iz Tirane nakon razgovora sa brojnim liderima
- Imali smo dobre razgovore sa predstavnicima mnogih zemalja, bilateralnih sastanaka, dugih i važnih sastanaka. Ima osam dug razgovor sa Koštom, sa brojnim evropskim liderima od novog austrijskog kancelara kog sam danas upoznao i razgovarali o daljoj saradnji sa Austrijom, preko Meloni, Tuska, Orbana, sa kojim ću imati susret već naredne nedelje u Srbiji, od Fica, Kaje Kalas, sa Kobahidžeo gruzijskim premijerom.
- Video se na kratko sa svima drugima, od Sančeza, do grčkog predsednika, Maje Sandu iz Moldavije. Razgovarali od važnim ptianjima i verujem dobili bitnu poruku iz evropskih institucija da je Evropa raspoložena za proširenje više nego ranije i ako budemo obavili posao da možemo da računamo na podršku - rekao je Vučić.
Politički udari na predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog puta u Moskvu ne prestaju!
15.05.2025
07:47
Foto: printscreen
Predsednik je rekao da je razgovarao o konkretnim projektima, kao što je interkonektor preko Severne Makedonije, sa drugim infrastrukturnim projektima i jedinstvenom prostoru za plaćanje.
- Borili smo se za zemlju i misli mda smo dobar posao uradili. Razgovarali smo i sa liderima iz regiona. Bio sam i sa Erdoganom, u kratkom vremenu smo postigli mnogo toga i dogovorili sastanke sa budući preriod - rekao je predsednik.
- Razgovarao sam sa Makronom u Jelisejskoj palati, sa Meloni pre odlaska u Moskvu. Donald Tusk je bio strašno fer kada se govorilo o tome i kada je Kalas pokrenula to pitanje, toliko je bio fer da mogu da mu kažem hvala poljskom premijeru. Da ljudi u Srbiji treba da znaju da ne bi trebalo to da mu zaboravimo, bio je toliko fer. Poljska je sada predsedavajuća EU, to dodatno daje težinu. Oni su prva armija Evrope po brojnosti - rekao je.
Na pitanje da li je neko pomenuo odlazak u Moksvu, kaže da niko to nije pominjao na plenarnom delu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom na Samitu Evropske političke zajednice u Tirani
Tim povodom, predsednik Vučić se oglasio putem zvaničnog instagram naloga:
- Fenomenalan razgovor sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom, ovog puta u nešto opuštenijoj atmosferi na ručku u Tirani. Nastavljamo da radimo zajedno na evropskom putu Srbije, uz uzajamno poštovanje i razumevanje - poručio je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se tokom Samita Evropske političke zajednice u Tirani sa predsednikom Saveta Evrope Alanom Berseom.
- Sa generalnim sekretarom Saveta Evrope sam razmenio stavove o aktuelnoj situaciji u Srbiji, sprovođenju reformskih procesa i daljem unapređenju demokratskih standarda, kojima Srbija ostaje posvećena. Posebnu pažnju pridajemo instrumentima Saveta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina, kao i poštovanju odluka Evropskog suda za ljudska prava.
- Zahvalan sam na spremnosti za nastavak dijaloga u duhu međusobnog poštovanja. Srbija ostaje posvećena očuvanju mira i unapređenju stabilnosti, što je ključni preduslov za sveukupni napredak regiona - naveo je Vučić.
- Sa premijerom Gruzije o aktuelnim izazovima sa kojima se suočavaju Evropa i naše zemlje, uključujući pitanja bezbednosti, suvereniteta i stabilnosti. Zahvalio sam na doslednoj podršci koju Gruzija pruža teritorijalnom integritetu Srbije potvrdivši pritom našu čvrstu i uzajamnu posvećenost međunarodnom pravu kao temelju međudržavnih odnosa - naveo je Vučić i dodao:
- Srbija i Gruzija dele slična iskustva i razumevanje savremenih političkih izazova, što nas dodatno povezuje i otvara prostor za intenzivniju saradnju na političkom, ekonomskom i društvenom planu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa premijerom Republike Poljske Donaldom Tuskom i predsednicom Evropskog parlamenta Robertom Mecolom, tokom Samita Evropske političke zajednice u Tirani.
- Sa premijerom Tuskom i Robertom Mecolom o ključnim izazovima savremene Evrope i potrebi za očuvanjem mira u vremenu sve većih globalnih tenzija. Razmenili smo mišljenja o situaciji u regionu Zapadnog Balkana i važnosti evropske perspektive zasnovane na dijalogu, uvažavanju i realnom sagledavanju prilika na terenu. Srbija je spremna da radi na ubrzanju svog evropskog puta uz iskrenu podršku evropskih partnera - navodi Vučić.
Razgovarao je i sa šeficom diplomatije EU Kajom Kalas, premijerom Kraljevine Španije Pedrom Sančezom, premijerom Slovačke Republike Robertom Ficom, generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom, knezom Albertom II od Monaka, predsednicom Švajcarske Konfederacije Karin Keler Suter i predsednikom Republike Azerbejdžan Ilhamom Alijevim, tokom Samita Evropske političke zajednice u Tirani.
Postoji šansa da se ponovo probudi nada u evropsku budućnost
Vučić se iz Tirane obratio medijima povodom sinoćnjeg sastanka sa evrpskim zvaničnicima.
- Sinoć smo imali važan sastanak sa Antonijom Koštom, Ursulom fon der Lajen, Donaldom Tuskom, koji je bio sjajan. Beskrajno mu hvala na tome kako se odnosio prema Srbiji. Dugo je to trajalo, skoro tri sata. Verujem da postoji šansa da uradimo neke stvari i da ponovo probudimo nadu u evropsku budućnost - rekao je Vučić.
Dotakao se i situacije u Bosni i Hercegovini, rekavši da "se plaši da nije dobra".
- Nije to nešto što će doneti dobro bilo kome u BiH niti će se neko tome obradovati. To je neka vrsta nametanja volje - poručio je Vučić.
Govoreći o zahtevu blokadera za izbore, kao i blokadama generalno, istakao je da "što ih je manje i brže propadaju, to će nervoza biti veća".
- Nisam dobio nikakav zahtev ni u usmenoj ni u pisanoj formi ni od jedne nadležne institucije. Izgleda neko nije nadležan a hteo bi da bude nadležan za nešto. Što ih je manje i što brže propadaju, nervoza će da bude sve veća. Reč je o ogoljenoj politici koja je ušla na fakultete. Uvek sam spreman da razmotrimo sve zahteve, izbora će biti u narednih godinu i po dana - konstatovao je Vučić.
Tokom Samita u glavnom gradu Republike Albanije, predsednik Vučić učestvovaće na okruglom stolu na temu očuvanja bezbednosti Evrope i jačanja demokratske stabilnosti.
U okviru dvodnevne posete, predsednik Vučić prisustvovaće i večeri koju za učesnike Samita iz regiona Zapadnog Balkana i predsednika Vlade Republike Poljske Donalda Tuska priređuje predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sa zvaničnicima Evropske unije, predsednicom
Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednicom Evropske komisije Kajom Kalas.
Šesti Samit Evropske političke zajednice (EPZ) okupiće u Tirani lidere iz cele Evrope - 27 članica EU i 20 država koje nisu članice, a predsednik Aleksandar Vučić predstavljaće Srbiju.
To će biti prvi put da je jedna zemlja Zapadnog Balkana domaćin Samita, a tema sastanka je "Nova Evropa u novom svetu: jedinstvo - saradnja - zajednička akcija".
Kako je navedeno u saopštenju objavljenom na sajtu Samita u Tirani, Samitu će predsedavati predsednik Evropskog saveta (ES) Antonio Košta, zajedno sa premijerom Albanije Edijem Ramom.
Za sada niko nije odbio poziv koji je upućen svim evropskim državama, osim Belorusiji, Rusiji i Vatikanu.
Samitu će prisustvovati i predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen, predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola, kao i generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
Za nemačkog kancelara Fridriha Merca ovo će biti prvi multilateralni sastanak, a očekuje se i dolazak ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, iako to možda neće biti potvrđeno do poslednjeg trenutka.
Najveći deo jednodnevnog okupljanja posvećen je bilateralnim sastancima, koji po potrebi mogu da prerastu u šire razgovore.
Prethodni samiti održani su u Češkoj, Moldaviji, Španiji, Velikoj Britaniji i Mađarskoj, a sledeći sastanak EPZ biće održan u Danskoj na jesen ove godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić oglasio se pred neformalnu večeru koju je za učesnike Samita iz regiona Zapadnog Balkana priredio predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sa zvaničnicima Evropske unije, predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednicom Evropske komisije Kajom Kalas.
Bivši pripadnik MUP Srbiji koji je službeno obezbeđivao i Zagorku Dolovac otrkio je da su on i njegovi saradnici prošli kroz pravu pravcatu torturu vrhovne tužiteljke.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Književnik Dragoslav Bokan i marketinški stručnjak Nebojša Krstić gostovali su u emisiji "Info jutro" na televiziji Informer. Oni su govorili o nabavci supersoničnih raketa iz Kine, kao i o Hrvatskoj i blokaderima.
Tokom poslednjeg dana ove sedmice, očekuje se pojačan saobraćaj na auto-putevima, kao i na glavnim putnim pravcima koji vode ka većim gradovima već u prvim popodnevnim satima.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog sveštenomučenika Teodota, koji je bio episkop kirinijski na Kipru. U njegovu čast, danas treba učiniti dobro delo.
Godinu dana je prošlo od stravičnog požara koji je odneo 63 života, uglavnom mladih ljudi koji su bili u diskoteci smrti. Meštanin Kočana koji je svedočio jezivim prizorima ističe da je bio na ratištu, ali da tako nešto nikada nije video.
Na ulazu u Crnu Goru, na graničnom prelazu Božaj, uhapšen je državljanin Republike Albanije A.R. (40)kojeg potražuje Italija, saopštila je crnogorska policija.
Volodimir Zelenski postao je legitimna meta za iranske udare nakon pretnji upućenih Teheranu i pomoći Izraelu, izjavio je bivši savetnik nekadašnjeg ukrajinskog predsednika Leonida Kučme, Oleg Soskin.
Belgorod u Rusiji je tokom protekle noći u dva navrata bio meta masovnih raketnih napada Oružanih snaga Ukrajine. Prema prvim informacijama, u napadima nije bilo žrtava.
Rat u Iranu izazvao je ozbiljne podele unutar administracije američkog predsednika Donalda Trampa, gde se sve jasnije formiraju dva tabora – pristalice potpredsednika Džej Di Vensa i državnog sekretara Marka Rubija, piše nemački tabloid Bild.
Američki novinar Takеr Karlson izjavio je da bi američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) mogla da pokrene krivični postupak protiv njega zbog kontakata koje je imao sa ljudima u Iranu pre početka rata
Na žurci nakon dodele Oskara 2023, koji je tradicionalno jedan od najočekivanijih događaja u Holivudu, pevačica Sijera je izazvala veliku pažnju medija i javnosti svojim modnim izborom.
Darko Lazić podelio je na Instagramu jaku poruku nakon smrti brata Dragana - da niko ko nije prošao isto kao on ne može da mu govori kako treba da se postupa.
Bivša verenica Darka Lazića, Marina Gagić, podelila je video-snimak sa pokojnim Draganom Lazićem i pokazala koliko je slomljena i koliko joj nedostaje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar