(VIDEO) Deo pravosuđa je otet od države! Tužilac Marković: Ustavne promene iz 2023. dovele do lošeg stanja, treba ići u kontra smeru
Podeli vest
Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) smatra da su ustavne promene iz 2023. godine u velikoj meri dovele do prilično lošeg stanja u pravosuđu, tako da se jedan njegov deo praktično "otrgao" od države.
- Sada imamo korporativističko pravosuđe i vrlo čudne odluke nosilaca sudijskih i tužilačkih funkcija i saveta. Zbog toga Udruženje smatra da su potrebne nove, ozbiljne izmene. Možda čak treba razmišljati o ustavnim promenama koje bi išle u kontra smeru - rekao je Miodrag Marković iz UST gostujući na televiziji Euronews.
Advokat i funkcioner Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je tokom gostovanja na televiziji Tanjug da je Zagorka Dolovac, republička javna tužiteljka, izgubila institucionalni kredibilitet i da koristi međunarodne veze kako bi zaštitila svoju poziciju od unutrašnje kritike i napadala svoju vladu.
Svega nekoliko dana nakon što je predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković učestvovao na sastanku sa NVO sektorom i akterima koji aktivno učestvuju u blokadama i kojima je jedan od zahteva bio smena članova REM-a, pri čemu su nezakonito blokirali i zgradu RTS-a, on zvanično potpisuje rešenje o „neprimerenom uticaju" koji je navodno izvršio Dragan J. Vučićević, vlasnik Informera.
22.06.2025
10:30
Potsetio je da je ideja ustavnih promena bila da se onemogući uticaj izvršne vlasti, odnosno politike na rad sudstva i tužilaštva, ali da je tu napravljeno više pogrešnih rešenja.
U skladu sa ustavnim izmenama ministar pravde više nije član Visokog saveta sudstva, dok u Visokom savetu tužilaštva ministar pravde jeste član po funkciji, ali sa, kako je naveo, ograničenim ovlašćenjima, jer o određenim pitanjima on uopšte ne može da učestvuje u glasanju i odlučivanju Saveta.
- Iz izbora nosilaca sudijske i tužilačke funkcije isključena je Narodna skupština, što je prema stavu UST od samog početka bilo pogrešno rešenje, jer je Narodna skupština nosilac narodnog suvereniteta - u predstavničkoj demokratiji to je uloga skupštine - naglasio je Marković, ukazujući da ne može kompletan narod da se skupi na jednom mestu i da donese odluku o bilo kom pitanju.
Tužilac za visokotehnološki kriminal Boris Majlat, koji je široj javnosti postao poznat nakon šok otkrića Informera da sarađuje sa osvedočenim antisrpskih esktremistom Dinkom Gruhonjićem, po svemu sudeći ima još putera na glavi.
Izborna komisija opštine Kosjerić donela je danas rešenje o sprovođenju ponovnog glasanja na biračkom mestu broj 25, u prostorijama KJP "Elan", u utorak, 1. jula.
22.06.2025
14:17
Zbog toga, kako je rekao, postoje izbori i različite političke opcije, biraju se narodni predstavnici, njih 250, koji u Skupštini Srbije odlučuju u ime naroda.
- Međutim, umesto njih dobili smo istaknute pravnike, kao članove saveta, koji su birani na konkursu, među kandidatima koji su se prijavili. Koliko god da se radi o kvalitetnim ili ne kvalitetnim kadrovskim rešenjima, oni ne mogu da zamene Narodnu skupštinu kao nosioca narodnog suvereniteta", decidan je bio Marković.
Svuda u svetu, kako je istakao, postoji sistem "cheks and balances", tako da su sve tri grane vlasti, izvršna, zakonodavna i sudska međusobno povezane i jedna drugu kontrolišu, te nijedna od njih ne može da funkcioniše potpuno samostalno.
- Posledica ovakvih izmena je da se pravosuđe u potpusnosti otrglo od države, ili bar jedan njegov deo i sudski i tužilački. Sada imamo vrlo čudne odluke koje donose pojedini nosioci (sudijskih i tužilačkih) funkcija pa i čudne odluke koje donose sami saveti. Dobili smo korporativističko pravosuđe i savete koji biraju samo svoje sledbenike - naveo je Marković.
Kao primer je naveo da članovi Društvo sudija Srbije, koje ima većinu među izbornim članovima u Visokom savetu sudstva, napreduju odnosno da ih Savet bira na više funkcije, dok niko od članova UST, iako ima vrlo kvalitetne kadrove, nije izabran na višu funkciju u prethodne tri godine.
- Sada i imamo situaciju poput toga da hulligani vandalizuju Skupštinu Grada Beograda, a dežurni javni tužilac ne preduzima ništa povodom toga, neće da zadrži određena lica. Isto tako imamo situaciju da sudija za prethodni postupak licu koje je bilo i bekstvu, koje je otišlo u stranu državu pa se u međuvremenu vratilo, neće da odredi pritvor iako ima čiste osnove za određivanje pritvora - rekao je Marković.
Pored toga, podsetio je, pojedine sudije i tužioci se aktivno bave politikom, učestvuju na raznim tribinama, različitih političkih organizacija, od kojih je "Proglas" najbolji primer.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Dušan Perić
pre 9 meseci
Znači sudije i tužioce postavlja i smenjuje samo Bog,pa zašto onda polažu zakletvu u skupštini Srbije,kad skupština nema nikakvu nadležnost nad ti resorima.,zato se ovako i ponašaju.
Ja bi formirao potpuno novo sudstvo i tužilaštvo,sa kadrovima koji bi štitili ustavni poredak Srbije,a ovi što su se otuđili od države.nek rade šta hoće,naš me briga za njih.
Zvuči neverovatno, ali čak i sa platom iz državnog sektora za svega nekoliko godina možete steći više stanova i lokala, ukoliko ste umešni, vredni i pripadate delu tužilaštva koje štiti Zagorka Dolovac, kao što to jeste javni tužilac u ratnim zločinima Miloš Samardžić.
Advokat i funkcioner Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je tokom gostovanja na televiziji Tanjug da je Zagorka Dolovac, republička javna tužiteljka, izgubila institucionalni kredibilitet i da koristi međunarodne veze kako bi zaštitila svoju poziciju od unutrašnje kritike i napadala svoju vladu.
Pripadnici Afričkog korpusa Oružanih snaga Rusije napustili su malijski grad Kidal, nakon što je to uporište bilo opkoljeno hiljadama boraca, navodi se u izveštajima sa terena.
Iran je Sjedinjenim Američkim Državama predao formulu za pregovore u tri faze, prema kojoj bi se najpre razgovaralo o potpunom prekidu rata i garancijama da se sukob neće obnoviti u Iranu i Libanu.
Na obroncima Murtenice, gde se proleće tek budi i priroda još miriše na zimu i hladnoću, skriven među travom i granjem raste smrčak, jedna od najneobičnijih i najcenjenijih gljiva.
Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju odredio je zadržavanje do 72 sata osumnjičenima T. V. (27) i L. R. (34) iz Mojkovca, nakon saslušanja povodom slučaja brutalnog zlostavljanja muškarca B. M. (28).
Nakon pucnjave na Sedreniku, u kojoj su ranjene dve osobe, porodica i prijatelji povređenih reagovali su na način na koji je slučaj predstavljen u javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal Severne Makedonije saopštilo je da je privedeno 14 osoba osumnjičenih za nelegalan uvoz, distribuciju i korišćenje falsifikovanih medicinskih lekova i pomagala za estetske intervencije.
Mladić L. T. (21) iz Beograda oglašen je krivim i osuđen na godinu dana kućnog zatvora, nakon što je u julu 2024. godine na Vračaru fizički napao Dragana R, koji je u tom trenutku, zajedno sa suprugom i bebom u kolicima, prelazio pešački prelaz.
Novi mađarski premijer Peter Mađar imenovao je Judit Lanert, koju lokalni mediji opisuju kao „prvu LGBT aktivistkinju“ u Mađarskoj, za ministarku prosvete i brige o deci, nakon izborne pobede nad Fidesom Viktora Orbana.
Hezbolah je FPV dronom gađao izraelsku spasilačku jedinicu u Tajbehu, na jugu Libana, dok su vojnici Izraelskih odbrambenih snaga pokušavali da evakuišu ranjenog narednika Idana Fuksa, koji je kasnije podlegao povredama.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa pokušava da utvrdi kada je porodica Kola Alena, osumnjičenog za napad tokom večere Udruženja dopisnika Bele kuće, saznala za njegove spise i kada je o tome obavestila policiju u Konektikatu, javlja Si-En-En, pozivajući se na više izvora upućenih u slučaj.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Božur je raskošan i dugovečan cvet koji godinama krasi vrtove bez potrebe za čestim presađivanjem. Zbog svog dostojanstvenog izgleda i jarke crvene boje, vekovima se vezuje za simbole časti, bogatstva i ljubavi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar