Profesor Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije u vreme kada je kurs dinara „divljao“, kada su građani primali mizerne plate, ako su uopšte bili te sreće da imaju posao, kada je država klizila u bankrot, po ko zna koji put je stigao da kritikuje i ospori ekonomske uspehe koje Srbija postiže prethodnih godina.
Ovo poručuje Siniša Mali, ministar finansija koji ističe da je u Šoškićevo vreme bilo dobro samo onima koji su na vlasti, a ne građanima.
''Jer, valjda je u njihovo vreme bilo bolje. Za one na vlasti sigurno i jeste, dok su se enormno bogatili na račun građana. Građani, sa druge strane, vreme njihove vlasti jedino žele da zaborave. Stigao je profesor Šoškić da iskritikuje i strane direktne investicije, i državne investicije, i da se pozove na različite statistike. A statistika je opet, veoma jasna. I ona kaže da je nezaposlenost 2012. godine iznosila 25,9 odsto. To znači da svaki četvrti građanin Srbije nije imao posao, jer su fabrike zatvarane, a investitori su bežali glavom bez obzira. Uostalom, kaže i to statistika, stopa zaposlenosti je bila na nivou od 36 odsto, a nivo stranih direktnih investicija je te 2012. godine iznosio 800 miliona evra'', navodi Mali.
Mali naglašava da Srbija danas ima više od 500.000 novozaposlenih u odnosu na vreme prethodne vlasti.
''I valjda je to, po mišljenju profesora Šoškića, bilo bolje vreme – vreme bez novih fabrika i proizvodnih pogona, vreme nezaposlenosti i otpuštanja radnika. Ponavljam još jednom, svaki četvrti građanin Srbije 2012. godine nije imao posao. Od tada, nezaposlenost je spuštena na rekordno nizak nivo od 9,1 odsto, dok je zaposlenost povećana na 51,4 odsto. Dakle, Srbija danas ima više od 500.000 novozaposlenih u odnosu na vreme prethodne vlasti. A tome su svakako doprinele, od strane profesora Šoškića, toliko omražene strane direktne investicije. Izgleda da nekima ne odgovara što je naša zemlja postala lider u privlačenju SDI, koje su u prošloj godini dostigle rekordnih 5,2 milijarde evra. Smeta im što Srbija nezaustavljivo napreduje i razvija se, što su nam otvorena nova tržišta, što spoljnotrgovinska razmena raste'', podvlači Mali.
Prema njegovim rečima, neumoljiva je statistika u još jednom domenu, za građane izuzetno važnom – u rastu njihovih primanja.
''Prosečna plata je 2010. godine iznosila 331 evro, dok je u aprilu ove godine bila 932 evra. Dakle prosečna plata je danas skoro tri puta veća, nego u vreme njihove vlasti koja je građane dovela do ivice prosjačkog štapa. Pritom, napominjem, u periodu od 2020. do 2025. godine, realan rast prosečnih zarada u Srbiji je iznosio 36,6 odsto. Uprkos inflaciji i svim globalnim nestabilnostima, zarade rastu u realnom iznosu, a samo u ovoj godini, prema trenutnim procenama, rast realnih zarada iznosiće oko sedam odsto što direktno doprinosi rastu kupovne moći. Pritom, cilj nam je, da do kraja ove godine prosečna plata dostigne 1.022 evra, a u decembru sledeće godine 1.174 evra, a što nas sve približava cilju i obećanju koje smo dali da će do kraja 2027. godine prosečna plata biti 1.400 evra'', objašnjava Mali.
Mali naglašava da ''izjave da su podaci „samo statistika“ ili da građani nisu ništa osetili po pitanju rasta životnog standarda ne odgovaraju istini''.
''Kada je reč o BDP-u, brojevi su još jednom, veoma jasni. Vrednost BDP-a, dakle svega što je Srbija proizvela u 2012. godini, iznosila je 35 milijardi evra, dok u ovoj godini očekujemo da ta vrednost dostigne 88 milijardi evra, što je više nego duplo. Pritom, Srbija je ostvarila realni rast BDP u navedenom periodu od 40,7 odsto, uprkos brojnim globalnim krizama izazvanih pandemijom, sukobom u Ukrajini, energetskom krizom. Struktura realnog rasta BDP-a je na zdravim osnovama budući da su i investicije (privatne i javne) i privatna potrošnja gotovo podjednako doprinosile ekonomskom rastu. A rast privrede je, ponavljam, praćen rastom životnog standarda građana, što se najbolje vidi kroz realni rast zarada koje su u posmatranom periodu kumulativno povećane za 52,4 odsto, kao i kroz još brži rast minimalne neto zarade od 67,5 odsto.
Podsetiću i da je Srbija prošlu godinu završila u top tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi, te da je prvi put u svojoj istoriji dobila investicioni kreditni rejting'', objašnjava Mali.
Ministar finansija ističe da kada se sve sagleda u najmanju ruku začuđujuće, ali i zlonamerne, tvrdnje da su “rezultati ispod onih koje je Srbija imala nakon 2000. godine”.
''Srbija danas ima rekordno nisku stopu nezaposlenosti, rekodno visoku zaposlenost, nivo javnog duga koji je daleko ispod nivoa Mastrihta na nivou od 43,7 odsto. Prošla godina je bila rekordna u privlačenju SDI, a devizne rezerve, koje su u vreme kad je Šoškić bio guverner, bile 10,9 milijardi, danas iznose 27,4 milijarde evra. Pritom, Srbija ima najveće rezerve zlata u istoriji od 50,5 tona, dok smo 2012. godine imali 15 tona zlata, što pokazuje da su u prethodnih 12 godina rezerve zlata više nego utrostručene. I da ne nabrajam dalje. Građani su ti koji najbolje vide i znaju ko radi u njihovom interesu i za dalje poboljšanje kvaliteta njihovog života. Vreme zakatančenih fabrika, teranja investitora, nezaposlenosti, Srbije koja srlja u bankrot je ostalo u prošlosti, zajedno sa prethodnom vlašću. I nisu tu potrebna nikakva dalja objašnjenja'', zaključuje Mali.
Srbija je doživela ozbiljan ekonomski preokret u poslednjih 13 godina - minimalna zarada porasla je sa 19.447 na 58.630 dinara, nezaposlenost pala sa gotovo 26 na devet odsto, dok je broj zaposlenih skočio za više od pola miliona, izjavio je ministar finansija Siniša Mali. Na ovakvim rezultatima mogu nam zavidedi čak i zemlje Evropske unije.
Ministar finansija Siniša Mali oglasio se povodom prljave kampanje koju vode kvazi stručnjaci, opozicionari i đilasovci protiv Međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo 2027 u Beogradu.
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Republike Srbije Siniša Mali rekao je kako je Železnička stanica Beograd Centar apsolutno bezbedna za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja i time demantovao lažne informacije Dušana Nikezića.
Prosečna plata za mart na nivou Srbije iznosila je 121.650 dinara, odnosno 1.036 evra, što je odnosu na isti mesec prethodne godine nominalno više za 12,6 odsto, a realno za 9,5 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbija je doživela ozbiljan ekonomski preokret u poslednjih 13 godina - minimalna zarada porasla je sa 19.447 na 58.630 dinara, nezaposlenost pala sa gotovo 26 na devet odsto, dok je broj zaposlenih skočio za više od pola miliona, izjavio je ministar finansija Siniša Mali. Na ovakvim rezultatima mogu nam zavidedi čak i zemlje Evropske unije.
Svečano je otvoren deo autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, a prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se autobusom vozio novom deonicom zajedno sa predstavnicima vlade i izvođačima radova.
Muzičar i putnik iz Danske Frederik Kornelius posetio je Srbiju, a Niš ga je toliko oduševio, da mu je dao titulu najboljeg grada u Srbiji i jednim od najneverovatnijih na Balkanu.
Papir na koji mnogi vozači zaboravljaju, a zakonska je obaveza imati ga u automobilu jeste Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi. Ukoliko se ispostavi da ga ne posedujete, platićete kaznu u iznosu od 10.000 do 50.000 dinara.
Sutra od 09:00 časova otvara se za saobraćaj deonica Moravskog koridora od Preljine do Adrana, a putarina se neće naplaćivati do 1. jula, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Direktor Kancelarije za borbu protiv droga Vlade Srbije Milan Pekić izjavio je danas, povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga i krijumčarenja droga, da je u Srbiji za prvih pet meseci 2026. godine zaplenjeno 7 tona narkotika.
Uhapšeni Baranin, Martin Janković, brat je Stefana Jankovića, koji se takođe dovodi u vezu sa škaljarskim klanom i koji se trenutno nalazi na optuženičkoj klupi zbog ubistva dvojice državljana Srbije, Filipa Marjanovića i Vukašina Gošovića, koji su, prema optužbama, likvidirani 2019. godine u Danilovgradu.
Pregovarači iz Izraela, Libana i Sjedinjenih Američkih Država potpisali su večeras trilateralni okvirni sporazum nakon pete runde diplomatskih pregovora u Vašingtonu radi okončanja izraelsko-libanskih sukoba.
Agent Službe bezbednosti Ukrajine Kiril Makarenko, koordinator neonacističke mreže Telegram kanala, pozvao je da se organizuje teroristički napad u SAD na Dan nezavisnosti kao čin osvete, saopštila je Federalna služba bezbednosti Rusije.
Ukrajinska služba bezbednosti (SBU) danas je objavila da su njeni dronovi pogodili ruske vojne brodove za podršku u izgradnji i sistem protivvazdušne odbrane S-400 u Kerču, u okviru nove 40-dnevne operacije na Krimu.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Šampita sa čokoladnom glazurom pravo je zadovoljstvo za ljubitelje domaćih kolača. Spoj mekane kore, laganog šnea i bogate čokolade osvaja već na prvi zalogaj.
Kabl za punjenje telefona često se menja, ali problem nije uvek njegov kvalitet. Vrlo često upravo nepravilno korišćenje znatno skraćuje njegov vek trajanja.
Stručnjaci objašnjavaju da vremenske prilike i količina dnevne svetlosti mogu značajno da utiču na hormonski sistem, što se odražava na funkcionisanje celog organizma.
Godinama je među ljubiteljima pasa vladalo mišljenje da je border koli najinteligentnija rasa na svetu. Međutim, najnovija naučna istraživanja pokazala su da se na vrhu liste sada nalazi druga rasa, Malinoa.
Naš paparaco uhvatio je Jevrema Kosnića, muža manekenke Danijele Dimitrovske, sa društvom u kafani, a on se nije odvajao od zgodne brinete, te ju je ispratio čak i do WC-a!
Pevačica Suzana Jovanović stigla je večeras na Tašmajdan u velikom stilu - luksuznim automobilom marke "mercedes", koji je privukao pažnju svih prisutnih.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.