Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić nalazi se u zvaničnoj poseti Japanu gde se očekuje i susret predsednika naše zemlje sa japanskim carem Naruhitom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram nalogu "avucic".
15.09.2025
18:04
"Imao sam čast da se u Tokiju sastanem sa Njegovim Veličanstvom carem Japana Naruhitom. Ovaj susret predstavlja potvrdu dubokog međusobnog poštovanja i prijateljstva koje povezuje naše dve zemlje. Srbija i Japan dele zajedničke vrednosti – posvećenost miru, stabilnosti i prosperitetu, kao i snažnu volju da gradimo budućnost zasnovanu na saradnji i razumevanju. Za našu zemlju velika je privilegija što ima priliku da učvrsti veze sa jednim od najrazvijenijih i najuglednijih naroda sveta, a posebno što se to čini kroz ovako značajan susret na najvišem nivou. Susret u Tokiju otvara novu stranicu u bilateralnim odnosima i šalje jasnu poruku da Srbija i Japan zajedno gledaju u budućnost", naveo je predsednik Vučić na Instagramu.
Čuveni poslanik u Evropskom parlamentu, Harald Vilimski, upozorio je kako zna da u svetu postoje međunarodne snage koje ljude poput predsednika Srbije Aleksandra Vučića i mađarskog premijera Viktora Orbana žele da uklone sa njihovih funkcija.
U delegaciji sa predsednikom Vučićem su i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Bela Balint i direktor Kancelarije za IT i e-upravu Mihailo Jovanović.
U prisustvu predsednika Vučića danas će biti potpisana tri dokumenta - zajednička izjava o postizanju načelnog sporazuma između Srbije i Japana o promovIsanju i zaštiti investicija, Memorandum o saradnji između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja Srbije i Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, nauka i tehnologije Japana, kao i Memorandum o razumevanju u vezi sa saradnjom u oblasti naprednih IKT tehnologija u Srbiji između Kancelarije za IT i eGov Republike Srbije i kompanije NTT DATA.
Posetu Japanu predsednik Vučić završiće učešćem na Prezentaciji investicionog potencijala Srbije, kojoj će prisustvovati i predstavnici velikih japanskih kompanija. Japan, jedna od četiri vodeće ekonomije sveta, sa Srbijom ima veoma dobru ekonomsku saradnju. U periodu januar-jun 2025. godine ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije u robi sa Japanom iznosila je 174,1 miliona dolara.
Foto: tanjug
Ukupan izvoz u robi u Japan iznosio je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 42,1 miliona dolara, a u istom periodu uvezeno je 132 miliona dolara robe i pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 31,9 odsto. U periodu januar-decembar 2024. godine ukupna spoljnotrgovinska razmena u robi sa Japanom iznosila je 331,7 miliona dolara. Prema podacima Agencije za privredne registre, na teritoriji Srbije registrovano je 17 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Japana, odnosno pravna lica registrovana u Japanu.
Pored kompanije Japan Tobacco International (JTI), koja je već duži niz godina prisutna na tržištu Srbije, kao i drugih značajnih kompanija kao što su Panasonic Electric Works, Asahi Food and Healthcare, Mitsui Co, Mitsubishi corp, Itochu i drugih, svoje poslove u Srbiji su započele i kompanije kao što su Nidec, Toyo Tires, Yazaki, Mayekawa, JFE Shoji i druge. Japanski partneri su realizovali neke od važnih projekata u zemlji kao što su izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TE "Nikola Tesla A" i TE "Nikola Tesla B" uz učešće kompanije "Mitsubichi Hitachi Power System".
Foto: tanjug
Istorija prijateljstva dve zemlje datira još iz 1882. godine, kada je čukundeda sadašnjeg japanskog cara, car Meiđi razmenio pisma sa srpskim kraljem Milanom Obrenovićem. Ovo je prva radna poseta predsednika Vučića Japanu, a predsednik je juče boravio u Osaki, gde je prisustvovao zvaničnoj ceremoniji predstavljanja Nacionalnog dana Srbije na izložbi Ekspo u tom gradu. Posetu Japanu predsednik Vučić završava 17. septembra.
Opozicionar i ideolog blokadera Zoran Živković, priznao je da je lagao kako bi stvorio paniku među ljudima, kada je rekao da će predsednik Aleksandar Vučić narediti ubistvo nekog svog saradnika.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas na svetsku izložbu Ekspo u Osaki, gde ga je dočekao japanski ministar za svetsku izložbu Ekspo Ito Jošitaka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će skupovi protiv blokada biti sve brojniji i da je građanima postalo jasno kako se stvari u Srbiji odvijaju i kuda idu, a da je nervoza blokadera i predstavnika opozcije sve veća jer su, kako je naveo, njihovi skupovi sve malobrojniji i imaju sve manju podršku naroda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Velika je čast biti u carskoj palati, kad vas lično dočeka car i sa njim razgovarate. Tu čast imao je naš predsednik Vučić od strane japanskog cara. Ljubaznost, poštovanje, razgovor, sve to govori o dubokom poštovanju našeg predsednika i Srbbije.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić nalazi se u zvaničnoj poseti Japanu gde se očekuje i susret predsednika naše zemlje sa japanskim carem Naruhitom.
U Predsedništvu Srbije danas su održane konsultacije predsednika Aleksandra Vučića sa predstavnicima Pokreta socijalista, Saveza vojvođanskih Mađara i Stranke pravde i pomirenja, a nakon toga građanima se obratio predsednik Vučić.
Haški tribunal ponovo se oglasio povodom slučaja koji se vodi protiv jednog od bivših komandanata zločinačke Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Hašima Tačija.
U Srbiji ima više od 200.000 registrovanih alkoholičara, ali naš najveći problem su mladi, koji sve ranije počinju da piju. Oni već sa 11 godina, u petom razredu osnovne škole, kreću sa prvim opijanjem, upozoravaju stručnjaci.
Novi električni "bmw ix3" proglašen je za Svetski automobil 2026. godine na svečanosti održanoj na Salonu automobila u Njujorku. Ova "zver" bila je predstavljena na Sajmu automobila u Beogradu, koji se nedavno održao.
Policija je uhapsila mladića (19) zbog sumnje da je da јe 23. marta ove godine, oko 3.30 časova, aktivirao i bacio ručnu bombu na obјekat јedne teretane u Zemunu.
Rade Rakonjac, bivši telohranitelj i gardista Željka Ražnatovića Arkana, ali i blizak prijatelj Luke Bojovića, ubijen je pre 12 godina, 2. aprila 2014. godine, u kafiću "Mariki" u Zvečanskoj ulici u Beogradu.
Dva pokušaja krijumčarenja novca i dragocenosti čija ukupna vrednost premašuje sumu od 52.000 evra je sprečena od Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Uprave carina, 2. aprila 2026. godine.
Poznati američk novinar Taker Karlson kaže da je poziv predsednika SAD Donalda Trampa da saveznici obezbede Ormuski moreuz pokazao da Vašington više nije svetski policajac.
U Moskvi je sprečen teroristički napad u kojem je kao sredstvo za atentat trebalo da bude upotrebljen minirani električni skuter, a meta je, prema navodima FSB-a, bio visoki funkcioner jedne od bezbednosnih struktura.
Predsednik SAD Donald Tramp je obavešten o američkom borbenom avionu koji je u petak oboren iznad Irana, izjavila je sekretarka za štampu Bele kuće Karolin Livit za CBS News.
Generalni direktor državne korporacije "Rosatom", Aleksej Lihačov, istakao je na Međunarodnom transportno-logističkom forumu u Sankt Peterburgu da Transarktički transportni koridor (TTK) postaje temelj novog svetskog poretka u logistici, nudeći veću bezbednost i efikasnost u poređenju sa tradicionalnim južnim rutama.
Glumica Zendaja ponovo je privukla ogromnu pažnju javnosti kada se pojavila na premijeri u upečatljivoj plavoj haljini, koja je odmah postala glavna tema u svetu mode i na društvenim mrežama.
Drveni podovi zahtevaju pažljivo održavanje, a skupa sredstva često ne daju željene rezultate. Rešenje može biti jednostavna prirodna mešavina koja čisti, neguje i vraća sjaj bez štetnih hemikalija.
Možete kupiti televizor vrhunskih specifikacija, ali ako mu nedostaje određena funkcija, iskustvo gledanja neće biti potpuno. Reč je o VRR tehnologiji, koja je danas sve važnija za kvalitetan prikaz slike.
Bivša zadrugarka Kristina Spalević napustila je policijsku stanicu gde je bila da da izjavu povodom nasilja koje je pretrpela od Kristijana Golubovića.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar