• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

19.09.2025

12:30

Zdravstveni radnici protestovali zbog upada Kurtijeve policije u KBC Kosovska Mitrovica i Dom zdravlja (FOTO)

informer.rs

Vesti

Zdravstveni radnici protestovali zbog upada Kurtijeve policije u KBC Kosovska Mitrovica i Dom zdravlja (FOTO)

Zdravstveni radnici zaposleni u KBC Kosovska Mitrovica i domovima zdravlja u četiri severne opštine organizovali su protestni skup povodom sinoćnjeg upada pripadnika Kosovske policije u prostorije obezbeđenja KBC Kosovska Mitrovica i Doma zdravlja Kosovska Mitrovica.

Skup je završen bez incidenata, a nakon skupa radnici su se vratili na svoja radna mesta

Radnici su nosili transparente na kojima je pisalo: „Želimo da se slobodno lečimo“, „Naši doktori, naši pacijenti, naš KBC“, „Dalje ruke od bolnice“, „Ameriko reaguj, Srbi nestaju“ i „Evropo zaštiti naša prava“.

Srpska lista je odmah nakon upada kontaktirala ambasade svih zemalja Kvinte, Misiju EU, Unmik, Oebs i Kfor.

Zatraženo je da se najhitnije u neposrednoj blizini zdravstvenih i obrazovnih institucija rasporede pripadnici Kfora i Euleksa i time spreče ovakvi upadi koji ugrožavaju rad ustanova i lečenje građana.

Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek istakao je da se nigde ne navodi integracija zdravstvenog i obrazovnog sistema Srbije u kosovski sistem.

„Sinoć su Kurtijeve policijske snage upale u prostorije obezbeđenja u KBC i Dom zdravlja. Ovde rade pošteni radnici koji zarađuju pošteno svoju platu pružajući pomoć svima kojima je ta pomoć potrebna. Maltretirali su radnike obezbeđenja tražeći od njih legitimacije i informacije o broju radnika u KBC. Poseban poziv upućujemo međunarodnim predstavnicima da zaustave ove upade, ukoliko to ne urade jasno će biti svima na čiju su se stranu stavili. Nema integracije zdravstvenog i obrazovnog sistema Srbije u kosovski sistem. Toga nema ni u Ahtisarijevom planu ni u Briselskom, a ni u Ohridskom sporazumu“, rekao je Elek

Zamolio je radnike da ostanu mirni.

„Ukoliko upadnu u naše ustanove, ja vas molim da budete mirni i strpljivi i da svi zajedno dođemo i da budemo tu uz naše pacijente. Mi nemamo gde da odemo, ovo je naša kuća i naša dužnost je da budemo uz naše pacijente. Ovo je poruka međunarodnim institucijama da su ovo crvene linije za koje su oni garantovali da neće biti pređene. Konačno je vreme, gospodo, da pređete sa reči na dela a jasna su prava svih i odavde poručujemo da imamo svoja prava i da nećemo da se integrišemo u kosovski sistem. Izađite na izbore 12. oktobra i olovkom pokažite da ćemo naše opštine vratiti u naše ruke. Živeo zdravstveni sistem, živele naše institucije i živela država Srbija", dodao je Elek.

Foto: informer.rs

 

Zamenik direktora KBC Kosovska Mitrovica Dragiša Milović istakao je da se u toj zdravstvenoj ustanovi leče svi.

„Ovo je jedina multietnička bolnica na Kosovu i Metohiji gde se leče svi narodi bez obzira na veru i naciju, nažalost to se nekima ne sviđa. U ovoj bolnici lečili su se i pripadnici međunarodnih institucija, imali su poverenje u stručnost naših lekara. Sinoć u kasnim satima uz 150 naoružanih specijalaca dolazi čovek koji nas je nazivao fađističkom ruljom. Ne sviđa mu se monopol jedne stranke, a sviđa mu se da Albanci stanu svi u jednu stranku da bi preuzeli vlast u Gračanici. Kakva je to multietničnost gde ni u jednom gradu nema Srba, ovo je jedini multietnički grad. Kakva je to multietničnost kad kod stotinu notara nema nijednog Srbina. Svakog dana se hapsi neko od Srba i podižu optužnice za ratne zlocine. Zatvorene su, kako kažu, paralelne institucije, poslednji upad u prostorije RFZO i PIO je najbolji dokaz", rekao je Milović.

On je dodao da će ta ustanova nastaviti da pruža zdravstvene usluge, te zamolio na jedinstvo.

„Dolaze naši građani i od nas traže savet kako da se leče i kome sada da se obrate jer su sve institucije zatvorene. Namera Aljbina Kurtija je da Srbi sami napuste ove prostore, ali vi ste, drage kolege i koleginice, stub opstanka na ovim prostorima. Mi ćemo svima i dalje pružati pomoć i usluge koje nudi naš zdravstveni sistem, ali vas molim, braćo i sestre, na jedinstvo. Kurti hvali Rašića, da Srbi bolje žive od kada je on ministar, a svi dobro vidimo da Srbi nikada ne žive teže", istakao je Milović.

Skup zdravstvenih radnika završen je bez incidenata, a nakon okupljanja radnici su se vratili na svoja radna mesta.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set