Puko Kurti: Predsednica lažne države Vjosa Osmani dala Konjufci mandat za sastav vlade
Podeli vest
Vjosa Osmani, takozvana predsednica lažne države Kosovo, saopštila je u utorak da mandat za sastav nove Vlade "Kosova" daje Gljauku Konjufci na predlog Samoopredeljenja.
Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, reagovao je na izjave predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani koja je ponovo govorila o navodnim, kako je rekla, destabilišućim tendencijama Beograda.
Srbi sa Kosova, koji pešače ka Novom Sadu stigli su u Jarčujak, kod Kraljeva.
30.10.2025
19:47
Vjosa je rekla da nema drugi predlog, izuzev onog koji je dobila od najjače stranke da se mandat poveri Gljauku Konjufci.
- Dajem mandat za formiranje Vlade "Kosova" Gljauku Konjufci, kao sledećem kandidatu za premijera - rekla je Vjosa Osmani na konferenciji za novinare.
Dodala je da je u skladu sa Ustavom i svojim nadležnostima obavila konsultacije sa parlamentarnim političkim strankama, kako bi se prevazišla aktuelna situacija, javlja "Kosovo Online"
Slovenački političar Zmago Jelinčič Plemeniti poručio je u intervjuu za "Srpski ugao" da Kosovo ne može biti dražava i da su sankcije EU Rusiji pucanj u koleno celoj Evropi.
Da li je prenaoružavanje samoproglašenog Kosova, uz asistenciju Turske, najava budućih promena i potencijalnog rata visokog intenziteta na Balkanu - u kojem će sposobnost vojske da brzo otkrije i neutrališe ključne elemente vojne infrastrukture protivnika biti od presudnog značaja?
27.10.2025
12:23
Podsetila je da Ustav propisuje da je u njenoj nadležnosti da poveri mandat drugom kandidatu, ukoliko je prvi mandatar bio neuspešan u pokušaju da obezbedi većinu.
- Ustav je jasan i obavezuje me da dam mandat drugom kandidatu - objasnila je Osmani.
Poručila je da njeno delovanje ima za cilj zaštitu ustavne stabilnosti, jačanje demokratskih institucija i osiguravanje dobrobiti građana.
Podsetila je da Konjufca ima 15 dana da predloži skupštini novu vladu.
- Ustav ne kaže predsednik 'može imenovati', već kaže 'imenuje sledećeg kandidata' u slučaju da prvi ne uspe u formiranju vlade. Formulacija koja se koristi u Ustavu je obavezna, tako da primorava predsednika da poveri mandat drugom kandidatu - rekla je Osmani, dodajući da je njena odluka i u skladu sa tri presude Ustavnog suda.
Foto: EPA
Vjosa Osmani
Osmani je rekla da bi poslanici Skupštine "Kosova" trebalo da razmotre formiranje vlade.
Prema njenim rečima važno je da "Kosovo" ima funkcionišuće institucije, jer je to osetljiv period, „uključujući pretnje suverenitetu iz Srbije“.
- Mislim da je važno da u ovako osetljivom periodu u našoj zemlji, uključujući pretnje našem suverenitetu iz Srbije, pronađemo put napred, da političke stranke, nadam se, pronađu priliku da usvoje Plan rasta i barem produženje budžeta u narednim danima. Postoji mogućnost da se urade dobre stvari za ovu zemlju. Zaista se nadam da će svi poslanici Skupštine "Kosova" ovo uzeti u obzir. Sve akcije koje preduzimam su isključivo u funkciji zaštite ustavne stabilnosti i obezbeđivanja dobrobiti naših građana, što bi trebalo da bude prioritet - rekla je Osmani.
Podvukla je da su građani dovoljno izgubili time što nisu stvorene institucije i da će konačnu presudu doneti 120 poslanika Skupštine "Kosova".
- U tom smislu, kao predsednica, imam odgovornost da pronađem preovlađujuće kriterijume za formiranje nove vlade kako bi se izbegli izbori. Građani su dovoljno izgubili time što nisu uspostavili institucije, i pored političkih predrasuda, kao predsednica Republike, konačnu presudu donosi 120 poslanika "Kosova" koji imaju slobodnu volju da glasaju kako žele. Mislim da je u opštem interesu da imamo institucije. Govorimo o milijardi evra koje ne možemo sebi priuštiti da izgubimo - objasnila je ona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, reagovao je na izjave predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani koja je ponovo govorila o navodnim, kako je rekla, destabilišućim tendencijama Beograda.
Na društvenim mrežama među blokaderima, kruži video, najverovatnije napravljen veštačkom inteligencijom, koji prikazuje razgovor blokadera o tome kako će zapaliti Vučića.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vladika Heruvim poručio je da su očuvanje vere, identiteta i zajedništva Srba u Hrvatskoj, kao i rad fondacije Sveta Petka na podršci deci, kulturi i crkvenom životu, ključni za opstanak naroda i njegovo mirno, složno i dostojanstveno napredovanje.
Dan nakon stravičnog zločina koji je juče otkriven u Čačku u Ulici Ratka Mitrovića, javnost je i dalje u šoku. V.Č.(47) nožem je usmrtio svoje roditelje majku M.Č. (71) i oca N.Č. (79), nakon cega je sebi oduzeo život.
Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, raspisala potragu za Nenadom Alajbegovićem (44), zvanim Alibeg, koji je sinoć oko 21 sat bio u društvu N. K. (30) koji je ranjen sa osam metaka u poznatom novobeogradskom restoranu.
Petogodišnji dečak iz Hagena izazvao je požar i štetu od čak 30.000 evra nakon što mu je majka dala prskalicu da se igra, saopštila je policija Severne Rajne-Vestfalije.
Francuski predsednik Emanuel Makron zapretio je uvođenjem tarifa Kini u narednim mesecima, ukoliko Peking ne smanji trgovinski deficit sa Evropskom unijom, prenose danas francuski mediji.
Osuđenik Albanac uspeo je da pobegne iz zatvora u Milanu tako što je izveo bekstvo u filmskom stilu, vezavši čaršave za rešetke na prozoru ćelije, prenose danas italijanski mediji.
Donald Tramp Mlađi izjavio je na forumu u Dohi da ukrajinske vlasti šalju „siromašne seljake“ na front, dok su bogataši, kako tvrdi, odavno napustili zemlju.
Reper Šon Didi Kombs poznatiji kao Paf Dedi pobesne je zbog dokumentarca o njemu koji je njegov kolega 50 cent producirao za platformu Netfliks zbog čega mu je poslao bizaran poklon.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Posne pihtije su tradicionalno jelo koje se najčešće priprema tokom posta ili kada želimo laganiju, ali i dalje bogatu i ukusnu varijantu klasičnih pihtija.
Starleta Aleksandra Subotić objavila je putem Instagrama fotografiju iz izlaska sa svojim suprugom Predragom Pecom Raspopovićem, ali i fudbalerom Nejmarom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar