Takozvana kosovska inspekcija zatvorila je još dva ugostiteljska objekta na glavnom šetalištu u severnom delu Mitrovice uoči vikenda, a uobičajeni izgovor za uništavanje srpskih preduzetnika i onemogućavanja naših mladih sunarodnika da se okupe i zabave je "nepoštovanje propisa".
Iako je neizvesno da li je zabrana ovih lokala privremena, ono što je sigurno jeste da poslednjih godinu i više dana tzv. albanske vlasti nelegalnim privatizacijama u kojima Srbi uglavnom ne učestvuju "zauzimaju" sve veći broj srpskih lokala u severnom delu Mitrovice, pre svega na glavnom šetalištu. Potiskuju tako Srbe, kako opominju srpski političari, metar po metar... I dok je jula meseca 2024. nekada najpoznatiji kafić u severnom delu grada "Dolče vita", odmah pored Ibarskog mosta, nelegalno kupio Albanac Ekrem Peci, i s jedne i s druge strane ovog dela šetališta "privatizovano" je još nekoliko lokala: dva kafića i objekat brze hrane, a novi vlasnici su, podrazumeva se, Albanci.
Pomenuti Ekrem Peci, koji je kako su pisali lokalni mediji na albanskom jeziku povezan sa prištinskom vlašću koja mu čak i dodeljuje novac za kupovinu srpskih lokala, "otkupio" je pod nerazjašnjenim okolnostima prostorije univerzitetske biblioteke i lista "Jedinstvo", jedinog srpskog štampanog lista na Kosovu i Metohiji.
- Iako Srbi uglavnom bojkotuju novootvorene albanske lokale, problem je u tome što su oni postali ili korisnici na duži vremenski period ili čak i vlasnici - ocenjuju u srpskom civilnom sektoru u severnoj Mitrovici, prenose Novosti.
Napominju da je suštinski problem privatizacija koje sprovodi tzv. kosovska agencija za imovinu što se oglasi obavljaju uglavnom bez znanja prethodnih vlasnika i Srba uopšte, odnosno što se "konkursi" objavljuju na sajtovima koje Srbi ne posećuju.
- Osim kafića i trgovinskih objekata na taj način privatizovane su i sve pumpe na severu Kosova i Metohije koje su bile u društvenom, odnosno vlasništvu države Srbije, a koje su držali pripadnici našeg naroda. Nažalost, na delu je klasična albanizacija severa KiM, a budući da u Prištini još nije formirana nova vlast, kao i da se očekuje okončanje drugog izbornog kruga glasanja za lokalne izbore, jasno je da tzv. prištinske vlasti kako na centralnom tako i lokalnom nivou nastoje da načine što više štete Srbima do preuzimanja funkcija srpskih gradonačelnika - mišljenja su predstavnici srpskog civilnog sektora.
I sve da su upućeni u privatizacije lokala tzv. kosovske agencije za imovinu, činjenica je da Srbi izbegavaju da učestvuje u licitacijama na kojima albanski privrednici nude ogromne sume novca pre svega zbog zabrane dinara i toga što nema srpske pošte, banaka...
- Niko od Srba nije spreman da uđe u rizik i uloži neki značajniji novac u ovom trenutku znajući da će ga tzv. kosovska inspekcija maltretirati na svakom koraku. Albanski privrednici kojima finansijski pomaže i tzv. vlada Kosova otkupljuju te lokale znajući da su toga pošteđeni - ističe Aleksandar Rapajić iz NVO "Centar za zastupanje demokratske kulture" iz severne Mitrovice.
Humanitarna organizacija „Solidarnost za Kosovo“ predvođena Arnoom Gujonom, u saradnji sa Eparhijom raško - prizrenskom rekonstruisala je školski kompleks „Desanka Maksimović“ u selu Berivojce kod Kosovske Kamenice.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je ubedljiva pobeda Srpske liste u Klokotu trijumf srpske sloge i jedinstva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Humanitarna organizacija „Solidarnost za Kosovo“ predvođena Arnoom Gujonom, u saradnji sa Eparhijom raško - prizrenskom rekonstruisala je školski kompleks „Desanka Maksimović“ u selu Berivojce kod Kosovske Kamenice.
Nakon vesti da u Hramu Svetog Save nestalo osveštanih traka, oglasio se veroučitelj Aleksandar Đurđević, koji je na svojim društvenim mrežama saopštio da su trake ponovo dostupne.
U poslednje vreme sve više građana prijavljuje neobične telefonske pozive u kojima, nakon javljanja, vlada tišina ili se veza odmah prekida, što najčešće ukazuje na moguću zloupotrebu i prevaru.
Nekoliko stotina osveštanih trakica, blagoslovenih na Časnom pojasu Presvete Bogorodice koji se nalazi u Hramu Svetog Save u Beogradu, uručene su danas pacijentima, lekarima, medicinskim sestrama i osoblju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu.
Škoda bi u Evropu mogla da dovede Kylaq, mali SUV iz Indije koji košta manje od 7.000 evra, pošto je već zaštitila dizajn ovog modela na nivou Evropske unije.
Na današnji dan pre 20 godina ubijen je Zoran Vukojević Vuk (42), svedok-saradnik u procesu za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića i zločine "zemunskog klana".
Nakon što je Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo krivičnu prijavu protiv trojice policajaca osumnjičenih za prikrivanje i neprijavljivanje ubistva Aleksandra Nešovića, oni su večeras pušteni iz pritvora.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu oglasilo se povodom hapšenja dvojice pripadnika Jedinice za zaštitu svedoka (JZZ) koji su privatno obezbeđivali Sašu Vukovića Bosketa, osumnjičenog za ubistvo Aleksandra Nešovića Baje.
Ubijali su decu, pacijente, žene i mladiće. Neki su nosili beli mantil, drugi status uglednog građanina, a pojedini su se predstavljali kao prijatelji svojih budućih žrtava. Kada su konačno razotkriveni, iza njih su ostale desetine, pa čak i stotine mrtvih, zbog čega se i danas smatraju najzloglasnijim serijskim ubicama u istoriji.
Vojne napetosti na Bliskom istoku dostigle su kritičnu tačku nakon što su pomorske snage iranske Islamske revolucionarne garde (IRG) izvele direktan napad na ratni brod Sjedinjenih Američkih Država.
Novi letonski premijer Andris Kulbergs povukao je nesvakidašnji potez pozvavši domaće turiste da letuju u regionu koji se nalazi na direktnoj ruti ukrajinskih bespilotnih letelica.
U sredu popodne, u najvećem tržnom centru u Temišvaru u Rumuniji, odigrala se prava drama kada je muškarac (49) nožem napao i teško povredio svoju bivšu partnerku (27) na njenom radnom mestu.
Šef ukrajinske vojne obaveštajne službe (GUR) Kiril Budanov izneo je dramatične procene o geopolitičkoj situaciji na Kavkazu, ističući da Jermeniji preti direktan vojni sukob sa Ruskom Federacijom.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Miris i ukus prave, domaće višnjevače vraćaju nas u detinjstvo i podsećaju na špajzove naših baka, gde je ova dragocena flaša uvek imala posebno mesto.
Britanac Džastin Vali i njegova partnerka Viktorija uspeli su da organizuju šestonedeljnu avanturu tokom koje su za avionske karte izdvojili svega 286 evra.
Doktorka Triša Pasriča podelila je na društvenim mrežama tehniku za koju tvrdi da je zasnovana na naučnim saznanjima i da može pomoći već pri prvim znacima svraba.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar