• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

02.12.2025

11:55

Gde ćemo sipati gorivo? Vučić otkrio posledice američke odluke

TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

Vesti

Gde ćemo sipati gorivo? Vučić otkrio posledice američke odluke

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije nakon sastanka sa predstavnicima timova zaduženih za energetsku stabilnost i bezbednost Republike Srbije i objasnio kako će se u narednom periodu snabdevati gorivom.

Kako je otkrio, od Amerikanaca nije stigla pozitivna odluka za licencu za rad Rafinerije u Pančevu, što može da ima posledice po našu zemlju. 

- Nisam shvatio šta Amerikanci rade. Ne razumem kako su u ovom slučaju postupali, ali šta da radimo, to je njihova stvar. Nedvosmisleno je da se Rusima ne prodaje NIS i to je razumljivo, to je njihovo vlasništvo. Ali to nije novac, to je politika. Sada strada samo Srbija, a kako će biti dalje, videćemo - počeo je predsednik Srbije obraćanje iz Predsedništva.  

Kako je otkrio, hrvatski Janaf Srbiji nije dozvolio uvoz nafte koja nije bila namenjena Rafineriji u Pančevu.

- Nisu nam poverovali da tu naftu nećemo da damo NIS-u iako smo rekli da ćemo da je uskladištimo u robne rezerve. Hrvati kažu da je cela Srbija pod sankcijama i dok Amerikanci ne kažu drugačije, oni neće promeniti ploču jer uvek rade ono što im drugi kažu - poručio je predsednik. 

Podsetio je da je danas 54. dan kako su sankcije uvedene i niko od građana naše zemlje ne može da se požali.

- To govori koliko je država ozbiljna. Međutim, mi nemamo naznaka da će Amerikanci da donesu pozitivnu odluku i danas će Dubravka Đedović Handanović obavestiti NIS da nemamo licencu za rad Rafinerije - rekao je on.    

Potom je upozorio da na snagu mogu stupiti sekundarne sankcije i otkrio sa kakvim se sve posledicama Srbija može suočiti.

Foto: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ

 

- Na rizik da nam se i banke nađu pod sankcijama mi smo doneli odluke da platni promet funkcioniše. NIS ima dovoljno vremena da sve isplati, uključujući i plate zaposlenima i druge obaveze, a posle ćemo da vidimo dan za danom kako nam ne bi bio u kolapsu finansijki sistem. Svaka banka može da bude sankcionisana jer radi sa NIS. To je katastrofa za ceo naš finansijski sistem. Kada NIS potroši operativne rezerve na pumpama, mi ne možemo NIS-u da dajemo robne rezerve. Dakle ni NIS-u ni Lukoilu posle 13. decembra ne možemo da dajemo. Onda bi cela Srbija dobila sankcije. Dakle davaćemo derivate, ali svim drugim koji ne pripadaju NIS-u. To će značiti da imamo dovoljno goriva i benzina - kazao je predsednik.

Istakao je da imamo dovoljno goriva, ali će ljudi morati da idu na neke druge pumpe.

- Rizikovali smo i do sada, rizikovaćemo i do ponedeljka, ali ljudi u našem finansijskom sektoru više neće da rizikuju. Naručili smo još 29.000 tona dizela, plus 20.000 tona dizela, 5000 tona kerozina, 38.000 tona benzina. U našim rezervama imamo 24.400 tona dizela u Pančevu, 20.000 tona u Kovinu, 9.500 tona u Požegi. Ukupno 53.900 tona. U obaveznim rezervama imamo 150.000 tona. Ukupno imamo više od 200.000 tona dizela. Nema problema sa time do kraja januara, koliko god da potrošimo - naglasio je predsednik Aleksandar Vučić.

Pogledajte Vučićevo obraćanje u nastavku:


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Vučić patosirao Đilasa: Ako sam ja mali miš...
Politika

Vučić patosirao Đilasa: Ako sam ja mali miš...

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas se vanredno obratio naciji iz Predsedništva i odgovarao na pitanja medija među kojima je bilo i ono koje se tiče sramnih optužbi tajkuna Dragana Đilasa na njegov račun.

25.11.2025

12:21

sledeća vest

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set