Rusi pokrenuli inicijativu u UN! Moskva traži od Haga: Predajte Mladića Srbiji
Podeli vest
Ruska misija pri UN zatražila je da Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične tribunale UN preispita odluku u vezi sa srpskim generalom Ratkom Mladićem i da ga ili preda Srbiji na dalje izdržavanje kazne ili prevremeno oslobodi iz humanitarnih razloga kako bi ostatak života proveo primajući adekvatnu negu, javio je Sputnjik Srbija.
Zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN Marija Zobolocka je, na sednici Saveta bezbednosti na kojoj je razmatran izveštaj Mehanizma, naglasila da bi bilo koji drugi pristup bio nehuman i da će puna odgovornost za svaki negativan razvoj događaja u vezi sa Mladićem biti direktno na Mehanizmu i lično na njegovom predsedniku.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da bi voleo da čuje ideje Rusije kako da se reši pitanje NIS-a a da se izbegnu kazne SAD i ponovio da Srbiji ne pada napamet da bilo kome bilo šta otima.
Šokantan snimak koji se proširio društvenim mrežama dežurni hejteri pokušali su da zloupotrebe kako bi naudili Srbiji i stekli jeftine političke poene.
07.12.2025
14:37
Zabolocka je na brifingu SB UN o radu ove institucije istakla da se teško stanje Ratka Mladića pogoršalo, da on pati od naglih promena krvnog pritiska, stalno visokog nivoa šećera u krvi, atrofiranog mišićnog tkiva u donjim udovima i oštećene motoričke funkcije u rukama i prstima.
- Gospodin Mladić jedva drži glavu uspravno. Ima dekubituse na obe noge. Ima osteomijelitis na levom skočnom zglobu. Zbog male telesne težine i obaveznog mirovanja u krevetu, bubrezi pacijenta su preopterećeni lekovima. Njegove kognitivne funkcije se pogoršavaju. Kao rezultat toga, Ratko Mladić nije uvek u stanju da prepozna prisustvo i specifičnosti svojih zdravstvenih problema i da blagovremeno potraži medicinsku pomoć - rekla je ona, a preneo Sputnjik Srbija.
Dodala je i da njegova demencija napreduje, kao i da uprava zatvorske bolnice nije dala saglasnost za izvođenje magnetne rezonance, iako je poslednje skeniranje obavljeno još 2022. godine već pokazalo degeneraciju nervnog tkiva i pogoršanje stanja.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se u četvrtak sa ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan-Harčenkom.
03.12.2025
21:02
Zabolocka je upitala na brifingu da li je ovaj spisak bolesti zaista nedovoljan da se udovolji zahtevu za prevremeno puštanje na slobodu ili za premeštaj u Srbiju.
Foto: EPA
Kao primer funcije koju Mehanizam nije uspeo da izvrši ona je navela i slučaj bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića, navodeći da Velika Britanije, gde on služi kaznu, nastavlja da ignoriše čak i standardna minimalna pravila UN za postupanje sa zatvorenicima.
Istakla je da su njegova prava sistematski ograničena, uključujući i pravo na medicinsku negu, uprkos hroničnim bolestima koje ima.
Pored toga, kako je rekla, britanski mediji su širili izveštaje o Karadžićevom navodnom saučesništvu u organizovanju „snajperskog turizma“ za strance tokom opsade Sarajeva, dok uprava zatvora primorava Karadžića da nosi posebnu odeću koja označava osumnjičene za pokušaj bekstva.
Ona je kritikovala rad Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale, posebno ukazavši na činjenicu da se postupak „prevremenog puštanja na slobodu“ koristi samo kada Mehanizam hitno mora da „skine odgovornost za neizbežnu smrt još jednog teško bolesnog zatvorenika“.
- Trenutni izveštaj otkriva još jednu situaciju u kojoj je osuđenik, čije ime iz nekog razloga nije objavljeno, preminuo ubrzo nakon što mu je Mehanizam odobrio prevremeno puštanje na slobodu - rekla je ona i dodala da, osim slučajeva kada su zatvorenici bukvalno na samrti, zahtevi za prevremeno puštanje na slobodu se sistematski odbijaju, čak i kada postoje ubedljivi humanitarni razlozi za njegovo odobrenje.
Zobolocka je naglasila da je Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične tribunale uspostavljen kao privremena struktura i da bi trebalo da bude zatvoren.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da bi voleo da čuje ideje Rusije kako da se reši pitanje NIS-a a da se izbegnu kazne SAD i ponovio da Srbiji ne pada napamet da bilo kome bilo šta otima.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević komentarisao je otkaz koji je dobila Aleksandra Subotić, dugogodišnja direktorka "Junajted medije" i jedna od glavnih saradnica tajkuna Dragana Šolaka, otkrivši pritom detalje zbog čega se to dogodilo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas u Zaječarskom i Borskom okrugu, a potom je u Kladovu razgovarao sa građanima tog mesta, ali i sa mnogim drugima koji su tamo došli kako bi ga videli i pozdravili.
U emisiji Exatlon Specijal bivša učesnica Exatlona Tijana Jović, otkrila je kako su je takmičari ogovarali iza leđa i da joj je smetalo što joj se niko nije direktno obratio.
Bračni par Erski otkrio je da je prelomni momenat u Exatlonu bio odlazak Jovana Radulovića Jodžira, kao i da je za njih veliku prepreku predstavljala činjenica da se nalaze zajedno u istom timu.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Na društvenim mrežama osvanula je objava jednog korisnika koji bez zadrške tvrdi da je "mazda3" praktično najbolji izbor u klasi do 25.000 evra - a možda i najbolji auto na svetu za one koji znaju šta traže.
Potraga za nestalim ribolovcima, Slavišom Antićem (47) i Stefanom Krstićem (38) traje već tri dana. Ronioci žandarmerije su pristigli i pretražuju jezero Barje nadomak Leskovca.
Nemački trgovci uveli su nove mere - ako u radnji pitate za savet i isprobavate se da bi isti proizvod naručili onlajn, to će vas, verovali ili ne, koštati 25 evra.
Pad cena mleka nije nastao u Srbiji, već je deo širih evropskih tržišnih kretanja, pa svi proizvođači u regionu osećaju pritisak konkurencije i viškova, što jasno pokazuje da Srbija ne može biti izuzeta od globalnih tržišnih pravila.
Rusija će nastaviti napade na energetsku infrastrukturu Ukrajine i nakon završetka zime, izjavila je ukrajinska premijerka Julija Sviridenko, navodeći da vlada već priprema sistem za narednu grejnu sezonu.
Scene kao iz noćne more odigrale su se u supermarketu u Altenburg-Nordu u Nemačkoj, kada je nepoznati muškarac ušao u prodavnicu i za manje od 15 minuta napravio potpunu pometnju.
Američka podrška ključna je za ratne napore Ukrajine, izjavio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko, dodajući da ponekad ne razume poruke predsednika Donalda Trampa u vezi sa mirom.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da je moguće postići konkretne rezultate na sledećem sastanku sa predstavnicima Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država.
Američka glumica Lisa Monkjur, koju domaća publika pamti po ulozi strane novinarke u filmu "Lepa sela lepo gore" a poljupca sa likom Velje, kog je igrao Nikola Kojo upamtila je zbog njegovog zadaha.
Kada je shvatila da od ljubavi sa Petrom Trećim nema ništa, Katarina Velika mu se osvetila tako što je osvojila srca ruskog naroda i podarila im zakonsku reformu.
U novoj domaćoj dramediji "Biće novih leta" Olga Odanović igra Branku, taštu koja ne pristaje da se odrekne ni komfora ni imovine zarad sreće sopstvene porodice koja upada u finansijske probleme.
U svetu nege kože kolagen već godinama zauzima centralno mesto. Kreme, serumi, suplementi – svi proizvodi obećavaju mladalački izgled zahvaljujući ovom proteinu. Ipak, stručnjaci ističu je prirodna barijera kože jako važna.
Koh sa orasima je kolač kome se uvek rado vraćamo. Orasi daju blagu punoću i orašastu notu koja od običnog mlečnog kolača pravi desert koji miriše na detinjstvo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar