• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: M. DOBROMIROVIĆ

24.12.2025

06:58

Blokaderska sramota - Traže legalizaciju pljačke: Đilas i Ponoš bi Rusima da otmu NIS

Pedja Milosavljević

Vesti

Blokaderska sramota - Traže legalizaciju pljačke: Đilas i Ponoš bi Rusima da otmu NIS

Podeli vest

Vođe prozapadne opozicije Dragan Đilas i Zdravko Ponoš zahtevaju da se u Skupštini Srbije legalizuje pljačka ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS)!

Dragan Đilas i Zdravko Ponoš su, naime, uputili u skupštinsku proceduru predlog zakona o utvrđivanju javnog i opšteg interesa za uvođenje nadzornog organa u NIS-u i suspenziju prava vlasništva akcionara "Gaspromnjeft" i "PJSC Intelidžens"?!

Đilas je na konferenciji za novinare u parlamentu obrazložio zakon, navodeći da se njime predviđa formiranje organa koji bi vodio NIS, a koji bi činila dva energetska i jedan stručnjak za pravo.

- Ukoliko to ne bude dovoljno, bila bi predviđena i mogućnost prodaje ruskog vlasništva u NIS-u na međunarodnom tenderu, kao i mogućnost da država Srbija po tržišnim uslovima otkupi taj deo. Predlažemo zakon o preuzimanju NIS-a od strane države, jer posle godinu dana nema rešenja. Očekujem da će predlog zakona biti na dnevnom redu sednice u januaru - kazao je Đilas.

Foto: NIS

 

Tajkun je iskoristio priliku i da napadne predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

- Vučićev režim pokazuje da ne sme da donese jedinu moguću odluku o NIS-u. Ne sme da uradi ništa iz straha od režima u Moskvi, i to je posledica njihovih tajnih bezbednosnih, političkih, ali i finansijskih dilova koji su sklapani zarad očuvanja režima u Srbiji, uz uslov da država ostane na marginama, na samom dnu Evrope - ustvrdio je Đilas.

Oni bi da kradu

Komentarišući ovaj predlog, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su Dragan Đilas i blokaderske stranke uvek predlagali krađu, a da sadašnja vlast poštuje strane investitore i neće da im otima imovinu i kapital.

- Ponosan sam na to što sam iz ugla SSP i Đilasa nesposoban i što nemam hrabrosti da Rusima otmem NIS. Upravo to je razlika između bivše i aktuelne vlasti, jer se aktuelna vlast bori za građane, ali poštuje i strane investitore. Nemam snage da kradem i otimam. Ne sumnjam da će krađu i otimačinu da predlože Đilas i blokaderske političke stranke. Uvek su se samo time bavili i uvek im je stalo kako da predlože krađu. Čekaćemo poslednji mogući trenutak i tada nećemo da ukrademo i otimamo, već da platimo - ističe Vučić.

Foto: Tanjug

 

Prema njegovim rečima, čekamo da Rusi završe svoj posao i nada se da će ga završiti do 15. januara.

- Nadam se da postoji mogućnost da dobijemo i operativnu licencu. Ako ne, onda ćemo da gledamo kako, bez otimačine i krađe, da platimo onoliko koliko nešto zaista vredi, pa i preko toga, kako bismo mogli da funkcionišemo kao država. Razlika je u tome, drago mi je što moji politički protivnici to ističu, što oni žele da se dodvore nekima po ambasadama. Imam principe, veoma visoke moralne političke principe, i to ne zbog sebe samog, već zbog države koju vodim. Hoću da svi znaju da Srbija nije lopovska država. Mora da zaštiti svoje interese i to će raditi na pravičan i pravedan način - naglašava Vučić.

Državni interesi

Međunarodni ekspert za energetiku Dušan Vasiljević, na drugoj strani, ocenjuje da bi Srbija, ukoliko ne postoji razumevanje Rusije, trebalo da preuzme upravljanje NIS-om, odnosno da po tržišnoj ceni otkupi ruski udeo, koji bi Srbiji omogućio da postane većinski vlasnik.

- Ne mora da otkupi ceo deo, već može da otkupi 22 odsto, a za ostatak da napravi još neki drugi dogovor, ako može i sa Rusima i sa Amerikancima, da se proda nekom drugom. Ne bi bilo loše da imamo dobrog i jakog međunarodnog partnera u okviru kompanije, ali tako da Srbija drži kontrolu. Iako Srbija to može da uradi sa pristankom ili bez pristanka Rusije, neophodno je proceniti i videti da li će posledice takve odluke bez saglasnosti Rusije napraviti veću štetu nego korist. Srbija mora što pre da nađe rešenje, jer ne sme da pusti da kompanija propadne. Rusima to ništa ne znači, dok je za Srbiju NIS od velikog značaja - zaključuje Vasiljević.

Stanić: Otkup je najbolje rešenje

Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije (PKS) kaže da je ovde stvar jasna.

- Zbog specifičnih diplomatskih odnosa i tradicionalnog partnerstva koje Srbija ima sa Rusijom, posebno u pogledu politike i energetike, najbolje rešenje za NIS bio bi otkup ruskog udela u kompaniji od strane Srbije po fer ceni, kako bi se trenutna energetska situacija završila u korist Srbije - ističe Stanić.

Vulin: Nije im dosta pljačkanja

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Aleksandar Vulin, osnivač Pokreta socijalista, ocenjuje da je političkom dvojcu, prema svemu sudeći, nije dovoljno pljačke.

- Đilas i Ponoš bi da opljačkaju rusku imovinu. Malo im je opljačkane srpske imovine, sada bi i rusku. Nije ovde u pitanju njihova volja, već jasna poruka NATO zemalja šta očekuju od srpske države: da izdamo i pokrademo braću - naglašava Vulin.

Pilja: Zašto vas ovo čudi?

Foto: Nora Šabanović

 

Biljana Pantić Pilja, poslanica SNS, podvlači da ovo nikoga ne bi trebalo da čudi.

- Ne treba da nas čudi od te opozicije, koja je prvo poklonila NIS, što sada hoće da otima tuđe vlasništvo i što je ništa nije sramota. To smo videli dok je bila na vlasti, kada je otimala i imovinu građana Srbije. Pa zašto sada ne bi otimala i od Rusa? - upitala je Pilja.

Vučić: "Gasprom" pregovara sa MOL-om 

Predsednik Vučić izjavio je da ima informacije da predstavnici "Gasproma" razgovaraju o prodaji udela u NIS-u, između ostalih, i sa mađarskom nacionalnom kompanijom MOL i da srpsko rukovodstvo nema ništa protiv toga, jer su Mađari naši prijatelji.

Foto: Reuters

 

Prema njegovim rečima, ako se rešenje ne nađe do 15. januara, biće onako kako je prethodno najavio, država će preuzeti NIS i platiti Rusima za njihov udeo.

- Mađari su naši prijatelji i to je sve okej. Samo da završimo što je moguće pre, to jest do 15. januara. Zato što morate da imate u vidu i da nam sve ide perfektno i da nikakav problem nemamo sa, recimo, sekundarnim sankcijama, ali imamo nekih drugih problema i imaćemo... I da nemamo nikakav problem sa baržama, vozovima i kamionima, da uvozimo, recimo, dizel, ne možemo da uvezemo 6.000 tona dnevno, koliko trošimo. Dakle, hoću samo da vam kažem da je to nemoguća misija - rekao je Vučić.

BONUS VIDEO

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set