Skandal u srpskoj Atini: Ugledni akademik javno ponižen – studentski špalir mržnje protiv Matice srpske i države
Podeli vest
Milovan Mitrović, penzionisani profesor Pravnog fakulteta, oglasio se povodom događaja u Novom Sadu i napada na temelje srpskog društva i srpske države od strane blokadera.
Jedan od najuglednijih članova Matice srpske, čovek sa 52 godine staža kao član saradnik, bivši sekretar Odeljenja društvenih nauka u dva mandata, kao i nekadašnji glavni urednik "Zbornika za društvene nauke", doživeo je, u 79. godini života, javno poniženje kakvo Srbija ne pamti.
U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu u ponedeljak je održana svečana akademija povodom dva veka od osnivanja Matice srpske, a blokaderi siledžije su užasnim i agresivnim ispadima, napadajući žene i sveštenike, pokušali da tu manifestaciju prekinu. S druge strane, u Beogradu je u utorak održan skup na Ušću, gde su blokaderi rušili ograde na mestu gde treba da se izgradi akvarijum.
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
17.02.2026
13:19
- U Srbiji je, izgleda, postalo pravilo da se od "studenata" očekuje da povedu državu u nekakvo "bolje sutra", kao da generacije pre njih - od skojevaca pa nadalje - nisu već ostavile duboke tragove u sudbini ove zemlje.Ali ono što se dogodilo 16. februara 2026. godine u Novom Sadu prevazilazi svaku meru političkog neslaganja i ulazi u zonu otvorene mržnje prema sopstvenoj državi. - navodi Mitrović u otvorenom pismu.
Jezive scene iz Novog Sada, kada je blokaderska rulja vređala, pretila i linčovala crkvene velikodostojnike, zgrozile su Srbiju ali i otvorile pitanje - kako smo do toga došli.
Blokaderi su sinoć tokom svog rušilačkog pohoda u Novom Sadu vređali crkvene velikodostojnike, uključujući i patrijarha Porfirija, koji su tamo prisustvovali svečanoj akademiji povodom obeležavanja dva veka Matice srpske.
17.02.2026
10:14
U gradu u kojem je proveo najlepše godine života, gde su mu se rodila i odrasla tri deteta, gde je tri decenije bio uvaženi profesor Univerziteta, morao je da - zajedno sa dvadesetak uglednih članova Matice iz Beograda - prođe kroz takozvani "studentski špalir".
ŠPALIR MRŽNJE, PSOVKI I UVREDA
Umesto akademske atmosfere i svečanosti povodom 200 godina najstarije srpske kulturne i prosvetne ustanove, dočekale su ih psovke, uvrede i slogani koji su, kako svedoče prisutni, bili uličarski, pa čak i otvoreno antisrpski.
Foto: Foto: Printscreen/X
Izbezumljena lica ljudi različite starosti, uvrede na račun države Srbije, Srpska pravoslavna crkva, same Matice srpske, pa i svih koji dolaze iz Beograda u "njihov Novi Sad" - slika je koja je obišla prisutne, ali o kojoj se u delu medija gotovo ćuti.
Mitrović tvrdi da ni u vreme najžešćih polemika sa starim vojvođanskim autonomašima pre tri decenije nije bilo takvog nivoa primitivizma.
- S njima se moglo polemisati. Danas je na delu čista mržnja - poručuje on.
DA LI JE PROBLEM SRPSKA U IMENU?
Posebno je simptomatično, kaže - što je Matica srpska kroz istoriju često bila prihvatljiva samo kada se iz njenog naziva prećutkuje ono „srpska“. Da je, ironično primećuje, orden za 200. rođendan stigao iz Pešte, Beča ili Zagreba, verovatno bi usledili aplauzi.
Ali kada priznanje dolazi iz Beograda - tada postaje problem.
"Šta to ima Beograd sa Novim Sadom? Šta ima Vučić s tim?" – pitanja su koja su se, prema svedočenju, mogla čuti među okupljenima.
DUBOKI RASKOLI U DRUŠTVU
Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da ni drugi članovi Matice, koji su došli na događaj na koji su uredno pozvani, nisu prošli ništa bolje. Sve što se poslednjih meseci dešava u Novom Sadu i širom Srbije, upozoravaju pojedini intelektualci, ukazuje na ozbiljne unutrašnje podele.
Da li je na delu spontani bunt mladih ili pažljivo podgrevana atmosfera u kojoj se, pod plaštom "progresivnosti", promoviše otvorena netrpeljivost prema nacionalnim institucijama?
Jedno je sigurno – scene u kojima se ugledni profesori i akademici vređaju i ponižavaju samo zato što dolaze iz Beograda ili zato što brane nacionalne institucije, ne mogu biti temelj nikakvog "boljeg sutra".
Pitanje je samo – kome ovakvi raskoli najviše odgovaraju?
Pismo Akademika Časlava Ocića povodom događaja u Novom Sadu:
Само се у Србији очекује да ће "студенти" да поведу државу у "боље сутра", као да је "скојевци" пре њих нису довели у данашње стање. Лично сам јуче (16. фебруара 2026), после 52 године стажа као члан сарадник (од 1973)…
— AktivnoGlup (@AktivnoGlup) February 18, 2026
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Miloš Vučević, predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, oglasio se povodom blokaderskog divljanja u Novom Sadu.
Jezive scene iz Novog Sada, kada je blokaderska rulja vređala, pretila i linčovala crkvene velikodostojnike, zgrozile su Srbiju ali i otvorile pitanje - kako smo do toga došli.
U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu u ponedeljak je održana svečana akademija povodom dva veka od osnivanja Matice srpske, a blokaderi siledžije su užasnim i agresivnim ispadima, napadajući žene i sveštenike, pokušali da tu manifestaciju prekinu. S druge strane, u Beogradu je u utorak održan skup na Ušću, gde su blokaderi rušili ograde na mestu gde treba da se izgradi akvarijum.
Ugledni ruski bloger Pavliv objavio je informaciju da je novac koji je Mađarska zaplenila u Budimpešti, a koji je navodno tranzitirao iz Austrije u Ukrajinu, bio zapravo novac nemačke službe BND koji je trebalo da završi u Srbiji, namenjen za rušenje vlasti.
Vlada Srbije donela je odluku o privremenom smanjenju akciza na derivate nafte, kako bi ublažila posledice rasta cena sirove nafte na svetskom tržištu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Veljko Odalović, predsednik komisije Vlade Srbije za nestala lica gostujući u Info jutru komentarisao je nezavidnu poziciju premijera lažne države Aljbina Kurtija.
Tokom skupa građana protiv blokada u Obrenovcu, mladić iz tog grada, šetao je, i to na štakama, bez jedne noge, kako bi podržao svoje istomišljenike, a ono što je poželeo tada, ostvareno je danas.
Zimska oprema u Srbiji obavezna je do 1. aprila, u uslovima snega i leda na kolovozu, a nakon ovog datuma vozači će morati da gume zamene letnjim, koje ove sezone imaju različite cene.
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali danas je posetio Bajinu Baštu i istakao da je pre 2012. godine prosečna plata u ovom mestu bila oko 300 evra, dok je danas preko 800.
Mihailo S. (18) i njegova drugarica Neda P. (19) poginuli su u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć kod Busija na putu ka Ugrinovcima, a prema recima meštana ovog mesta i onih koji su poznavali nastradale, Mihailu je pas izleteo pred automobil i tom prilikom je mladi vozač izgubio kontrolu nad vozilom.
Petak 13. se smatra najnesrećnijim i najbaksuznijim danom, a Srbiju su baš na petak pod ovim datumom potresli zločini koji su skrenuli pažnju javnosti, ali i teške nesreće.
Apelacioni sud u Kragujevcu osudio je policajca Igora Avramovića (30) iz Priboja na 13 godina zatvora, jer je 21. maja 2023. godine ubio sugrađanina Ervina Ćelahmetovića (34).
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je Ukrajina spremna za novu rundu pregovora o okončanju rata, ali da mesto održavanja sastanka još nije dogovoreno zbog različitih stavova Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.
Video-snimak koji je potvrdio list Njujork tajms prikazuje lansiranje balističkih raketa iz Bahreina ka Iranu, što predstavlja prvi potvrđeni napad na Islamsku republiku iz neke zemlje Persijskog zaliva od početka rata.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da njegova zemlja neće biti uvučena u rat između Irana, Izraela i Sjedinjenih Američkih Država, ali je naglasio da je Ankara spremna da odgovori na svaku pretnju.
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 10 miliona dolara za informacije o novom iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Hamneiju, kao i o drugim visokim zvaničnicima povezanim sa Islamskom revolucionarnom gardom (IRGC).
Često se dešava da korektor ispod očiju naglašava fine linije umesto da ih prikrije. Uz nekoliko jednostavnih trikova može ostati gladak, a lice sveže i odmorno tokom celog dana.
Snimak iz aviona postao je viralan nakon što je putnik podigao bose noge i naslonio ih na zid kabine, što je izazvalo brojne reakcije na društvenim mrežama.
Prženo testo, poput uštipaka ili mekika, često upija previše ulja, ali jednostavni trikovi mogu ga učiniti laganim i vazdušastim, bez upijanja i jedne kapi.
Pas po imenu Henri, kojeg je usvojila Medison Ostin iz azila verujući da je čivava, na kraju je izrastao u velikog labradora i postao neizostavan deo njihove svakodnevice u Njujorku.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar