Kurtiju stigla jasna američka direktiva: Dosta je, ovo više ne sme da radi Srbima na KiM
Prištinski ekstremista Aljbin Kurti, takozvani ''kosovski premijer'', ne sme više da progoni Srbe u južnoj srpskoj pokrajini!
18.03.2026
07:00
EPA, profimedia
Vesti
Naime, ona je u intervjuu za Kosovo onlajn, istakla da tu nije reč o tehničkom problemu, već o političkom pitanju jer ograničenje pristupa institucijama stvara rizik od "tihog raseljavanja". Ona je naglasila i da nijedna administrativna norma ne sme da se pretvori u sredstvo disktiminatroskog pritiska na zajednicu, navodeći da se scenario raseljavanja i rasta tenzija mora sprečiti.
Kako je navela, Zapadni Balkan je prostor susreta kontinenata, kultura i interesa, ali nažalost i žarište nestabilnosti. Za Italiju, prema njenim rečima, Zapadni Balkan predstavlja strateški prioritet.
Nedavno ste u Trstu, na ministarskom sastanku povodom 30. godišnjice Centralno-evropske inicijative, rekli da bi raseljavanje Srba sa Kosova predstavljalo neuspeh koji se ne sme dozvoliti. Trenutno su Srbi na Kosovu zabrinuti zbog zakona koji otežavaju rad, boravak, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. Kakav je Vaš stav o tome?
Nijedna administrativna norma ne sme da se pretvori u sredstvo diskriminatornog pritiska na jednu zajednicu. Kada zakoni o boravku, radu, obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, koji utiču na svakodnevni život, počnu da otežavaju život jednoj manjini, tada više nije reč o „tehničkom“ problemu, već o duboko političkom pitanju. Zabrinutost Srba na Kosovu je realna i mora se rešavati bez dvosmislenosti. Ako se ograniči pristup školama, bolnicama i osnovnim uslugama, stvara se plodno tlo za tiho raseljavanje i rast tenzija, što vodi daljoj destabilizaciji. Takav scenario mora biti sprečen.
Kako se može sprečiti ono što neki nazivaju "administrativnim progonom" Srba na Kosovu?
Potreban je drugačiji pristup, zasnovan na svesti o neodrživosti svih mera koje utiču na osnovna prava ljudi. Potrebno je ulagati napore u izgradnju puta dijaloga, izbegavajući prilike za sukob. Naravno, to je lakše reći nego sprovesti, ali realan rizik je trajna konfliktna situacija. Takvu perspektivu narodi ovog regiona, već opterećeni decenijama bola, ne zaslužuju.
U Trstu ste takođe pomenuli apel patrijarha Porfirija upućen svetskim liderima za zaštitu Srba od raseljavanja. Među tim liderima je i premijerka Đorđa Meloni. Kakva je orijentacija Italije prema Zapadnom Balkanu?
Naša veza sa balkanskim prostorom ima vekovne korene. To nije samo posledica geografske blizine ili istorijskih okolnosti, već i zajedničkog osećaja i sposobnosti da razumemo duboke procese koji oblikuju taj region. Balkan je prostor susreta kontinenata, kultura i interesa, ali nažalost i žarište nestabilnosti. Za Italiju predstavlja strateški prioritet - geopolitički razlozi, čak i pre bezbednosnih, već dugo ukazuju na potrebu za sveobuhvatnim i strukturisanim pristupom regionu. U tom okviru snažno podržavamo njegov put ka evropskim integracijama, uz čvrsto insistiranje na principima: zaštita manjina, odbacivanje svake diskriminacije i, u ovom konkretnom slučaju, podrška dijalogu između Beograda i Prištine. Apel patrijarha Porfirija treba posmatrati kao politički signal: pitanje Kosova nije zatvoreno, i dalje se na međunarodnom nivou doživljava kao pitanje bezbednosti i prava.
Foto: Kancelarija za KiM
Italijanski vojnici su već dugo deo Misije Kfora. Nedavno su mediji preneli da predsednik SAD Donald Tramp razmišlja da smanji broj svojih vojnika u Nato misijama. U kontekstu novih rizika za Srbe na Kosovu, smatrate li da Italija treba da nastavi ili čak pojača svoje prisustvo u slučaju delimičnog povlačenja SAD?
Misija Kfora svakako nema samo simboličan značaj, već predstavlja konkretan stub stabilnosti. U trenutku kada je regionalna ravnoteža krhka, svaki signal povlačenja mogao bi se protumačiti kao korak unazad u dinamici odvraćanja. Naravno, svako razmatranje mora biti u okviru dijaloga među saveznicima, ali bezbednost na Balkanu se ne može delegirati – ona zahteva direktno angažovanje.
Uskoro se navršava 27 godina od početka Nato bombardovanja tadašnje SR Jugoslavije. Kakva su Vaša sećanja na taj period i vidite li rešenje za okončanje krize na Kosovu?
Ta 1999. godina predstavljala je završnu stranicu jednog bolnog procesa koji je obeležio živote miliona ljudi, vraćajući rat u srce Evrope nakon pola veka dominacije logike bipolarnog suprotstavljanja. Suprotno nadama, period koji je usledio nije doneo trajni mir niti usmerio odnose među narodima i državama ka slozi. Ne može se ignorisati složenost okolnosti koje su navele Nato na intervenciju, jer bi to bilo nepoštovanje istorijske istine. Ali prošlost ne sme biti izgovor za sadašnjost. Obezbeđivanje prava svake zajednice predstavlja drugu stranu medalje mira.
Foto: sites.google.com
Priština, Zagreb i Tirana su nedavno pokrenuli trilateralnu vojnu saradnju, što je Beograd okarakterisao kao pretnju po bezbednost regiona. Kakav je stav Odbora za spoljne poslove i odbranu italijanskog senata?
Treba izbegavati svako ideološko tumačenje. S jedne strane, razumljiva je zabrinutost Beograda; s druge strane, saradnja među državama sama po sebi nije pretnja ako ostaje transparentna i usmerena na odbrambene ciljeve. Problem nije sam sporazum, već kontekst: visok nivo nepoverenja, nerešene tenzije i percepcija okruženosti. U takvom okruženju i legitimne inicijative mogu imati destabilizujuće efekte. Stav Italije je jasan: oprez, transparentnost i odbacivanje svake eskalacije. Bezbednost na Balkanu ne gradi se protiv nekoga, već unutar zajedničkog multilateralnog okvira.
Prištinski ekstremista Aljbin Kurti, takozvani ''kosovski premijer'', ne sme više da progoni Srbe u južnoj srpskoj pokrajini!
18.03.2026
07:00
Danas će na AP Kosovu i Metohiji biti normalan radni dan, došlo se do rešenja koje omogućava da srpski narod u pokrajini nastavi normalno da živi i radi!
16.03.2026
06:58
Lažna država ne odustaje od plana da integriše srpske zdravstvene i obrazovne institucije u svoj sistem.
28.02.2026
06:58
Rusija će upotrebiti sva sredstva da obezbedi slobodu plovidbe, poručilo je Ministarstvo spoljnih poslova, upozorivši da je neprihvatljivo presretanje ruskih brodova.
23.03.2026
17:32
103. 08. 2026. u 10:02 >> 10:02
203. 08. 2026. u 10:02 >> 10:02
103. 08. 2026. u 08:00
203. 08. 2026. u 08:00
Iza svake velike kompanije stoje ljudi. Ljudi koji imaju viziju, spremni su da rade, donose odgovorne odluke i istraju onda kada je najteže, poručio je Dragan Stanković, predsednik kompanije "AS - Braća Stanković".
03.08.2026
11:46
Manastir Sisojevac vekovima privlači vernike koji u ovoj svetinji traže mir, utehu i molitvenu pomoć Svetog Sisoja Sinaita, posebno kada je reč o zdravlju dece i potomstvu.
03.08.2026
11:00
Tokom prvih sat i po vremena podnošenja zahteva za turističke vaučere za penzionere, poštama u Srbiji stiglo je 22.272 zahteva, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
03.08.2026
10:10
Nakon 09:00 sati počela je sednica Štaba za vanredne situacije u zgradi Vlade Srbije, a sazvana je zbog visokih temperatura i situacija sa vodostajem reka u zemlji.
03.08.2026
09:42
Snimak nepoznate žene koja šeta po peščanoj plaži u crnim salonkama sa visokom štiklom postao je novi apsolutni hit na društvenim mrežama.
03.08.2026
09:00
Kosta Pandurević, koji je teško ranjen u vatrenom obračunu u Istočnom Novom Sarajevu, oglasio se direktno iz bolničke postelje i svojom objavom na društvenim mrežama izazvao pravu buru u javnosti.
03.08.2026
12:01
Pripadnici nadležnih službi, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, lišili su slobode osumnjičenog M. M. zbog sumnje da je izvršio produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
03.08.2026
10:23
U nedelju uveče na području opštine Stari Grad u Sarajevu dogodilo se stravično ubistvo u kom je život izgubio mladić H. B. (28).
03.08.2026
09:29
Jedna osoba je poginula nakon što ju je rano jutros udario putnički voz u Peći.
03.08.2026
09:10
Ubistvo Gorana Veličkovića Goksija (33) ostalo je zabeleženo kao jedan od najsvirepijih i najdetaljnije pripremanih zločina klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Prema navodima optužnice Tužilaštva za organizovani kriminal, Veličković je 3. avgusta 2020. godine namamljeni na prevaru u najužem centru Beograda, prevezen u takozvanu "klanicu" u Ritopeku, gde je brutalno mučen i likvidiran.
03.08.2026
08:56
Dvojica muškaraca i jedno dete poginuli su u nedelju u slovačkom gradu Očova, kada se avion srušio na području ove opštine i odmah zapalio.
03.08.2026
11:30
Nivo Dunava je pao na novi istorijski minimum, a vodostaj kod nuklearne elektrane (NE) Pakš je ispod kritične granice, objavljeno je danas na sajtu mađarske Uprave za vode.
03.08.2026
10:22
Usred migrantske krize, Huan Hesus Vivas, gradonačelnik i predsednik Seute u Španiji, izjavio je da je Maroko nepouzdan i da Španija mora da preduzme mere kako bi sprečila ponovni priliv migranata.
03.08.2026
09:56
Isporuke američkog oružja Ukrajini početkom 2026. godine pale su gotovo pet puta u poređenju sa periodom mandata Džoa Bajdena, prema analizi Sputnjika, zasnovanoj na izveštaju Kongresu SAD.
03.08.2026
09:23
Glumac Dragiša Milojković, koga će publika zauvek pamtiti kao Milutina iz serije "Seljaci", biće sahranjen u utorak, 4. avgusta, na Gradskom groblju u Jagodini.
02.08.2026
12:01
Nekadašnji učesnik austrijskog rijalitija "Forsthaus Rampensau" Manoel Mano Mašinek poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Italiji. Imao je 37 godina.
01.08.2026
17:20
Glumac Dragiša Milojković preminuo je danas u Kliničkom centru Kragujevac posle kraće bolesti, saznaje Informer.
31.07.2026
21:53
Netfliks se suočava sa tužbom od 105 miliona dolara nakon što je iz njihovih kancelarija u Los Anđelesu ukraden eksterni hard-disk sa još neobjavljenim ratnim trilerom "Fortitude", u kom glavnu ulogu tumači Nikolas Kejdž.
31.07.2026
14:45
Holivudski veteran Robert Redford (88) ispričao je jednom prilikom kontroverzne detalje iz snimanja legendarnog filma "The Way We Were" (1973) u kojem je glumio zajedno sa Barbrom Strejsend (82).
31.07.2026
14:05
Ulazak Meseca u znak Ovna 2. avgusta, prema astrološkim tumačenjima, donosi snažnu energiju za akciju, a pet horoskopskih znakova moglo bi da očekuje važne vesti, nove prilike i dugo priželjkivane preokrete.
03.08.2026
06:35
Još jedan uzbudljiv astrološki dan je pred nama, a evo šta očekuje svaki horoskopski znak.
03.08.2026
07:00
Spoj hrskave korice, sočnih tikvica i slanog feta sira pretvara običan doručak u obrok kojem ćete se stalno vraćati.
03.08.2026
10:15
Nagli skok u reku, jezero ili more tokom velikih vrućina može izazvati takozvani hladni šok, iznenadnu reakciju organizma koja povećava rizik od utapanja, čak i kada voda nije ledena.
03.08.2026
09:00
Jedno skriveno podešavanje na Android i iPhone telefonima može poboljšati kvalitet zvuka, omogućiti preciznije podešavanje glasnoće i učiniti slušanje muzike znatno prijatnijim.
03.08.2026
08:00
Danas se porodila ćerka Suzane Mančić, a voditeljka i njen bivši suprug Nebojša Kunić dobili su unuka.
03.08.2026
10:49
Ćerka voditeljke Suzane Mančić Teodora Talijan i njen suprug za sina su odabrali staro srpsko ime Mijat, koje znači "jednak Bogu".
03.08.2026
10:41
Ćerka Suzane Mančić Teodora porodila se i na svet donela sina Mijata sa suprugom generalom Miroslavom Talijanom koji iza sebe ima impresivnu biografiju.
03.08.2026
10:27
Voditeljka Suzana Mančić jutros je postala baka dečaka, kom su njena ćerka Teodora i zet Miroslav Talijan dali staro srpsko ime Mijat.
03.08.2026
09:47
Pevačica Dunja Ilić putem Instagram profila podelila je fotografije golišavih grudi koje su uzburkale društvene mreže.
03.08.2026
09:02
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.