• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

24.04.2026

09:36

Francuska se sprema da iskoristi šansu koju su u Srbiji blokaderi uništili: Najavljeno kopanje litijuma u srcu Evrope

Shutterstock

Vesti

Francuska se sprema da iskoristi šansu koju su u Srbiji blokaderi uništili: Najavljeno kopanje litijuma u srcu Evrope

Podeli vest

Francuski predsednik Emanuel Makron ohrabren munjevitom obnovom čuvene katedrale Notr Dam, rešio je da istim tempom "pogura" i industriju - on je najavio čak 150 velikih industrijskih projekata širom zemlje, u 63 departmana, ukupne vrednosti neverovatnih 71 milijardu evra!

Ali ono što je posebno zanimljivo jeste projekat pod imenom "Emili" - eksploatacija litijuma, koja bi od 2030. godine u Francuskoj mogla da dostigne 34.000 tona - što je dovoljno sirovine za čak 700.000 baterija - praktično polovina potreba cele zemlje!

U pitanju je ogroman zalogaj težak 1,8 milijardi evra, iza kojeg stoji kompanija Imerys uz snažnu podršku države. 

Na osnovu tih podataka je sasvim jasno da i Francuska ubrzava eksploataciju litijuma - a samo Srbija ne koristi svoje resurse zahvaljujući "blokaderima", jer sve što je pobeda za "blokadere", gubitak je za Srbiju.

Dok su sa "blokaderski" mediji sa negodovanjem izveštavali o šansi za iskopavanje litijuma u Srbiji, o stranim nalazištama ove sirovine lako i bez strasti redovno pišu.

Foto: printscreen

 

Foto: printscreen

 

BONUS VIDEO:



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Društvo

Hronika

"Škaljarci" likvidirali čuvare i oteli "kavčanima" milionski tovar kokaina: Otkriveni detalji ubistava i rešena misterija 400 kilograma "nestale droge"
Hronika

"Škaljarci" likvidirali čuvare i oteli "kavčanima" milionski tovar kokaina: Otkriveni detalji ubistava i rešena misterija 400 kilograma "nestale droge"

Rat do istrebljenja pripadnika nekada jedinstvenog crnogorskog klana, koji se 2014. pocepao na dve kriminalne grupe posle nestanka 200 kilograma kokaina iz štek-stana prve žrtve obračuna Gorana Radomana, i dalje traje, što ukazuje i činjenica da je hapšenjem plaćenika "škaljaraca" isplivala i istina o nestanku 400 kilograma droge 2018. koju su čuvali dvojica iz suparničkog klana.

24.04.2026

08:42

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set