Centralna izborna komisija (CIK) u Prištini odbila je da akredituje dve srpske nevladine organizacije za praćenje vanrednih parlamentarnih izbora 7. juna jer jedna od njih, kako navodi, koristi termin Kosovo i Metohija, a druga nije specijalizovana za izborni proces.
CIK u Prištini je podržao preporuku da se zbog, kako tvrdi, neispunjavanja zakonskih kriterijuma odbije akreditacija nevladinoj organizaciji "Advocacy Center for Democratic Culture" i međunarodnoj organizaciji "Odbor za kontrolu i opservaciju", navedeno je na sajtu CIK-a.
Tokom pregleda i evaluacije dokumentacije koju je podnela NVO "Advocacy Center for Democratic Culture", ispostavilo se da ona ne sprovodi aktivnosti vezane za izborne procese ili zaštitu ljudskih prava, kako je izričito propisano važećim zakonskim odredbama za akreditaciju posmatrača izbora, navodi CIK u Prištini.
U međuvremenu, tokom pregleda i evaluacije dokumentacije koju je podnela međunarodna organizacija "Odbor za kontrolu i opservaciju", utvrđeno je da se u njenoj zvaničnoj dokumentaciji koristi termin Kosovo i Metohija, što je formulacija "koja je u suprotnosti sa ustavnim i pravnim poretkom" tzv. Kosova, navodi CIK u Prištini.
Period za prijavu za akreditaciju posmatrača, koji je počeo 5. maja, završava se danas, 30. maja 2026. godine.
Do kraja ovog perioda od 26 dana, potvrđeni politički subjekti, nevladine organizacije, vladine i međuvladine organizacije, specijalizovane međunarodne organizacije koje se bave izborima i zaštitom ljudskih prava, mediji, kao i predstavnici stranih zemalja, mogu da podnesu svoj zahtev onlajn za akreditaciju posmatrača, navodi CIK u Prištini.
Direktor Kancelarije za registraciju, sertifikaciju i finansijsku kontrolu političkih subjekata, Besnik Bužala, preneo je na sednici CIK-a da je 29 akreditovanih organizacija ispunilo zakonske kriterijume za posmatranje izbora.
U prvoj grupi akreditovan je 761 posmatrač prevremenih izbora iz pet nevladinih organizacija, jedne međunarodne organizacije, 13 lokalnih medija, sedam međunarodnih medija, dve ambasade i jedne lokalne institucije.
Na Kosovu i Metohiji je 28. maja počela kampanja za predstojeće prevremene izbore, koji će biti održani 7. juna.
Premijer lažne države Aljbin Kurti, svoju predizbornu kampanju započeo je hapšenjem direktora srpskih prosvetnih i obrazovnih institucija i otimačinom srpske imovine, ali zato za blokadere iz centralne Srbije prostire crveni tepih na KiM.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković pozvao je danas sve Srbe iz centralne Srbije, interno raseljene koji imaju pravo glasa na izborima koji se 7. juna održavaju u AP KiM, da se odazovu i glasaju za Srpsku listu.
Prištinski ekstremista Aljbin Kurti već prvog dana kampanje za parlamentarne izbore 7. juna pokazao je će mu glavni politički adut biti otimanje srpske imovine na severu Kosova i Metohije!
Srpska lista podnela je žalbu Vrhovnom sudu zbog dodele jednog mandata koji je rezervisan za srpsku zajednicu Nenadu Rašiću, podsećajući da je osvojen dominantno albanskim glasovima.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da su Srbi uhapšeni na Vidovdan na Gazimestanu do puštanja na slobodu preživeli "pravi pakao".
Srpska lista (SL) danas je podnela žalbu izbornom panelu za žalbe i predstavke u Prištini na objavljene rezultate vanrednih parlamentarnih izbora zbog, kako je navedeno, ozbiljnih nepravilnosti koje su direktno uticale na raspodelu mandata namenjenih srpskom narodu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Premijer lažne države Aljbin Kurti, svoju predizbornu kampanju započeo je hapšenjem direktora srpskih prosvetnih i obrazovnih institucija i otimačinom srpske imovine, ali zato za blokadere iz centralne Srbije prostire crveni tepih na KiM.
Ukrajinska vojska pogodila je tokom noći naftnu rafineriju Iljski na jugu Rusije, a na mrežama su se pojavile fotografije i snimci požara u kompleksu rafinerije.
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do novog šok snimka sa tajnog sastanka blokadera iz kog je jasno da zgubidani više ne znaju gde udaraju.
Srbin (61), koji je umalo ispao iz aviona, trenutno je svestan, ali u stanju šoka i podvrgava se testovima kako bi se procenilo njegovo stanje. Sigurne smrti da je spasila supruga.
Prilikom prelaska graničnog prelaza u Srbiji, putnici mogu da unesu određenu količinu alkoholnog pića kao deo ličnog prtljaga, bez plaćanja troškova carine.
Nastavljajući da neguje partnerstvo i prijateljstvo sa lokalnim zajednicama širom Srbije, kompanija NIS raspisala je 18. godinu zaredom konkurs programa društvene odgovornosti "Zajednici zajedno".
Milan M. (25) poginuo je sa svojim drugom Đorđem M. (24) u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u naselju Šangaj u Batajnici, kada je kvad kojim su upravljali sleteo u kanal.
Pripadnici policije uhapsili su U. M. iz Šapca i M. M. sa Uba zbog sumnje da su učestvovali u pokušaju ubistva Milana Ostojića, poznatijeg pod nadimkom Sandokan, koji se dogodio u Šapcu.
Policija u Pančevu podneće krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu u ovom gradu protiv N.Đ. (31) iz okoline Pančeva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Kako Informer nezvanično saznaje, odlukom Višeg javnog tužilaštva u Beogradu protiv Danke Vuković obustaljena je istraga za pomaganje u ubistvu Aleksandra Nešovića, 12. maja u restoranu "27" na Senjaku!
Generalni sekretar NATO Mark Rute i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski učestvovaće u ponedeljak u Parizu na sastanku "Koalicije voljnih", saopštilo je danas francusko predsedništvo.
Rusija je u kontaktu sa Turskom povodom raketnih sistema protivvazdušne odbrane S-400 isporučenih toj zemlji, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući navode turskih medija da bi Ankara mogla da proda svoje ruske sisteme nekoj od zemalja Persijskog zaliva.
Holandski poslanik Gert Vilders, nakon nereda u evropskim gradovima zbog poraza Maroka na Mondijalu, pozvao je da se preduzmu sva neophodna sredstva da se uspostavi red u Evropi.
Poznate holivudske ličnosti, poput Anđeline Džoli, Vudija Alena i Liv Tejlor često "prelaze granicu" s članovima svoje porodice, a za mnoge odnose se tvrdi da su "incesiodne" prirode.
Britanski pevač Hari Stajls ušao je u Ginisovu knjigu rekorda za najveći broj rasprodatih koncerata u nizu na londonskom stadionu Vembli, nakon što je održao 12 nastupa, saopštili su iz Ginisove knjige rekorda.
Latino diva Dženifer Lopez (56) zračila je čistim glamurom dok je sinoć izlazila iz svog hotela u Parizu. Slavna pevačica i glumica pokazala je niz fantastičnih modnih izdanja tokom ovogodišnje Nedelje mode, ali je njen poslednji izlazak posebno privukao pažnju.
Ko kaže da je posna trpeza dosadna i monotona? Da bi dokazali suprotno ekipa Magazina je napravila posni kolač od borovnica, koji je prava mala ljubičasta magija na tanjiru.
Iako često mislimo da su hotelske sobe besprekorno čiste, istina je da pojedini delovi kriju pravu opasnost. Stručnjaci za higijenu upozoravaju da su predmeti poput kvaka, čaša, papuča zapravo i najprljaviji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.