OVAJ DETALJ NIKO NIJE ZNAO! Edin Avdić je bio zet poznatog glumca iz "Igre sudbine"
104. 06. 2026. u 06:39
204. 06. 2026. u 06:39
Vesti
Medijska mreža Antidot objavila je prvi deo istraživanja u kome se dokazuje da se napadi, kojima je izložena politika koju sprovodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i koaliciona vlada koju predvodi SNS, odvijaju po istim mehanizmima i obrascima kao i napadi kojima je bila izložena politika vlade Zorana Đinđića, zbog pokušaja da se u Srbiji učine suštinske reforme.
- Iako po mnogo čemu različiti i na politički suprotnom polu od Zorana Đinđića, Aleksandar Vučić imao je jednu, kobnu, zajedničku osobinu sa Đinđićem. Najpre kao premijer, a potom i kao predsednik Republike, pokazao je želju i odlučnost da reformiše Srbiju, priključi je modernim evropskim nacijama, stvori od nje savremenu, bogatu i uglednu državu. Čim je tu svoju nameru u praksi i demonstrirao, mehanizmi korišćeni u satanizaciji njegovog reformskog prethodnika počeli su da deluju - navodi se u dosijeu Antidota.

Analizirajući mehanizme kojima je rušena prva reformska vlada Zorana Đinđića, istraživački tim Antidota ustanovio je da su se oni odvijali po određenom šablonu, pravilu kroz 9 osnovnih tematskih oblasti etiketiranja i optuživanja: kriminalizacija; diktatura i cenzura; napadi na članove porodice, bliske saradnike, prijatelje i kumove; izdaja nacionalnih interesa; osporavanje ekonomske politike; nekompetentnost nosilaca državnih funkcija; kontrola i pritisci na pravosuđe; krađa izbora i manipulacije izbornim sistemom i, na kraju, širenje opšteg beznađa, defetizma i nihilizma svake vrste koje se ogleda u vođenju kampanja "Srbija na dnu" i "nikada nam nije bilo gore". Identični mehanizmi primenjeni su i u rušenju Vlade Aleksandra Vučića kada je započeo suštinske reforme.
U istraživanju se navodi da izbor tema pomoću kojih su rušene reformske vlade nije bio nimalo slučajan, već je smišljeno bio koncentrisan na one oblasti na koje su građani posebno osetljivi i u kojma je, lepljenjem etiketa, najlakše diskreditovati i diskvalifikovati političke protivnike.

Pored identično primenjenih matrica i obrazaca, karakteristično je da su u napadima na reformske vlade i njihove čelne ljude, u značajnoj meri učestvovali čak i isti društveno-politički akteri čiji je cilj da se, sprečavanjem reformi, na račun razvoja društva kao celine zadrže ranije stečene privilegije i zaštite partikularni interesi. Pomenuti napadi, po pravilu dolaze iz redova konzervativnih delova Akademje i crkve, otuđenih delova duboke države, ekstremno desničarskih i anarho-liberalnih delova takozvane inteligencije, identičnih predstavnika nevladinih organizacija, samoproglašenih medijskih eksperata, delova obaveštajno-kriminalnih struktura, ratnih profitera, medijskih magnata i finansijskih tajkuna.
U istraživanju se tabelarno podseća na brojne primere iz kojih se vidi da su u tim napadima neretko učestvovale iste javne ličnosti i mediji. Tako su u difamaciji Đinđića i Vučića učestvovali pojedinci poput Velimira Ilića, Olje Bećković, Teofila Pančića, Amfilohija Radovića, Gorana Markovića, Bože Prelevića, Matije Bećkovića, Dragana Maršićanina, Slaviše Lekića, Marka Jakšića, Nebojše Medojevića, Zorana Ivoševića, Gordane Suše, Gordane Igrić, te medija poput Blica, Vremena, BIRN-a (IWPR), B92, NIN-a, Vijesti, Peščanika, Radija Slobodna Evropa, Nacionala, Kurira....
- Počev od aprila 2014. godine, kada je Aleksandar Vučić preuzeo premijersku funkciju i kada je postalo jasno da je njegova vlada spremna da se upusti u ozbiljne društvene reforme, već viđena matrica napada na reformske napore vlade Zorana Đinđića počela je da se ponavlja. Tako je, preko noći, Vučić takođe postajao diktator okružen kriminalacima, a kako je vreme odmicalo težište optužbi pomeralo se i ka optužbama za cenzuru medija, kontrolu pravosuđa, lošu ekonomsku poltiku, krađu izbora, nekompetentnost, te kriminalizaciji najbližih saradnika, prijatelja, kumova i, posebno, članova porodice, da bi sve po pravilu na kraju se povezalo sa izdajom nacionalnih interesa - stoji u dosijeu.
Da se u navedenim slučajevima ne radi o građanskoj kritici koja se upućuje svakoj vlasti, dokazuje obimno istraživanje da su najglasniji protagonisti kritike reformskih vlada upadljivo ćutali u periodu od 2004. do 2012, a većina njih je i hvalila tadašnje vlasti. Svi ekonomski pokazatelji govore da je upravo u tom periodu urađena najveća pljačka i devastacija Srbije - 24 kriminalne privatizacije, neodgovorna kosovska politika koja je rezultirala jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova i paljenjem zapadnih ambasada, kada je neodgovorno političko kockanje dovelo do sudske odluke da je proglašenje Kosova bilo zakonito i, uz izvlačenje ove teme iz UN, potpuno usmerilo dalji proces osamostaljenja južne srpske pokrajine, ali i periodu kada je u Srbiji uspostavljena najveća kontrola nad medijima od strane marketinških agencija bliskih kabinetu tadašnjeg predsedika Srbije Borisa Tadića...
Zapanjujući primeri i sličnosti mehanizama i afera potvrđuju se i kroz medijsku relativizaciju pretnji kojima je bio izložen Zoran Đinđić tokom "slučaja Bagzi" i pokušaja atentata kod hale Limes, što se gotovo do detalja poklopilo sa relativizacijom slučaja pronađenog oružja u blizini porodične kuće roditelja Aleksandra Vučića u Jajincima. U tekstu se navodi i gotovo identično poklapanje obrazaca kriminalizacije nosilaca vlasti u slučajevima ubistva Momira Gavrilovića iz avgusta 2002. godine i slučaja ubistva Olivera Ivanovića u januaru 2018. godine za šta je u delu javnosti, po već viđenom sistemu etiketiranja, odgovornost pripisana državnom vrhu Srbije.
U istraživanju se navodi da nedavna otovrena pretnja, koju je Slaviša Ristić, poslanik sa Kosova i Metohije, uputio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, samo potvrđuje da su pomenuti mehanizmi identični i da je mantra "proći ćeš kao Điđnić" pretnja svima u Srbiji da se okanu reformi i puta u Evropi jer ovde važi pravilo "ne talasaj brale, Srbija je ovo".
Ceo tekst možete pročitati na OVOM LINKU!


Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
Istina je da je mnogo spekulativnih vesti na dnevnom nivou usmereno direktno protiv predsednika Srbije. Bez konstruktivne kritike ili neke legitimne borbe za ono sto je navodno uskraceno. Ali sve to ukazuje samo na slabosti aktera takvih dogadjaja,. Brine samo to sto postoje i ozbiljne pretnje na koje ipak moramo biti oprezni.
Informer TV slavi 3. rođendan! Uz balone i emocije na slavljeničkom Kolegijumu, TV lica su se prisetila početaka i zahvalila moćnom timu iza kamera.
31.05.2026
15:39
Pre tačno tri godine počela je sa radom Informer TV - televizija koja je za kratko vreme postala najuticajnija i najgledanija u Srbiji.
31.05.2026
08:43
Ne propustite!
30.05.2026
08:54
Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" jer vas u subotu od 20 časova očekuje pravi spektakl.
29.05.2026
11:52
Prema važećim saobraćajnim propisima, vozač nema pravo da prođe kroz crveno svetlo na semaforu čak ni kada želi da omogući prolaz vozilu hitne pomoći pod rotacijom.
04.06.2026
07:20
Nakon vesti da u Hramu Svetog Save nestalo osveštanih traka, oglasio se veroučitelj Aleksandar Đurđević, koji je na svojim društvenim mrežama saopštio da su trake ponovo dostupne.
03.06.2026
22:10
U poslednje vreme sve više građana prijavljuje neobične telefonske pozive u kojima, nakon javljanja, vlada tišina ili se veza odmah prekida, što najčešće ukazuje na moguću zloupotrebu i prevaru.
03.06.2026
22:00
Nekoliko stotina osveštanih trakica, blagoslovenih na Časnom pojasu Presvete Bogorodice koji se nalazi u Hramu Svetog Save u Beogradu, uručene su danas pacijentima, lekarima, medicinskim sestrama i osoblju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu.
03.06.2026
21:26
Izvučeno je 250.000 evra i automobil, ali nagrade na lutriji nisu preuzete jer su dobitni još uvek nepoznati.
03.06.2026
21:07
Teška saobraćajna nesreća dogodila se sinoć malo posle ponoći kod Brankovog mosta u Beogradu, nakon što je vozaču gradskog autobusa pozlilo dok se kretao iz pravca grada ka Novom Beogradu. Nesrećni čovek izgubio je svest i udario u zaštitnu ogradu.
04.06.2026
08:15
Krov stambene zgrade u Vespučijevoj ulici na Bežanijskoj kosi zapalio se noćas. Intervenisao je veliki broj vatrogasaca, a na sreću nema povređenih.
04.06.2026
08:02
Na Gundulićevom vencu u Beogradu, u ponedeljak uveče, došlo je do nasilja u porodici.
03.06.2026
22:55
Na današnji dan pre 20 godina ubijen je Zoran Vukojević Vuk (42), svedok-saradnik u procesu za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića i zločine "zemunskog klana".
03.06.2026
22:02
Nakon što je Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo krivičnu prijavu protiv trojice policajaca osumnjičenih za prikrivanje i neprijavljivanje ubistva Aleksandra Nešovića, oni su večeras pušteni iz pritvora.
03.06.2026
21:49
Predstavnički dom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država usvojio je rezoluciju kojom se traži obustava ratnih dejstava protiv Irana bez prethodnog odobrenja Kongresa.
04.06.2026
07:40
Sajt koji prati troškove sukoba u Iranu objavio je podatke prema kojima su troškovi Sjedinjenih Američkih Država već premašili cifru od 100 milijardi dolara.
04.06.2026
07:00
Uprkos vojnoj intervenciji sa ciljem da se zaustavi nuklearni program Teherana, zapadni zvaničnici i analitičari upozoravaju da je rizik od tajnog razvoja nuklearnog oružja u Iranu danas veći nego pre izbijanja sukoba.
04.06.2026
00:00
Njujorška policija (NYPD) pokrenula je opsežnu istragu zbog više slučajeva u kojima grupe ljudi, opremljene specijalnom opremom, usred noći silaze u gradsku kanalizaciju i provode sate pod zemljom.
03.06.2026
23:15
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
03.06.2026
10:41
Zvezda serije „Tvin Piks" Ovejn Ris Dejvis preminuo je iznenada.
02.06.2026
19:45
Poznata meksička influenserka Paola Markes preminula je u 30. godini, a njeno telo pronađeno je u njenom stanu u meksičkom gradu San Luis Potosi.
02.06.2026
12:25
Glumac Oven Ris Dejvis, domaćoj publici najpoznatiji po ulozi agenta Vilsona u seriji "Tvin Piks: Povratak", iznenada je preminuo u 44. godini.
02.06.2026
09:33
Kolektivna izložba "Dani Nikole Tesle", biće otvorena u Galeriji Nikola Radošević, u ponedeljak 1. juna u 19 časova.
01.06.2026
12:33
Ukoliko imate osećaj vrtoglavice prilikom naglog ustajanja iz kreveta ili stolice, ne morate da brinete jer se radi o kratkotrajnoj reakciji organizma na promenu položaja tela.
04.06.2026
08:00
Postoje razne tehnike koje se koriste u seksu, međutim, jedna od onih koje garantuju snažan orgazam jeste tehnika osmice.
03.06.2026
23:20
Dženifer Lopez (56) još jednom je potvrdila status jedne od najvećih zvezda crvenog tepiha, privukavši svu pažnju na njujorškoj premijeri svog novog filma "Office Romance".
03.06.2026
22:20
Mača čaj, zeleni prah koji se vekovima koristi u Japanu, poslednjih godina postao je omiljen među onima koji žele dugotrajan fokus bez naglih oscilacija energije.
03.06.2026
21:40
Jutjub je uveo novi koncept koji povezuje aktivnost u ćaskanju tokom prenosa uživo sa načinom na koji se prikazuju reklame.
03.06.2026
21:00
Pevačica Tanja Savić govorila je o aktuelnim temama iz svog života, ali i o slučaju koleginice Mine Kostić, koji je poslednjih dana izazvao veliku pažnju javnosti.
04.06.2026
07:43
Pevač Marko Gačić nije prisustvovao proslavi povodom rođenja sestričine, već je bio van Beograda sa ljubavnicom sa kojom čeka dete i sinom kog ima sa Gogom Babić.
04.06.2026
07:25
Glumica Mirka Vasiljević jednom prilikom je otkrila da oca nikada nije upoznala, ali da je upravo po njemu dobila ime.
04.06.2026
06:02
Pevačica Elma Sinanović osvrnula se pred našom kamerom na situaciju u kojoj se našla njena koleginica Mina Kostić, tema o kojoj danima bruji region.
03.06.2026
23:43
Pevačica Neda Ukraden osvrnula se na odnos sa Tonijem Bijelićem, bivšim suprugom Dragane Mirković.
03.06.2026
23:07
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar