RUSI OBNOVILI SARADNJU SA NATO ČLANICOM: "Evropskoj uniji se ne dopada taj sporazum"
118. 12. 2025. u 20:43
218. 12. 2025. u 20:43
Vesti
Komandant izraelskog ratnog vazduhoplovstva general-major David Ivri je 8. juna 1982. naredio početak vazduhoplovne operacije u okviru ratnog plana „Mir za Galileju”. Cilj je bio poraziti i isterati sirijsku armiju iz doline Beka u Libanu. Kako Izraelci nisu imali tačne lokacije lansirnih rampi sirijske PVO u tom području, general Ivri je odlučio da na moguće lokacije PVO Sirije pošalje male bespilotne letelice. Sirijci su odmah aktivirali svoje glavne radare, dobijene podatke su Izraelci analizirali i saznali koordinate, ustanovili način ometanja i 9. juna 1982. u zoru je poletelo 96 izraelskih borbenih aviona: F-4E, F-15, F-16 i C-2 kfir. Kada su ti avioni uništili sirijske lansirne rampe PVO, uzletela su sledeća 92 aviona i sručili svoj bojevi tovar bombi i raketa po sirijskim oklopno-mehanizovanim jedinicama. Od 19 napadnutih lansirnih rampi sirijske PVO, samo su dva samohodna sistema uspela da, u prvi mah, izbegnu uništenje. Ne zadugo, jer su eliminisani već sledećim udarom naoružanih bespilotnih letelica.
Sirijci su odgovorili masovnim avionskim napadom, u tri najveća vazdušna boja posle Drugog svetskog rata učestvovalo je po 200 borbenih aviona na svakoj strani. U prvih nekoliko dana Sirijci su izgubili 92 aviona, od čega samo u prvom okršaju 42 aparata. Izraelci su izgubili samo jedan avion, oboren je vatrom sa zemlje. Rat u dolini Beka završen je zapravo za samo šest sati, bez avijacije i sistema PVO sirijska je armija morala u hitno povlačenje. Prva je to na svojoj koži osetila 47. brigada 3. sirijske armije, koju su izraelski avioni uhvatili na čistini i jednostavno je masakrirali, uništili su je do poslednjeg vozila.
Godinama posle bitke u dolini Beka trajale su rasprave o opasnostima raketnih sistema PVO i načinima njihovog neutralisanja. Već tada, a sada daleke 1982. Izrael je uspešno koristio izviđačke i naoružane dronove, kao i celi spektar elektronskog ratovanja.
Da li su Rusi u Siriji previše verovali u džentlmenski dogovor s Izraelcima o pažljivom izbegavanju opasnih situacija u vazdušnom prostoru i Sirije i istočnog Mediterana? Da li su izraelski avioni F-16 lukavo iskoristili radarski odraz ruskog izviđačkog aviona „iljušin 20” i u njegovoj radarskoj senci izveli raketni udar po ciljevima u Siriji? Da li su Izraelci zaista izvestili Ruse o predstojećem udaru samo minut pre lansiranja raketa? Da li su Sirijci nasumice ispaljivali rakete, da li su na radarima prepoznali šta gađaju, ili nisu? Da li su izraelski avioni već bili u vazdušnom prostoru Izraela u trenutku kada su Sirijci lansirali svoje projektile SA-5, po NATO kodifikaciji, odnosno S-200 po ruskoj?
Odgovore na ta pitanja verovatno nećemo nikada potpuno saznati. Jer, ruska je armija odmah optužila izraelsku stranu da su izraelski avioni F-16 svesno iskoristili radarski odraz ruskog „iljušina” da bi se prikrili i ispalili svoje rakete. Izraelci su to demantovali i poslali u Moskvu svoju vojnu delegaciju da objasni šta se sve dogodilo, ali i da Rusima pruže podatke o instaliranju vojnih snaga Irana u Siriji. Predsednik Vladimir Putin izjavio je „da je tragedija aviona ’iljušin 20’ i njegove posade splet nesrećnih okolnosti, ali i da stoji iza izjave ruskog vojnog vrha”.
Dakle, jesu li Izraelci obavestili Ruse o predstojećem napadu svojih F-16 na ciljeve u Siriji samo minut pre udara, ili mnogo ranije kako tvrdi Izrael, možda i nije najbitnije. U zoni istočnog Mediterana Rusi bi morali da na smenu imaju stalno u vazduhu barem jedan svoj „avaks” koji je mogao da momentalno signalizira svako poletanje s bilo kojeg izraelskog aerodroma. Uostalom, šta su radili radari iz sistema S-300 i S-400 u Siriji? Gde su bili i šta su javljali izviđački sateliti u svemiru? U situaciji kada Izrael lupa po Siriji kada hoće i kako hoće, oslanjati se na telefonsko ili radio-obaveštenje malo je naivno. Sirijska PVO vrlo je slojevita i to je poseban vid oružanih snaga koji čini 20.000 pripadnika. Raspolaže sa četiri divizije PVO raketa S-125, „kub” i S-75, te tri puka raketa tipa S-200, ili SA-5. Imaju i rakete „pancir S-1”, „buk 1”, odnosno SA-11, i „buk M-2”, odnosno SA-17, „strelu 1”, „strelu 10”, „strelu 2”, „strelu 3”, „iglu S”...
Ruski avion „iljušin 20” oborila je sirijska raketa S-200, projektil sovjetske proizvodnje. Još 1983, godinu dana posle bitke u dolini Beka, Sovjeti su Sirijcima isporučili 48 raketa tipa S-200, dometa 250 km, svrstanih u osam baterija razmeštenih u dve baze. Jedna je baza u Dumeiri, oko 30 km severoistočno od Damaska, a druga u Šimšaru, južno od grada Homsa. Uz rakete te 1983. stigli su i sovjetski instruktori, njih 500. Raketni sistem S-200 predstavljao je veliku opasnost za sve letelice u istočnom Mediteranu, a prvih godina njegovog instaliranja u Siriji rukovanje sistemom i odluku o eventualnom lansiranju projektila donosili su isključivo Sovjeti. U međuvremenu su se i sirijski vojnici obučili za taj sistem, ali je pitanje koliko je S-200 danas uopšte moderan u kontekstu izraelskog elektronskog načina ratovanja? Ceh su nažalost platili ruska posada i operateri na „iljušin 20”.
Kako će sada postupiti Moskva? Da optuži saveznika, Siriju, da je lansirala rakete napamet, ne ide. Hoće li sada ipak isporučiti Damasku sistem S-300, koji je Sirija platila pre deset godina? Ili će samo upozoriti Izrael da je vreme gađanja Sirije prošlo? Što se tiče Izraela, on je u procepu, on mora da forsira pobedu protiv Hezbolaha i Iranaca u Siriji, ili da diplomatski izdejstvuje njihov odlazak iz Sirije. A to je moguće samo uz pomoć Rusa. Od kojih neki sigurno žude za osvetom za srušeni „iljušin 20”...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
Posada je platila ceh ruske nesposobnosti,samo još jedan dokaz zastarelog naćina razmišljanja ruske vojske,a ako sirijci sa svim tim ruskim sistemima i 20000 vojnika samo zaduženim za pvo nisu u stanju da skinu 2 f16 šta li će jadna srbija da uradi sa hrvatskim f16
pre 7 godina
Na zalost Rusi konstantno ispadaju vise no smeshni, da ne kazem jadni. Koga oni brane i sta uopste rade..?? Po njihovoj vojsci se udara kako ko stigne. Navodno brane Siriju, a nema ko ih ne bombarduje. Tragican stav, navodno super sile. N stranu sto moroni od sirijske vojske apsolutno pojma nemaju sa ratovanjem, taktikom i slicnim stvarima. Na starnu sto oni vec 10 god. cekaju da im Rusi izruche S-300, a to ne stize jer Rusi slushaju komande sa zapada. Jednom recju postoji samo jedna sila, a to je USA. Sve ostalo su gluposti i prazno blebetanje.
pre 7 godina
Izrael će pod ruskom pretnjom prekinuti dejstva u Siriji. To za posledicu može imati razmeštanje iranske vojske uz izraelsku granicu. To može sprečiti samo Rusija uz ozbiljnu naplatu Izraelu. Cena može biti prekid istraživanja nafte u tom delu Mediterana u korist Rusije.
Srpska pravoslavna crkva sutra slavi Svetog Nikolu, zaštitnika putnika, moreplovaca i dece, koji je najčešća krsna slava kod Srba.
18.12.2025
21:00
U današnjoj epizodi "Političkog kviza" znanje su odmerili Ljiljana Radulović Dimitrov iz Novog Sada, stari ljuditelj kvizova i učesnik istih i Branko Popadić iz Beograda, vazduhoplovni mehaničar u Vojsci Srbije.
18.12.2025
18:52
U kasarni „Vojvoda Živojin Mišić“ u Valjevu zakletvu su polažili vojnici polaznici3. Kursa za podoficire kandidata iz građanstva
18.12.2025
18:33
Pregovori oko NIS-a se bliže kraju, a stručnjak Mihajlo Rabrenović ističe da budućnost kompanije zavisi od međunarodnih pregovora, dok država od početka nastoji da ublaži posledice energetske krize.
18.12.2025
17:47
Suđenjem koje je danas otvoreno pred Prvim osnovnim sudom započeo je postupak povodom nasilja koje je prošlog leta uznemirilo javnost, a odbrana okrivljenog već na prvom ročištu pokušala je da postupak zatvori za javnost.
18.12.2025
22:07
Na mrežama se pojavio snimak koji su snimili američki mediji Brajana Volša koji je iz pratnju policije izveden iz sudnice i upućen u zatvor na izdržavanje kazne.
18.12.2025
20:32
Brajan Volš osuđen je za ubistvo prvog stepena Ane Volš bez prava uslovnog otpusta, a njena majka se sada oglasila za Informer.
18.12.2025
16:34
Sestra Ane Volš obratila se sudu pre izricanja presude, rekavši da je „neshvatljiv čin“ ostavio nju i njihovu majku sa „nepodnošljivom prazninom“
18.12.2025
16:59
Milovan Zdravković, kum odbeglog vođe "kavačkog" klana Radoja Zvicera, pre nekoliko dana je izručen Srbiji.
18.12.2025
22:38
Telo nepoznatog muškarca izvučeno je u sredu popodne iz reke Sene u Parizu, u blizini poznatog turističkog mesta Pon Nefa.
18.12.2025
23:20
Vekovima star ritual sa krvlju Svetog Januarija privukao je veliki broj vernika u Napulju.
18.12.2025
23:00
Ahmed Al Ahmed, koji je tokom terorističkog napada na plaži Bondi u Sidneju oteo oružje jednom od napadača i štitio druge, prikupio je više od 2,5 miliona dolara kroz skoro 43.000 donacija.
18.12.2025
22:20
Oko 20.000 vojnika koje podržava Saudijska Arabija raspoređuje se na granici Jemena, dok separatističko Južno prelazno veće (STC) jača kontrolu nad naftom bogatim guvernoratom Hadramaut.
18.12.2025
22:00
Policija u Providensu i dalje traga za napadačem odgovornim za pucnjavu na Univerzitetu Braun, u kojoj su poginule dve osobe, dok je devetoro ranjeno.
18.12.2025
21:40
Film "Boj na Kosovu" snimljen je 1989. godine za potrebe obeležavanja 600 godina od čuvene bitke. U ovoj ratnoj drami igrali su neki od najvećih srpskih glumaca.
18.12.2025
15:03
Prvi kadrovi domaće serije “Kazna za greh”, koja se radi po trilogiji Jelene Bačić Alimpić, snimljeni su na imanju u Zobnatici kraj Bačke Topole.
18.12.2025
12:14
Svi koji su propustili da seriju "Tvrđava" premijerno gledaju na Prvom programu RTS, sada je mogu pogledati na platformi RTS planeta.
18.12.2025
10:32
Bred Pit (61) je prvu ulogu na filmu dobio u srpskom ostvarenju "Tamna strana sunca" 1988. godine u kojem je glumio zajedno sa našom legendarnom Milenom Dravić.
18.12.2025
09:07
Za proslavu slave možete pripremiti jednostavnu, posnu tortu bez pečenja koja izgleda veoma svečano, "Beli anđeo".
18.12.2025
22:20
Zimski period i dani oko Nove godine idealni su za parfeme bogatih, toplih i zavodljivih nota koje ostavljaju snažan utisak.
18.12.2025
21:00
Iako psi često upućuju molećive poglede dok jedemo, važno je imati na umu da mnoge namirnice koje su bezbedne za ljude mogu biti izuzetno opasne za pse.
18.12.2025
20:20
U poslednje vreme, sve je češći trend da se sa partnerom ili partnerkom neprekidno deli lokacija - neki to rade kao znak poverenja, drugi radi bezbednosti. Ako i vi to želite, evo jasnog vodiča.
18.12.2025
18:20
Kardiolog je upozorio da se rizik od srčanih udara povećava tokom praznika, naročito oko Božića i Nove godine. Prepoznavanjem ranih znakova upozorenja možete da zaštitite svoje zdavlje.
18.12.2025
17:40
Pevačica Marija Mikić oglasila se i otkrila da je nakon nastupa u Makedoniji razbijeno staklo na kombiju njenog tima, ali da je najbitnije da su svi dobro.
18.12.2025
23:26
Pevačica Slađana Mandić otkrila je da se čula sa sinom pokojnog pevača Halida Bešlića, Dinom, pa ispričala potresne detalje sa pevačeve komemoracije.
18.12.2025
22:46
Otac rijaliti učesnika Luke Vujovića, Nikola Vujović oglasio se povodom njegove veze sa Anitom i otkrio kako
18.12.2025
22:06
Voditeljka Jovana Jeremić zavela je red u studiju kada je odlučila da preuredi novogodišnju dekoraciju.
18.12.2025
21:26
Influenserka Luna Đogani pokazala je kako izgleda bez šminke kada odmara od svih obaveza i posveti se sebi.
18.12.2025
20:46
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar