• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik

24.11.2018

17:02 >> 17:26

(VIDEO) IMA GA SAMO SRBIJA! MINERAL PRED KOJIM NAUČNICI PADAJU SA STOLICE: Svet u ratu za srpski kriptonit!

Vesti

(VIDEO) IMA GA SAMO SRBIJA! MINERAL PRED KOJIM NAUČNICI PADAJU SA STOLICE: Svet u ratu za srpski kriptonit!

Podeli vest

Vest da je u Srbiji u dolini reke Jadar pronađen dosad nepoznat mineral po hemijskoj građi veoma sličan supstanci za koju se verovalo da je samo fikcija - magični kristal kriptonit pred kojim Supermen gubi moći - bila je u fokusu mnogih domaćih i svetskih medija

Od novog minerala koji je nazvan jadarit očekivalo se mnogo, kako za britansko austrijsku kompaniju RIO Tinto, koja već duže od decenije vrši istraživanja, tako i za razvoj lozničkog kraja.

Do njegove eksploatacije ipak još nije došlo, a prema poslednjim najavama, otvaranje rudnika planirano je za 2023. godinu.

Sastav kriptonita otkrio je minerolog dr Kris Stenli, koji je sa timom stručnjaka iz Kanade proučavao materijal koji je u London stigao iz lozničkog rudnika.

- Pronađen je prilikom iskopavanja duboko u stenama u Srbiji. Utvrdili smo hemijski sastav i strukturu uz pomoc´ naučnog tima iz Kanade i kad sam na internetu guglao hidroksid-natrijum-litijum-borosilikata, što je tačan hemijski sastav ovog minerala, dobio sam direktan pogodak. U članku na internet enciklopediji, Vikipediji, pisalo je da je to hemijski sastav kriptonita. Kada sam to video, zamalo sam pao sa stolice - izjavio je svojevremeno Stenli.

Za razliku od izmišljenog kriptonita, jadarit ne sadrži fluor i nije zelene boje, ali takođe postaje fluorescentan kad je osvetljen ultraljubičastom svetloššću.

- Otkriven je 2004. godine, u okviru terenskih radova, a priznat je 2007. godine kao novi mineral. Prisutan je samo kod Loznice, na tom jednom jedinom mestu. Procenjuje se da se na nalazištu nalazi oko 135 miliona tona ovog jedinstvenog minerala", kaže za Sputnjik profesor rudarsko geološkog fakulteta Vladimir Simić.

.
Nalazište u Srbiji može da podmiri više od dvadeset procenata svetske potražnje za litijumskim baterijama i vozilima na električni pogon. Ovaj mineral ima široku primenu i u raketnoj industriji.

- Specifičan je baš zbog toga što sadrži i litijum i bor. U Srbiji postoje drugi minerali koji sadrže bor, ali oni nemaju litijum. A jadarit može da bude ruda i litijuma i bora - precizira profesor Simić.

 

IZVRŠITELJI KAO VELIKI BRAT! Zbog sitnog duga mogu da saznaju sve o vama, ZAKON O IZVRŠENJU I OBEZBEĐENJU KRŠI OSNOVNA PRAVA GRAĐANA


 Srbija je bogata mineralima i svake godine se otkrivaju nova nalazišta. Međutim, zbog nedostatka sredstava, naša zemlja nije u mogućnosti da istraživanja vrši sama i taj posao se prepušta strancima.

Koncesije za istraživanje nalazišta sirovina koje Srbija odobrava traju maksimalno 30 godina, posle čega država, ako nešto u nalazištu ostane, može i da ga sama eksploatiše.

Istraživanje eksploatacija jadarita povereno je kompaniji RIO Sava, ćerki firme svetskog giganta RIO Tinto, koja je u ovaj projekat uložila više od 90 miliona dolara.

ALBANCIMA SE NAPAD NA SRBIJU VRAĆA KAO BUMERANG: Uništiće sami sebe, FABRIKE STAJU, RADNICI IDU NA ULICU!

Prema procenama, vrednost nalazišta kod Loznice iznosi oko 10 milijardi dolara. Cena litijum karbonata u poslednje tri godine se utrostručila, pa jedna tona "belog zlata" danas košta 12.500 dolara.

Profesor rudarsko geološkog fakulteta Vladimir Simić ističe da je Jadarski basen pre dolaska stranih kompanija istraživan desetinama godina na uran.

- Istraživale su ga domaće kompanije u vreme socijalizma. Ubeđen sam da je sigurno u desetak bušotina morao da bude nabušen i jadarit. Ali tada je bio drugačiji princip istraživanja, ako je neko istraživao uran, on je samo to istraživao i ako nađe bilo šta drugo što nema veze sa tom mineralnom sirovinom, to se u najvećem broju slučajeva jednostavno nije analiziralo - kaže on.

On dodaje da su istraživanja veoma skupa i zahtevaju velika ulaganja, a dok ne počne eksploatacija, od toga ne postoji nikakva korist. 

- Za neke mineralne sirovine istraživanja mogu da traju i 10-20 godina. Rudnik se otvara tek ako studije pokažu da je to isplativo. Naša država, praktično još od kraja '80-ih nema sredstava za ozbiljna geološka istraživanja - navodi Simić.

BELA KUGA UZIMA DANAK I TOKOM OVE GODINE! Za osam meseci nestao grad veličine Loznice

Inače, po Srbiji trenutno kopa preko deset svetskih kompanija u potrazi za rudnim blagom, a najaktivnije su kanadske i američke. Istraživanje gotovo svih nalazišta, osim uglja, prepuštena su strancima. Procene su da Srbija leži na oko dva miliona tona olova i cinka, više miliona tona bakra, oko 20 tona zlata i oko četiri milijarde tona uglja.

S druge strane, Srbija naplaćuje naknadu za istraživanje koja ide direktno u budžet, a stranci ulažu u lokalnu samoupravu i upošljavaju deo privrede. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Sasa

pre 6 godina

Mene interesuje dal mi u Srbiji mozemo nesta sami da iskopamo sem krompira.Zapadni pljackasi se bogate na nama a pojedinci se bogate na koncesijama .

Petar JVetar

pre 6 godina

Па и кромпир кад ископамо - често га бацамо...

Bane

pre 6 godina

Samo vi objavljujte sto imamo ,pa se poslije nemojte cudi kad nas p*caju.

naucnika

pre 6 godina

Puno je Kosovo .. zato ga i otimaju .. pored litijuma ..

Dikan Sloven

pre 6 godina

На дубинама од 300м и 600м, анализом еха површинских експлозија, лета 2016.г. нађена су два дебела и дуга слоја руде ЈАДАРИТА. Фирма РИО ТИНТО тренутно даје предност истраживањима у Јужној Америци, јер се нада богатијем улову, али и даље остаје у Србији преко РИО САВЕ, јер очигледно планира експлоатацију. Сматрам да је информација о 90 милона долара, до сада потрошених на истраживањима, бушењима, апсолутно нереална и да је странци увеличавају из њима знаних разлога!

Nadaj se

pre 6 godina

Pošaljite strance koji su došli da otimaju od nas kući

Papundek

pre 6 godina

Jadni smo i glupi, uvek smo nase vrednosti davali zapadu a zauzvrat dobijali ucene, sankcije i bombe po glavi stanovnika.

SS

pre 6 godina

Ne znamo mi da kopamo izgleda jer se posvađamo između sebe,pa zato dovedemo druge i prodamo ono za čime sile vape,i to pogrešnim.Srpska posla i politika,kome li će ovo uvaliti za debelu proviziju,rusima sigurno neće.

mirjana

pre 6 godina

Nece se loznica okoristiti sa tom rudom.Samo oni koji je budu eksploatisali a vama e Brnabicko dace na kasicicu pa sta spadne iz kasicice dobice Loznicani i Srbija.E to si se dogovorila tamo u svetu da nam i to rasprodas za sicu.

TV

Društvo

Nova runda razgovora sa prosvetarima 13. januara
Društvo

Nova runda razgovora sa prosvetarima 13. januara

Razgovori o Posebnom kolektivnom ugovoru u prosveti nastavljeni su u Ministarstvu prosvete u Srbiji. Premijer Vučević najavio je kumulativno povećanje plata za prosvetare od 31% od školske 2025/26. godine

10.01.2025

14:59

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set