• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik

20.05.2019

19:58 >> 20:01

FAJNENŠENEL TAJMS DIŽE UZBUNU NA ZAPADU ZBOG SRBA, MAKEDONACA I GRKA - Velika Albanija velika opasnost na Balkanu, MOŽE LI SE ZAUSTAVITI!

Vesti

FAJNENŠENEL TAJMS DIŽE UZBUNU NA ZAPADU ZBOG SRBA, MAKEDONACA I GRKA - Velika Albanija velika opasnost na Balkanu, MOŽE LI SE ZAUSTAVITI!

Podeli vest

Novo pitanje koje se pokreće na Balkanu nakon potpisivanja Prespanskog sporazuma jeste da li će se Albanci ujediniti oko ideje kreiranja „velike Albanije", navodi se u analizi Fajnenšel tajmsa, koju prenosi portal Plus info

Da li će etnički Albanci biti zadovoljni da ostanu podeljeni u tri države - Albanija, Severna Makedonija i samoproglašeno Kosovo, ili će deo ili svi oni pokušati da se ujedine u 'veliku Albaniju', analizira Fajnenšel tajms.

FT navodi da Sporazum iz Prespe predstavlja najveće diplomatsko dostignuće na Zapadnom Balkanu nakon Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.

A kada je reč o ideji o "velike Albanije", FT smatra da to donosi rizik za novo nasilje u regionu i zato poručuje da albanski političari u sve tri zajednice treba da budu uzdržani, dok političari u EU i na Balkanu moraju da ubede Albance da su njihova prava u fokusu.

- Prespanski sporazum pokreće nadu za napredak u rešavanju drugih regionalnih izazova, posebno spora između Beograda i Prištine, kao i ustavnog ćorsokaka u Bosni i Hercegovini - ističe se u analizi FT.

SAD BI DA PREVASPITA SRBE SA OSAM MILIONA DOLARA: Pod plaštom "kritičkog mišljenja" sprema se AMERIKANIZACIJA SRPSKE I BIH!

Prespanski sporazum, prema Fajnenšel tajmsu, biće ocenjen i na osnovu toga da li će odstraniti sumnje o dugoročnoj stabilnosti Severne Makedonije, a da bi se to dogodilo, kako se navodi u tekstu, potrebna su tri koraka.

- Najpre EU mora da otvori svoja vrata za Severnu Makedoniju i Albaniju, jer će ulaz Albanije u EU zauzdati nacionaliste u Albaniji i na KiM u pokušajima da iskoriste etničke Albance u Severnoj Makedoniji za svoje ciljeve - ističe se u analizi.

Drugo, a imajući u vidu da će se u Grčkoj vratiti na vlast nova demokratija koja je kritična prema Sporazumu iz Prespe, bilo bi dobro, navodi se u analizi, da lider ove stranke Kirijakos Micotakis prihvati ovaj Sporazum i pomogne Severnoj Makedoniji na putu ka EU i NATO-u, što je, ocenjuje se, sigurno u grčkom nacionalnom interesu.

AMERIKA SPREMA HRVATE ZA RAT: Vašington im šalje 60 oklopnih "bredlija", kao odgovor na TENKOVE I ORUŽJE IZ RUSIJE ZA SRBIJU!

- Takođe, vreme je da se desničari u Severnoj Makedoniji oproste s makedonskim šovinizmom, jer je njihov agresivni nacionalizam naneo veliku štetu reputaciji ove mlade države tokom vladavine Nikole Gruevskog - napominje se u analizi Fajnenšl tajmsa, te se dodaje da ova država sada mora da neguje inkluzivni građanski patriotizam.

Zaključak je: osim Prespanskog sporazuma, status Albanaca u Severnoj Makedoniji umnogome će determinisati i održivost ove države na Balkanu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Alex

pre 5 godina

Moze da se resi vrlo lako nek puste nas i Grke mi cemo da ih resimo za dz...

Mikula

pre 5 godina

Danas u Svajcarska Stampe Blick. Pise da albanci ko zive u Svajcarska, svake Godine 2 Milliarde Franke poslaju u Kosovo. I to zamo u Svajcarskoj. Sta je Nemacka Franzuska Engleska i tamo ima mnogo Albanci. A nasi Sportisti u inostranstvo ko zaradju Millione jedva da Pomogne Narodu. Albanci su Ujiedini a Srbi neinterssovan ne zanima.

Vla

pre 5 godina

Oni vas bodre, idite I ginite za albansku drzavu, NASA deca ce uzivati u njoj

Marcco

pre 5 godina

FT je jedan od onih "demokratskih" medija koji su stvorili te nekakve državice i prćije od država na ovim prostorima. Šta se sad kao čudi? Verovatno da zaključi da je to neminovno i da se ne treba odupirati tome već kao "neminovnost" prihvatiti.

Ma bas im je stalo do nas

pre 5 godina

Ne laje kera sela radi nego sebe radi!

petar petrovic

pre 5 godina

Tako to raden sva srbska braca pa i ovi sa govornom manom, zato su Siptari i uspeli da izbore status u STAROJ SRBIJI.

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set