MAJKA UBILA SINA (9): Otkriveni jezivi detalji i motiv
128. 07. 2026. u 11:08
228. 07. 2026. u 11:08
Vesti
Crna Gora je najavila da će bivše vojno odmaralište JNA Valdanos kraj Ulcinja dati Amerikancima i NATO-u za ratnu luku, odnosno vojnu bazu. Nekada su se tamo odmarali pripadnici JNA, njihove porodice, ali i drugi civili, jer odmaralište je bilo otvorenog tipa. Istina, mnogo skromnije nego Kupari, Baško Polje ili Duilovo, sve u Hrvatskoj. Smešten u uvali Valdanos, među 30.000 stabala maslina, sa malom dolinom u kojoj su montažni bungalovi, ali i zidani objekti, Valdanos je posle raspada SFRJ jedno vreme figurirao da bude nova ratna luka ratne mornarice SRJ. Ipak, vojni stručnjaci su procenili da je to tada, zbog cene, bio teško izvodljiv poduhvat.
Naime, ulaz u uvalu Valdanos vrlo je uzak, s jedne strane je rt na kojem je svetionik, na drugoj, severnoj strani su litice, zapravo klifovi. Kada je vetar jači od četiri bofora, posebno kada su naleti juga, brodovi naprosto poigravaju u uskom zalivu, sa mogućnošću da se razbiju o kamenu obalu. Vojni vrh SRJ je tih devedesetih godina zaključio da je Valdanos ipak neprikladna ratna luka, iako sam ja upravo na stranicama "Politike" navijao da se izgradi lukobran dužine 500 metara i da se tako spreče udari vetra i visoki talasi u samom zalivu.
Tadašnja procena je bila da bi produbljivanje dna u zalivu i proširenje sidrišta – da bi naši ratni brodovi veličine raketnih fregata od 1.700 tona deplasmana mogli da manevrišu u zalivu čije obale može da prebaci i vazdušna puška – u startu koštalo najmanje 50 miliona dolara. Bez kopnene infrastrukture i logistike, što sve obavezno ide uz ratnu luku, a ukupne troškove povećava najmanje tri puta.
Ako bi NATO brodovi trebalo da se usidre u Valdanosu, onda bi proširenje i produbljivanje zaliva moralo da bude još radikalnije, što izaziva i pitanje zašto je to potrebno NATO-u, ako ima luke u Albaniji, od Drača, Valone do ostrva Sazan. NATO nije formirao nijednu stalnu vojnu bazu, ni pomorsku ni vazduhoplovnu, u Hrvatskoj, gde je to mogao sa relativno malim troškovima, što su na desetogodišnjicu ulaska Hrvatske u vojni savez sa kritičkim osvrtima nedavno propratili hrvatski mediji, uz pitanje: ,,Šta smo dobili ulaskom u NATO?"
Zato mi je malo čudno da predsednik Crne Gore gospodin Milo Đukanović javno nudi Valdanos za bazu NATO-a. Čemu ta dodatna udvaranja Vašingtonu, kada su vrlo male šanse da Amerikanci prihvate ulaganje u Valdanos kao ratnu luku NATO-a? I šta bi, uostalom, NATO dobio sa Valdanosom? Koga da kontroliše, kada sa druge strane Jadrana postoje italijanske ratne luke? Mislim da u Podgorici nisu ni svesni da će o crnogorskim pomorskim ambicijama na Jadranu odlučivati Rim, a Italija neće dozvoliti nikakvu novu ratnu luku Valdanos. Kao što je blokirala Hrvatskoj bilo kakve ambicije da ima podmornice. Pošto je u NATO-u princip odlučivanja konsenzus. Posle raspada SFRJ u Rimu su otvoreno rekli da je "Jadran mare nostrum". Što znači da je moguće da će se američki vojnici kupati u Valdanosu kao turisti, bungalovi su sasvim dobri, i udisati vazduh maslinjaka, ali od ratne luke NATO-a, braćo Crnogorci – ništa. Nemaju ni Ameri pare za bacanje.
Zapravo, godinama sam verovao da su tri stvari kod Crnogoraca praktično nepromenjive: crnogorsko čojstvo, junaštvo i gostoljubivost, ljubav koju gaje prema Rusiji, i to da su sa Japanom još u ratnom stanju. Kada sam za ovo treće 1994. u Tokiju upitao načelnika Generalštaba japanskih odbrambenih snaga generala Tecuu Nišimotoa, on me je nemo pogledao i počeo da se smeje.
Dakle, u to treće sada nešto manje verujem. Doduše, i crnogorski istoričari sada se dosta trude da negiraju bilo kakvu pomisao da je Crna Gora, kao saveznik Rusije, 1904. godine objavila rat Japanu. Kažu, bilo je dobrovoljaca iz Crne Gore koji su se u tom rusko-japanskom ratu borili na strani Rusije, pominju se i pojedinci, kao dr Ante Gvozdenović, koji je bio u štabu ruskog generala Kuropatkina, pa Jovan Lipovac, koji je komandovao crnogorskim odredom u tom ratu, pa Aleksandar Saičić...
Ruski car je u to vreme tvrdio da je "Crna Gora istinski i jedini prijatelj Rusije". Ljubav je bila obostrana, Rusija je finansijski pomagala Crnu Goru, obnavljala škole i crkve u Crnoj Gori, slala čak i odeću za dvor na Cetinju, slala žito za narod u Crnoj Gori, crnogorski kralj je bio i pukovnik ruske armije.
Godine su prolazile, mnogo je Crnogoraca zaglavilo na Golom otoku zbog Staljina, procentualno možda čak i najviše, mnogo je Crnogoraca bilo na dužnostima političkih komesara u JNA. Zarađivalo se na remontu sovjetskih ratnih brodova u Arsenalu u Tivtu, dolazile su sovjetske podmornice, razarači, sve po propisima što se tiče pogona i naoružanja. Jugoslavija je vodila računa da posle svakog sovjetskog ratnog broda u naše luke uplovi američki ratni brod, i obrnuto.
A onda je Crna Gora ulaskom u NATO lupila pravi šamar zahvalnosti Rusiji. Pa je zatim Podgorica uvela i sankcije Rusiji. Zar treba biti veći katolik od pape?
128. 07. 2026. u 11:08
228. 07. 2026. u 11:08
128. 07. 2026. u 09:00
228. 07. 2026. u 09:00
Prvi svetski rat počeo je 28. jula 1914. napadom Austrougarske na Srbiju.
28.07.2026
10:00
Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) izdao je crveni meteoalarm zbog visokog UV indeksa za danas, sutra i prekosutra.
28.07.2026
07:48
Nakon dugog čekanja i izvršenih svih strogih bezbednosnih provera, konačno je određen dan otvaranja staklenog vidikovca na Kablaru kod Čačka.
28.07.2026
11:44
Jutros, u 02.14 časa, registrovan je zemljotres u mestu Blaževo.
28.07.2026
09:00
Podolska goveda već nekoliko meseci slobodno šetaju Nacionalnim parkom Tara. Nadležne inspekcije rešavaju slučaj, a meštani i turisti su delom uplašeni, a delom iznenađeni i šokirani.
28.07.2026
08:05
Juče ujutru oko 5.30 časova na samom izlasku iz Majdanpeka, na regionalnom putu prema Beogradu, T. P (32) iz Majdanpeka sa dve koleginice krenula je na posao u pogon fabrike "Termal Inžinjering" i za sada još uvek nepoznatih razloga sletela sa puta u provaliju Rudničkog površinskog kopa, a sada se pojavio snimak jezive nesreće.
28.07.2026
12:38
Na području koje pokriva Policijska uprava Zrenjanin, proteklog vikenda, evidentirano je ukupno pet saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba poginula, a četiri su lakše povređene.
28.07.2026
11:17
Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu, određeno je zadržavanje do 48 časova S. C. (45) iz Beograda, zbog sumnje da je izazvao tešku saobraćajnu nezgodu i da nakon nesreće nije pružio pomoć povređenom licu.
28.07.2026
11:16
Sanja Papić, udovica poznatog beogradskog advokata Dragoslava Miše Ognjanovića, oglasila se osam godina nakon stravičnog ubistva supruga koje se dogodilo 28. jula 2018. godine.
28.07.2026
11:51
Tokom ranih jutarnjih sati u Preljini kod Čačka došlo je do saobraćajne nezgode kada se teretnjak, iz za sada neutvrđenih razloga, prevrnuo u novoizgrađenom kružnom toku koji vodi ka Moravskom koridoru.
28.07.2026
11:37
Snažan zemljotres magnitude 7,1 pogodio je danas japansko ostrvo Kjušu, ostavljajući oko 48.000 domaćinstava bez električne energije.
28.07.2026
12:11
Najava predsednika Rusije Vladimira Putina da se završavaju radovi na besposadnom podvodnom aparatu „posejdon“ predstavlja direktno upozorenje Zapadu o snazi ruskog pomorskog nuklearnog arsenala, ocenjuje britanski Dejli ekspres.
28.07.2026
11:39
Najmanje dvoje civila ranjeno je kada je dron sa kamerom iz ugla operatera (FPV) udario grupu koja se evakuisala iz Konstantinovke, saopštila je ruska grupa trupa „Jug“, koja tvrdi da su napad izvele ukrajinske snage.
28.07.2026
11:11
Rusija će nastaviti da napada brodove i pomorske pravce koji se koriste za dopremanje oružja i municije Oružanim snagama Ukrajine (OSU), saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova posle nove serije udara na luke i teretne brodove u Odesi i Nikolajevu.
28.07.2026
10:39
Glumica Nikol Kidman nije dozvolila reditelju Liju Danijelsu da iz filma izbaci jednu od najkontroverznijih scena u istoriji moderne kinematografije.
28.07.2026
09:31
Vlastimir Vlasta Velisavljević rođen je na današnji dan 1926. godine u Beogradu, a njegov život bio je ispunjen velikim teškoćama i izazovima.
28.07.2026
09:11
Glumac Petar Božović kaže da je njegov kolega Slobodan Đurić posle snimanja jedne od scena u seriji "Više od igre" poginuo.
27.07.2026
15:00
Bora Todorović bio je jedan od najvećih srpskih glumaca, a važio je i za velikog zavodnika.
27.07.2026
14:10
Britanski televizijski voditelj, komičar i poznati prirodnjak Bil Odi preminuo je u 85. godini.
27.07.2026
13:13
Plamenjača je jedna od najčešćih gljivičnih bolesti koja tokom leta napada povrtarske kulture poput paradajza, krastavaca, tikvica, bundeva i graška, a u suzbijanju mogu da pomognu mleko i soda bikarbona.
28.07.2026
13:00
Sočne breskve i mekano testo dovoljni su za jednostavan kolač koji uspeva i početnicima.
28.07.2026
12:30
Pravilna nega ruža krajem jula može napraviti veliku razliku i podstaći biljku da razvija nove cvetove sve do jeseni.
28.07.2026
12:00
Privatnost AI razgovora ponovo je u centru pažnje nakon što su se pojavile tvrdnje da je deo sadržaja mogao biti pronađen preko Gugl pretrage.
28.07.2026
10:30
Domaća pogača sa vinom pravi se po tradicionalnom receptu od nekoliko jednostavnih sastojaka. Dodatak vina daje joj prijatnu aromu, čini testo mekšim i doprinosi posebnom ukusu.
28.07.2026
10:00
Starleta Tijana Maksimović, poznatija kao Tijana Ajfon pre nekoliko dana smanjila je grudi u jednoj privatnoj klinici.
28.07.2026
12:28
Milica i Željko Mitrović završili su svoje obaveze i sada uživaju u Sen Tropeu, a sa sobom su poveli i svoje kućne ljubimce.
28.07.2026
11:06
Fotografije voditeljke Nine Radulović u kupaćem kostimu izazvale su pravu pometnju na društvenim mrežama.
28.07.2026
10:35
Bivše partnerke i sadašnja izabranica Asmina Durdžića suočile su se sinoć pred kamerama, a poruka njegovog oca Mustafe izazvala je pravi haos.
28.07.2026
09:13
Fotografije Sofije Janićijević pre estetskih zahvata osvanule su na društvenim mrežama, a finalistkinja "Elite 9" je gotovo neprepoznatljiva.
28.07.2026
08:37
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.