• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/ Tanjug

27.01.2020

20:25

BRNABIĆ PRISUSTVOVALA OBELEŽAVANJU 75 GODINA OD OSLOBAĐANJA LOGORA! U Poljskoj sa Igumanović koja je PREŽIVELA STRAHOTE AUŠVICA

Vesti

BRNABIĆ PRISUSTVOVALA OBELEŽAVANJU 75 GODINA OD OSLOBAĐANJA LOGORA! U Poljskoj sa Igumanović koja je PREŽIVELA STRAHOTE AUŠVICA

U Poljskoj se danas obeležava 75 godina od oslobođenja nacističkog koncentracionog logora Aušvic-Birkenau, a ceremoniji je prisustvovala i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić

Brnabić je doputovala u Poljsku, a sa njom je i devedesetosmogodišnja Borbala Igumanović, koja je preživela strahote Aušvica i biće jedna od 200 preživelih koji će prisustvovati današnjoj ceremoniji, saopšteno je iz vlade.

Na ceremoniji će se obratiti preživeli iz logora Aušvic, kao i predsednik Poljske Andžej Duda i direktor Aušvic memorijalnog muzeja Pjotr Civinski.

Obeležavanju prisustvuje veliki broj svetskih zvaničnika - predsednik Izraela Ruven Rivlin, presednica Slovačke Zuzana Čaputova, predsednici Austrije Aleksander van der Belen i Nemačke Frank Valter Štajnmajer, slovenački predsednik Borut Pahor, premijerka Belgije Sofi Vilmes, premijeri Bugarske Bojko Borisov, Hrvatske Andrej Plenković i Češke Andrej Babiš.

Takođe, ceremoniji će prisustvovati i francuski premijer Eduar Filip, premijer Grčke Kirijakos Micotakis, mađarski premijer Viktor Orban, premijeri Luksemburga Gzavije Betel i Holandije Mark Rute, norveška premijerka Erna Solberg, ministar finansija SAD-a Stiven Mnučin i drugi zvaničnici.

Premijerku Brnabić su u Poljskoj dočekali ambasador Srbije u Nikola Zurovac i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Aušvic, logor smrti u kojem su nacisti ubili oko 1,3 miliona ljudi, među kojima više od milion Jevreja, oslobodila je Crvena armija 27. januara 1945. godine.

MILO, DABOGDA ZAVRŠIO KAO POROŠENKO! Amfilohije PROKLEO Đukanovića: BOG JE UDESIO TO U UKRAJINI, KAZNIĆE I NAŠE BEZBOŽNIKE!

Današnji dan, 27. januar obeležava se kao Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta.

U Poljskoj će danas biti obeleženo 75 godina od oslobođenja nacističkog koncentracionog logora Aušvic-Birkenau, a ceremoniji će prisustvovati i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.


Tagovi:

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Društvo

Očekuju se vazdušni napadi na Gvatemalu! Biće ovo velika tragedija bez presedana
Društvo

Očekuju se vazdušni napadi na Gvatemalu! Biće ovo velika tragedija bez presedana

Tog 29. juna, iako je prethodnog dana glavna tema bio Balkanski savez Turske, Grčke i Jugoslavije, što se direktno odnosilo na njihov život, a naročito u svetlu činjenice da je zemlja još uvek bila u grču od sukoba sa Staljinom i Sovjetskim savezom koji je trajao neprekidno već šest godina, zbog čega je svaka vest koja se odnosila na političko pozicioniranje Jugoslavije u međunarodnim odnosima bila od izuzetne važnosti, čitaoce "Večernjih Novosti" ponovo je sačekala stara tema koja je već danima dominirala - Gvatemala.

29.06.2026

14:43

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set