TRANSPARENTNOST: Niko ne sme biti izuzet od kontrole finansija, pa ni nevladine organizacije!
Podeli vest
Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentost podržava aktivnosti Uprave za sprečavanje pranja novca i zaključuje da nevladine organizacije, kao ni pojedinci i niko drugi ne sme biti izuzet od kontrole finansija. Ujedno, Savet poziva Upravu da izvrši kontrolu finansija svih NVO koje deluju u Republici Srbiji, jer oni koji rade u skladu sa zakonima Republike Srbije sa tim nemaju problem.
Mario Spasić, generalni sekretar Transparentnosti kaže:
V.d direktora Uprave za sprečavanje pranja novca Željko Radovanović rekao je da je zbog pisanja brojnih medija primoran da još jednom reaguje i da obavesti javnost da ova uprava sprovodi redovne aktivnosti u okviru svojih nadležnosti i da se to radi na isti način kao što je to bio slučaj 2018. ili 2019. godine. On je demantovao da se ta uprava bavila pojednicima, nego isključivo organizacijama iz neprofitnog sektora
30.07.2020
17:26
- Vrlo je indikativna hajka koja se stvorila protiv aktivnosti Uprave za sprečavanje pranja novca, a koje su usmerene na kontrolu finansijskih tokova velikog broja nevladinih organizacija u Srbiji, pojedinaca i pravnih lica. Potpuno je jasno da veliki broj NVO ima značajne finansijere mahom iz inostranstva i ne postoji ni jedan razlog zbog čega takvi novčani tokovi ne bi bili provereni. Ostaje nejasno kakve interese sprovode pojedine NVO i pojedinci koji se finansiraju iz inostranstva i postavlja se pitanje zašto da ti interesi takođe ne budu javno dostupni. Mi pozivamo državne organe i nezavisne kontrolne mehanizme da provere apsolutno sve NVO u Srbiji, da se identifikuju finansijski tokovi u prethodnim godinama i da ove informacije budu javno dostupne. Takođe, apelujemo da se poseban akcenat stavi na udruženja sudija i tužilaca, jer finansiranje njihovih strukovnih aktivnosti može dovesti sudije i tužioce u podređeni položaj u odnosu na finansijere što, konačno, može dovesti do ograničavanja pravosudnih kapaciteta Republike Srbije. To što neko što glasnije napada bilo koga, ne znači da može i treba iti amnestiran bilo kakve kontrole i na kontrolne organe ne treba vršiti pritisak da od kontrole odustanu, a sve u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
V.d direktora Uprave za sprečavanje pranja novca Željko Radovanović rekao je da je zbog pisanja brojnih medija primoran da još jednom reaguje i da obavesti javnost da ova uprava sprovodi redovne aktivnosti u okviru svojih nadležnosti i da se to radi na isti način kao što je to bio slučaj 2018. ili 2019. godine. On je demantovao da se ta uprava bavila pojednicima, nego isključivo organizacijama iz neprofitnog sektora
Iran je uputio hitan poziv susednim državama da odmah evakuišu osoblje iz više ključnih naftnih i gasnih postrojenja širom Bliskog istoka, uz upozorenje da bi ti objekti mogli biti meta vojnih udara.
Danas (17. marta) u 18:11 po moskovskom vremenu, izvršen je napad na teritoriju koja se nalazi uz zgradu meteorološke službe na industrijskoj lokaciji NE „Bušer“, u neposrednoj blizini aktivnog energetskog bloka, saopštava Rosatom.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Penzije će i ove godine značajno rasti, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dodao da će pronaći rešenje da penzioneri sa primanjima nižim od 40.000-45.000 imaju dodatno povećanje kako bi im se olakšalo i pružila sigurnost.
Izgradnja trafostanice 400/110 kV Beograd 50 u Ugrinovcima značajna je za dalji razvoj prestonice, jer će to biti jedna od najvažnijih trafostanica u našem elektroenergetskom sistemu, čiji završetak se očekuje 2028. godine.
Dajana Paunović, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke i direktor Fondacije "Dajana Paunović" uručila je donaciju u vidu sportske opreme OŠ "Braća Aksić" u Lipljanu.
Škaljarac Martin Janković (28), brat Stefana Jankovića, koji je optužen da je učestvovao u ubistvu dvojice državljana Srbije, pripadnika kavačkog klana, Filipa Marjanovića i Vukašina Gošovića, uhapšen je u Baru.
Protiv Č. D. (39) iz Bašaida, kao i protiv M. D. (36) i I. F. (45) iz Negotina, zbog sumnje da su izvršili krivično delo nedozvoljena trgovina pisana je krivična prijava u nastavku akcije suzbijanja sive ekonomije.
Zbog ubistva Živka Bakića i Milana Stokovića uhapšeni su A.N. i N.K. koji su, kako se sumnja, bili pripadnici organizvane kriminalne grupe plaćene da izvršava likvidacije.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je jedan kongresmen iz redova republikanaca bio suočen sa teškim zdravstvenim stanjem i da su mu lekari davali svega nekoliko meseci života, pre nego što je lično intervenisao kako bi mu bila omogućena operacija.
Nuklearna katastrofa postaje realan scenario ukoliko dođe do dalje eskalacije rata između Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i Irana, upozoravaju zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Iranski ministar obaveštajnih poslova Sejed Ismail Hatib poginuo je u napadu za koji vlasti u Teheranu optužuju „američko-cionističkog neprijatelja“, prenosi agencija Tasnim.
Danas je došlo do požara u srpskom paviljonu u Veneciji gde se održava čuveni filmski festival, a sada su se pojavile i prve fotografije sa mesta nesreće.
Jaja su nezaobilazna u svakoj kuhinji, ali mnogi ne znaju koliko dugo mogu da stoje van frižidera bez rizika. Pravilno čuvanje je ključno kako bi ostala sveža i bezbedna za upotrebu.
Biranje parfema nije lako jer je miris veoma ličan. Retki mirisi opstaju decenijama i postaju globalni hitovi, a oni najprodavaniji često su pravi klasici i inspiracija novim generacijama.
Voditeljka Bojana Lazić došla je na snimanje "Pinkovih zvezdi", a onda je bila voljna da prokomentariše svoju izjavu da se Zorica vraća u muzičko takmičenje.
Kompozitor Damir Handanović oglasio se za Informer povodom svoje nedavne izjave da on i Ceca Ražnatović popiju 35 piva za 15 minuta, te otkrio kako je sve izrečeno kroz šalu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar