TRAMP MAKSIMALNO ISPOŠTOVAO SRBIJU! Dao je Vučiću priliku da iz Ovalne sobe uradi JEDNU VAŽNU STVAR! Ksenija Pavlović Mekatir, izveštač iz Bele kuće, ekskluzivno za Informer!
Srpski predsednik je uspostavio veoma dobar odnos sa Trampom i Kušnerom. Sam Vučić je u Vašingtonu Srbiju predstavljao odgovorno i na jednom veoma visokom nivou
Srbija je dobila vrhunski tretman i maksimalno je ispoštovana u Beloj kući, a potpisani sporazum u Vašingtonu od istorijskog je značaja i otvara novo poglavlje u odnosima Srbije i Amerike. Zato mi nije bilo jasno da deo srpskih medija i opozicionih političara ima potrebu da omalovaži ovaj diplomatski uspeh Srbije!
Protiv svoje zemlje
Iznenadili su me pojedini srpski mediji i opozicija koji su imali potrebu da omalovaže uspeh Srbije u Vašingtonu Ksenija Pavlović Mekatir
Ovo u razgovoru za Informer kaže Ksenija Pavlović Mekatir, Srpkinja koja godinama izveštava iz Bele kuće. Ona je bila i neposredni svedok tog 4. septembra, kada je u Ovalnoj sobi predsednika Donalda Trampa potpisan tzv. Sporazum o ekonomskoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Za naš list opisuje šta se sve dešavalo iza kulisa pregovora u Vašingtonu...
- Promena lokacije za potpisivanje sporazuma i dramatični obrti, to je sve deo dnevne dinamike Trampove Bele kuće. On je čovek trenutka, sa njim je uvek moguć neki obrt. U ovom slučaju, Tramp je prebacio ceremoniju potpisivanja sporazuma u Ovalnu sobu, mesto iz koje američki predsednik upravlja celim svetom. Ne treba da vam kažem ništa više od toga, pa da shvatite da je Srbija maksimalno ispoštovana u Vašingtonu.
Foto: Tanjug
U delu srpske javnosti Vučićev prijem naišao je na podsmešljive komentare, neki su mu čak merili veličinu stolice...
- Iznenadio me je fokus na stolice i pokušaj falsifikovanja stvarnosti koja se dogodila u Beloj kući. Amerika je zemlja u kojoj su najveći biznisi napravljeni u garaži, poput 'Epla', ili u studentskoj sobi, poput 'Fejsbuka'. Možete sedeti u najlepšoj kancelariji u kraljevskoj stolici, ali to ništa ne znači ako nemate ideje i rezultat. Predsednik Tramp je Vučiću predao svoj podijum da se obrati novinarima i celom svetu iz Ovalne sobe. Svima se svidelo što je Vučić rekao da bi Tramp bio prvi predsednik posle Kartera koji bi posetio Srbiju, to su momenti u kojima se piše istorija. Prosto mi je neverovatno da oni koji su Belu kuću videli samo na razglednici ili su se u najboljem slučaju pred njom slikali kao turisti, meni, koja izveštava iz tog zdanja, govore kako je u Beloj kući.
Važni glasovi Srba iz SAD
Koliko mislite da bi glasovi Srba mogli biti odlučujući pri reizboru Trampa za drugi mandat?
- Ovo će biti izbori gde će svaki glas biti važan, a američki Srbi svakako mogu da doprinesu ishodu izborne trke. Bajden zna da ne može da dobije glasove Srba zbog sponzorisanja bombardovanja.
Kako gledate na takve reakcije?
- Iznenađena sam bila pojedinim srpskim medijima koliko se trude da omalovaže uspeh Srbije, kao da rade protiv interesa svoga naroda i zemlje. Začudile su me reakcije opozicije, koja ne može da razdvoji lokalnu i svetsku politiku, niti razume pojam nacionalnog interesa. Ti političari treba da shvate da moraju da ponude nešto drugo osim opstrukcije, pogotovo što ovi napadi na srpsko-američke odnose nemaju nikakvo utemeljenje.
Foto: Printscreen youtube
Da li primećujete promenu u stavu Bele kuće prema Srbiji? Sam Tramp je naveo da je kosovska politika pogrešno vođena poslednjih 20 godina.
- Kada je Tramp rekao da je kosovska politika vođena pogrešno u poslednjih 20 godina, on pre svega misli na Klintona i na to što je fokus do sada bio na politici, a ne ekonomiji. Tramp i njegovi saradnici dolaze iz drugačijeg bekgraunda, nisu opterećeni birokratijom, ratovima, ne zavise od državne plate, ne pripadaju školi mišljenja koja je zavladala diplomatijom i koja uporno primenjuje zastarela rešenja koja ne funkcionišu. Tramp je uspeo je da napravi istorijski pomak.
Koliko je toj promeni doprineo i Vučić?
- Predsednik Vučić je uspostavio veoma dobar odnos sa Trampom i Kušnerom i ova administracija, za razliku od drugih, voli ovaj deo Evrope. Sam Vučić je u Vašingtonu Srbiju predstavljao odgovorno i na jednom veoma visokom nivou.
Foto: printscreen
Na koji način su Beograd i Srbija tretirani pod prethodnim administracijama u Vašingtonu?
- Prethodne administracije su vodile jednosmernu politiku i komunikaciju sa Srbijom. To su Srbija i zemlje bivše Jugoslavije najbolje iskusile na primeru EU, jer se stalno dolazilo s listom uslova koje je Zapadni Balkan morao da ispuni zarad neke obećane budućnosti na dugačkom štapu. Međutim, ne možete đonom praviti mir sa narodima koji su po prirodi ratnici.
Dolazak DFC signal uspeha
Moćna američka finansijska korporacija DFC stiže u Srbiju. Koliko je to značajno za našu ekonomiju?
- To će biti jedina stalna kancelarija DFC izvan Amerike. Činjenica da ona dolazi u Beograd još je jedan pokazatelj koliko je Srbija postala prioritet za SAD i koliko je uspešan dogovor ostvarila u Vašingtonu. Na čelu DFC je Adam Boler, veoma zanimljiv i uspešan mladi biznismen. On je dobar prijatelj sa Trampovim zetom Kušnerom, bili su cimeri na fakultetu. Boler može mnogo da pomogne Srbiji kada su u pitanju investicije i investiciona klima.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Ðurić izjavio je da je "pravo malo čudo" što je Srbija u Vašingtonu uspela da izbaci političke teme iz razgovora i da privoli Prištinu da postane član "mini Šengena", ali i da dogovori više od tri milijarde evra investicija u infrastrukturu za povezivanje s južnom pokrajinom
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Ðurić izjavio je da je "pravo malo čudo" što je Srbija u Vašingtonu uspela da izbaci političke teme iz razgovora i da privoli Prištinu da postane član "mini Šengena", ali i da dogovori više od tri milijarde evra investicija u infrastrukturu za povezivanje s južnom pokrajinom
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.
Seme gorkog komorača se koristi u proizvodnji biljnih čajeva, eteričnih ulja, farmaceutskih preparata i različitih začina, a uzgajanje istog može vam doneti zaradu i do 5.000 evra po hektaru.
Pripadnici Policijske stanice Surdulica spasili su život osamdesetdevetogodišnjem muškarcu koji je nestao na području Vlasine, nakon što se u jutarnjim satima udaljio iz vikendice i nije se vratio do večeri.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova identifikovali su i procesuirali vozača koji je ugrozio bezbednost saobraćaja, a čiji je snimak objavljen na društvenim mrežama.
Nenad M. (52) uhapšen je danas u Mladenovcu po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, zbog sumnje da je brutalno pretukao svoju suprugu (31), i to pred njihovom maloletnom decom.
Pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Užice večeras su imali nesvakidašnju intervenciju u samom centru grada, kada su sa krova zgrade stare robne kuće spasili trojicu mladića koji nisu mogli bezbedno da siđu.
Na mostu kod Beške danas oko 16.30 časova u pravcu Novi Sad - Beograd zapalio se zadnji deo putničkog autobusa zrenjaninske registracije, a saobraćaj se odvija otežano.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski imenovao je prvog zamenika šefa Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Oleksandra Poklada za vršioca dužnosti direktora te službe, dok je dosadašnji vršilac dužnosti Jevgenij Hmara prešao na čelo Ministarstva odbrane.
Dim od više od 850 šumskih požara u Kanadi prekrio je nebo iznad Njujorka i drugih gradova u SAD, a snimci pokazuju da se panorama Menhetna jedva nazire kroz gustu izmaglicu kroz koju se probija jeziv prizor Sunca.
Na društvenim mrežama pojavili su se novi snimci na kojima se vidi klimatska aktivistkinja Greta Tunberg tokom policijske intervencije u Berlinu u Nemačkoj.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kontroverzni američki pevač R. Keli formalno je zatražio od predsednika Donalda Trampa da preinači njegovu kaznu od 30 godina zatvora, pokazuju najnoviji sudski spisi koje je ove nedelje objavila Kancelarija advokata za pomilovanje.
Sigurno vam se nekad dogodilo da ste spakovali previše odeće i pola toga niste ni obukli na putovanju, a morali ste da teglite sa sobom težak prtljag. Spakujte se pomoću metode 5-4-3-2-1, brzo i jednostavno.
Iako GTA 6 još nije stigao na tržište, interesovanje igrača već je ogromno. Analitičari procenjuju da bi igra mogla da obori sve rekorde i zaradi milijarde dolara već u prvoj nedelji prodaje.
Krpelji mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za zdravlje pasa, posebno tokom proleća i leta. Zato je važno da znate kako da ih bezbedno uklonite, bez rizika da povredite ljubimca.
Pevačica Dara Bubamara oglasila se sve zakazane nastupe tokom leta u jednom lokalu u Budvi, a sada se tim povodom oglasio njen menadžer Nenad Šipka i otkrio detalje.
Voditelj Milan Milošević u emisiji "Demanti" prisetio se anegdote kada je kao novinar u štampi pisao o intimnim odnosima poznatog pevača i jedne starlete.
Ako je neko mislio da će se Elektra Elit od estrade oprostiti mirno, prevario se! U svom poslednjem spotu pevačica je uspela da spoji ono što je do juče delovalo nemoguće - pred kamerama su se zajedno pojavili njen bivši dečko Marko Marković i njen sadašnji muž.
Učesnica "Elite 9", Jovana Tomić Matora, otvoreno je govorila o svojoj snažnoj želji da se ostvari u ulozi majke i otkrila da planira da ode na vantelesnu oplodnju.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.