• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

15.10.2020

09:35

ZLATNA MEDALJA! SRPSKA EKONOMIJA NAJBOLJA U EVROPI, OVO JE ZASLUGA SVIH GRAĐANA! Mali: Naš budžet je sve izdržao!

Vesti

ZLATNA MEDALJA! SRPSKA EKONOMIJA NAJBOLJA U EVROPI, OVO JE ZASLUGA SVIH GRAĐANA! Mali: Naš budžet je sve izdržao!

Podeli vest

Projekcije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuju da će srpska ekonomija biti najbolja u Evropi u 2020.godini, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali uz ocenu da to govori o otpornosti domaće privrede, uspešnosti sprovedenih reformi i odgovornoj politici države tokom krize izazvane epidemijom koronavirusa


Mali je rekao da će u godini kada se svet suočava sa najvećom ekonomskom krizom, Srbija, po projekciji MMF, imati najveću stopu rastu i najniži pad u Evropi u 2020.godini.


''Ovo je, kao što je predsednik (Aleksandar) Vučić rekao, zlatna medalja. I ovo je zasluga svih građana Srbije. Pre desetak dana projekcija MMF bila je da će pad za Srbiju biti minus 3 odsto, pre dva dana rekli su minus 2,5 odsto, a sutra će izaći sa projekcijom od 1,5 odsto'', rekao je Mali za Pink.

On je podsetio da je država ove godine donela dva programa mera pomoći privredi sa jednokratnom pomoći od 100 evra svim građanima, odlaganjem plaćanja poreza i doprinosa, garantnom šemom sa poslovnim bankama, fondom za razvoj, moratorijumom na plaćanje kredita...

''Sve je to naš budžet podneo, sve je to država podnela kako bi uslovima krize pokazala da najveći teret krize treba da pređe na nju, a da građanima što više olakšamo'', kazao je Mali.

Naglasio je da Srbiji ne preti ''crni scenario'' kao drugim zemljama i da nema zatvaranja fabrika, otpuštanja radnika navodeći primer SAD gde je više od 40 miliona radnika ostalo bez posla.

Foto: printscreen RTV Pink

Mali je naglasio da će u budžetu za 2021.godinu biti više novca ne samo za povećanje plata u javnom sektoru, nego i za kapitalne investicije, ulaganja u vodovodne mreže, autoputeve, mostove, rehabilitaciju železničkih pruga jer, kako je rekao, javne investicije utiču na rast BDP, zapošljavaju firme, ali i motivišu privatne investitore da dođu u Srbiju.

On je dodao da je u Srbiju ušlo 1,9 milijardi evra stranih investicija u prvih devet meseci čime, kaže, nijedna zemlja u regionu ne može da se pohvali.

Mali je kazao da je pre dva dana razgovarao sa predstavnicima novootvorene kancelarije američke Razvojne finansijske korporacije (DFC) u Beogradu i da će za nekoliko dana izaći pred poslovne banke i građane Srbije sa konkretnim predlogom o kreditima.

''To će biti povoljni krediti na duži rok otplate kako bi se malim srednjim, čk i velikim preduzećima, omogućilo da dobiju potreban novac i likvidnost, ne samo da prežive ovu krizu nego da nastave da investiraju'', kazao je Mali.

Foto: printscreen RTV Pink

Istakao je da je sa stopom rasta u 2020 i sa monetarnom i fiskalnom stabilnošću, Srbija pozicionirana da najviše raste u godinama koje dolaze.

Kako kaže, ako se pogleda stopa rasta i pada drugih ekonomija u regionu i Evropi, može se razumeti kolika je razmera ekonomske krize u svetu.

''Smanjuju se plate, ne rade fabrike, ljudi ostaju bez posla. Kod nas toga nema'', naglasio je Mali navodeći da su javne finansije stabilne i da se od početka krize nije povećala inflacija niti se promenio kurs evra u odnosu na dolar.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Monstrumima određen pritvor: Kinezi oteli, silovali i mučili devojke u Dolovu (VIDEO)
Hronika

Monstrumima određen pritvor: Kinezi oteli, silovali i mučili devojke u Dolovu (VIDEO)

Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.

06.12.2025

17:22

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set