U PRIŠTINI POSTOJI POLITIČKA NESTABILNOST! Selaković: Beograd je u svakom trenutku spreman za nastavak ozbiljnog i efektivnog dijaloga o KiM
Podeli vest
Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković izjavio je danas da je Beograd u svakom trenutku spreman za nastavak dijaloga o Kosovu i Metohiji, koji će imati konkretne rezultate i dovesti do sprovođenja dogovorenog, ali da nije strana od koje zavisi da li će pregovora biti ili ne.
Selaković je kazao da u Prištini postoji politička nestabilnost i da nije siguran da u ovom trenutku bilo ko može da kaže kakav je plan za nastavak dijaloga o KiM.
Konstante spoljne politike Srbije su očuvanje mira i stabilnosti u regionu, evropske integracije, dijalog o Kosovu i Metohiji, kao i razvoj regionalnih odnosa, rekao je danas ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković
05.01.2021
09:44
Izrazio je nadu da će rešavanje političkih prilika u Prištini omogućiti nastavak efektivnog dijaloga koji će, kaže, imati konkretne rezultate, koji će biti sprovodivi, i u kojem će doći do realizacije onoga što je dogovoreno.
- To je teško i kompleksno pitanje, više je faktora na koje ne možemo da utičemo nego na koje možemo, ali za nas kao državu je važno da smo za nastavak ozbiljnog dijaloga u svakom trenutku - kazao je Selaković za TV Pink.
Dodao je da Srbija nije strana od koje zavisi da li će dijaloga biti ili ne, ali da duboko veruje da samo dijalogom i mirnim sredstvima mogu da se rešavaju bolni i veliki problemi kao što je pitanje KiM.
Podsetio je da je Beograd ispunio sve obaveze iz dijaloga dogovorene pod pokroviteljstvom EU, a da Priština posle više od 2.800 dana nije formirala Zajednicu srpskih opština (ZSO).
Na pitanje da li će Vašingtonski sporazum važiti nakon dolaska nove administracije u Belu kuću, Selaković je rekao da su SAD ozbiljna država koja svoj politički kurs ne menja tako lako i da je mišljenja da neće biti odstupanja od tog sporazuma.
Foto: printscreen RTV Pink
Nikola Selaković
Kako je rekao, do sada nije bilo nijednog signala od novodolazeće administracije iz Vašingtona koji je nagoveštavao radikalan zaokret po tom pitanju.
Selakovih je naveo da je pandemija korona virusa poremetila ne samo ustaljeni tok međunarodnih odnosa nego i prodrmala unutrašnje političcke scene svih država sveta, ali i tvorevina kao što je EU.
Uveren je da će se u jednom trenutku Vašington baviti i našim regionom, jer su, kako kaže, u novoj administraciji ljudi koji su se bavili Balkanom pre 25 godina.
- Kako će se i kada odvijati nešto što je značajno za nas, videćemo u narednom peroidu, to ne zavisi od nas - rekao je Selaković.
On je naglasio da kompletna diplomatska i politička infrastruktura naše države treba da pokušava da iznosi svoju istinu, ali i da iznosi ozbiljne i važne argumente o KiM koji se teško opovrgavaju.
- Naši argumenti jesu to gde žive Srbi na KiM, koja su njihova prava, da li su ugrožena, šta garanutuje njihovu zaštitu...To je mali segmet onoga što treba da radimo i što ćemo raditi i od čega nećemo odustati - rekao je Selaković.
On je kazao da bez mira i stabilnosti ne bi bilo našeg ekonomskog napretka, a bez tog napretka ne bismo imali toliko zaposlenih, sve veću tražnju za radnom snagom, sve veće plate i penzije...
- Do 2021. godine prosečna plata će dostići oko 570 evra, a pre osam godina prosečna plata je bila za 250 evra niža. To je rezultat ozbiljne, mudre i odgovorne ekonomske politike, ali i politike uopšte, jer da nije bilo mira i stabilnosti ne bi bilo toliko ulaganja u našu privredu i takvog ekonomskog napretka - rekao je Selaković.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Konstante spoljne politike Srbije su očuvanje mira i stabilnosti u regionu, evropske integracije, dijalog o Kosovu i Metohiji, kao i razvoj regionalnih odnosa, rekao je danas ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković
Zamenica tužioca Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Nažat Šamim Kan izjavila je danas da istraga o ruskoj "invaziji" na Ukrajinu ne može biti obustavljena zbog mirovnih pregovora.
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Sekretarijat za javni prevoz saopštio je da će tokom izvođenja radova na asfaltiranju Ulice kralja Petra Prvog u Kaluđerici, od večeras u 22 časova do 8. decembra doći do promena u radu linija javnog prevoza.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je da država preduzima preventivne mere za očuvanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima, dok ruski većinski vlasnici NIS-a vode pregovore o prodaji kako bi se rešio problem sankcija.
Gost Jagodine danas je bila visoka delegacija iz Rusije na čelu sa zamenicom predsednika Odbora za međunarodne poslove Saveta Federacije Rusije Jelenom Vladimirnovnom Afanasjevom, koja je i funkcioner Liberalno demokratske partije Rusije.
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
Nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful oštro je reagovao na nedavno objavljeni dokument administracije Donalda Trampa, u kojem se tvrdi da Evropa u naredne dve decenije rizikuje „civilizacijsko brisanje“ zbog migracija i integracije u EU.
Snažan zemljotres jačine 7,3 stepena Rihterove skale koji bi pogodio metropolitansko područje Tokija i okolinu mogao bi da usmrti oko 18.000 ljudskih života i izazove ekonomsku štetu od 535 milijardi dolara, pokazao je nacrt nove vladine procene.
Bivši lekar Natanijel Spenser (38) optužen je za jezive seksualne napade nad čak 38 pacijenata u periodu od 2017. do 2021. godine u bolnicama Roјal Stouk u Stouk-on-Trentu i Rasels Hol u Dadliju, prenosi Skaj Njuz.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa pokrenula je novu stranicu na zvaničnom sajtu Bele kuće pod nazivom „Medijski prestupnik nedelje“, sa ciljem da istakne primere za koje smatra da predstavljaju netačno ili pristrasno izveštavanje.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Posna lenja pita na čaše je mekana, sočna i mirisna, a priprema je jednostavna i praktična. Idealan kolač kada želite brz i ukusan desert bez mnogo komplikacija
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar