SKLAPA SE MOZAIK POSLOVNO-FINANSIJSKIH AKROBACIJA! ĐILAS NA SKENERU PORESKE POLICIJE, do četvrtka započinje kontrola računa po svetu!
Podeli vest
Polako se sklapa mozaik poslovno-finansijskih akrobacija lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, tokom kojih je, kako pokazuju prvi dokazi do kojih su došle "Novosti", iz zemlje na račune u inostranstvu izneo na desetine miliona evra, skrivao vlasništvo firmi, a sumnja se i da je izbegavao da plati porez
Prema našim informacijama, Poreska uprava intenzivno prikuplja podatke o inostranim računima nekadašnjeg gradonačelnika Beograda i očekuje se da bi najkasnije do četvrtka trebalo da počne detaljna kontrola.
Ministar finansija Siniša Mali gostujući u Nacionalnom dnevniku na TV Pink komentarisao je današnju konferenciju za štampu lidera Stranke slobode i pravde i nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa i potvrdio nove informacije o računima u Honkongu i "sumnjivom novcu"
18.03.2021
18:55
- Trenutno se ukrštaju podaci iz poreske policije, kontrole i sektora za poreklo imovine. Proverava se poslovanje firmi na Mauricijusu i drugim destinacijama, da li je plaćen porez na kapitalnu dobit i ostali nameti - napominje dobro obavešten sagovornik "Novosti".
Uprava za sprečavanje pranja novca već je pokrenula istražne radnje u vezi sa računom firme Ascanius LTD na Mauricijusu, a iza koje stoji Đilas. Na tom kontu je 5.741.025 evra. Direktor Uprave Željko Radovanović rekao je da istraživački novinari svakog dana otkrivaju neke nove činjenice o računima Đilasa koje mogu da ukazuju na neku drugu povezanost.
- Mi možemo da blokiramo tekuće račune čak i na osnovu usmene odluke, odnosno naloga direktora Uprave. Naravno, prvog sledećeg dana to mora da prati i pisano obrazloženje. Mi možemo da damo rok od tri dana da se najpre tužilac informiše, a da potom traži od suda odluku kojom se ta sredstva najpre privremeno ograničavaju, tj. privremeno blokiraju do kraja postupka - rekao je Radovanović, i dodao da se protivpravno stečena imovinska korist uvek oduzima.
Dalja istraga trebalo bi da vodi i u pravcu još dva računa - u Švajcarskoj (Sosijete ženeral banka, 620.147,20 evra) i Hongkongu (Bank of China, 3.269.061,25 evra) - za koje su "Novosti" objavile dokumente koji pokazuju da takođe pripadaju lideru SSP i bivšem gradonačelniku Beograda.
Foto: printscreen
Dragan Đilas
Tu bi posebno moglo da bude značajno rasvetljavanje uloge misterioznog Paskala Šmita, koji se u papirima pojavljuje kao osoba koja je, zajedno sa Đilasom i njegovim rođenim bratom Gojkom, ovlašćena da raspolaže računom u Švajcarskoj, otvorenim na firmu "Multikom open AG".
Prema portalu bussinesmonitor, koji je svojevrsna baza podataka i adresa kompanija u Švajcarskoj, ime Paskala Šmita dovodi se u vezu sa više od 30 kompanija, u kojima se on vodi kao član borda direktora, član upravljačkog borda, partner, menadžer... Ovaj portal, kako je navedeno, prikuplja informacije iz više od 10 javnih i privatnih izvora, a kako bi pomogao švajcarskim kompanijama oko finansijskih rizika i da razvijaju svoje poslovanje što efikasnije.
Umesto da odgovori na pitanje odakle mu novac na računima u inostranstvu, Đilas već danima uzvraća kontranapadima na naš list, čak i teškim uvredama na račun novinara "Novosti".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak da bahati odnos Đilasa prema medijima nije novost, ukazujući da je takva taktika lidera SSP smišljena da bi se izbegla tema o računima u Mauricijusu, Hongkongu i Švajcarskoj:
- Većina predstavnika bivšeg režima su bahati, osioni i oholi ljudi, koji su se borili samo za vlast i novac. Mislim da je suštinsko pitanje odakle toliki naš novac, jesu li plaćeni porezi? To su suštinska pitanja. Što se tiče odnosa prema novinarima, na to ste navikli. Nemojte smetnuti s uma da su oni tukli vašu koleginicu, pesnicom su je udarili u bradu i oborili, a niko iz međunarodne zajednice nije reagovao.
Foto: printscreen RTV Pink
Šef države je dodao da traži od svih, pre svega od ljudi iz vlasti, da poštuju novinare:
- Imate pravo da odgovorite, kako novinarima "Krika" tako i drugima, da kažete da ne govore istinu, da su licemeri, ali nemate pravo da pretite i iznosite lične uvrede.
Po mišljenju predsedniku Skupštine Srbije Ivice Dačića, političari imaju posebnu odgovornost i dužni su da budu primer, a ne da odbijaju da odgovaraju na pitanja, navodeći primer Đilasa, koji je odbio da objasni kako je stekao imovinu tokom obavljanja funkcije. Dačić je upitao kako je bilo moguće prebaciti u inostranstvo iz Srbije novac, o čemu danima pišu mediji:
- Državljani Srbije, fizička lica, ne mogu da otvore račun u inostranstvu, osim u posebnim uslovima. Plus, firme potpadaju pod zakon o deviznom poslovanju. Zato je važno da organi koji se bave time detaljno istraže sve, jer je očigledno složena mreža puteva novca koji je Đilas izvlačio dok je bio na državnim i političkim funkcijama.
Na udaru više zakona
Inače, kao što su "Novosti" već pisale, ukoliko se dokaže da je Đilas tokom svojih višegodišnjih sumnjivih finansijskih akrobacija istovremeno i prao novac, njemu bi mogla da bude zaprećena kazna i do 10 godina zatvora. Za najteži oblik krivičnog dela pranja novca, prema Krivičnom zakoniku Srbije, predviđena je sankcija u trajanju od jedne do 10 godina. Ova kazna sleduje onom za koga se dokaže da je "oprao" novac u iznosu većem od 1,5 miliona dinara (oko 12.000 evra). U slučaju Đilasa, iznosi koji se sada razotkrivaju na brojnim računima kojima raspolaže u inostranstvu, višestruko premašuju ovu cifru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar finansija Siniša Mali gostujući u Nacionalnom dnevniku na TV Pink komentarisao je današnju konferenciju za štampu lidera Stranke slobode i pravde i nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa i potvrdio nove informacije o računima u Honkongu i "sumnjivom novcu"
Američka baza „Viktorija“ u Bagdadu našla se na udaru raketa i dronova, a posle eksplozija iznad objekta podigli su se gusti oblaci crnog dima i izbio je snažan požar, prema navodima iranske agencije Tasnim.
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo", Igor Ćurčić, ugostiće u utorak od 22 sata čuvare tradicije koji se decenijama bore da stare zanate i rukotvorine otrgnu od zaborava i sačuvaju kao deo kulturne baštine ovog naroda prenošenjem znanja na nove generacije.
Dragoljub Kojčić, politički filozof i Marko Kešelj, državni sekretar u ministarstvu sporta gostujući u Info jutru komentarisali su rezultate lokalnih izbora u deset gradova i opština.
Priča Kragujevčanke koja je putem jedne od gradskih viber grupa za kupovinu i prodaju doživela neprijatno iskustvo, može da bude od koristi onima koji se već nisu "opekli".
U tami jedne vizantijske grobnice, među ostacima tela starim više od 1.600 godina, arheolozi su naišli na prizor koji je odmah privukao pažnju - skelet obavijen lancima.
Na jubilarnoj, 20. jagodinskoj Tortijadi, koja je bila spoj slatke umetnosti, kreativnosti i humanosti, više od stotinu torti iz Srbije i regiona oduševile su posetioce, a žiri stavile na slatke muke.
Vozač automobila marke "opel korsa" poginuo je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na mostu između Kovina i Smedereva ,prilikom udesa kada se automobil direktno zakucao u kamion.
Tela dve žene, stare 91 i 56 godina, pronađena su u fazi raspadanja u stanu u grčkom mestu Zografu, a za njihovu smrt osumnjičen јe muškarac (54), sin i brat žrtvi.
Prenel Rusou (30), javnosti poznat kao višegodišnji progonitelj pop zvezde Bili Ajliš, poginuo je na Long Ajlandu nakon što ga je udario voz tokom ranojutarnjeg džoginga.
Čišćenje doma je svakodnevni zadatak, ali korišćenjem prirodnih sastojaka poput sode bikarbone i eteričnih ulja možete pojednostaviti proces i postići odlične rezultate.
Voditeljke Suzana Mančić, Dragana Katić i Tamara Raonić prisetile su se saradnje sa Sašom Popovićem, kao i pravila oblačenja kojih su se strogo držale.
Pevač Halid Bešlić preminuo je pre sedam meseci, a njegovi obožavaoci i dalje posećuju njegov grob, te je sada osvanula poruka na njegovoj večnoj kući.
Aktuelni zadrugar Uroš Stanić udario je na trudnu cimerku Anitu Stanojlović i rekao da je Luka Vujović želeo dete sa njom samo da bi se osvetio Aneli Ahmić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar