Hrvatski predsednik Zoran Milanović bojkotovao je lokalne izbore u Hrvatskoj i nedelju proveo na moru sa slovenačkim kolegom Borutom Pahorom
17.05.2021
10:26
10.57 - Stigao predsednik Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u kongresni centar na Brdu kod Kranja gde se danas održava samit lidera zemalja Zapadnog Balkana u okviru procesa Brdo - Brioni.
Predsednika Vučića dočekali su domaćin slovenački predsednik Borut Pahor i hrvatski predsednik Zoran Milanović.
Predsednik Srbije se, prilikom dolaska, vidljivo srdačnije pozdravio sa Pahorom, nego što je to učinio sa Milanovićem, sa kojim se, po utisku izveštača Tanjuga, pozdravio zvaničnije.
Foto: instagram/buducnostsrbijeav
11.10 - Počeo plenarni sastanak - neizvesni zaključci
Prvi plenarni sastanak lidera zemalja Zapadnog Balkana u okviru procesa Brdo - Brioni koji se održava danas na Brdu kod Kranja počeo je u kongresnom centru, a prema ranijim najavama na njemu će se razgovarati, između ostalog, o zajedničkim zaključima, možda i deklaraciji, o nepromenjivosti granica na Zapadnom Balkanu.
Sastanku koji se odvija iza zatvorenih vrata, odnosno bez medija, prisustvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Hrvatske Zoran Milanović, predsednik Albanije Ilir Meta, predsednik Crne Gore Milo Ðukanović, članovi Predsedništva BiH Milorad Dodik, Željko Komšić, Šefik Džaferović, predsednik Makedonije Stevo Pendarovski i predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani.
Oni sede za okruglim stolom, a predsednik Vučić se nalazi naspram domaćina Pahora i Milanovića.
Foto: instagram/buducnostsrbijeav
Očekuje se da nakon prve plenarne sednica samita budu objavljeni zaključci sa sednice, kao i deklaracija.
Nakon tog sastanka, kako je predviđeno agendom današnjeg samita, lideri će obići dvorac, posle čega će imati zajednički ručak, a za kraj današnjeg samita planirana je zajednička konferencija za medije.
Na današnjem samitu lideri zemalja učesnica obeležiće i 10. godišnjicu pokretanja Inicijative, ali i, kako je najavljeno, "ponovo potvrditi i ojačati posvećenost nastavku procesa proširenja EU".
Takođe, prema najavama, lideri će "razmeniti mišljenja o aktuelnim pitanjima u neformalnoj atmosferi".
Predsednik Vučić je povodom današnjeg samita, kazao u petak, da je dobio predlog zaključaka današnjeg Samita u kojem stoji da se svi učesnici protive promeni granica. Kako je naveo, on je uneo jedan mali amandman, koji je sada "pakao za njih".
"Samo sam stavio da protivljenje promeni granica bude u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija", rekao je Vučić.
Domaćin samita, slovenački predsednik, povodom današnjeg samita, prošle nedelje razgovarao je sa Vjosom Osmani u Prištini, a sa predsednikom Vučićem u Beogradu.
Takođe, Pahor se u istim povodom u septembru sastao sa makedonskim predsednikom Pendarovskim, a u martu sa članovima Predsedništva BiH, dok je pre dve nedelje odvojeno razgovarao sa Ðukanovićem i Metom.
Pahor je u Prištini rekao da je protiv promene granica na Zapadnom Balkanu, dok je Osmani kazala da će dijalog sa Srbijom biti nastavljen, ali ne o statusu i granicama Kosova.
U Beogradu, Pahor je istakao da mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu mogu da budu očuvani jedino relativno brzim ulaskom svih zemalja regiona u Evropsku uniju i ukazao da je u procesu proširenja EU na Zapadni Balkan ključna geopolitička dimenzija. Prema njegovim rečima, lideri bi sa današnjeg samita trebalo da pošalju poruka da proširenje Unije mora da se odvija brže.
Takođe, slovenački predsednik smatra i da bi Brisel trebalo "da ima pred očima ceo prostor Zapadnog Balkana" i da bi bilo "odlično kad bi sve zemlje regiona ušle skoro istovremeno u EU". Prema najavama, na samitu će biti reči i o posledicama pandemije korona virusa i ekonomskom oporavku regiona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
promena granica i integritet drzave Jugoslavije se ne smije dovoditi u pitanje , sve paramilitarne formacije koje su izvrsile agresiju na Jugoslaviju i sve poslezlocinacke postkriminalne tvorevine kao lazne drzave se moraju proglasiti za nelegalne teroristicke drzave.
Ovo će biti važan sastanak da se obezbedi sigurnost građana na KiM, da UNMIK i KFOR ostanu na Kim, da se zaista uradi sve da Srbi i Albanci žive bolje. Oslavbilla albansk a strana drastčno, i više nemaju toliku podršku EU i SAD.
Poljske specijalne službe učestvovale su u pomoći ukrajinskim bezbednosnim strukturama prilikom organizacije pokušaja atentata na ruskog generala Vladimira Aleksejeva, saopštila je u ponedeljak Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB).
Takmičari Crvenog tima u Exatlonu Srbija, sabirali su utiske nakon ispadanja Jovana Radulovića Jodžira, kada se Aleksa Erski našalio da nikome ne nedostaje, osim njemu.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Devojčica E. M. (4) iz Čačka preminula je pre nekoliko dana na Institutu za majku dete u Beogradu, gde je hitno prevežena posle operacije krajnika u čačanskoj bolnici.
U prvih nedelju dana prijave za upis dece u predškolske ustanove podneto je više od 4.000 elektronskih prijava preko Portala eUprava putem usluge eVrtić, rekao je Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.
D.G. (61) iz Krušvca je nakon saslušanja u Višem sudu u Nišu određen pritvor zbog sumnje da je 6. februara pomogao Dušku G. (56) koji je ubio kumu Aleksandru Š. (44). Muškarcu S.A. (60) koji se sumnjiči za neprijavljivanje zločina, nije određen pritvor.
Milovan Zdravković, kum odbeglog vođe ''kavačkog klana'' Radoja Zvicera, danas je pred Specijalnim sudom u Beogradu prvi put izneo odbranu za dela za koja se tereti.
Jutros u 9 sati došlo je do teške saobraćajne nesreće u kojoj je muškarac (42) izgubio život, a prema rečima očevidaca, stradali vozač kombija pokušao je da se vrati u rikverc sa pola pružnog prelaza kada je uočio voz.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na pružnom prelazu u mestu Vapa, kada je putnički kombi podleteo pod voz. Od siline udara vozila, kombi je potpuno uništen.
Novinar Mladen Mijatović otkrio je detalje u vezi sa otmicom pevača Daniela Kajmakoskog, istakavši da ne sumnja da će otmičari uskoro biti privedeni pravdi.
Rusija je tokom noći lansirala 11 balističkih raketa "Iskander-M" i 149 dronova na Ukrajinu, saopštilo je Ratno vazduhoplovstvo. Ukrajinska protivvazdušna odbrana presrela je 116 dronova.
Da se u zapadnim prestonicama razmatraju znatno oštriji potezi prema Rusiji, potvrđuje i pisanje britanskog lista Gardijan. Prema navodima tog medija, Velika Britanija ozbiljno razmatra mogućnost zaplene tankera koji se dovode u vezu sa takozvanom „flotom u senci“.
Saučesnica pokojnog osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina, Gislejn Maksvel pozvala se danas na prava iz Petog amandmana Ustava Sjedinjenih Američkih Država i odbila da odgovara na pitanja Nadzornog odbora Predstavničkog doma tokom davanja iskaza putem video-linka.
Miloš Crnjanski, jedan od najvećih srpskih pisaca, zbog otvorenog sukoba sa komunističkim režimom posle Drugog svetskog rata bio je primoran da decenije provede u izgnanstvu, gde je napisao svoja najveća dela.
Sin glumačkog para Dragana Petrovića Peleta i Olge Odanović je proteklog petka prvi put nastupio u javnosti kao direktor Filmskog centra Srbije, a tu funkciju obavlja od oktobra prošle godine.
Dok se opozicioni blok utrkuje da film "Svadba" proglasi simbolom pomirenja između Srba i Hrvata, katolička župa javno je pozvala vernike na bojkot filma jer "ismeva veru".
Istraživanja pokazuju da finansijske pozajmice u bliskim vezama često vode do komplikacija koje mogu oštetiti ili čak uništiti odnose koje najviše cenimo.
Pevačica Martina Vrbos dugogodišnja saradnica Daniela Kajmakoskog šokirana je njegovom otmicom i kaže da je najvažnije da je on dobro i sa svojom porodicom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar