Modernizovani tenkovi T-72B1 MS, koje je Vojska Srbija dobila od Rusije, najverovatnije imaju antineutronski oklop, što ih čini trenutno najboljim tenkovima na Balkanu, izjavio je ambasador Srbije u Rusiji Miroslav Lazanski
Komentarišući vest da je Ruska Federacija isporučila Srbiji ukupno 30 tenkova T-72, poznatih i pod nazivom "beli orao", i 30 oklopnih borbenih vozila BRDM-2, čija se vrednost procenjuje na oko 70 miliona dolara, Lazanski ukazuje da će to značajno ojačati Vojsku Srbije.
"Oklopna vozila BRDM-2 mi smo imali i u sastavu JNA, ali ovo je verzija dodatno oklopljena sa novim nišanskim osmatračkim spravama, znatno su pokretniji, motor im je jači, novijeg tipa. Dakle, oni su amfibijska vozila što je bitno pojačanje za Vojsku Srbije. O tenkovima da i ne govorim", rekao je Lazanski, prenosi portal Sputnjik.
Ambasador napominje da je unapređena verzija tenka T-72, koju je Srbija dobila od Rusije, moderniji tenk od osnovne verzije M-84, koji je bio proizvod vojne industrije SFRJ.
Foto: Printscreen You Tube/mod
Govoreći o karakteristikama modernizovanih tenkova T-72, Lazanski navodi da oni imaju jači motor, kao i cev iz koje može da se ispaljuje protivoklopni vođeni projektil, a ne samo protivoklopna granata.
"Imaju bolja nišansko-osmatračka sredstva, da ne govorimo o dodatnom antineutronskom oklopu. To znači da kad taj tenk dođe pod dejstvo neutronske bombe - neutronska bomba može da eliminiše posadu, ali tenk ostaje čitav. Mislim da mu je zbog jačeg motora brzina veća, ima i jače gusenice, radioelektroniku, kompletnu opremu. Znači, on je kompletno nov. Kad gledate kako su ga modernizovali, jasno je da je njegova osnovna ljuštura ostala ista, a sve je drugo novo. Tako da je to praktično nov tenk i to je velika donacija Ruske Federacije državi Srbiji", ocenjuje ambasador Lazanski.
- Napisao sam veliki tekst u doba kad se pojavio T-72 za zagrebački „Start“ , gde sam utvrdio da tenk T-72 ima antineutronski oklop, a do toga sam došao pošto je jedan istočnonemački časopis, koji se zvao „Armirundšau“, objavio tekst o novoj fabrici bora i parafina, u Nižnjem Novgorodu. I ta hemijska fabrika je bila na kilometar od fabrike u kojoj su pravljeni tenkovi T-72. Onda sam se zapitao šta će fabrika bora i parafina pored fabrike tenkova, ali kada sam malo pogledao hemijske osobine bora i parafina, onda sam video da je to najbolji oklop protiv brzih neutrona. I onda sam napisao da tenk T-72 ima antineutronski oklop i na kraju se pokazalo kao tačno - kaže ambasador.
Na pitanje šta u praksi znači antineutronski oklop, Lazanski objašnjava da on štiti posadu od neutronske bombe.
- To znači da kad taj tenk dođe pod dejstvo neutronske bombe – neutronska bomba može da ubije posadu, a da tenk ostane čitav. Dakle, to je bilo sredstvo kojim je NATO u to vreme hteo da štiti od eventualnog prodora jedinica Varšavskog pakta u gradove zapadne Evrope, pri čemu kad se baci neutronska bomba nema paljevine, nema ruševina, zgrade ostaju čitave, a vojska biva izložena radijaciji i umire. Ali, onda su Rusi napravili antineutronski oklop i, otprilike, rekli: „Sad vi možete da bacite neutronsku bombu, ali naša posada u tenku je zaštićena, ne možete joj ništa“. To je smisao bora i parafina u antineutronskom oklopu - objašnjava Lazanski.
On je istakao da je Vojska Srbije najveće donacije dobila od Ruske Federacije - šest aviona Mig-29, 30 tenkova T-72MS i 20 oklopnih izviđačkih vozila BRDM-2MS.
U nišku kasarnu "Mija Stanimirović" danas je dopremljeno 30 modernizovanih tenkova T-72MS i 30 oklopno-izviđačkih automobila BRDM-2MS, u okviru donacije Ruske Federacije Srbiji
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Da li se Srbija sprema za neki novi rat? Ovo nismo dobili već smo debelo platili....zar nije bolje pare usmeriti na lečenje dece nego za trošenje na rashovodovanu rusku opremu...sve u svemu postaćemo vojni otpad naše bratske Rusije....
U nišku kasarnu "Mija Stanimirović" danas je dopremljeno 30 modernizovanih tenkova T-72MS i 30 oklopno-izviđačkih automobila BRDM-2MS, u okviru donacije Ruske Federacije Srbiji
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
U Ložionici u Beogradu danas je počeo jedan od najznačajnijih poslovnih događaja u regionu ove godine, Prvi "Business Summit 2026", koji se održava pod sloganom "Vizija koja se gradi" i koji je okupio vodeće domaće, regionalne i svetske lidere biznisa, politike i finansija.
U Srbiji će pre podne biti pretežno sunčano, dok se posle podne očekuje promenljivo oblačno vreme mestimično sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom. Temperature će se kretati od 4 do 26 stepeni.
Tri godine je prošlo otkako je preminula Angelina Aćimović, žrtva dečaka ubice koji je počinio krvavi zločin u OŠ "Vladislav Ribnikar", a njen otac Anđelko Aćimović za Informer ističe da se trudi da održi prisustvo ćerke u životu porodice.
Aleksandar Nešović, član kriminalne grupe Dejana Stojanovića Keke nestao je pre tri dana, a poslednji put je viđen u jednom restoranu na Senjaku. Osam osoba za koje se sumnja da su umešane u nestanak Nešovića, uhapšeno je.
Ubica policajca Marin Golub (46) jutros je preminuo, saznaje se iz uprave KB Dubrava. Nakon što je ubio Roberta Grileca, dugogodišnjeg šefa kriminalističke policije, Golub je pokušao da se ubije i hitno je prevezen u KB Dubrava.
Suđenje takozvanom vračarskom klanu nastavljeno je u Specijalnom sudu u Beogradu, a jezive poruke su otkrile na koji način su planirali ubistvo Andrije Zarića.
Ruski predsednik Vladimir Putin poslao je snažan politički signal neposredno uoči susreta Donalda Trampa i Si Đinpinga, ocenjuju kineski mediji, tvrdeći da je Moskva time unapred zauzela poziciju pred razgovore u Pekingu.
Ruski ratni izveštač Aleksandar Sladkov otvoreno je zatražio da Moskva prestane da koristi nuklearno oružje samo kao temu za poruke Zapadu i da, kako tvrdi, razmotri njegovu upotrebu na stvarnom ratištu.
Turska glumica Afra Saračoglu (28), koja je igrala u nekim od najpopularnijih tamošnjih serija, na neočekivan način je odlučila da se bavi filmom i televizijom.
Instagram je predstavio novu opciju pod nazivom "Instants", kojom želi da podstakne korisnike na spontanije deljenje fotografija i manje obrađen sadržaj.
Kaubojski pasulj je zasitno jelo iz rerne koje u jednom loncu spaja pasulj, mleveno meso i suhomesnate proizvode. Priprema je jednostavna, a ukus bogat i pun, idealan za hladnije dane.
Lavina ne krije uzbuđenje pred veliko finale "Evrovizije 2026" koje će biti održano u subotu, a članovi benda priznaju da su emocije svakim danom sve jače.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar