• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

10.06.2021

09:47

Petković čestitao hramovnu slavu manastiru Visoki Dečani!

Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Vesti

Petković čestitao hramovnu slavu manastiru Visoki Dečani!

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković čestitao je danas pravoslavnoj Eparhiji raško-prizrenskoj, Carkoj lavri manastira Visoki Dečani i igumanu manastira, arhimandritu Savi, hramovnu slavu Visokih Dečana - Vaznesenje Gospodnje

"Vama, bratstvu manastira i svim vernicima koji dele sa nama radost današnjeg praznika, u ime Kancelarije za Kosovo i Metohiju i svoje ime čestitam hramovnu slavu Vaznesenja Gospodnjeg", poručio je Petković.

U čestitki Petković konstatuje da i ove godine carska lavra dočekuje slavu uz brojna iskušenja, ali i odlučnu zajedničku borbu bratstva ove svetinje, Srpske pravoslavne crkve, kao i države Srbije, da se sačuva istina na kojoj Visoki Dečani počivaju vekovima. "Fizička ugroženost zadužbine svetog kralja Stefana Dečanskog prepoznata je ne samo od Uneska, na čijoj se listi nalazi kao jedan od najvrednijih i najugroženijih spomenika čovečanstva, nego i od renomirane organizacije ''Evropa Nostra'', koja je svrstala ovaj srednjevekovni srpski biser na listu sedam lokaliteta ugrožene baštine u Evropi za 2021. godinu", naveo je Petković.

Foto: Tanjug

Visoki Dečani

Zbog toga je, ističe, danas važno da zajedničkim pregnućem odolimo i izborimo se sa raznim pritiscima i nasrtajima kojima su kontinuirano izloženi naša država, narod i naše svetinje, posebno na Kosovu i Metohiji.

"Neka današnji praznik i molitve svetog kralja pomognu, da istinom i verom, negujući ljubav, slogu i zajedništvo, sačuvamo naše svetinje, jezik, predanje i bogato kulturno srpsko nasleđe na Kosovu i Metohiji, a pre svega naš ostanak i opstanak na ognjištima predaka", naveo je Petković.

To je, ukazao je, ujedno i jedini put da kao narod dočekamo naše Vaskrsenje i naše Vaznesenje.

"Neka Vam je srećna i Bogom blagoslovena Slava!", poručio je Petković.




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zastrašujuće! "Spisak smrti" Koste K. nije jedini
Hronika

Zastrašujuće! "Spisak smrti" Koste K. nije jedini

Nakon gotovo svakog masovnog zločina istražitelji pokušavaju da pronađu odgovor na isto pitanje - da li je tragedija mogla da bude sprečena? U mnogim slučajevima odgovor su pronašli među papirima, beleškama i zapisima koje su počinioci ostavili iza sebe.

08.06.2026

20:29

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set