• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

11.07.2021

11:11

MRŽNJA PREMA JAKOJ SRBIJI I NEMOĆ RASUĐIVANJA! Pročitajte autorski tekst Nebojše Stefanovića!

Vesti

MRŽNJA PREMA JAKOJ SRBIJI I NEMOĆ RASUĐIVANJA! Pročitajte autorski tekst Nebojše Stefanovića!

O tome koliko mržnja prema svemu što ima veze sa jakom Srbijom može da utiče na zdravo rasuđivanje najbolje govori površan i zlonameran tekst analize, prenet na portalu N1, u kome se sa podsmehom komentariše „novi“ Pravilnik o načinu određivanja vojnoevidencionih i evidencionih specijalnosti, kojim se određuju sva formacijska mesta u vojsci, navodi potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović

Istine radi, reč je o izmenama i dopunama Pravilnika koje su urađene, između ostalog, u nameri da se uspostavi korelacija između starih  vojnihevidencionih specijalnosti koje više ne postoje i novih vojnoevidencionih specijalnosti. Verovatno je autoru nepoznata činjenica da se i onaj ko je nekad bio podmorničar i dalje nalazi u evidenciji rezervnog sastava vojske. 

Svrha postojanja Pravilnika o vojnoevidencionim specijalnostima je da se evidentiraju sve sposobnosti pripadnika Vojske Srbije, kako aktivnih, tako i onih koji to više nisu, ali koji i dalje poseduju sposobnosti za obavljanje određenih vojničkih dužnosti. 

Uspostavljanje korelacije između vojnoevidencionih specijalnosti koje su nekada određivane i specijalnosti koje sada postoje  je upravo urađeno iz razloga da se neko ne bi „izgubio“ iz evidencije, odnosno da bi mu se okvirno odredile sposobnosti u skladu sa novim označavanjem.
Da bi se ova materija komentarisala, neophodno je da se poznaje na koji način se popunjava i funkcioniše ratna vojska. Takođe, jedan od bitnih momenata, koji je posebno važan, jeste proces obuke rezervnog sastava.

U situaciji kada postoji potreba za određenim sposobnostima, iz regrutnog kontingenta se određuju najsrodnije specijalnosti, čime se smanjuje proces obučavanja i osposobljavanja za nedostajuće dužnosti. Primera radi, iako u Vojsci više nisu prisutni tenkovi T55, to ne znači da lica koja su se osposobila za rad na ovom sredstvu treba brisati iz evidencije, već ih, po potrebi, treba preobučiti za nova sredstva (T72 i M84).

Ako se pažljivije pogleda pregled na koji se poziva autor, može se primetiti da kod „novih“ vojnoevidencionih specijalnosti nigde ne postoji podmornička i druge spominjane sposobnosti, već da su određene one koje su danas potrebne i prisutne.

Mogli su to sve ovi autori i sami utvrditi, ali ne bi se to onda uklopilo u njihovu nameru da podrugljivo podsete Vojsku Srbije da naša zemlja nema more već najmanje 15 godina i „zablistaju“ u svojim takozvanim analizama. 

Ne bi to dobro nastavilo niz mudrolija raznih „eksperata“ koji se svakodnevno obrušavaju na Vojsku Srbije, ocenjuju da je sramota što se oprema najsavremenijim sredstvima, što se naoružava, obučava, što izvodi vežbe jednako sa vojskama i sa Zapada i sa Istoka, što se srpskom vojniku povećava plata i gradi krov nad glavom za njega i njegovu porodicu.

Međutim, bez obzira na sve udarce, kvazianalize i zlonamerne komentare, Vojska Srbije nastaviće da jača i da bude najčvršći bedem koji štiti našu slobodu, jednako za sve građane Srbije, šta god oni mislili o toj istoj Vojsci. 




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete
Showbiz

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete

Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.

10.06.2026

14:28

Magazin

Džet set