SASTANAK SA ŠMITOM U VILI MIR! Vučić: Budite nepristrasni i izbalansirani! Foto
Podeli vest
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa visokim predstavnikom međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu, Kristijanom Šmitom i poručio mu da od njega očekuje nepristrasan i izbalansiran pristup budući da su neretko predstavnici međunarodne zajednice jednostrano posmatrali stvari u Bosni i Hercegovini i regionu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se danas i na pojedine opaske opozicije da gubi naredne izbore u drugom krugu
08.09.2021
20:02
Vučić je dodao da Srbija poštuje integritet i celovitost BiH, baš kao i celokupnost i integritet Republike Srpske u okviru BiH, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Vučić je iskazao stav da narodi u BiH bi trebalo da odlučuju o svojoj sudbini uz što manje pritisaka i mešanja sa strane, izrazivši uverenje da Srbija i BiH u budućnosti mogu neuporedivo brže da razvijaju svoje ekonomske veze i odnose.
Kako se navodi, Vučić i Šmit su razmenili mišljenja o trenutnoj političkoj situaciji u regionu sa naglaskom na napretku Bosne i Hercegovine i drugih zemalja Zapadnog Balkana prema Evropskoj uniji.
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Šmit je naveo da je funkcionalnost države Bosne i Hercegovine neophodan faktor kako bi se dosegao stepen na kojem joj više neće trebati međunarodna supervizija, kao i za napredak ka EU integracijama.
istovremeno, Šmit je izrazio podršku inicijativama usmerenim ka regionalnoj integraciji svih zemalja na Zapadnom Balkanu, koja treba da bude inkluzivna i da predstavlja korak napred ka evropskoj integraciji.
Predsednik Srbije je prošle sedmice na Bledu, gde je održan Strateški forum na kojem se sreo sa Šmitom, najavio da će se uskoro sastati i obaviti razgovor sa novim visokim predstavnikom u BiH, sa kojim institucije Republike Srpske odbijaju da sarađuju uz obrazloženje da nema mandat Saveta bezbednosti.
Komentarišući zahtev člana Predsedništva BiH Šefika Džaferovića, koji je pozvao Šmita da smeni Milorada Dodika zbog bojkota te institucije, Vučić je rekao "neki ljudi" ne mogu da razumeju koliko je to "neodgovorno, opasno i koliko je to igranje vatrom".
Dodao je da je zadovoljan Šmitovom reakcijom i da je važno što, kako je rekao, nije poslušao "besmislene zahteve".
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Vučić je ranije, nakon što je parlament BiH usvojio Zakon o zabrani negiranja genocida, rekao da će razgovarati sa Šmitom i otvoreno mu reći da je potpuno protiv primene bonskih ovlašćenja, da je odluka bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka loša i da bi svaka vrsta akcije protiv srpkog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika i zvaničnika Republike Srpske bila katastrofalna po stanje stabilnosti u region.
On je istakao da razume Dodika i Republiku Srpsku, ali i Šmita, njihove pozicije, te da Srbija mora da ima svoju poziciju.
Vučić je rekao da je Šmit izuzetno inteligentan čovek, za kojeg se nada da će imati više takta i da će želeti da čuje srpsku stranu, posebno Republiku Srpsku.
Mandat Kristijana Šmita na mestu Visokog ptedstavnika u BiH počeo je 1.avgusta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Znači, danas je Vučić razbio srpsko jedinstvo postignuto teškom mukom u Republici Srpskoj. On prima Šmita i oslovljava ga "visoki predstavnik", a Republika Srpska radi upravo suprotno. Za Republiku Srpsku, Šmit nije visoki predstavnik i ne želi nikakvu komunikaciju sa njim. A mi u Republici Srpskoj sve do danas smo bili uz Vučića. Koje smo mi ovce.
Nemačka je jedna od veoma jakih zemalja. Održavanje politickih i prijateljskim odnosa sa njom stice se mogućnost za ekonomski razvoj i napredak mase zemlje.
Izuzetno važan sastanaka koji že omgućiti ekonomski oporavak i razvoj naše države. Srbija se danas cela razvija i gradi, nijedan predsednik do sada ovoliko nije radio za našu državu koliko predsednik Vučić.
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je tešku odluku o Iranu. On je to saopštio okupljenima u Korpus Kristiju, u Teksasu, gde je promovisao energetsku agendu.
U Specijalnoj emisiji Exatlona Radojica Lazić otkrio je kako je izgledao njegov prvi susret sa Jovanom Radulovićem Jodžirom, sa kojim danas ima izuzetno snažno prijateljstvo.
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Profesor doktor Vladan Petrov, predsednik Ustavnog suda gostujući u Prvim info komentarisao je situaciju u državi i način na koji mediji plasiraju informacije.
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić pozvao je jutros državljane Srbije u Iranu, koji se zateknu u zoni borbenih dejstava, da prate instrukcije javnih organa lokalnih vlasti, kao i da prate preporuku Ambasade Srbije kako bi osigurali svoju bezbednost.
Putnički saobraćaj na pruzi između Beograda i Budimpešte počeće najkasnije od 27. marta, najavio je ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.
U selu Žitorađe kod Vladičinog Hana, postavljen je nesvakidašnji rekord, jer je krmača u jednom ovdašnjem domaćinstvu na svet donela 21 prase, što se u ovom kraju ne pamti.
Pripreme za Specijalizovanu izložbu Ekspo 2027, koja će se održati u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. uveliko su u toku. Pored izgradnje Ekspo sela sa halama za izlagače, stambenog bloka i hotela, radi se i na brojnim atrakcijama.
Antun Mrdeža je srpski državljanin koji se već godinama dovodi u vezu sa organizovanim kriminalom i međunarodnim švercom kokaina. Poznat je i po nadimku „Nikola Boroš“, a prema međunarodnim izvorima označava se kao jedna od ključnih figura u međunarodnoj mreži trgovine drogom između Južne Amerike i Evrope.
Policija u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsila je B. S. (30) iz ovog grada, zbog sumnje da je izvršio krivična dela, teške i jedne krađe.
Serija „Otvorena vrata“ odavno je stekla status kultnog televizijskog ostvarenja, a replike Katarine Anđelić Cakane, koju je maestralno odigrala Vesna Trivalić, citiraju se i decenijama nakon prvog emitovanja.
Glumica Eva Ras kaže da je reditelj Dragoslav Lazić insistirao da se ljubi sa kolegom Draganom Zarićem na snimanju serije "Ljubav na seoski način" (1970).
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu svečano je otvorena izložba posvećena velikanu srpskog i jugoslovenskog glumišta, Petru Banićeviću, povodom 20 godina od njegove smrti.
Američka hip-hop zvezda Kardi Bi izazvala je pravu pometnju na društvenoj mreži TikTok nakon što je pokrenula uživo prenos dok je jela komadiće leda iz pune kofe.
Nova studija povezala je 27 bakterija i gljivica u ustima ljudi sa 3,5 puta većim rizikom od raka pankreasa, što je podsetnik svima da redovno peru zube i koriste zubni konac.
Venera, planeta ljubavi, ulazi u Ovna 6. marta, pa donosi dinamičniji period u emotivnom smislu. Strelčevi, Lavovi i Ovnovi mogu da dožive iznenadan preokret u ljubavi.
Voditelj Ivan Zeljković, poznatiji kao Zeka Milioner, uspeo je da smrša čak 50 kilograma, a sad je otkrio šta je bio "okidač" da sebe dovede u fazu gde ne može da hoda i dođe do 173 kilograma.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar