Oni šalju poruku da neće biti nikakvih izbora na KiM, mi na to nećemo pristati, pre svega neće pristati srpski narod na KiM!
Podeli vest
Činjenica da na KiM nije bilo organizovano glasanje na referendumu jasno pokazuje da međunarodna zajednica nije adekvatno reagovala u tom slučaju, izjavio je danas direktor Kancelarije za KiM Petar Petković
On je dodao da je dužnost međunarodne zajednice, Brisela, Miroslava Lajčaka, Gabrijela Eskobara, da izvrše potreban pritisak na Prištinu kako bi se organizovali izbori na Kosmetu koji će se održati u aprilu.
Uprkos tome što je Aljbin Kurti sprečio održavanje referenduma na KiM, nastavićemo da radimo na tome da se izbori 3. aprila održe u južnoj pokrajini, rekao je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković
17.01.2022
10:18
Petković u razgovoru za Tanjug ističe da je pravo glasa osnovno ljudsko pravo i naglašava da činjenica da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti zabranio održavanje referenduma u srpskim sredinama i pravo da se građani Srbije na KiM izjasne na referendumu, pokazatelj rušenja osnovnih ljudskih prava na Kosmetu.
Navodeći da su se zemlje Kvinte i EU oglasile tim povodom saopštenjima koja su, kako ocenjuje Petković, dobra i potvrđuju da je reč o kršenju osnovnih ljudskih prava Srbima na KiM, Petković ukazuje da nije bilo nijedne druge reakcije.
"Ovde je odgovornost na međunarodnoj zajednici i OEBS-u pre svega, jer je dužan da preuzme izborni materijal, referendumski materijal koji smo poslali na Merdare kako smo najavili, kako bi onda taj materijal bio distrubiran biračkim mestima na kojima bi naš narod mogao da glasa. To nije prvi put, postoji procedura gotovo čitavu deceniju, mi smo i do sada u saradnji sa OEBS-om organizovali glasanje, što je glavno Misiji OEBS-a, a i zagarantovano nam je Rezolucijom 12 44", kazao je Petković.
Podseća da je iste večeri kada su zaplenjeni kamioni i uhapšeni kordinatori RIK-a i vozač razgovarao sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i tražio da se ta stvar razreši.
"Neverovatno je da se vrši pritisak na Beograd iako je sve obaveze i iz Briselskog dijaloga ispunio, ali se ne vrši na Prištinu kada treba da sprovede sporazume koji su u interesu srpskog naroda na KiM", ukazuje Petković.
Direktor vladine Kancelarije za KiM kaže da činjenica da sem tih saopštenja i reči da će da obaveste Prištinu i učine sve što mogu kako bi se obezbedio proces održavanja referenduma jasno govori da međunarodna zajednica nije adekvatno reagovala.
"Ne mogu da verujem da imate pet najmoćnijih država na zapadu Kvinta i SAD koje ne mogu da izvrše pritisak na jednog Aljbina Kurtija pogotovu za stvari koje su dogovorene i koje su funkcionisale godinama unazad", kazao je Petković.
Ističe da ovakvo ponašanje Kurtija, gledajući na odluku i rezoluciju o neodržavanju referenduma na KiM, će nositi nesagledive posledice po proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine bez obzira što Beograd ne želi to.
"Beograd želi razgovor, da naš narod živi u miru i da na taj način pomognemo i našem narodu na KiM, ali i celom regionu jer od pomirenja srpskog i albanskog naroda zavisi prosperitet na celom Zapadnom Balkanu. Ako hoćemo mir, prosperitet, nove investicije, nova radna mesta, sve je to povezano sa našim napredovanjem u dijalogu i pronalaženjem rešenja za sva otvorena pitanja", ukazuje direktor vladine Kancelarije.
Međutim, kako dodaje, koliko god da je Beograd spreman, ne može sam, već je potrebna i druga strana sa kojom će da razgovara.
Navodi da je on svedok da Priština i u okviru tehničkog dijaloga odbija da razgovara sa Beogradom o formiranju zajednice srpskih opština, ali i o pitanju energetike, pravosuđa, ključnim temama o kojima mora da se pronađe kompromisno rešenje.
Ističe da je poruka i Beograda, ali i srpskog naroda koji živi na KiM preneta međunarodnim partnerima, a to je da će izbori 3. aprila biti održani u skladu sa svim dogovorima i sporazumima i na KiM.
"Imali smo referendum, Kurti zabranio, zaplenio dokumentaciju, za dan i po smo organizovali glasanje za Srbe sa KiM u centralnoj Srbiji, ali smo preneli poruku, kao i Srbi na KiM, da će izbori 3. aprila biti održani u skladu sa svim dogovorima i sporazumima na KiM. Oni šalju poruku da neće biti nikakvih izbora na KiM, mi na to nećemo pristati, pre svega neće pristati srpski narod na KiM iz razloga što između ostalog i ti izborni procesi i pravo izjašnjavanja ljudi pokazuje da je naš narod uz svoju državu i da će tako i ostati", poručio je.
Na pitanje šta se može očekivati od posete Lajčaka i Gabrijela Eskobara prvo Prištini, a zatim i Beogradu, Petković kaže da je dobro što dolaze i što su zainteresovani za sva pitanja na Balkanu, kao i što će pričati i o temama koje opterećuju naše odnose.
"Upravo na temama koje su osetljive za naš narod Kurti pokušava da generiše nove krize i po pitanju tablica, po pitanju slobode kretanja i to pokušava i po pitanju energetike. Videli smo da kaže i to je laži da se ne plaća struja godinama na severu KiM. To je ideja da se optuži sever kao crna rupa energetske krize na KiM koja ima za cilj da probaju da svale krivicu i odgovornost na srpski narod, udare na naše institucije i gađaju državu Srbiju i predsednika Vučića", istakao je.
Petković podseća da je svih ovih godina, do početka 2021, struju za sever KiM obezbeđivao Beograd, a da je trenutak kada se ušlo u to snabdevanje severa kada je Priština fizički prekinula sve dalekovode i mogućnost snabdevanja iz Prištine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uprkos tome što je Aljbin Kurti sprečio održavanje referenduma na KiM, nastavićemo da radimo na tome da se izbori 3. aprila održe u južnoj pokrajini, rekao je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković
Međunarodne rezerve Rusije dostigle su istorijski maksimum od 826,8 milijardi dolara zaključno sa 30. januarom, saopštila je Centralna banka Rusije, navodeći da je reč o najvišem nivou zabeleženom do sada.
Plavi tim je u 24. epizodi Exatlona najpre pobedio u borbi za prednost, a zatim to odlično iskoristio i trijumfovao u borbi za eliminaciju ubedljivim rezultatom 8:3.
Prošle sedmice u Infomerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je na panelu posvećenom energetici, održanom u okviru Svetskog samita vlada u Dubaiju, da su diverzifikacija snabdevanja energentima i razvoj lanaca snabdevanja kritičnim mineralnim sirovinama od presudnog značaja za ekonomski rast i energetsku sigurnost.
U emisiji "Prve info", na Informer televiziji, jutros je došlo do potpunog šoka u programu uživo, kada se umesto reportera Vladimira Savića, uključio Dalibor Golubović, dubler predsednika Aleksandra Vučića.
U nastavku akcije borbe protiv korupcije uhapšen je M. Č. (37) iz Novog Sada zbog sumnje da je izvršio produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
Prvi suprug ubijene Aleksandre Š. u Nišu, Dejan Š. slučajno se razneo 2017. godine tempiranom bombom koja je bila na suvozačevom mestu njegovog automobila.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Tatjane A. V. (55), koja je nesavesnim postupanjem kao rukovodica u Kovid bolnici Batajnica prourokovala pogoršanje zdravstvenog stanja pacijentkinje B.M., koja je kasnije preminula.
Nišlija koji je dobro poznavao pokojnu Aleksandru Š. (43) koja je jutros ubijena u Nišu, tvrdi da joj je D.G., za kojeg se sumnja da je pucao, dugo pretio.
Danas se u Omanu održavaju pregovori Irana i SAD o teheranskom nuklearnom programu. Tok dođagaja koji bi mogao da odredi dalju sudbinu Bliskog istoka pratite uživo na Informer.rs.
Ruske snage napreduju duž cele linije fronta različitim intenzitetom, a aktivna zona borbenih dejstava se proteže 1.200 kilometara, izjavio je danas vrhovni komandant Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski.
Prva fotografija Šeron Stoun u trećoj sezoni serije "Euforija" zapalila je mreže, a njen ulazak u seriji o mračanom svetu droge najavljuje jedan od najvećih iznenađenja nove sezone.
Svetislav Stefanović, Grigorije Božović, Dragiša Vasić i mnogi drugi pisci i kulturni radnici streljani su ili prognani od strane komunista posle Drugog svetskog rata.
Jedan od najgledanijih ruskih crtaća koji je osvojio i decu i roditelje u Srbiji, "Maša i medved", dobija bioskopsku verziju, pa će mališani i njihovi roditelji već od 19. marta imati priliku da omiljenu bajku gledaju na velikom platnu.
Veteranka malteške muzike, Helen Mikalef, preminula je u 75. godini, što označava kraj uspešne karijere koja je ostavila dubok trag na malteškoj muzičkoj sceni.
Na londonskoj premijeri filma "Orkanski visovi", Margo Robi je zablistala u upečatljivom izdanju koje je spojilo savremeni dizajn i bogatu filmsku simboliku.
Ispucale pete nisu samo estetski nedostata, a mnoge prirodne namirnice koje već imate u kuhinji mogu značajno poboljšati stanje kože ako se koriste redovno.
Bivša učesnica rijalitija "Elita" Anđela Đuričić okačila je snimak sa Tajlnada, na kom mazi i ljubi geparda koji je u jednom trenutku vidno prestravio.
Pevačicu Milicu Todorović godinama prati imidž vedre i nasmejane devojke, ali njen emotivni život često je bio daleko od idiličnog. Iako je nastojala da privatnost sačuva od očiju javnosti, brojne veze i raskidi dospevali su u fokus medija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar