ZA SRBIJU NEMA ZIME, PUTIN I KINA SU UZ NAS! INFORMER ISTRAŽUJE ŠTA NAS ČEKA U SLUČAJU "NOVE JALTE"! Pola sveta u strahu od dila Rusije, SAD i Pekinga!
Podeli vest
Jedino od rešenja za svetske probleme je "nova Jalta", podela interesnih sfera između Rusije, SAD i Kine! Kako bi u toj novoj podeli karata prošla Srbija? Da li bismo imali zaštitu Moskve i Pekinga, ili bi nas Rusija i Kina prodali zarad nekih svojih interesa. Na ova i slična pitanja odgovor su dali sagovornici Informera
Podsetimo, pre 77 godina, u februaru 1945. godine, u Jalti je održana Krimska konferencija, na kojoj su lideri SSSR, SAD i Velike Britanije usaglasili principe posleratnog uređenja sveta, koji je funkcionisao bezmalo 50 godina.
Rusiji geopolitički cilj nije Ukrajina, već da razjasni pravila o suživotu sa NATO i EU. Stoga je potrebno da što pre uspostavimo novi poredak, koji je potreban Evropi, a koji se temelji na principu jednakosti suverenih država, kazao je francuski lider
08.02.2022
14:57
S obzirim na to da je aktualna situacija u svetu i više nego kritična i da nam preti izbijanje novog globalnog rata, sve više politikologa, analitičara, ali i političara smatraju da je svetu potrebna "nova Jalta", koja bi uspostavila nova pravila u svetu koji sve više i sve jače klizi u haos!
Nismo sami
Šta bi to značilio za Srbiju i da li bi naša zemlja dobila neophodnu zaštitu od svojih saveznika, pitanja su kojim se bavio Informer! Naši sagovornici smatraju da Beograd može da računa na pomoć Pekinga, ali pre svega Moskve koja ima tradicionalne interese u ovom delu Evrope, a njeno najjače uporište jeste upravo u Srbiji!
Diplomata i bivši ambasador Milisav Paić podseća na zalaganje Rusije za našu zemlju, koja ne dozvoljava da Srbiji oduzmu Kosovo.
- Lavrov i Putin uporno osuđuju SAD i Zapad zbog pokušaja da odvoje Kosovo i Metohiju od naše zmelje. Čak i u slučaju "nove Jalte" mislim da tu ne može da bude nekih dogovora na štetu Srbije - jasan je Paić.
On ističe i da poređenje KiM sa Krimom, na šta se Zapad uporno poziva, ne stoji!
- Krim je do '56. godine bio sastavni deo Rusije u okviru Sovjetskog saveza. Tadašnji sovjetski predsednik Hruščov je pripojio Krim Ukrajini. Hruščov je bio Ukrajinac i to mnogo šta objašnjava, jer njegov potez nema istorijsko opravdanje! Rusi su se borili za Krim od 16. stoleća! Krim je uvek bio Ruska teritorija - kaže Paić.
Rusija, navodi naš sagovornik, nije voljna da se pokori SAD i njihovoj nameri da izmene međunarodne granice, a za to su joj Srbija i Kosmet od suštinskog značaja.
- Ne verujem da će Rusija promeniti stav u odnosu na Kosmet jer bi time ugrozila i svoje interese u ovom delu Evrope, a Rusija ima itekako veliki interes da sačuva svoje prisustvo na prostorima bivše Jugoslavije. U ovom momentu oni nemaju jače uporište za svoju politiku od Srbije. Predsednik Putin je izjavio više puta da rešenje za KiM treba tražiti u okviru rezolucije 1244 i Saveta bezbednosti. Ta rezolucija afirmiše KiM kao sastavni deo naše Srbije, a to je i stav Kine - objasnio je Paić.
Foto: printscreen
Nekadašni Ministar spoljnih poslova Srbije Živadin Jovanović ocenjuje da je položaj naše zemlje više nego povoljan, s obzirom na to da sada imamo veliki broj prijatelja i saveznika među moćnim silama.
Sami ćemo se zaštititi
On, međutim, napominje da je najvažnije što je Srbija sada u stanju da se "sama zaštiti", čak i ako bi u okviru "nove Jalte" došlo do nekih rešenja koji nisu po volji Beograda.
- Srbija će svim sredstvima braniti svoj međunarodni položaj. Rusija je, kao tradicionalni saveznik i strateški partner Srbije, spremna da štiti našu zemlju i sve srpske interese. Rusi osuđuju NATO agresiju i sve pritiske na Srbiju i ako bi došlo do pritisaka, ili bilo kakvih vanrednih situacija, oni bi bili na strani Srbije. Takođe, Kina kao strateški partner i kao globalna sila, biće na našoj strani - jasan je Jovanović.
Foto: Beta
Diplomata je ubeđen da Srbija i njeni interesi neće biti "povređeni". Dodaje i da Srbi nikada nisu dozvolili da im neko drugi kroji sudbinu!
- Svet ide ka multipolarnim odnosima. U principu, Srbija ima moćne prijatelje, ali će oni stajati uz našu zemlju u onoj meri u kojoj je Beograd spreman da sam sebe zaštiti! Srbi nikada nisu prepuštali svoju sudbinu bilo kome drugom i uvek smo imali prijatelje i saveznike koji su bili na njenoj strani - završava Živadin Jovanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropa i Sjedinjene Države mogle bi da uđu u neformalnu, ali dalekosežnu razmenu političkih ustupaka koja bi obuhvatila dve najosetljivije tačke u njihovim odnosima: Ukrajinu i Grenland.
U slučaju okončanja rata, Kijevu će biti obezbeđene ključne bezbednosne garancije kako bi se odvratila buduća ruska agresija, navodi se u nacrtu sporazuma lidera EU nakon sastanka Koalicije voljnih u Parizu.
Rusiji geopolitički cilj nije Ukrajina, već da razjasni pravila o suživotu sa NATO i EU. Stoga je potrebno da što pre uspostavimo novi poredak, koji je potreban Evropi, a koji se temelji na principu jednakosti suverenih država, kazao je francuski lider
Sjedinjene Američke Države započele su prebacivanje dodatnih vojnih snaga na Bliski istok u trenutku kada američki predsednik Donald Tramp otvoreno govori o mogućim udarima na Iran, dok tenzije u regionu dostižu novi nivo.
Učesnici Exatlona Srbija Marko Nikolić i Nemanja Radovanović otvoreno su govorili o teškom detinjstvu i nemaštini koja je obeležila njihovo odrastanje.
Neizvesna borba na Exatlon poligonu dovela je do šokantne situacije kada je Nevena Petrović uhvatila za nogu Milicu Balać u nameri da je što više uspori.
Takmičare Crvenog tima Exatlona Jovana Radulovića Jodžira i Boška Marinkovića uhvatila je nostalgija i tuga za decom, koju nisu videli od početka rijalitija.
Učesnici Exatlona Srbija Dušica Topić i Marko Nikolić, članovi Plavog tima, našli su se u centru pažnje nakon žestoke rasprave koja je izbila na poligonima, i to zbog Markovog ponašanja.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Stigle su nove cene goriva, tako da će od danas od 15 časova, na pumpama u Srbiji litar evro dizela koštati 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 175 dinara, objavilo je resorno Ministarstvo.
Čak 60 odsto mladih u svetu, starosti od 30 do 34 godine, još uvek živi sa roditeljima, pokazale su studije. Slična situacija je i u Srbiji, skoro 32 odsto njih i kada napuni te godine i dalje ostaje kod mame i tate.
Utvrđuju se uzroci jezivog lančanog sudara koji se jutros malo posle osam sati dogodio na auto-putu "Miloš Veliki", a u kom je jedan muškarac (57) poginuo, dok je troje ljudi sa teškim povredama primljeno u Opštu bolnicu u Čačku.
Dvojica Srba, starosti 25 i 43 godine, uhapšeni su u Solunu, nakon što su pokušali da u dvorište zatvora Dijavata ubace paket sa nedozvoljenim predmetima.
Devet automobila i kamion učestvovali su jutros u teškoj saobraćajnoj nezgodi na auto-putu Miloš Veliki, u blizini Lučana, u smeru ka Požegi kod tunela Munjino brdo.
Ukrajinske snage su ove nedelje saopštile da su gotovo u potpunosti potisnule ruske trupe iz severoistočnog grada Kupjanska, što predstavlja veliki preokret u sudbini grada koji je još pre nekoliko meseci bio na ivici pada.
Period od 19. do 25. januara najverovatniji je termin za mogući vojni udar Sjedinjenih Američkih Država na Iran, ocenio je turski stručnjak za Bliski istok Mete Sohtaoglu.
Rejkjavik je izrazio zabrinutost zbog, kako navodi, sve otvorenijih teritorijalnih ambicija Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je kandidat predsednika Donalda Trampa za ambasadora na Islandu, Bili Long, u Vašingtonu izjavio – navodno u šali – da će Island postati 52. američka savezna država i da će on biti njen guverner.
Slavni španski pevač Hulio Iglesijas (82) oglasio se povodom ozbiljnih optužbi za zlostavljanje koje su protiv njega iznele dve bivše zaposlene, oštro ih demantujući i nazivajući njihove tvrdnje "apsolutno netačnim".
Indijski dirigent klasične muzike Zubin Mehta, solista na violini Pinkas Cukerman i Beogradska filharmonija održali su sinoć nastup za pamćenje u Nacionalnom centru za izvođačku umetnost Mumbaja.
Kada je reč o lepoti i nezi, Japan je često ispred ostatka sveta. Čak se i pranje kose razlikuje, a umesto brzog i površnog pristupa, naglasak je na temeljnoj nezi temena, dok se dužina kose tretira sa više nežnosti i manje agresije.
Ajfon 4, star čak 15 godina, ponovo je u centru pažnje zahvaljujući retro fotografijama i talasu nostalgije. Njegova prepoznatljiva kamera, dizajn i pristupačna cena privlače mlađe generacije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar