SRBIJA NA NOGAMA! Andrej Stojaković doneo odluku koju niko nije očekivao
114. 05. 2026. u 06:07
214. 05. 2026. u 06:07
Privatna arhiva
Vesti
Predsednica Vlade je rekla da su tokom pogroma bez milosti ubijani Srbi - samo zato što su Srbi.
- I mrtvim Srbima uskraćen je pokoj, zato što su napadnuta i groblja, dok su imena pokojnika brisana iz pisane istorije. I posle toliko godina, van KiM se nalazi 200.000 interno raseljenih lica - kaže premijerka.
Ana Brnabić je podsetila da međunarodne snage nisu učinile ni približno dovoljno da ispune svoj mandat iz Rezolucije 1244 UN.
- Da stvar bude gora i da ovo sve još više boli, tadašnja vlast u Beogradu nije preduzela korake koje je morala. U događajima od 17. marta 2004. godine posebno je strašno uništavanje crkava i manastira. Nijedan od uništenih manastira nije u potpunosti spasen. Bogorodicu LJevišku, gde su voštanice paljene od vremena srpskih careva, tih strašnih dana su napali ekstremisti - rekla je predsednica Vlade.
Ona kaže da od prestanka oružanih sukoba 1999. godine uništeno je i spaljeno 150 pravoslavnih crkava i manastira, od koji mnogi datiraju iz 13. i 14. veka.
- Uništeno je i pokradeno više od 10.000 ikona i bogoslužbenih predmeta. Uništeno je 256 pravoslavnih grobalja. Ni u jednom gradu južno od Ibra danas nema imena sa srpskim imenom. Dečani i crkva Bogorodice LJeviške nalaze se na Unesko-voj listi kulturnih dobara u opasnosti - podseća premijerka.
Ana Brnabić kaže da je današnja Srbija neuporedivo jača nego što je bila te nesrećne 2004. godine.
- Srbija je danas ekonomski lider regiona, ali i stožer mira i stabilnosti u regionu. Srbija je zemlja zagledana u budućnost, posvećena jačem regionu. Upravo je ta Srbija, na čelu sa predsednikom Vučićem, pokrenula inicijativu Otvoreni Balkan, kako bi se naš region povezao. Samo saradnjom u regionu možemo ostvariti bolju budućnost za našu decu - dodala je predsednica vlade.
Foto: Printscreen
Ona kaže da će Srbija nastaviti da pruža ruku pomirenja svima u regionu.
- Ali isto tako, budite uvereni, da Srbija nikada, nikada, neće dozvoliti da se ponove tragični događaji od 17. marta 2004. godine. Kao ni "Oluje". Sećamo se svih žrtava, i saučestvujemo sa njihovim bolom. Naša srca su i večeras sa našim narodom na Kosovu i Metohiji, čijoj se hrabrosti divimo - rekla je premijerka.
Ana Brnabić kaže da će Srbija u vremenu rata znati da sačuva mir i stabilnost, ali i da naš narod više nikada neće biti sam i bez zaštite svoje vlade, predsednika i države.
Pogrom Srba na KiM 17. marta 2004. godine bio je zapravo drugi veliki pogrom koji su Albanci počinili, posle bombardovanja Srbije, odnosno SRJ 1999. godine.
Tokom juna 1999, pored prisustva međunarodnih snaga, izgnano je približno četvrt miliona Srba i drugih nealbanaca.
Kao povod za očigledno dugo pripremanu operaciju novog etničkog čišćenja Srba u južnoj pokrajini, poslužila je tragedija trojice albanskih dečaka koji su se udavili u reci Ibar.
U albanskim medijima na KiM lansirana je lažna vest da su srpska deca jurila trojicu albanskih dečaka koji su, zbog toga, bili prisiljeni da skoče u Ibar i udavili se.
Za samo nekoliko sati nastupila je opšta antisrpska histerija i pravi lov na sve srpsko, a sve to pred očima međunarodne zajednice i vojnicima KFOR-a.
Poginulo je 19 ljudi, a povređeno više od hiljadu ljudi, 4.012 Srba proterano je sa svojih vekovnih ognjišta, 935 srpskih kuca je uništeno, 35 crkava, manastira i konaka, od kojih neki srednjovekovni, su spaljeni i porušeni. Etnički je očišćeno šest gradova i devet sela.
Na KiM vratilo se svega dva odsto Srba koji su prognani od 1999. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 4 godine
Podrška! Mir, stabilnost, razvoj, ali nikada ne uvoditi sankcije bilo kome, naročito ne Ruskoj Federaciji, niti zabranjivati ruske medije u Srbiji. Mi smo vojno neutralni, I privrženi činjenicama I istini. A u EU I SAD koje priželjkuju Majdan u Srbiji, ni istine ni činjenica. Nas stradanje u prošlosti, kako našeg naroda, tako I duhovne I kulturne baštine obavezuje da pružimo ruku nevoljnicima, ali I da čvrsto držimo ruku bratskih I prijateljskih zemalja. I da pomognemo I Srbima I svima u regionu, koliko možemo u ovim vremenima. Voda, žitarice, hleb, ulje, ali I energenti, potrebni za funkcionisanje sistema, to je crvena linija. Ukoliko iko samo proba da ucenjuje ili vrši pritiske da sami sebe osudimo na propast uvođenje sankcija bilo kome, dobiće zaplenu zapadnih kompanija. Mi nismo kršili ništa, svakako nismo bili za bilo kakav rat, I nema pogađanja oko toga da ulazimo u tuđu histeriju I jednoumlje. Borelj je postao ministar istine. U Briselu se ponašaju kao da su u gluvoj sobi. Već dugo. Dok nacisti bacaju kasetne bombe u Donjecku, oduzimaju ljudska prava godinama unazad ruskom stanovništvu, finansiraju vojne bio laboratorije sa opasnim patogenoma I planirali su napad 8 Marta na Donbas uz pomoć stranih plaćenika. Planirali su ofanzivu na svoje sunarodnike, braću. I planirali su depopulaciju I brisanja one civilizacije koja I'm se prva jasno suprotstavila. Ruske.Sada prete Kini I Indiji. Malo su preterali ovog puta. Jer, zašto bi iko legao dobrovoljno u grob koji je Vašington iskopao . Da je Bajden hteo mir, a ne globalnu katastrofu, dao bi odmah RF bezbednosne garancije. Nije želeo mir. To je sve.
U Srbiji će nakon hladnog jutra, tokom dana biti pretežno sunčano i toplije. Temperature će se kretati od 1 do 23 stepena.
14.05.2026
06:45
Tokom nastavka izvođenja radova na redovnom održavanju u Ulici dr Žorža Matea i na Auto-putu za Zagreb, od danas, 14. maja do 13. juna doći do promena u radu linija javnog prevoza.
14.05.2026
08:20
Sekretarijat za javni prevoz najavio je nastavak radova na redovnom održavanju u ulicama Marka Čelebonovića i Partizanske avijacije – Faza 3, od danas, 14. maja do 13. juna, zbog čega će doći do promena u radu pojedinih linija javnog prevoza.
14.05.2026
07:35
Građani Srbije danas mogu dati krv na šest lokacija.
14.05.2026
08:45
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3942 dinara,
14.05.2026
07:00
Nakon kraće rasprave, u sredu uveče, došlo do fizičkog obračuna između rođaka u selu Jastrebac kod Vladičinog Hana, nakon čega je jedan od njih usled povreda preminuo.
14.05.2026
08:22
Mišel G. (29) ubijen je mačetom protekle noći u dvorištu kuće u Ulici Ljube Nenadovića u Obrenovcu.
14.05.2026
08:01
Luka Perenčević (28) ubijen je pre četiri godine na Banjici, 5. aprila 2022. godine. Ubistvo se dogodilo oko 10.30 sati kada je ubica koji je došao na motoru u njega ispalio rafal, a potom pobegao. O ovom ubistvu govorio je i Veljko Belivuk na suđenju kada je napomenuo da kad ubiju njemu nekog bliskog ubicu nikada ne nađu.
14.05.2026
07:10
I dalje je u toku potraga za naoružanim napadačem ili više njih, koji su u noći između utorka i srede, u šumi u naselju Rvati kod Obrenovca ubili jednog migranta, a drugog teško ranili.
14.05.2026
07:35
Mladić G. M. (29) koji je u sredu uveče izboden mačetom u stomak, je preminuo.
14.05.2026
01:08
Rusija je spremna da otvori vrata američkim investitorima za obnovu oštećenih gasovoda Severni tok, ali Moskva za to postavlja jasan politički uslov: trgovina i ekonomija ne smeju više da budu taoci ukrajinskog sukoba, poručio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
14.05.2026
08:40
Američka vojska je iznenada i bez jasnog objašnjenja otkazala raspoređivanje oklopne brigade od preko 4.000 vojnika u Poljsku,.
14.05.2026
08:10
Više od 1.300 dronova i 50 raketa lansirano je na Ukrajinu u poslednja 24 sata, objavili su ukrajinski monitoring resursi.
14.05.2026
07:40
Kina izvlači ozbiljnu korist iz rata u Iranu dok Sjedinjene Američke Države troše vojsku, novac, diplomatsku energiju i politički kapital na novi veliki sukob na Bliskom istoku, navodi se u poverljivoj analizi američkih obaveštajnih službi o kojoj piše Vašington post.
14.05.2026
07:10
Erik Fleming, licencirani savetnik za lečenje zavisnosti, osuđen je na dve godine zatvora zbog toga što je glumcu Metjuu Periju nabavljao ketamin koji je doveo do njegove smrti.
14.05.2026
08:37
Večeras je na Informer TV emitovana 53. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
13.05.2026
22:30
Stvarni kreatori sadržaja na OnlyFans-u kritikuju seriju "Euforija" zbog nerealističnog i preteranog prikaza, tvrdeći da mnogo toga što Sidni Svini radi nije dozvoljeno na platformi.
13.05.2026
15:05
Milena Dravić je 1971. godine na Kanskom festivalu nosila repliku sopstvene glave u ruci dok je promovisala kontroverzni film "W.R. Misterije organizma" Dušana Makavejeva.
13.05.2026
14:13
Ukrajinski predstavnik na Evroviziji iz 2007. godine, Verka Serdučka, glumio je u holivudskom hit filmu "Špijun" (2015).
13.05.2026
13:15
Iako nijedan pas nije potpuno nečujan, pojedine male rase važe za izuzetno smirene i retko se oglašavaju, zbog čega su odličan izbor za stanove, porodice i ljude koji vole tišinu u kući.
14.05.2026
09:40
Iako se velika oštećenja ne mogu ukloniti preko noći, pravilna nega može znatno poboljšati izgled i kvalitet vlasi već za nekoliko nedelja. Ključ je da se kosa dodatno ne opterećuje i da joj se pruži intenzivna regeneracija.
14.05.2026
08:00
Mnogi ljudi tokom nevremena odmah priključe telefon na punjač kako bi imali punu bateriju ako nestane struje. Ipak, stručnjaci upozoravaju da upravo tada korišćenje zidne utičnice može predstavljati veliki rizik za uređaje, ali i za bezbednost ukućana.
14.05.2026
09:00
Svaka žena u krevetu voli nešto drugo. Međutim, prema istraživanju koje je sprovedeno na Univerzitetu Indijana, postoji jedan određeni pokret koji je naročito omiljen kod žena.
13.05.2026
23:20
Pasta karbonara važi za jedno od najpoznatijih italijanskih jela, ali upravo zbog toga mnogi je pripremaju pogrešno.
13.05.2026
22:20
Pevačica Aleksandra Bursać svojevremeno je prošla kroz veoma težak emotivni period, kada je saznala da ju je tadašnji partner prevario, o čemu je javnost dugo brujala.
14.05.2026
06:31
Pevač Jovan Perišić oprostio se putem Instagram profila od svoje majke koja je preminula 11. maja.
13.05.2026
23:57
Jutjuber Baka Prase podelio je fotografiju svoje devojke Milene Stamenković u tangama i time napravio veliku pometnju na mrežama.
13.05.2026
23:21
Pevač Darko Filipović dugo se nije pojavljivao u javnosti, a sada je napravio prvi medijski istup nakon razvoda i preseljenja iz Srbije.
13.05.2026
22:41
Pevačici Zorici Marković pozlilo je nakon čega je završila na infuziji i otkazala nastup.
13.05.2026
22:29
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar