AU, KAKVA POZA! Ana Ivanović pokazala nogice, slikala se u izazovnom izdanju (FOTO)
125. 12. 2025. u 20:04
225. 12. 2025. u 20:04
Vesti
Specijalni rat protiv Srbije nastavlja se nesmanjenom žestinom, i to ni manje ni više nego preko Crkve!
Posle 55 godina raskola u Severnoj Makedoniji - crkvenog spora koji je nastao 1967. nakon nasilnog komunističkog otimanja imovine SPC u ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici - vaseljenski patrijarh Vartolomej preko noći je odlučio da prizna 'makedonsku pravoslavnu crkvu'!?! Stručnjaci kažu da je ova odluka 'čista politika', da nema nikakve veze sa religijom i da je očigledno sračunata kao još jedan pritisak na Srbiju koja, jedina u Evropi, odbija da uvede sankcije Rusiji.
Ovo je opasan, samovoljan potez koji treba da izazove nove podele i razdore na Balkanu
Aleksandar Raković, istoričar
Kako su objavili svi mediji u Skoplju, Sinod Vaseljenske patrijaršije, na čijem je čelu patrijarh Vartolomej, priznao je takozvanu pravoslavnu crkvu Severne Makedonije. U saopštenju Vaseljenske patrijaršije navodi se da ovu crkvu priznaju kao 'Ohridsku arhiepiskopiju', a tako se, inače, zove arhiepiskopija SPC u Severnoj Makedoniji, čiji je čelnik Jovan Vraniškovski više puta hapšen i osuđivan na montiranim procesima samo zato što se zalagao za crkveno kanonsko jedinstvo sa Beogradom!?!
ŽELJKO INJAC, VERSKI ANALITIČAR
Ovo se može gledati u svetlu kiksa koji je vaseljenski patrijarh napravio 2018. priznavši ukrajinske raskolnike za crkvu, kojima je udelio i tomos.
U odluci patrijarha Vartolomeja navodi se da crkva u granicama države Severne Makedonije više nije u raskolu sa pravoslavnim svetom!?! Međutim, ova 'crkva' nije dobila tomos o autokefalnosti (crkveni akt koji izdaju patrijarh i Sinod i kojim se drugoj crkvi priznaje autonomnost, prim. aut.), već je to ostavljeno da se reši u 'dodatnim pregovorima o statusu' između ove crkve i SPC.
I dok se u Srpskoj pravoslavnoj crkvi juče nisu oglašavali ovim povodom, istoričar Aleksandar Raković kaže da je ovo 'samovoljan i lukav potez učinjen u trenutku kada se naziralo kompromisno rešenje o statusu makedonske crkve'.
- Ova isključivo politička odluka ne menja stav SPC da je makedonska jerarhija i dalje u njenom poretku. Ovo je jedan samovoljan potez koji izgleda treba da poseje jabuku razdora, da izazove nove podele i razdore na Balkanu. Carigrad izgleda ima nameru da se za sve pita... Videli smo i reakciju Ruske pravoslavne crkve, koja je izričita u tome da poredak u Makedoniji mora i treba da bude onakav kako je uredila SPC - ističe Raković.
Verski analitičar Predrag Đokić upozorava da Vaseljenska patrijaršija nastavlja sa deljenjem pravoslavlja na zapadni i istočni deo.
Profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu Zoran Čvorović kaže da samo SPC ima pravo da dodeli autokefalnost nekom svom 'organizacionom delu'.
- Vartolomej je razbojnički upao na kanonsku teritoriju SPC i raskolnike u Makedoniji, koji su se odvojili od SPC, proglasio je za kanonsku pomesnu crkvu. To je verski kriminal! Vartolomej za sebe želi položaj 'istočnog pape'. Prethodno je, iako to kanoni ne dozvoljavaju, intervenisao i u Ukrajini, stvarajući od nekadašnjih raskolnika novu nekanonsku crkvu, takozvanu pravoslavnu crkvu Ukrajine - podseća Čvorović.
- Oni zapravo crkvama koje imaju autokefalnost počinju da osporavaju nezavisnost. Vaseljenska patrijaršija je pod velikim zapadnim uticajem, ona se finansira sa Zapada. Ovo jeste pritisak i pokazivanje meke moći, pa tako jednog dana neko može da, recimo, prizna i nekakvu 'kosovsku pravoslavnu crkvu'!?! Sve ovo predstavlja direktan pritisak na Srbiju da uvede sankcije Rusiji. Ovo jeste demonstracija zapadne sile prema Srbiji, oni nama pokazuju dokle su sve spremni da idu. Ovim se šalje direktna poruka, otvorena pretnja predsedniku Vučiću - naglašava Đokić.
IGOR JAKIMČUK, MOSKOVSKA PATRIJARŠIJA
Ruska pravoslavna crkva priznaje isključiva kanonska prava Srpske pravoslavne crkve u Severnoj Makedoniji.
Stručnjak za verska pitanja Jovan Janjić upozorava na činjenicu da se ovom odlukom Vaseljenska patrijaršija nezakonito umešala u nadležnost Srpske pravoslavne crkve.
- Majka crkve u Severnoj Makedoniji jeste SPC i to jeste kanonsko područje SPC. Zato niko drugi nema pravo da se upliće u crkvena pitanja na kanonskom području naše crkve bez njene saglasnosti. Kao što ni neke ranije odluke Vaseljenske patrijaršije, poput davanja autonomije raskolnicima u Ukrajini, shodno crkvenim kanonima nemaju pravnu važnost, tako ni ova odluka o zadiranju u kanonske poslove SPC neće i ne može imati važnost. Nažalost, ovim se samo unosi smutnja među vernike, nemir u crkvu i podriva njeno jedinstvo - upozorava Janjić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sezona prazničnog darivanja je počela, a roditelji, bake i deke tradicionalno pripremaju paketiće za svoje najmlađe. Informerova računica prikazuje raspon cena, kao i najpovoljniji način da mališane obradujete poklonima.
25.12.2025
20:00
Premijer Đuro Macut danas je u Vladi Srbije razgovarao sa predstavnicima mlekara i trgovinskih lanaca o prevazilaženju eventualnih posledica krize proizvodnje mleka na evropskom tržištu po srpsko tržište.
25.12.2025
17:15
Usred Beograda, u knjižari "Kengur", verovali ili ne, prodavao se globus sa lažnom državom Kosovo!
25.12.2025
16:00
Od jutros sneg veje širom Srbije, a zabeleli su se čak i pojedini delovi Beograda.
25.12.2025
12:00
Viši sud u Beogradu osudio je danas Nemanju Šućurovića (42) na 14 godina zatvora jer je kontinuirano zlostavljao 50-godišnju vanbračnu suprugu u njenom stanu, što je za posledicu imalo njenu smrt 21. juna 2024. godine.
25.12.2025
18:04
Aleksandar P. (40) iz Beograda, koji je uhapšen u velikoj akciji policijskih službenika UKP-SBPOK u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu kao organizator kriminalne grupe koja je sumnjiči da je imala velike laboratorije za uzgoj marihuane ima krcat dosije a dobro je poznat i javnosti.
25.12.2025
17:13
Na građevinskom objektu u Petrovcu na Mlavi došlo je do požara oko 15.40 sati.
25.12.2025
17:03
Policija Crne Gore objavila je fotografije muškarca za kog se sumnja da je mogući napadač na Podgoričanina Đ. V., koji je 11. decembra ranjen u blizini Stare Varoši.
25.12.2025
15:49
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijske uprave za grad Beograd, UKP, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu identifikovali su napadača koji je d 6. decembra 2025. godine u restoranu u Novom Beogradu izrešetao Nemanju Krstića (30).
25.12.2025
15:15
Tridesetšestogodišnji muškarac preminuo je nakon što je brutalno pretučen tokom masovne tuče u kojoj je učestvovalo više od 20 osoba, u noći između srede i četvrtka, u rumunskom gradu Blaželu, saopštilo je Tužilaštvo pri Tribunalu u Sibiju.
25.12.2025
19:30
Na savremenom bojištu u Ukrajini, na kojem sve više dominiraju bespilotne letelice i izviđačko-napadni dronovi, sve češće se pojavljuju propagandni snimci čija je svrha psihološki pritisak i diskreditacija protivnika.
25.12.2025
19:00
Osnivač kanala Telegram, Pavel Durov, oštro je kritikovao francuskog predsednika Emanuela Makrona, optuživši ga da Evropsku uniju gura u, kako je naveo, "digitalni gulag", preneli su danas francuski mediji.
25.12.2025
18:30
Dvojica lopova opljačkala su prodavnicu 7-Eleven u severnom Teksasu na Badnje veče. Jedan od njih je bankomat zakačio za automobil, dok je drugi nagazio gas, što je dovelo do urušavanja unutrašnjosti prodavnice.
25.12.2025
18:00
Ukrajinske vazdušne snage pogodile su danas naftnu rafineriju Novošahtinski u ruskoj Rostovskoj oblasti, koristeći krstareće rakete ''storm šedou''.
25.12.2025
17:23
Dok se sve češće govori o nepotizmu i privilegijama u filmskoj industriji, zaboravlja se da su mnoge najveće svetske zvezde do uspeha stigle potpuno same.
25.12.2025
15:45
Glumica Srna Lango, iznenadila je javnost priznanjem da i danas, u 54. godini, ima naviku iz detinjstva da sisa palac.
25.12.2025
12:59
Igrani film "Đeneral" imaće svoju svečanu premijeru 21. januara u Beogradu a Dragoljuba Dražu Mihailovića glumiće srpski glumac Nikola Rakočević.
25.12.2025
13:30
Glumica Jugoslava Drašković se povukla sa velikih ekrana kada je bila na vrhuncu slave nakon iznenadne smrti supruga producenta Zorana Cvetanovića.
25.12.2025
08:52
Sočan biftek obavijen aromatičnim nadevom i zlatno-pečenim lisnatim testom jedno je od onih jela koje bez mnogo truda ostavlja snažan utisak.
25.12.2025
18:20
Doček Nove godine savršen je trenutak da unesete feng šui elemente u svoj dom i privučete pozitivnu energiju.
25.12.2025
20:20
Pečene kruške sa topljenim sirom, hrskavim orasima i mirisnim medom predstavljaju savršenu harmoniju ukusa koja se priprema brzo.
25.12.2025
17:00
Odabir pravog broja lampica za jelku često je dilema, no uz nekoliko jednostavnih smernica lako se postiže skladno osvetljenje.
25.12.2025
17:40
Nova medicinska istraživanja pokazuju da se boja očiju kod većine beba ne formira pri rođenju, već se postepeno menja tokom prvih meseci.
25.12.2025
16:20
Film bivšeg rijaliti učesnika Lazara Čolića Zole inspirisan porodicom Kulić ponovo je onlajn, a on poručije da neće odustati od prikazivanja uprkos pretnjama.
25.12.2025
19:32
Pevač Uroš Živković doživeo je javni linč nakon što je izjavio da je našao ženu koja će da mu podiže dete i održava kuću.
25.12.2025
18:18
Danas su se navršile dve godine od smrti Mihaila Janjuševića, brata Marka Janjuševića Janjuša, a rijaliti učesnik ne prestaje da plače.
25.12.2025
17:39
Starleta Tamara Đurić otišla je da uradi estetsku korekciju ubrizgavanja botoksa u vrat, pa pokazala kako izgleda postupak.
25.12.2025
16:31
Sofija Šašić, ćerka pevača Željka Šašića i modne kreatorke Sonje Vuksanović, napravila je gala žurku povodom svog 26. rođendana.
25.12.2025
15:59
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar