PUTINOVA ODLUKA O ULASKU U 'PRAVI RAT' OTEŽAVA POZICIJU SRBIJE! Srbe će pritiskati i Zapad i Rusija!
Podeli vest
Posle odluke ruskog predsednika Vladimira Vladimiroviča Putina da objavi mobilizaciju i pošalje čak 300.000 vojnika u rat u Ukrajinu, posle njegove poruke da je spreman da protiv Zapada upotrebi i nuklearno oružje, naša zemlja će se naći pod nikad žešćim pritiscima i sa Zapada i Istoka, upozoravaju stručnjaci
Naši sagovornici kažu da ovo nesumnjivo jeste ključni trenutak i prekretnica rata u Ukrajini, odnosno poslednja prilika za diplomatsko rešenje ili definitivan početak opšteg rata. Prema njihovim rečima, Srbija će od ovog momenta biti na udaru Zapada, koji će, s jedne strane, jače nego ikada do sada tražiti od Beograda da uvede sankcije Moskvi, ali i Rusije, koja će, s druge strane, zahtevati da Srbija, po svaku cenu, zadrži poziciju neutralnosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je detalje sa sastanaka koje je od dolaska u Njujork imao sa više desetina stranih zvaničnika. Svi su pitali samo jedno - Kada će Srbija da uvede sankcije Rusiji
21.09.2022
20:47
Poslednja prilika
Reditelj Dragoslav Bokan, predsednik Instituta za nacionalnu strategiju, kaže da je ključni problem u tome što neke štetne posledice više nikako i ne mogu da se izbegnu.
- Teško da više bilo ko u svetu može da izbegne neke posledice po svoju zemlju, bez obzira na to kako se opredelio. Očekuje nas politički cunami, udariće na Srbiju sa obe strane podeljenog sveta... Ipak, uz Božju pomoć, diplomatskom mudrošću moramo kao država da maksimalno smanjimo rizike od tih sada već neizbežnih posledica. Važno je da se odmah spremimo za sve. Važno je da odredimo prioritete, a to svakako jesu Kosovo i Metohija i neutralni stav o sukobu u Ukrajini... - ističe Bokan.
Na drugoj strani, novinar i diplomata Dragan Bisenić kaže da je ruski predsednik novi pristup ratu u Ukrajini saopštio nakon susreta sa kineskim liderom Si Đinpingom, a njihov susret je prethodio i početku sukoba u Ukrajini.
- Francuski predsednik Makron i nemački kancelar Šolc jasno su rekli da neće priznati rezultate referenduma u Donbasu i da će nastaviti vojnu podršku Ukrajini. Makron je još poručio i da će sve zemlje koje se ne suprotstave Rusiji biti smatrane njenim saučesnicima... Izgleda kao da oni žele da prihvate Putinov izazov, a ovaj sve snažniji politički vir opasno se približava Srbiji. Zbog toga naša zemlja treba da pomno prati sve događaje, jer će oni odrediti i našu sudbinu. Ne znam da li nabolje ili nagore, ali će je odrediti... - kategoričan je Bisenić, dodajući da se svi u celom svetu nalaze na prekretnici.
- Ovo može biti poslednja prilika za diplomatsko rešenje ili sledi eskalacija u opšti rat Rusije i Ukrajine, odnosno Zapada. Mobilizacija 300.000 vojnika, uz postojećih 200.000, treba da omogući Rusiji uspešnu odbranu novih teritorija, ali to je velika ljudska sila koja može da učini i mnogo više od toga. Za četiri do šest nedelja možda ćemo moći da ponovo vidimo kolone izbeglica i patnje civila koji idu u Evropu. Promenom karaktera rata ciljevi napada mogu da postanu i putevi, snabdevanje vodom i električnom energijom, onako kako je to činio NATO u slučaju Srbije 1999. godine - upozorava Bisenić.
Nema izbora
Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu ocenjuje da je Putin ovom odlukom i te kako podigao ulog.
- Posle svega uvođenje sankcija Rusiji nije više pitanje izbora, već opstanka Srbije. Ta odluka će opredeliti našu poziciju u narednih sto godina. Srbija nema interes da gubi godine i vreme u sukobu koji nije njen, nama su potrebne investicije i pobeda u 21. veku. Verujem da Rusija ne može očekivati od Srbije ono što ne očekuje od Kazahstana, Kine i drugih zemalja na Istoku - zaključuje Obradović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je detalje sa sastanaka koje je od dolaska u Njujork imao sa više desetina stranih zvaničnika. Svi su pitali samo jedno - Kada će Srbija da uvede sankcije Rusiji
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Sasvim nesvakidašnja scena dogodila se juče ispred jedne prodavnice na Zlatiboru, gde j, usred decembra i snega, doletelo jato malenih ptica, poređanih u kolonu.
Pre više od 10 godina, japanska amigrumi tehnika pletenja, postala je hit na internetu. Tražene su bile igračke, od kojih su neke imale i terapeutsko dejstvo.
Nova ski sezona na Kopaoniku donosi i potpuno novo iskustvo za sve ljubitelje zimskih sportova, ali i kvalitetne nege. Lilly Drogerie po prvi put predstavlja Lilly make-up studio na snegu, jedinstvenu postavku koja će biti otvorena za sve posetioce planine do 1. aprila 2026. godine.
Policajci u Novom Sadu uhapsili su B. B. (60), zbog sumnje da je počinio krivično delo prikazivanje, pribavljanje i posedovanje pornografskog materijala i iskorišćavanje maloletnih lica za pornografiju.
Viši sud u Podgorici izdao je jutros naredbu policiji da na naredno ročište, zakazano za 16. januar, prinudno dovede Budvanina Marka Ljubišu-Kana, navodnog pripadnika "škaljarskog klana", kako bi svedočio u postupku protiv kriminalne grupe koja je pokušala da ga ubije.
U Okružnom sudu u Denpasaru u Indoneziji počelo je suđenje okrivljenima za brutalnu mafijašku likvidaciju Srbina Živana Radmanovića (32) koji je u junu izrešetan u luksuznoj vili na Baliju nakon proslave rođendana njegove supruge.
Član finske nacionalno-konzervativne partije „Alijansa slobode“ Armando Mema kritikovao je evropske političke lidere zbog, kako kaže, potpuno pogrešnih prioriteta u odnosu na one koje imaju ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
Nova američka strategija nacionalne bezbednosti poziva na "negovanje otpora" u Evropi, upozoravajući da Stari kontinent podriva demokratiju, blokira mir u Ukrajini i suočava se sa "civilizacijskim brisanjem" zbog visoke migracije i pada stope nataliteta.
Nemački kancelar Fridrih Merc sam je sebe izbacio iz procesa mirovnih pregovora o Ukrajini svojom „beskrajnom glupošću“, izjavio je specijalni predstavnik ruskog predsednika za ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Doktor Rašid Ahmed objasnio je da urođene mane srca nisu rezervisane samo za detinjstvo, mnogi odrasli godinama žive s njima nesvesno, jer simptomi često izostaju do kasnijeg životnog doba.
Kersti je na svom TikTok profilu podelila trik gde uz pomoć svetlucavih traka (grilandi), popunjava prazan prostor i čini jelku bujnijom i prirodnijom.
Ovako možete utvrditi da li su vaš mejl ili lozinke završili u rukama hakera. Brza reakcija može sprečiti zloupotrebu vaših naloga i zaštititi vaše podatke.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar