HAOS U UKRAJINI: Zelenski je doneo odluku koja je šokirala mnoge
127. 12. 2025. u 12:29
227. 12. 2025. u 12:29
printscreen
Vesti
Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić, Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku i Obrad Kesić Šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu.
Govoreći o izborima u RS, Kesić je istakao da je upozoravao da, čim je menjan politiki zakon, nešto ovakvo moralo je da se očekuje.
- Mešanje sa strane, mešanje Šmita je činjenica. To ugrožava ne vladavinu prava, demokratske izbore, već nas gura u krizu. Oni prave destabilizaciju celog regiona - dodao je Kesić.
Dačić je, povodom današnjeg sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem istakao da su on i predsednik nekoliko puta razgovarali, kako bi dogovorili strategiju, zajedničkog rada dveju stranaka.
- Interes Srbije je da se ta strateška saradnja nastavi u narednom periodu. To treba da potvrde i naši stranački drugari. Nesporno je da smo našli dogovor da ćemo zajedno činiti novu Vladu - dodao je Dačić.
Foto: printscreen
Govoreći o najnovijoj izjavi Džozepa Borelja, Grubješić ističe da je u EU tkriza, i da upravo oni plaćaju najveću cenu svega.
- Ovo je potpuno nepotrebno. Mnogi su to shvatili rasističkim činom - dodala je Grubješić.
Foto: printscreen
- Interes Srbije je da se ta strateška saradnja nastavi u narednom periodu. To treba da potvrde i naši stranački drugari. Nesporno je da smo našli dogovor da ćemo zajedno činiti novu Vladu - dodao je Dačić.
PREDLOG BROJ JEDAN
Kada je reč o sve većem Evropskom pritisku na Srbiju kao i nedavnoj izjavi gospođe Berbok, Grubješić kaže da Srbija treba da nastavi da se ponaša kako se do sada ponašala, posebno kada je Nemačka u pitanju, dodajući da je dosta Nemačkih fabrika koje su došle da razviju posao kod nas doprinela našem ekonomskom rastu.
- Ne radi se omigrantima koji su iz Turske, to jest, oni koji dolaze Balkanskom rutom. radi se o bezviznom režimu. Oni slete kod nas na aerodrom - priča Grubješić, pa dodaje:
- Od nas se očekuje da uskladimo viznu politiku, što je i predsednik najavio - dodala je Grubješić.
Foto: printscreen
- Oni dolaze iz Burundije, zbog ekonomskih razloga, sve to meni jeste jasno. Oni ne ostaju u Srbiji, a kako pređu u EU, ja ne znam. ONi onda traže i azil koji ne mogu da dobiju. Mi imamo obavezu za viznu politiku, tu ne treba da bude dileme - rekla je Grubješić.
U pitanju je pritisak, zbog dve teme. Jedna je KiM, i misle da ako pritisnu Srbiju indirektno da će to postići. Druga tema je odnos sa Rusijom, ali kažem, sve to ide indirektno, dodao je Kesić.
- Traže da budemo veći katolici od Pape. Oni nekome prigovaraju, i kažu da moramo u potpunosti da sledimo njihovu spoljnu politiku. Svaka zemlja članica EU ima neki izuzetak, oni izvoze deo nafte iz Rusije. Svi su podigli razmenu sa Rusijom. I mi da uvedemo sankcije, ne bismo dobili izuzetak - objašnjava Kesić.
Foto: printscreen
- Oni prolaze celu strukturu EU, i onda kažu da mogu da dođu do nas, ali dalje ne. Da mi budemo parking. Pritom, nema humanije zemlje od Srbije, kada su u pitanju incidenti - rekao je Dačić.
Kada je reč o izveštaju EU, Dačić navodi da Srbija ima različite izveštaje u poslednjih 20 godina.
- Ja sam dugo tu. Znate, kada su uhapšeni Karadžić i Mladić, to je bilo osnovno pitanje. Čim su uhapšeni, usledilo je pitanje Kosovo. I prema tome, da li ćemo da uvedemo sankcije, nije pitanje za EU, već pitanje za nas, a naš odgovor treba da bude u skladu sa našim interesima. Sve treba da se stavi na sto, pa da vidimo šta su nam alternative. Mnogo se stvari odvija paralelno. Bilo je situacija kada je jednostavno to bilo značajno za naš interes, kao što je glasanje u Savetu beubednosti za Srebrenicu, pitanje članstva Kosova u organizacijama - dodao je Dačić.
Foto: printscreen
Dačić dodaje da, kada bi se vratila tema na pitanje teritorijalnog integritateta, odgovor Srbije bi bio drugačiji. Kada bi Berbok rekla da mora da se poštuje teritorijalni integritet Srbije. Vraćamo se, kaže Dačić različitom glednju na pomenuto pitanje.
Amerika sada ima veliku važnost od Erope, setimo se da je Obama rekao da je Azija bila centar fokusa. Kada je došao Tramp, on je to nastavio. Bio je skeptičan i kritičan, a Bajden je potvrdio da će se nastaviti politika zaokreta, i onda se dešava rat i sada je sve pre Obamine izjave, zato je Eropa njima sada bitna, dodao je Kesić.
- Ako nema napretka, onda će oni imati velike probleme. Istovremeno su otvorili hladan rat sa Kinom - priča Kesić.
- Bez Srbije, ove politike koju sprovodi Vučić, Dačić, nema mira i stabilnosti. Mi igramo za Američke interese. Mi ne reagujemo kada Priština provocira. Srbija ipak ne reaguje emotivno, iracionalno, i uvek Srbija mora da bude odgovornija od Prištine ili Sarajeva. To je ključ. Mislim da to nije malo, mi moramo da grabimo napred - kaže on.
Foto: printscreen
- Petog novembra Šolc putuje u Kinu, ajde sada, kada bi Aleksandar Vučić otišao tamo sa 100 privrednika, to bi bio problem. A te priče o zlu, valjda je Hitler bio najveće zlo? - rekao je Dačić povodom kritika Srpske saradnje sa Kinom.
Naš interes jeste da gledamo koliko god možemo da nastavimo evropski put i da sprovodimo reforme, dodao je Dačić.
Grubješić ističe da EK ne pravi direktan spisak primedbi, već brojne organizacije, rekla je ona, povodom stavke da je srpska odluka o održavanja Evroprajda bila kontradiktorna. Ona je dodala da je to najverovatnije delo naših nevladinih organizacija.
- Ja sam u Briselu i Vašingtonu rekao mnogo puta da bez rešenja o KiM, nema normalizacije naših odnosa. Mi nismo digli ruke od toga. Kako da uspemo u bilo čemu, ako dignemo ruke od naših želja? Mislite da će Rusija da nas podrži oko Kosova, ako im uvedemo sankcije? - dodao je Dačić.
Kod nas fabrike dolaze jer još uvek nismo u EU, svaka ova fabrika koja je ovde dolazila gledala je brojne članice, dodao je Kesić.
Picula je kordinator, izvestilac je parlamenta za Crnu Goru. D novembra, dok ne bude plenarno usvojenje, nije moguće da ne dođe do promena, rekla je Grubješić govoreći o nedavnoj izjavi.
Urednik Informera, Dragan J Vučićević nedavno je izjavio da su pojedini članovi SNS-a rekli kako predsednik Srbije Aleksandar Vučić razmišlja da podnese ostavku na mesto lidera države Srbije, što je, kako je ocenio Dačić, potpuno nepouzdana informacija, dodajući da o tome ne zna ništa.
- Sve to gledamo u skladu sa simpatijama i antipatija. Dubina problema sa kojima se suočavamo je takva da je promišljanje neophodno, pogotovo po pitanju budućnosti Srbije. Naša politika će i dalje biti interes Srbije, i jedino, ako dođe do tako velikih pritisaka, koji će doneti katastrifalne posledice, može se desiti da dođe do promene politike. U tom smislu je moguće da dođe do takvih razmišljanja - rekao je Dačić.
To je najgori mogući scenario, i nisam za to. Mislim da je u interesu Srbije je da se nastavi politika stabilnosti, rekao je Dačić potom.
- Nisu zadovoljni ni na Zapadu ni na Istoku. Od prvog dana, gde je utvrđen taj stav da se osuđuje Rusija povodom rušenja teritorijalnog integriteta Ukrajine, a da se nismo izjasnili o sankcijama, to ne podrazumeva da mi nećemo glasati za one rezolucije koje afirmišu princip teritorijalnog integriteta - navodi Dačić.
Grubješić kaže da se u 90 odsto slučajeva pominju ucene Zapada, a da sa Istoka njih stiže sasvim malo.
- Predsednika Srbije nije birao ni Zapad ni Istok, već građani Srbije. Dobio je na svoje ime. On odgovara građanima Srbije, a ne njima, niti bilo kome trećem. Ne sumnjam da postoje pritisci, zvanja, razne situacije, ali građani SRbije su njega izabrali na period od pet godina. Mislim da prema njima mora da bude odgovoran, a ne prema prestonicama odakle stižu uvrede - dodala je Grubješić.
Foto: printscreen
Vučić je vodio kampanju koja je jasno definisala državni interes, i većina iz opozicije su se slagale sa tom politikom, kaže Kesić.
- Ja tu vidim da to nije samo pitanje. To je pritisak upućen na srpski narod. Oni bi voleli da narod ima drugačije viđenje... Jedan lider jedino može da promeni mišljenje naroda. Mislim da sve to nije istina, ali je i moguće. Mi dok sada to pričamo, znamo da neke zemlje pokušavaju da izvrše meki udar usmeren na Dodika, i RS. Mođda Amerikanci pokušavaju da dovedu nekog Zelenskog... Znamo da je on radio kontradiktorno. Ako gledamo, šta je bilo u Crnoj Gori sa Krivokapićem, to je bilo najavljeno mesec dana pre nego što se to desilo. Neko aktivno radi da dovede poslušnije ljude kada je u pitanju državni interes. Realnost govori nešto drugo, ne postoji političar koji ne bi slično radio. Ko bi imao hrabrosti da ide u suprotan pravac volje naroda? - kaže Kesić.
- Ovde nije pitanje može li Vučić da izdrži, pitanje je da li hoće, ili neće. Neki ljudi ne razmišljaju o tome šta je neko rekao, već ko je rekao. Ja mislim da bi za interese Srbije bilo najvažnije da imamo politiku zdravog patriotizma. Pod sloganom "Živela Srbija" a ne "Živela Rusija, Amerika". Kada su prošli izbori, sada se govori o sankcijama Rusiji, a pre izbora, niko nije želeo da ih uvede... Evo Đilas je sada to rekao. Sa druge strane, kada pogledate oko Kosova, mi smo protiv - priča Dačić.
Kako Kesić navodi, veliki su neuspesi u Americi, pogotovo poslednjih par nedelja, gde je najupečatljiviji onaj šamar od Saudijske Arabije povodom nafte.
- Bajden je zvao Meksiko, nisu se javili. Imamo situaciju gde se vrši pritisak na njih. Videli smo da je princ od Emirata i više rukovodstvo arapskih zemalja idu redovno kod Putina. Njima je potreban uspeh bilo ggde, a čini im se da to mogu na prostoru Zapadnog Balkana. Lajčak je optimista, mi imamo izbore u Americi, a posle njih će se situacija izmeniti. Oni će morati da se bave sami sa sobom. Tramp sada ima najveći uticaj u toj stranci, i oni će da određuju pravac. Nekoliko je komiteta gde predsedavajući iz republikanske stranke kažu šta će odmah da se stavi na red, ko je krio informacije, ko je spinovao priču da je to ruska propagamda. Korupcija vezana za Ukrajinu, Kinu i slično. Republikanci koji podržavaju trampa sigurno imaju 40 odsto mesta u donjem domu, oni će odmah da odrede dve tačke. Korupcija i da li je mentalno sposoban da bude predsednik - priča Kesić.
Foto: printscreen
Ljudi više nemaju razumevanja, jer Amerika nema nikakve jake veze sa Ukrajinom, oni traže da ljudi žrtvuju sve više i više u korist tog rata, dodao je Kesić.
Grubješić ističe da je trenutno sve postalo relativizovano, sa pojavljivanjem Nemačkih i Francuskih kancelara, što govori da se očekuje brzina.
- Kada se ranije govorilo o toj brzini, svi su odmahivali rukom. sada drugi ljudi govore o brzini. Ne mislim na Lajčaka, već na Bajdena. Broj opcija se sužava. SAD nikada neće promeniti stav o nezavisnosti Kosova. Tramp je pozivao Vučića i Tačija da dođu da se dogovore, setimo se toga... - navela je Grubješić.
Grenel se izjašnjavao vrlo korektno, u mnogim stvarima, sa većim poštovanjem za stavove Beograda, podsetio je Kesić.
Foto: printscreen
- Mi smo podneli dva predloga rezolucija. Jedan je bio taj prvi, on nije govorio o tim stvarima, i onda je kasnije, dok je Jeremić putovao ka Vašingtonu, stigao novi tekst, gde je Tadić pregovarao sa Ketrin Ešton, i dobijen je drugi predlog, koji je anulirao prethodni. I kada su svi videli da se Srbija složila sa tim, svi su glasali za. Najveća ironija je ta da su protiv glasale SAD - podseća Dačić pitanje rezolucija povodom KiM.
Kako Dačić dodaje, Lajčak je imao ovakvu izjavu samo radi ubrzanja procesa nekog rešenja.
- Mi smo uvek pred neke izbore, čekali istorijske promene. I stvarno su se stvari promenile, ali na kraju je taj problem ostao. Mnogo je komplikovanije da se ovo pitanje meri po izbornim ciklusima - rekao je Dačić.
Ivana iz Čačka glasala je za drugi predlog, dodajući da bi Vučićeva ostavka obradovala samo opoziciju. Kako je dodala do toga neće doći, jer je Vučić obećao narodu da će biti uz njega.
Alekandar iz Novog sada glasao je za predlog broj jedan, dodajući da EU podseća na Sovjetski Savez pred raspadanje, gledajući 10 godina unazad.
Anđela iz Kruševca glasala je za predlog dva, dodajući da je sigurna, kao i svi građani Srbije to neće uraditi. Jer on, kako je istakla, nema jednog razloga za to.
GLASANJE GOSTIJU EMISIJE
Kesić je glasao za predlog broj jedan, navodeći da se trenutno sve svodi na pritisak na Srbiju,a koji je sa druge strane kontradiktoran, kada govorimo o teritorijalnom integritetu.
- Traži se žrtva od Srbije, na koju nijedna druga zemlja ne bi pristala - rekao je Kesić.
Grubješić je glasala za predlog broj tri, dodajući da je vreme da se dijalog uozbilji.
GLASANJE GOSTIJU EMISIJE
Kesić je glasao za predlog broj jedan, navodeći da se trenutno sve svodi na pritisak na Srbiju,a koji je sa druge strane kontradiktoran, kada govorimo o teritorijalnom integritetu.
- Traži se žrtva od Srbije, na koju nijedna druga zemlja ne bi pristala - rekao je Kesić.
Grubješić je glasala za predlog broj tri, dodajući da je vreme da se dijalog uozbilji.
- Napravili ste dogovor oko tablica, pa tražite finalni dogovor. Ne može, politikom malih koraka se dolazi do rešenja i dogovora, kao i normalizacije - dodala je ona.
Dačić je glasao protiv sva tri predloga, kojima, kako je dodao, treba reći ne.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uprava saobraćajne policije uputila je apel učesnicima u saobraćaju da pokažu dodatno strpljenje i oprez zbog predstojećih praznika i vikenda kada se očekuje pojačan intenzitet saobraćaja.
27.12.2025
17:30
Gradsko šetalište pretvorilo se u pravu prazničnu pozornicu gde su crvene kapice, osmesi i aplauzi pratili humanitarnu Trku Deda Mrazeva u okviru zimskog festivala "ZimaLo".
27.12.2025
18:15
Jedna od najpopularnijih destinacija u Srbiji, planina Zlatibor, i ove Nove godine može se pohvaliti gotovo popunjenim kapacitetima za doček!
27.12.2025
15:00
U današnjoj epizodi "Političkog kviza" drugo poluvreme odigrali su Luka Malinović iz Novog Sada, apsolvent bezbednosti i kriminalistike i Radoje Nikolić iz Vršca, diplomirani pravnik.
27.12.2025
18:51
Goran Lazor (46) koji je ubijen u Savinom selu kod Vrbasa, navodno se sa osumnjičenima L.N. (20) i L.M.(18), koje je dobro poznavao, posvađao jer su oni u prethodnom periodu maltretirali njegovog sina.
27.12.2025
19:16
Policiјski službenici Policiјske uprave za grad Beograd, intenzivno tragaјu za osobom sa fotografiјe koјa јe na teritoriјi opštine Novi Beograd izvršila krivično delo razboјništvo.
27.12.2025
16:41
Monstrumu koji je danas izbo stariju ženu u ulazu zgrade na Novom Beogradu tokom napada polomio se nož.
27.12.2025
18:04
Petar Lazović je prepričavao Darku Šariću da je započeo policijsku akciju protiv „smrdljivih škaljaraca“, uzgred aludirajući da smatra da Marko Ljubiša Kan neće preživeti narednu sačekušu.
27.12.2025
17:36
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na izlazu iz Svilajnca prema Kušiljevu. Prema prvim informacijama, dve osobe su povređene.
27.12.2025
17:47
Administracija Sjedinjenih Američkih Država uvela je 23. decembra zabranu ulaska u zemlju za dve vodeće figure nemačke nevladine organizacije „HateAid“ - Anu-Lenu fon Hodenberg i Džozefin Balon - označivši ih kao ključne aktere u pokušajima ograničavanja slobode govora na američkim digitalnim platformama, saopštio je Stejt department.
27.12.2025
19:30
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su tokom noći izveli masovni udar na ukrajinske ciljeve, koristeći hipersonične rakete „Kinžal“, bespilotne letelice i precizno oružje dugog dometa sa kopna, mora i iz vazduha.
27.12.2025
19:00
Zemljotres jačine 7 stepeni po Rihteru pogodio je grad Jilan na Tajvanu, saopštila je meteorološka administracija ostrva.
27.12.2025
18:30
Izrael je priznao Somalilend, otcepljeni region Somalije, kao „nezavisnu i suverenu državu“, čime je postao prva zemlja koja je to učinila, izjavio je izraelski premijer Benjamin Netanjahu.
27.12.2025
18:00
Britanska vlada predstavila je program plaćene „vojne pauze“ namenjen mladima mlađim od 25 godina, sa ciljem da poveća interesovanje za službu u Oružanim snagama.
27.12.2025
17:30
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
27.12.2025
15:48
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
27.12.2025
15:24
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
27.12.2025
14:06
Ponekad je dovoljan dobar film da te resetuje, pogura i natera da ponovo poveruješ u sebe. Ako ti treba inspiracija, energija ili samo mali podsetnik da je upornost jača od okolnosti, ovo su filmovi koje vredi pogledati.
27.12.2025
13:19
Mnogi imaju običaj da pre jela popiju čašicu ili dve rakije, bilo kod kuće ili u restoranu. Stručnjaci upozoravaju da ne poboljšava apetit, već ga kvari i uzrokuje neprijatan osećaj u stomaku.
27.12.2025
20:20
Ako volite čokoladne kolače koji se tope u ustima, Matilda torta je pravi izbor.
27.12.2025
19:40
Robot usisivači nude veliki komfor i štede vreme, ali uz čišćenje doma često prikupljaju i podatke o prostoru, navikama i rasporedu stanovanja. Kako postaju sve pametniji i povezaniji, korisnici se sve češće pitaju da li je praktičnost vredna potencijalnog rizika po privatnost.
27.12.2025
18:20
Nova godina i Božić su sve bliži, a ako ste već okitili jelku ili planirate uskoro, imamo sjajnu vest - jedan ukras se vraća u velikom stilu. Reč je o mašnama - prelepim detaljima koji svakoj dekoraciji daju završni pečat.
27.12.2025
17:00
Satenske štikle sve više osvajaju Francuskinje, koje su poznate po besprekornom modnom stilu i nameću se kao hit 2026. godine.
27.12.2025
16:20
Influenserka Luna Đogani oglasila se nakon užasa koji se danas desio na Novom Beogradu, inače opštini na kojoj i ona živi sa porodicom.
27.12.2025
19:41
Poslednji petak u 2025. godini obeležio je koncert "Kraljica juga 2" koji je Milica Pavlović, održala u dvorani "Čair" pred više od 6.000 ljudi.
27.12.2025
19:17
Starleta Stanija Dobrojević obratila se svojim pratiocima na društvenim mrežama i objasnila sa čim se suočava poslednjih dana.
27.12.2025
19:09
Pevačica Nadežda Biljić sprema najemotivniji nastup u karijeri!
27.12.2025
18:41
Voditeljka Ana Radulović vodi sudski spor protiv Nađe Rakić bivše devojke Nenada Marinkovića Gastoza, koja se ponovo nije pojavila na zakazanom ročištu.
27.12.2025
18:29
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar