MARKO ĐURIĆ O SUSRETU PREDSEDNIKA VUČIĆA I DEREKA ŠOLEA: Priština nema blanko podršku Vašingtona
Podeli vest
Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić ocenio je da je sastanak predsednika Aleksandra Vučića i specijalnog savetnika u Stejt departmentu Dereka Šolea u Beogradu bio dobar za odnose dveju zemalјa
Naveo je da je to bilo "popodne borbe za srpske interese", dodavši da je Vučić detalјno izneo sve napade, teror i pritiske na kosovske Srbe i načine za rešenje krize.
Specijalni savetnik Stejt departmenta Derek Šole je rekao da nije došao u region da bi postavljao ultimatume već da podrži dijalog u saradnji sa EU koju smatra partnerom
12.01.2023
19:58
Marko Đurić je za RTS kazao da je atmosfera na sastanku predsednika Srbije i specijalnog savetnika Stejt departmenta bila pozitivna.
Prema njegovim rečima, Vučićevo pitanje da li su od februara 2022. godine Srbi sa KiM izazvali neki incident ili doveli do neke krize naišlo je na odobravanje.
- Vučić je doživlјen kao kredibilan sagovornik, jer u dijalogu Beograda i Prištine učestvuje 11 godina. Detalјno je izneo sve napade, teror i pritiske na kosovske Srbe i načine za rešenje krize - naveo je Đurić.
Ocenio je da je ovo bio dobar dan za odnose dve zemlјe. Pored KiM, razgovaralo se i unapređenju odnosa u svim sferama, borbi za investicije, razvoju energetskog sektora i drugim temama, rekao je Đurić.
Dodao je da u budućnosti očekuje više poseta srpskih zvaničnika Vašingtonu kao i privrednih delegacija.
Foto: instagram/buducnostsrbijeav
Derek Šole i Aleksandar Vučić
On je naglasio i da se pozicija Srbije pažlјivo sluša, navodeći da Priština nema blanko podršku Vašingtona.
Prema rečima Đurića, SAD više insistiraju na formiranju ZSO od evropskih zvaničnika.
- Srbija nikoga ne ucenjuje, traži da se stanje vrati pre februara prošle godine kada je Kurtijev režim počeo da gradi nelegalne baze na severu KiM, da se neodložno počne sa formiranjem ZSO i da se uhapšeni Srbi puste na slobodu - naveo je ambasador Srbije u Vašingtonu.
- Sutra se vraćam u SAD sa listom zadataka čije će rešavanje unaprediti položaj Srbije u Vašingtonu. Nastavićemo da lobiramo za čitav niz inicijativa kako bismo pridobili veću podršku - rekao je Đurić.
On je ukazao i na to da potez Prištine da ne poštuje Vašingtonski sporazum u delu koji se tiče uzdržavanja od promocije priznanja nezavisnosti u SAD vide kao ometanje dijaloga.
Sa druge strane, Đurić naglašava uspeh srpske diplomatije koji je, kako kaže, doveo do 19 povlačenja priznavanja nezavisnosti Kosova.
Iako neće promenti svoj stav prema tom pitanju, Srbija u SAD ima partnera za građenje mira i stabilnosti, za racionalna rešenja i u borbi za privlačenje američkog kapitala koji je, kako je ocenio, preobrazio Mađarsku, Polјsku i Češku.
Ambasador Đurić je najavio i da u februaru dolazi još jedna američka privredna delegacija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
ROBIJA BAJO MOJ
pre 2 godine
USA vojna baza na Kosovu, a ovaj tupavi dupelizac kaže da šiptari nemaju podršku?
Ovi lopovi iz Vučićevog kartela ne znaju više ni šta pričaju zbog straha od robije.
Blokaderi i njihovi ideolozi, tradicionalna opozicija i njene medijske trovačnice, toliko su opsednuti predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da su ga u proteklom periodu proglasili za dežurnog krivca za sve i svašta, iako je i političkim laicima jasno da šef države nema nikakve veze sa stvarima koje blokaderi i opozicija pokušavaju da mu pripišu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se video-porukom na svom zvaničnom Instagram profilu. Vučić je ovu video-poruku snimio u automobilu, na putu ka gradilištu Ekspa.
Specijalni savetnik Stejt departmenta Derek Šole je rekao da nije došao u region da bi postavljao ultimatume već da podrži dijalog u saradnji sa EU koju smatra partnerom
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Građani Srbije imaju još samo dva dana da pripreme dokumentaciju za legalizaciju nelegalnih objekata i pre svega, da se prijave na platformu Agencije za prostorno planiranje i urbanizam RGZ-a.
Uprkos jasnim pravilima, pojedini nesavesni građani nastavljaju da odlažu kabasti otpad na mestima koja nisu predviđena za tu namenu – pored kontejnera, na trotoarima, zelenim površinama i drugim javnim prostorima.
Veoma gusta magla koja se tokom celog dana spustila na Zlatibor i okolinu potpuno je smanjila vidljivost na magistralnom putu od Čajetine ka Novoj Varoši.
Viši sud u Podgorici izdao je jutros naredbu policiji da na naredno ročište, zakazano za 16. januar, prinudno dovede Budvanina Marka Ljubišu-Kana, navodnog pripadnika "škaljarskog klana", kako bi svedočio u postupku protiv kriminalne grupe koja je pokušala da ga ubije.
Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Indiji jasno pokazuje toplu, stabilnu i prijateljsku dinamiku odnosa Moskve i Nju Delhija – potpuno drugačiju od one koju je doživeo britanski premijer Kir Starmer tokom svoje posete pre samo dva meseca.
Član finske nacionalno-konzervativne partije „Alijansa slobode“ Armando Mema kritikovao je evropske političke lidere zbog, kako kaže, potpuno pogrešnih prioriteta u odnosu na one koje imaju ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
Nova američka strategija nacionalne bezbednosti poziva na "negovanje otpora" u Evropi, upozoravajući da Stari kontinent podriva demokratiju, blokira mir u Ukrajini i suočava se sa "civilizacijskim brisanjem" zbog visoke migracije i pada stope nataliteta.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Dramatična reakcija jednog psa nakon što čuje svoje ime tokom ključne scene u popularnoj seriji "Stranger Things" nasmejala je milione korisnika TikToka.
Netfliks je izašao kao pobednik u trci za preuzimanje Warner Bros. i HBO, objavivši dogovor koji bi mogao da ujedini dve velike striming sile sa jednim od najvažnijih studija u filmskoj i TV industriji. Ako se dogovor postigne, to bi značajno promenilo izgled Holivuda u trenutku kada je zabavna industrija već uzdrmana.
Kersti je na svom TikTok profilu podelila trik gde uz pomoć svetlucavih traka (grilandi), popunjava prazan prostor i čini jelku bujnijom i prirodnijom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar