• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: N. P. - M. D.

05.04.2023

21:02

NAŠ GLAVNI UREDNIK TREĆEG DANA ŠTRAJKA GLAĐU PUŠTEN IZ ZATVORA! Vučićević na slobodi: Nastavljamo borbu za promenu zakona! (VIDEO)

printscreen

Vesti

NAŠ GLAVNI UREDNIK TREĆEG DANA ŠTRAJKA GLAĐU PUŠTEN IZ ZATVORA! Vučićević na slobodi: Nastavljamo borbu za promenu zakona! (VIDEO)

Dragan J. Vučićević izašao iz CZ-a nakon što je njegova supruga Marija platila kaznu od 200.000 dinara. Zabranio sam joj da to uradi, ali je ona platila... Zatvorska uprava može da potvrdi da sam zaista štrajkovao glađu i da mi nisu donosili nikakvu hranu. Neću odustati od zahteva da se uvreda dekriminalizuje.

Izašao sam iz zatvora, ali ne odustajem, nastavljam borbu! Tražim promenu zakona i dekriminalizaciju uvrede, tražim i reviziju sudskog postupka u kojem sam osuđen krivično na zatvor zbog 'uvredljivih tvitova', a zapravo o istini o Jugoslavu Ćosiću! Moja žena Marija platila je kaznu bez mog znanja i iako sam joj to izričito zabranio.
 

Branim uverenja

Sve ovo sam uradio iz čvrstog uverenja! Zaista mislim da je neophodno dekriminalizovati uvredu


Ovo je rekao Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, nakon što je izašao iz zatvora pošto što je njegova nevenčana supruga Marija Đurišić uplatila kaznu od 200.000 dinara. Vučićević u intervjuu koji je za portal Informera dao odmah po izlasku na slobodu kaže da zatvorska uprava može da potvrdi da je zaista štrajkovao glađu i da mu nisu donosili ništa od hrane, već samo vodu.
- Marija me dobro, možda i najbolje od svih poznaje i ona dobro zna da sam zaista štrajkovao glađu i u ćeliji odbijao svaku hranu. Zato se uplašila i uradila ovo. Ljut sam što je prekršila naš dogovor, ali razumem je... Bez obzira na sve, nastavljam borbu i neću odustati! - kaže Vučićević.


* Kako se osećaš posle svega?
- Dobro sam. Malo sam zbunjen i iznenađen, nisam znao da će Marija ovo da uradi. Šta da radim... Zabranio sam joj to, zabranio sam i advokatu da se ovo uradi. Oni su, ipak, to učinili... Pošteno da kažem, jesam se naljutio kad su mi u zatvoru rekli da je kazna plaćena. Baš sam se iznervirao... Prvo nisu znali da mi kažu ko je to uradio, pa su mi onda rekli da je uplatila Marija... Jesam u prvom trenutku bio besan, ali kad sam izašao i video je ispred zatvora, prošlo me je... Uradila je to iz najbolje namere. Razumem je, shvatam njenu brigu, ipak je ona majka troje male dece, naše dece... Ona zna, za razliku od ovih hejtera koji sada lažu da sam folirao štrajk glađu, da sam ja zaista štrajkovao glađu i odbijao svu hranu. I zaista jesam! I još ga evo nisam prekinuo, još nisam ništa jeo... Pio sam samo vodu. Očekivao sam da ću ostati do kraja, bio sam spreman da ne izađem iz ćelije do 3. oktobra. To sve može da se vidi i iz zatvorske dokumentacije, otvorili su mi zatvorski karton u kojem je pisalo da je datum izlaska 3. oktobar ove godine. Nisam hteo da platim, hteo sam da odslužim punu kaznu! Da je bilo do mene, nikada ne bih platio, to je stvar principa! Platila je moja žena, razumem zašto, uplašila se...


* Neki već postavljaju pitanje kako je to mogla da uradi bez tvog znanja?
- Instrukcije za plaćanje kazne imao je samo moj advokat. Te instrukcije su tačan račun na koji treba da se uplati novac, poziv na broj i sve ostalo... Bez toga niko nije mogao da uplati kaznu. Mom advokatu Borisu sam strogo zabranio da bilo kome preda instrukcije. Ali su mi, kad sam izašao iz zatvora, objasnili da je Marija bila u velikoj panici zbog dece, da su i moj najstariji i drugi sin bili u velikom strahu da će mi se u zatvoru nešto strašno desiti... I onda je Marija 'primorala' advokata da joj da instrukcije. Tako je plaćeno, bez mog znanja i bez mog odobrenja.

Foto: Zoran Sinko i Aleksandar Jovanović

Dragan J. Vučićević nakon izlaska iz zatvora


* Hoćeš li da nastaviš štrajk?
- Razmišljao sam o tome da nastavim, ali realno za tim više nema potrebe. Pa, hejteri sada tvrde da nisam štrajkovao glađu ni u zatvoru. Međutim, postoji medicinska dokumentacija koja to dokazuje. Nije bilo isporuka hrane u moju ćeliju ni iz jednog restorana, pa ni iz 'Sinđelića', kako su lažovi na Tviteru pisali! Iz mog lekarskog kartona može da se vidi koliko sam kilograma izgubio. Kad ste u zatvoru, vi ste zaključani u ćeliji i sve što se unosi u tu ćeliju se evidentira! Dakle, postoje konkretni dokazi da sam štrajkovao glađu! Nema u zatvoru prevare, ne možete u ćeliju uneti ništa što nije evidentirano. Tačno se zna i šta ste sve naručili iz kantine, a meni su donosili samo vodu... Vrlo je lako proveriti da li sam zaista štrajkovao glađu, lekari su me pregledali desetak puta za tri dana.


* Šta sada planiraš?
- Sve ovo sam uradio iz čvrstog, iskrenog uverenja! Zaista mislim da je neophodno izboriti se za izmenu zakona. I nije to nikakav 'Vučkov zakon', kako hejteri pišu po društvenim mrežama, već opravdan i sasvim logičan zahtev da se uvreda dekriminalizuje. Tražim i reviziju postupka prema kojem sam završio u zatvoru po krivičnoj prijavi Jugoslava Ćosića. A on me je, da podsetim, tužio zato što sam na Tviteru napisao da je šiptarski plaćenik. I onda sam u sudu dokazao da je šiptarski plaćenik, a sud me je osudio zato što sam istinom uvredio Ćosića!? To više ne sme da se desi nijednom novinaru! I ne samo novinaru, nego nijednom građaninu. Niko više i nikad ne sme da zbog istine završi u zatvoru.


* Dok si bio u zatvoru, pokrenuli smo peticiju za dekriminalizaciju uvrede...
- Video sam da je redakcija pokrenula peticiju. Hvala svima, poslanicima, političarima i svima drugima koji su podržali našu akciju. Nadam se da ćemo to svi zajedno izgurati. To bi trebalo da podrže svi mediji, čak i oni koji dižu hajku i lažu protiv mene. Pozivam sve da potpišu peticiju, da to bude znatno više od obaveznih 30.000 potpisa. I onda treba da se podnese zakonska inicijativa Skupštini. Pozivam i poslanike koji su saglasni sa našim zahtevom da i oni pokrenu inicijativu.

Hvala Vučiću, pokazao je da je veliki čovek i pravi prijatelj

 

* Mnogi su te podržali, uključujući i predsednika države Aleksandra Vučića, i molili te da prekineš štrajk glađu i platiš kaznu...
- Hvala predsedniku Vučiću od srca na svemu što je rekao o ovom slučaju i mojoj borbi. Još jednom je pokazao da je veliki čovek i pravi prijatelj, svi znaju da se mi poznajemo decenijama... Naravno, zahvaljujem se i svima drugima koji su razumeli šta radim u zatvoru, ali i šta radim sada, kada sam izašao iz zatvora.


* Šta bi tačno bila dekriminalizacija uvrede?
- Ljudi treba da razumeju, ne tražim da se ljudi nekažnjeno vređaju, mora da postoji zakonska zaštita, ali ne krivična! Cilj mi je zakonska praksa koja postoji u najvećem delu Evrope... Vidite, kleveta je u Srbiji dekriminalizovana 2012. godine i vi sada možete slobodno da lažete o nekome, a da krivično ne odgovarate. Ali ako na tu laž odgovorite, na primer, psovkom ili nekom uvredom iz revolta, vi možete krivično da odgovarate, da odete u zatvor! I još nešto, kada ste osuđeni, vi više niste građani 'prvog reda', već uslovno govorim, građanin 'drugog reda'. Evo, ja u petak moram da se javim u policijsku stanicu u opštini u kojoj živim, da se prijavim da sam pušten iz zatvora i da uvedu u krivičnu evidenciju!?! Mene, ali i svakog drugog građanina koji bi bio osuđen za uvredu zakon tretira kao najgore kriminalce. To je nedopustivo!


* Osim presude po krivičnoj prijavi Ćosića, očekuješ slične presude i po prijavi Žakline Tatalović i Dragana Spasića iz Dveri?
- Vidite, kada god budem predao pasoš na bilo kojoj granici, policajcu će na ekranu izaći podatak da sam višestruko osuđivano lice. A zašto? Zato što sam Jugoslavu Ćosiću rekao da je šiptarski plaćenik i to dokazao na sudu, zato što sam Žaklini Tatalović na Tviteru napisao da je 'debelica' i zato što sam Draganu Spasiću iz Dveri rekao da je lud jer bi da po kućama siluje SNS žene i ćerke!?! I onda još dođu njegovi iz Dveri ispred zatvora, u ponedeljak kada sam ulazio, i drže neke plakate na kojima je pisalo 'Vučiću, ti si sledeći', 'Vučićević treba da umre u zatvoru' i šta sve ne... Oni su se otvoreno radovali, davali su mi sapun jer valjda prizivaju i moje silovanje! To su bednici bedni, oni navijaju za nečiju nesreću, za nesreću nečijih porodica! To sve govori o njima, a ništa o meni i nama.


* Dakle, ako dobiješ te nove presude, ići ćeš ponovo u zatvor?
- Boriću se za pravdu do kraja! Zaista mislim da ovo radim za sve novinare, ma koliko to nekome možda zvučalo pretenciozno. Neko će reći da sam mogao odmah da platim kaznu. Mogao sam, ali nisam hteo da platim tu kaznu! I da Marija nije platila, protivno mojoj volji, bih bio u zatvoru svih šest meseci. Ako mi dođe novi poziv za zatvor, ponovo ću otići u ćeliju! Ali ću onda sve instrukcije za plaćanje da uzmem od advokata i da ih ponesem sa sobom na robiju kako niko ne bi mogao da plati kaznu! Suština je u tome da krivično delo uvrede ne sme da postoji! Nije normalno da se za izrečenu istinu ide u zatvor!

Supruga Marija: Morala sam da platim kaznu, neka se ljuti

 

Marija Đurišić, nevenčana supruga Dragana J. Vučićevića, rekla je da je kaznu platila na svoju inicijativu, bez ikakvog prethodnog dogovora, jer više nije mogla da brine za njegovo zdravlje, koje je i pre njegovog odlaska u zatvor bilo narušeno.
- Meni je Vučko izričito zabranio da ja to platim. Međutim, on je čovek koji ima određene zdravstvene probleme i koji štrajkuje glađu, koji je kod kuće ostavio šestoro dece, uz to i bebu od osam meseci, a ta beba nijednom nije spavala bez njega sve ovo vreme... Prosto ne mogu da dozvolim da on sebe na taj način uništi, da uništi svoju decu, i da mu se, na kraju krajeva, nešto desi... Nisam mogla da dozvolim da njegova deca odrastaju bez oca! On će se, verovatno, jako ljutiti na mene, ali to ću ja sa njim rešiti... - poručila je juče Marija.

 

Šta je još Dragan J. Vučićević rekao u prvom intervjuu nakon izlaska iz zatvora pogledajte ovde:

 

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

(VIDEO) NASTAVLJAM BORBU, NE ODUSTAJEM OD SVOJIH ZAHTEVA! Prva izjava glavnog urednika Informera nakon izlaska iz zatvora: Nikad više nijedan novinar ne sme na robiju zbog izrečene istine!
Politika

(VIDEO) NASTAVLJAM BORBU, NE ODUSTAJEM OD SVOJIH ZAHTEVA! Prva izjava glavnog urednika Informera nakon izlaska iz zatvora: Nikad više nijedan novinar ne sme na robiju zbog izrečene istine!

Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević izašao je iz Okružnog zatvora u Beogradu nakon što je njegova nevenčana supruga samoinicijativno platila kaznu od 200.000 dinara po sramnoj presudi Drugog osnovnog suda u Beogradu za krivično delo uvrede na osnovu tužbe Jugoslava Ćosića.

05.04.2023

13:57

sledeća vest

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set