• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: tanjug

02.05.2023

15:17

PREMIJERKA SRBIJE JASNA! Brnabić: Priština namerno krši BRISELSKI SPORAZUM!

Tanjug/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Vesti

PREMIJERKA SRBIJE JASNA! Brnabić: Priština namerno krši BRISELSKI SPORAZUM!

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da nema nikakvih očekivanja od današnjeg sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera prištinskih privremenih institucija Aljbina Kurtija u Briselu jer, kako je rekla, ne samo da ne vidi nameru Prištine da sprovede dogovoreno pre deset godina, već smatra da Priština namerno krši Briselski sporazum.


- Ne vidim kako će se to promeniti nakon više od 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma kao prvog sporazuma o normalizaciji koji je garantovala svojim potpisom EU. Ne vidim bilo kakvu spremnost u Prištini, oni su već nagrađeni i to dobrano za to što nisu implementirali Briselski sporazum - rekla je Brnabićeva.

Dodala je da nije problem samo to što nisu implementirali ni reč iz Briselskog sporazuma, već i što su tokom 2022. i 2023. godine direktno kršili slovo Briselskog sporazuma time što su uskratili u 2022. pravo Srbima da glasaju na izborima koje je raspisao Beograd i to dva puta. 

- Jednom u slučaju referenduma, a drugi put izbora. To ni EU ni Kvinta nisu praktično ni pokušali da spreče, ako ćemo iskreno, jer jedno saopštenje za medije nije ozbiljan pokušaj da se to spreči, pa je zato Aljbin Kurti to ponovio. Onda i otpuštanjem direktora policije regiona "Sever" što nikakve veze nema sa Prištinom i Aljbinom Kurtijem, već je i suprotno Briselskom sporazumu - poručila je premijerka. 

Premijerka Brnabić istakla je da Kurti ne samo da nije implementirao Briselski sporazum, već ga i krši.
 

 - Ali i ovim kvazi izborima koji su održani na severu KiM i ponovo nisam čula ništa tim povodom od EU. Čak, ono što se čulo to su bile praktično glasovi odobrenja za kršenje Briselskog sporazuma od strane Prištine, tako da danas nemam nikakva očekivanja. Pokušavamo da nastavimo da budemo tolerantni, da čuvamo mir i kakvu-takvu stabilnost, uprkos naporima Prštine da izazove destabilizaciju - poručila je premijerka.


Govoreći o glasanju o prijemu tzv Kosova u Savet Evrope, premijerka je rekla da je iznenađena i da joj nije jasna uzdržanost BiH.


- Znam da su različiti stavovi unutar BiH, ali postoji samo jedan zvaničan stav a to je da je BiH jedan od nepriznavača tzv Republike Kosovo, što mi cenimo i smatramo potpuno normalnim i logičnim s obzirom da je BiH zemlja koja se bori i zastupa nepovredivost teritorijalnog integriteta i međunarodno priznatih država članica UN - rekla je premijerka.

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

ZAPAD DA OBUZDA OKUPACIONOG GAULAJTERA! Petković: Kurti da sprovede potpisano, pod uslovom da prvo nauči kako se sporazumi zovu!
Politika

ZAPAD DA OBUZDA OKUPACIONOG GAULAJTERA! Petković: Kurti da sprovede potpisano, pod uslovom da prvo nauči kako se sporazumi zovu!

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti nije vlastan da nešto dozvoljava ili ne dozvoljava kada je reč o Zajednici srpskih opština, jer njene nadležnosti i način na koji treba da bude formirana definisani su kroz četiri briselska sporazuma iz 2013. i 2015. godine i da tu ne postoji nikakav prostor za arbitrarnost.

01.05.2023

13:22

sledeća vest

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Jezive tajne koje spajaju Belivuka i američke psihopate: Detalji istrage šokirali su ceo svet
Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Jezive tajne koje spajaju Belivuka i američke psihopate: Detalji istrage šokirali su ceo svet

Njihova imena decenijama izazivaju jezu, a slučajevi koje su ostavili iza sebe i danas predstavljaju predmet analiza kriminalista širom sveta. Dok je jedan godinama vodio dvostruki život predstavljajući se kao uzoran porodični čovek, drugi je iza zatvorenih vrata skrivao najmračnije tajne, dok se trećima pred Specijalnim sudom u Beogradu sudi za najteža krivična dela.

20.07.2026

21:56

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set