Tri uslova Irana za prolaz kroz Ormuski moreuz: Preti potpuno zatvaranje i haos na tržištu nafte
117. 04. 2026. u 19:14
217. 04. 2026. u 19:14
printscreen
Vesti
Petković je na početku obraćanja rekao da će razobličiti sve laži Kurtija i Prištine povodom najnovijih događaja, i da će predstaviti dokaze koji pokazuju koliki su prevaranti i lažovi svi u Prištini.
– Da vidite sa kakvim razmerama dezinformacijama se suočavamo, jer je na delu opšti informacioni rat, sa namerom da se razori Srbija i da se u potpunosti zgazi bilo kakva mogućnost za nastavak dijaloga i normalizaciju – kazao je on.
Petković dodaje da će se u roku od 24 sata obratiti i predsednik Vučić sa novim informacijama, i da su u toku intenzivni razgovori predsednika sa vojnim vrhom.
– Borićemo se da sačuvamo mir, i da pokažemo svetu sa kakvim prevarama se suočavamo, koje imaju za cilj da se oslabi Srbija, i da se stvori prostor da Kurti može da neosnovano hapsi po severu KiM – kazao je direktor Kancelarije za KiM.
On je istakao da je sinoć u 19.40 u naselje Kolonija u Zvečanu upao veći broj pripadnika ROSU naoružanih do zuba.
– Sat vremena posle toga Svećlja saopštava da je pronađen automobil sa tablicama BG 955jw, i saopštava da su u kolima pronašli oružje i eksploziv. Odmah je napao Beograd i Srbiju da mi stojimo iza planova da se dogode teroristički napadi. Dakle odmah izlazi sa tim saopštenjem. To je njegov manir. I to sve čini u vreme kada se obraća i zamenik komandira KP za region sever, koji kaže da čeka da dođu specijalni timovi Kfor koji će utvrditi šta je pronađeno. Da li ima eksploziva ili ne – kazao je Petković.
Direktor Kancelarije za KiM kaže da ima neoboriv dokaz kojim će najplastičnije pokazati o kakvim lažovima i prevarantima je reč.
– Ovde imam deo informacija koje su naše službe, BIA, pronašle, i obavestile najmoćniju zemlju na svetu i obaveštajnu službu na svetu, o planovima i namerama Prištine i Kurtija. Ovaj dokument broj 571-013/2023 koji je poslat 23.6.2023. godine u rano jutro. Dakle mnogo sati pre nego što se dogodila navodna akcija u Zvečanu. U dokumentu piše sledeće: BIA je prikupila informacije da prištinske institucije i njihove službe na planu dalje destabilizacije pripremaju nova hapšenja Srba i izazivanje međuetničkih oružanih sukoba i proterivanje Srba sa severa. Na tom planu pripadnici KP ilegalno vatreno oružje i municiju koju su prethodnom periodu zaplenili od građana albanske i srpske nacionalnosti, transportuju iz svih podstanica u regionalne direkcije, a potom prevoze u bazu Belvedere u južnom delu KM. Njihova namera je da oružje i municiju zloupotrebe za hapšenja pojedinih Srba, ili uskladište na odabranim lokacijama na severu, a onda ih navodno pronađu i optuže Srbe za pripremu oružanih sukoba – rekao je Petković.
On je potom dodao da je BIA upozorila da je plan Prištine bio da to urade uoči Vidovdana.
– Dakle na vreme smo, mnogo sati pre ove akcije koja se dogodila sinoć u Zvečanu, obavestili određene obaveštajne strukture i najmoćniju silu na svetu. To je dokaz koji jasno pokazuje ono što smo saznali. A to je da je plan Aljbina Kurtija i Prištine bio da oružje koje su prikupljali od ljudi koji nisu imali dozvole, sada podmetnu Srbima da bi to bio povod za nova hapšenja i krize. Dakle, 26, pre četiri dana, bez ikakve najave, iz stanice KP u Kosovskoj Kamenici, transportovana je izvesna količina Zolja, Osa, eksploziva, mina, kalašnjikova, u sedište regionalne direkcije KP u Gnjilanu. Pomenuto oružje će potom biti transportovano u bazu Belvedere, gde su smeštene specijalne jedinice KP – kazao je direktor Kancelarije za KiM.
Petković je dodao da je plan Prištine da oružje skuplja i u drugim mestima, i potom ga transportuje u Belvedere.
– Razlog je da podmetnu oružje i to iskoriste za napade i hapšenja Srba. Dakle vi vidite da ovome nema kraja. Ne samo što primenjuju silu i gaze dijalog, ne samo da su udarili šamar EU, sa obzirom da je Kurti samo dan posle povratka iz Brisela povukao tri poteza koji uništavaju dijalog. A to je da se hapsi Nenad Orlović. Uhapšen je bez sudskog naloga, to je podvrdio i Džozep Borelj. Onda se u medijima pojavila informacija da je hapšenje Orlovića usledilo na telefonski poziv Dželjalja Svećlje, koji u džepu ima tajni spisak, a tek onda zove Tužilaštvo. Dakle oni hapse bez ikakvog naloga, i iz toga se vidi da je nalogodavac Aljbin Kurti, kako bi stvarao nove krize na severu KiM – rekao je on.
Direktor Kancelarije za KiM kaže da su Albanci na društvenim mrežama objavili sraman snimak Nenada Orlovića kako sedi u prostoriji gde ga ispituju, go do pojasa, a na glavu mu je stavljena crna kesa.
– To onda šeruju između sebe, sa raznom muzikom, i hvale se kako muče Srbina, kao što maltretiraju i sve Srbe koji su već uhapšeni. Juče je hvala bogu pušten Radoš, ali su zatvoreni i dalje Dušan Obrenović, Lune, Dalibor Spasić, Nemanja Vlašković, Uroš Vukašinović i Dragiša Milenković. I sada Nenad Orlović. Iz svega ovoga se vidi da Kurti ne želi da stane, on želi nove provokacije – ističe Petković.
On navodi da je Svećlja juče odmah izašao i rekao o kom je oružju reč, pošto tačno zna šta se nalazi u automobilu.
– Zna zato što su podmetnuli oružje, koje je stizalo iz regionalnih direkcija u bazu Belvedere, a odatle je ROSU prenosila u Zvečan. Onda govori kako je taj crni audi pronađen 100 metara od opštinske zgrade u ZVečanu. Vi dobro znate da zahtev EU za deeskalaciju je da se KP povuče iz zgrada opština u Zvečanu i Leposaviću, ali i iz njihove okolone. A da ne govorimo o tome da te zgrade obezbeđuje i Kfor sa bodljikavom žicom. Tamo ne može ptica da prođe, a ne odjednom se pojavio automobil pun eksploziva. 20 dana ste tu i čuvate te zgrade, ne date nikome da uđe, a niste videli crni automobil pun eksploziva. Dakle, ovo nije priča ni za malu decu – kazao je direktor Kancelarije za KiM.
Petković kaže da je Svećlja rekao da je to vozilo prešlo administrativnu liniju.
– Prvo, ovo vozilo nije prešlo zvanični prelaz. A kada govorimo o alternativnim, svi ti prelazi su odavno presečeni od strane KP. Svi dobro znaju da je sve te puteve KP protivpravno preorala pre više od 7-8 meseci. Tu ne može ništa da prođe, a kamoli jedno putničko vozilo. Dakle druga laž Aljbina Kurtija. I treća stvar, kada pogledate ovo vozilo vidite iskrivljene tablice, kao da ih je neko tu tek nameštao. I vidite tablice BG 955jw. Inače, po našoj uredbi, sve naše tablice koje imaju ona slova sa kvačicama, kao i ipsilom i duplo ve, se isključuju iz upotrebe. Vi danas nemate u saobraćaju vozila čije tablice imaju te kvačice, i duplo ve. A na ovom vozilu se nalazi. Proverom smo utvrdili da je ovim tablicama registracija istekla 29.07.2020. godine. Kako je to vozilo moglo da se kreće, i da uđe na KiM. I pritom da nosi nekakvo oružje navodno – pitao je on.
Kako ističe direktor Kancelarije za KiM, reč je o vozilu koje je ukradeno, i za kojim se traga, a krađa je prijavljena 2020. godine, mesec dana pre isteka registracije.
– Dakle, svakome je apsolutno jasno o kakvim prevarantima je reč, a sve sa namerom da se pritisnemo i da se na severu KiM stvore sukobi i rat. To je jedina politika Svećlje i Kurtija. Šta su oni želeli sa ovime? Kurti se sprda sa EU. Vidite taj jučerašnji dan koji počinje hapšenjem Nenada Orlovića, zatim marširanje KBS, njih 250, kroz Mitrovicu. Kako ste se baš setili da sprovodite tu vežbu u ovoj situaciji, i kako da idete uz sam obod severa Kosovske Mitrovice. Šta žele time da poruče nama? Da će svi Srbi biti proterani. Da će pored Rosu na sever da uđe i KBS. Zato je Borelj burno reagovao – ističe on.
Petković kaže da Kurti to radi kako bi sebi obezbedio alibi za novu eskalaciju, i nova hapšenja i progon Srba na severu KiM, i da potvrdi ono što on, Svećlja i Vjosa Osmani stalno govore – da je ceo sever pun kriminalaca.
– Dakle on sada kaže mi ovde moramo da budemo prisutni u još većem broju. Juče su postavljali nove kontejnere i barijere prema pravcu Bube Rajetiće. Time dovode još Rosu policajaca. Kakva je to deeskalacija? Kada EU traži potpuno povlačenje policije sa severa KiM. On govori za nekoga da postoji fašistička milicija i banda. Pa vi ste fašisti u Prištini, sa svojom ideologijom Velike Albanije, kojom hoćete da progonite naš narod. Da izvršite etničko čišćenje, koje ste planirali da provedete do Vidovdana – kazao je on.
Direktor Kancelarije za KiM kaže da će Srbija čuvati mir, ali da to više ne zavisi od nas.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 2 godine
BANDO SRBIJANSKO MISLILISTE DA JE OVO TACI HARIDINAJ I DRUGI DA SPAVAJU DOK VASI TERORISTI TURAJU ORUZJE NA REPUBLICI KOSOVA OVI RADE RADE DAN NOC PLUS IMAJU DOBRE OBAVESTAJCE SRPSKE LOJALNE NACIONALNOSTI KOJI ZA MALO PARE KAZU I KAD SE JEBU SA VASIM ZENAMA OVI TERORISTI EEEEEE BANDO SRBIJANSKO IDEMO DALE KO CE SUTRA BIT UHAPSED OSTACE DA SE VIDI ZIVELA REPUBLIKA KOSOVA NEMA OTCEPLENJE KOSOVA PRAVA U SVAKO CEPU KOSOVA
Samo na TV Informer!
17.04.2026
12:05
Bivša učesnica najvećeg sportskog rijalitija "Exatlon" Tijana Jović, od danas vodi Info vesti na Informer televiziji.
15.04.2026
09:08
Velibor Stević, pukovnik u penziji i Dragana Milenković, novinar Informera gostujući u Info jutru komentarisali su situaciju u Ormuskom moreuzu.
14.04.2026
13:57
Na Informer TV počelo je Veliko vaskršnje veselje, koje ne smete da propustite.
12.04.2026
18:40
Novi "pežo 408" predstavlja pravo osveženje u automobilskoj industriji. Teško je odrediti da li spada u suv kategoriju ili je klasična limuzina.
17.04.2026
18:20
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali u Vašingtonu je istakao kako se nada da će OFAK do kraja dana produžiti licencu NIS-u, jer je 17- april krajnji rok.
17.04.2026
16:13
Redakcija Informera danas je obeležila svoju krsnu slavu - Istočni petak, a slavski kolač je sa sveštenikom lomio glavni urednik redakcije Dragan J. Vučićević sa kolegama, suprugom i decom.
17.04.2026
14:59
U Sabornom hramu Svete Trojice Vranju i dalje su u toku radovi na živopisu i freskopisu koji se izvode nakon više od 160 godina.
17.04.2026
19:00
Raspisan je javni poziv Ministarstva poljoprivrede za podsticaje za kvalitetna priplodna grla.
17.04.2026
17:00
Vlasnik pogrebne radnje u beogradskom naselju Ripanj, na koju je tokom noći bačen Molotovljev koktel, oglasio se i ispričao kako je saznao za incident, ali i šta je prethodilo ovom događaju.
17.04.2026
18:00
Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je odredio zadržavanje Z.S.(32) zbog sumnje da je izvršio krivično delo ometanje pravde.
17.04.2026
18:24
U Višem sudu u Beogradu Ognjen Dabetić danas je prvi put izneo odbranu povodom optužbi da je na podmukao način i iz niskih pobuda ubio transrodnu osobu Nou Milivojev (18), sa kojom je ranije bio u emotivnoj vezi.
17.04.2026
16:03
U zgradi u Ulici Višesava Bugarinovića u Sevojnu noćas i jutros se odvijala prava drama, sa pomalo nesvakidašnjim okolnostima.
17.04.2026
16:17
Veće Specijalnog suda u Beogradu danas je odlučilo da Nikoli Kačareviću, suprugu starlete Tamare Đurić, u ponovljenom postupku, pritvor bude zamenjen kućnim pritvorom sa nanogicom, i jemstvom od preko pola miliona evra.
17.04.2026
14:49
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu oglasio se povodom stupanja na snagu desetodnevnog primirja između Izraela i Libana, ističući da je Izrael ostvario ogromne vojne uspehe, ali je jasno poručio da "posao još uvek nije završen".
17.04.2026
19:35
Ponovno otvaranje Ormuskog moreuza je ključno za rešavanje konflikta na Bliskom istoku, izjavila je danas italijanska premijerka Đorđa Meloni posle međunarodne konferencije o Ormuzu održane u Parizu.
17.04.2026
19:15
Evropska unija je spremna da koordinira oslobađanje zaliha goriva za mlazne avione, ako se poremećaji u saobraćaju u Ormuskom moreuzu nastave, izjavio je danas portparol EU.
17.04.2026
18:55
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je američki predsednik Donald Tramp, tokom rata u Iranu, pokazao svetu prave mogućnosti Sjedinjenih Američkih Država, a to je da nisu svemoćne.
17.04.2026
18:35
U selu Dobroselica na Zlatiborskom okrugu snimljeni su mnogobrojni filmovi, a meštani bi voleli da njihov kraj ponovo postane centar filmadžija kao nekada.
17.04.2026
17:05
Ekipa portala Informer imala je ekskluzivnu priliku da zaviri iza kulisa snimanja nove domaće serije "Plava krv", koja se trenutno snima u Beogradu.
17.04.2026
11:44
Glumica Mirka Vasiljević odlučila je da svoj automobil zameni gradskim prevozom i provoza se autobusom po Beogradu.
17.04.2026
14:21
Radio-televizija Srbije odlučila je da se sa programa skinu tri popularna formata: kulinarski šou "Na večeri kod", kao i kvizovi "Ja volim Srbiju" i "Stigni me ako znaš".
17.04.2026
09:14
Sinoć je na Informer TV emitovana 34. epizoda serije "Katarina Velika" u kojoj su prikazane scene tajnog bala pod maskama.
17.04.2026
12:50
Hajdi Klum je zablistala na svečanom otvaranju LACMA gala večeri, jednom od najprestižnijih događaja u svetu umetnosti i mode
17.04.2026
18:20
Dok slavi 52. rođendan, Viktorija Bekam i dalje fascinira izgledom, ali privatno prolazi kroz težak period zbog narušenih odnosa sa sinom Bruklinom.
17.04.2026
17:40
Ako ste mislili da su baletanke izašle iz mode, vreme je da promenite mišljenje, jer se u proleće 2026. vraćaju jače nego ikad i ponovo zauzimaju mesto među najtraženijom ženskom obućom.
17.04.2026
17:00
Gugl sve više ugrađuje Gemini funkcije u svoje servise poput Gmaila i Gugl Workspace alata kako bi poboljšao produktivnost i automatizaciju. Ove opcije su deo šire strategije unapređenja digitalnih alata i često dolaze kao sastavni deo korisničkog iskustva, bez posebnog uključivanja.
17.04.2026
16:20
Uživajte u kremastoj Kapri torti sa jagodama i čokoladnom glazurom, koja osvaja ukusom.
17.04.2026
15:40
Pevač Saša Katančić (49) je preminuo od srčanog udara.
17.04.2026
09:44
Supruga pevača Marka Bulata Marija Bulat napustila je porodični stan sa sinom, kojeg je dobila u braku sa pevačem, i tim povodom se oglasila.
17.04.2026
19:34
Starleta Stanija Dobrojević našla se u centru pažnje nakon što je Teodora Delić analizirala njen odnos prema ljubavi u rijalitiju „Elita 9“.
17.04.2026
18:54
Pevač Mišo Kovač oglasio se nakon navoda da njegovi prijatelji planiraju da organizuju koncerte kako bi mu finansijski pomogli.
17.04.2026
18:14
Sahrana pevača Saše Katančića će se održati u ponedeljak u 14:45h na Novom bežanijskom groblju.
17.04.2026
16:12
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar