Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević prisustvovao je Svečanoj akademiji u čast vojvode Živojina Mišića, koja je u okviru kulturno-istorijske manifestacije „Mišićevi dani“ održana večeras u Struganiku - rodnom selu slavnog vojskovođe.
Ministru Vučeviću, tom prilikom, u znak zahvalnosti za lični doprinos i podršku koju Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije pružaju Opštini Mionica, uručena je Plaketa „Vojvoda Živojin Mišić“. Plaketu je ministru odbrane uručio predsednik Opštine Mionica Boban Janković.
Obraćajući se prisutnima, ministar odbrane govorio je o Živojinu Mišiću kao „jednoj od najmarkantnijih ličnosti u našoj istoriji“ i istakao da na pomen njegovog imena svi Srbi osete ponos i celo srpstvo se raduje.
- Po meri ratničkog genija, svrstavamo ga odmah uz Кarađorđa. A prema doprinosu nacionalnoj slavi, on pripada onom nizu nacionalnih veličina koji počinje sa Nikolom Teslom, Mihajlom Pupinom i Milutinom Milankovićem. Ono što im je zajedničko jesu visina duha, dubina talenta, moć stvaralaštva, istrajnost u radu, visoko postavljen sistem vrednosti i, iznad svega, rodoljublje. Zanimljivo je da su svi pobrojani srpski velikani potekli iz relativno malih mesta - Кarađorđe je rođen Viševcu, Tesla u Smiljanu, Pupin u Idvoru, Milanković u Dalju, a Mišić ovde u Struganiku, u nedrima valjevskih planina, na kojima će zahvaljujući svom talentu, oficirskoj spremi i znanju, zajedno sa svojim oficirima, podoficirima i vojnicima ispisati zlatne stranice srpske i svetske vojne istorije – rekao je ministar Vučević.
Кako je istakao, Dobrica Ćosić kroz reči jednog od junaka „Vremena zla” za Mišića kaže da je „Napoleon Prvog svetskog rata”.
- Bio je to, nema sumnje, način da se oda priznanje vojvodi Mišiću, poređenjem sa jednim od najpoznatijih vojskovođa sveta. Ipak, Napoleon je svoju slavu stekao na čelu vojske jedne od najvećih evropskih država, stvarajući carstvo, a pak Mišić u ratovima protiv triju carevina - Turskog, Bugarskog i Austrougarskog i samo je branio svoje. I nije ustuknuo, nego je napredovao i jurišao. I protiv jačih i protiv većih i moćnijih. Verovao je u snagu svog naroda i veličinu svoje otadžbine, a jurišao je sa svojom vojskom na koju je gledao kao na svoje drugove, braću i sinove – naglasio je ministar Vučević.
Prema njegovim rečima, vojvoda Mišić je nesporno bio talentovan vojskovođa, čvrstog karaktera, visoko je uzdigao čast, poštenje i dostojanstvo kao vrhunska merila i orijentire sopstvenog života dajući svojim životom primer oficirskom koru kakav treba da bude.
Smatrao je čvrstinu karaktera kodeksom oficirske časti, a za bezkarakternost je govorio da je to: “onaj opaki crv koji svojom mađiskom snagom uništava i najelementarnije principe vojničkog života”. Ličnu i moralnu hrabrost svedočio je svojim životom, ponajviše tokom Кolubarske bitke, donoseći komandantsku odluku koja je rešila i ishod cele, te slavne, rekao bih utakmice za život našeg naroda i naše države. Odluka koju donosi komandant, koja će gurnuti hiljade vojnika u ljutu borbu sa verom da će neprijatelj biti potučen, a zemlja odbranjena, i sa rizkom da će se dogoditi suprotno, sa sobom nosi veliki teret, sačinjen od života vojnika, sjaja oružja sopstvene vojske, sudbine države, časti vlastitog imena i istorijskog pamćenja. Mnoge su se ličnosti povijale pod ovakvim teretom, a Mišića je njegova odluka vinula do čina vojvodstva i u istoriju. I to jeste razlika koja odvaja velike ljude i razlikuje ih od drugih. Preuzimanje odgovornosti onda kada je najteže – poručio je ministar Vučević.
Ministar Vučević je podsetio i na čuveno naređenje o povlačenju srpske vojske koje će biti ključno u pobedi na Кolubari - “Neću u ovom času nikoga da slušam kada radim posao za koji snosim odgovornost. Naredio sam povlačenje i ostajem pri tome. Dajte komandu kome hoćete, ali dok sam ja tu ima da bude kako ja mislim da je najbolje za ovu zemlju.”
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević podsetio je danas javnost na strahovite, paklene dane prošlogodišnjeg avgustovskog nasilja u Vrbasu, Novom Sadu i Valjevu, u kom su brutalno povređeni članovi SNS, a prostorije stranke paljene i uništavane.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević oglasio se na svom Instagram nalogu povodom posete Manastiru Glogovac, nadomak Šipova, istakavši važnost očuvanja srpskih svetinja, identiteta i tradicije.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević posetio je danas Šajkaš u okviru velike i pobedničke kampanje "Ujedinjena Srbija", gde ga je dočekala reka nasmejanih građana, domaćina i mladih ljudi koji čvrsto veruju u politiku stabilnosti, razvoja i nacionalnog ponosa.
Lider SNS-a Miloš Vučević reagovao je na nezapamćeni izliv mržnje i otvoreni poziv na linč predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra Darka Glišića.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević u velikom intervjuu za Sputnjik poslao je jasnu i nedvosmislenu poruku - Srbija nikada neće saviti kičmu pred pritiscima i ucenama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević podsetio je danas javnost na strahovite, paklene dane prošlogodišnjeg avgustovskog nasilja u Vrbasu, Novom Sadu i Valjevu, u kom su brutalno povređeni članovi SNS, a prostorije stranke paljene i uništavane.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Potencijalno toksične plavozelene alge proširile su se na Baltičko more i jezera na severnoj obali Nemačke, zbog čega su zdravstvene vlasti izdale upozorenje plivačima da izbegavaju vidljive koncentracije u vodi.
Veliki požar koji je danas izbio u vikend naselju kod Bovanskog jezera zahvatio je više objekata i šumski pojas iznad naselja, a u gašenje je uključen i helikopter.
"Suzuki džimni" je automobil čija cena s godinama raste zbog popularnosti. Cena novog modela iznosila je oko 23.000 evra, dok se za polovnjak izdvaja i do oko 40.000 evra!
Policija u Beogradu uhapsila je 47-godišnjeg vlasnika i odgovorno lice jedne firme iz tog grada, zbog sumnje da je prevarom oštetio kompaniju iz Jordana za više od 403,7 miliona dinara.
U samo par minuta na tri potpuno različite strane u okolini Prokuplja dogodile su se saobraćajne nezgode, a u dve su čak morali da intervenišu i vatrogasci.
U selu Konotopje u centralnoj Poljskoj danas je zvanično otkrivena za javnost statua Bogorodice visoka 55 metara, nakon svečanog blagoslova, čime je postala najviši spomenik posvećen Bogorodici u Evropi, javlja poljski javni servis TVP.
Francuski državljanin Brahim Terki (50) i njegova dva sina, uzrasta 12 i devet godina, spaseni su 14. avgusta nakon što su proveli noć na otvorenom moru kod tajlandskog ostrva Ko Samui usled kvara na iznajmljenom džet-skiju.
Vodostaj Rajne pao je na rekordno nizak nivo, dok Evropu i dalje pogađa toplotni talas, pokazali su podaci nemačke Agencije za unutrašnju plovidbu (WSV).
Ako želite desert koji izgleda kao da ste se oko njega posebno potrudili, a pritom ne želite da uključujete rernu, ova verzija Kapri torte je odličan izbor.
TikTokerka Babs, poznata kao "internet baka", skupila je skoro 240.000 lajkova trikom za uklanjanje neprijatnih mirisa iz mašine za veš pomoću limuna i paste za zube.
Važno birati lagane i nutritivno bogate namirnice za večeru, koje podržavaju zdravu cirkulaciju i opšte zdravlje srca. Odličan izbor su semenke bundeve.
Skoro svaki čovek kaže da mu je porodica svetinja, ali svedoci smo da nekada postoje i komplikovani porodični odnosi gde nema komunikacije, a takvih primera, nažalost, ima i među poznatim ličnostima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.