Vesić pozvao gradove i opštine da konkurišu na program LID
Ministar saobraćaja, građevinasrtva i infrastrukture Goran Vesić pozvao je opštine i gradove da konkurišu na program LID.
23.07.2023
13:37
Informer
Vesti
Vesić je rekao da se do sada često dešavalo, posebno kada se radi u gradu, da se građani žale kako su im naprsli zidovi na zgradama zbog radova na placu pored, kao i na druge probleme koji su se usput pojavljivali.
- Sada, kada postoji polisa osiguranja, tačno će se znati stanje svih susednih zgrada i onda će na osnovu toga građani moći da naplate štetu iz polise osiguranja, neće čekati da dobiju firmu na sudu koja najčešće ode u stečaj i tako nikada ne naplate štetu koja im je naneta - rekao je Vesić gostujući na Pinku.
Takođe, naveo je da se uvodi obaveza investitora da pre dobijanja upotrebne dozvole predaju dokaz o kretanju građevinskog otpada.
- Do sada smo imali situaciju da investitor plati nekome da odveze građevinski otpad, ali da deo kompanija koje to rade otpad nikada ne odvezu na zvaničnu deponiju, već ga sipaju usput na razne livade. To više neće biti moguće jer investitor neće moći da dobije upotrebnu dozvolu ukoliko ne dokaže da je otpad predao ovlašćenom operateru - rekao je Vesić i dodao da će to smanjiti veliki broj divljih deponija.
Naveo je da se izmenama zakona uvodi obaveza da svi koji grade nove stanove moraju da imaju energetske pasoše što, dodao je, znači da će se novi stanovi prodavati sa tim dokumentom.
Što se tiče starih zgrada, naveo je da postoje tri roka – rok od tri godine koji je država sama sebi dala da uradi energetske pasoše za svoje zgrade, pet godina za pravna lica, banke, osiguravajuća društva, kompanije, a deset za stambene zgrade s tim što u tom slučaju elaborate o energetskoj efikasnosti neće plaćati građani već lokalne samouprave.
Vesić je istakao da se ovim izmenama zakona uvodi nikad bolja zaštita objekata kulture.
S tim u vezi, pomenuo je obavezu da zavod za zaštitu spomenika, ukoliko smatra da u delu grada za koji se radi urbanistički plan postoje objekti pod zaštitom, ima pravo da izradi eleborat o zaštiti spomenika kulture koji postaje sastavni deo urbanističkog plana.
Uvodi se čak i pravo zavoda za zaštitu spomenika da u kulturno-istorijskim celinama mogu da utiču na izgled fasada i zgrada koje nisu po zaštitom kako bi se očuvao ambijent koji ima ta celina, rekao je Vesić.
Dodao je da se uvodi i konzervatosrki nadzor što znači da zavodi za zaštitu spomenika, kada se radi rekonstrukcija zgrada pod zaštitom, u svakom trenutku mogu da zaustave radove.
Takođe, naveo je da se uvodi obaveza da oni koji daju uslove, kada jednom daju uslove ne mogu više da ih menjaju tokom postupka, kao i obaveza da sekretarijati koji izdaju građevinsku dozvolu ili lokacijske uslove, kada jednom daju primbedbe investitoru, ne mogu više da ih menjanju i uvode nove primebde.
- To će sve bitno ubrzati postupak izdavanja građevinskih dozvola, dovesti do bolje zaštite objekata pod zaštitom zavoda za zaštitu spomenika, dovesti do veće transparentnosti postupka i većeg broja građevinskih dozvola - rekao je Vesić.
Istakao je da je usvojeno dosta amandmana i kao primer naveo predlog koji se tiče blokova na Novom Beogradu, da nije dozvoljena konverzija u otvorenim blokovima.
Kada su u pitanju izmene i dopune Zakona o ozakonjenu, koje je inicirao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Vesić je podsetio da će tim izmenama građanima koji žive u bespravno izgrađenim stanovima biti omogućeno da se legalno priključe na struju, vodu, grejanje i gas.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Na Informer televiziji, od danas je počeo prvi rani jutarnji program u Srbiji - Budilnik.
16.03.2026
07:26
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
14.03.2026
14:19
Dva zemljotresa, u razmaku od 3 minuta, jutros su pogodila Raški okrug, objavljeno je na sajtu Republičkog seizmološkog zavoda Srbije (RSZ).
19.03.2026
09:10
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno i uglavnom suvo, sa temperaturama od 2 do 15 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
19.03.2026
06:45
Jedan 33-godišnji muškarac uspeo je da preživi čak 48 sati bez pluća, zahvaljujući inovativnom sistemu veštačkih pluća, pre nego što je primio transplantaciju oba plućna krila.
19.03.2026
10:00
Zvanični neradni dani povodom Vaskršnjih praznika za vernike pravoslavne vere traju od 10. do 13. aprila, što znači četiri vezana dana odmora.
19.03.2026
08:52
Vladica Stanković nedavno je zabeležio napetu "borbu" sa jazavcem, koju je podelio na društvenim mrežama.
19.03.2026
08:00
Tri osobe su uhapšene u nastavku akcije "Armagedon", a u saradnji Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave za tehniku i Tužilaštva za visokotehnološki kriminal.
19.03.2026
10:16
U seriji saobraćajnih nesreća u Srbiji život su izgubili mladi, a glavni uzrok je želja za uzbuđenjem, tvrdi za Informer.rs predsednik Strukovnog udruženja sektora bezbednosti Dejan Milutinović.
19.03.2026
07:30
Damjan G. i Mihailo S, pripadnici vračarske kriminalne grupe, uhapšeni su u policijskoj akciji i proterani iz Crne Gore.
19.03.2026
11:00
Prava drama odigrala se rano jutros u samom srcu Beograda, nakon incidenta u jednom restoranu u Kondinoj ulici.
19.03.2026
08:37
Prava drama odigrala se rano jutros u strogom centru Beograda, nakon incidenta u jednom restoranu u Kondinoj ulici.
19.03.2026
10:43
Dron je napao kuvajtsku rafineriju Mina Al-Ahmadi, što je rezultiralo manjim požarom, izvestila je kuvajtska novinska agencija.
19.03.2026
08:49
Cene nafte porasle su na 112 dolara po barelu nakon što su iranski mediji izvestili o vazdušnom napadu koji je pogodio postrojenje na najvećem svetskom nalazištu prirodnog gasa.
19.03.2026
08:08
Na pravcu ka Zaporožju ostalo je vrlo malo ozbiljno utvrđenih položaja Oružanih snaga Ukrajine (OSU), zbog čega bi ruska vojska već do kraja godine mogla da izbije na prilaze velikom regionalnom centru, izjavio je ruski vojni reporter Marat Hajrulin.
19.03.2026
06:30
Rat u Iranu dovodi velike ekonomije poput Kine u složen položaj. Ona je zauzela oprezan stav, izbegava direktno mešanje i nastoji da se predstavi kao neutralan akter, dok njegove javne poruke ostaju uzdržane usled rasta tenzija u regionu.
19.03.2026
06:00
Pevačica Madona je posle 24 godine odlučila da ponovo stane pred kamere i to u seriji "The Studio".
19.03.2026
11:02
Nekada najglamuroznija noć u Holivudu postala je sinonim za predvidljivost i dosadu. Nakon još jedne ceremonije koja je razočarala milione, postavlja se pitanje: Da li je prestižna zlatna statua izgubila bitku sa vremenom?
19.03.2026
08:56
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 13. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
18.03.2026
22:00
Glumac Sergej Marin (38) koji u seriji "Katarina Velika" glumi Grigorija Orlova, igrao je u srpskom hit filmu "Balkanska međa" (2019).
18.03.2026
21:05
Narodno pozorište u Beogradu saopštilo je da je preminula istaknuta umetnica Ljiljana Danilović Cincar.
18.03.2026
15:44
Pekarski krompir je jelo na kome su odrastale generacije, a mi vam donosimo recept za posnu verziju sa prazilukom.
19.03.2026
11:40
Osim kvalitetne kozmetike i prirodni sastojci mogu biti dragoceni saveznici u nezi kože. Pripremite maske koje hrane kožu i vraćaju joj sjaj od namirnica koje imate u kući.
19.03.2026
09:40
Stručnjci su otkrili koje četiri rase pasa važe za najtvrdoglavije i sa njima će vam trebati će vam trebati debeli živci.
19.03.2026
09:00
Visina, starost, pa i fizički izgled su neke od najčešćih stvari o kojima mnogi ne govore istinu.
19.03.2026
08:00
Još jedan uzbudljiv astrološki dan je pred nama, a evo šta očekuje svaki horoskopski znak.
19.03.2026
07:05
Bivša žena Ace Lukasa Sonja Vuksanović proslavila je 50. rođendan, a njeni pratioci su se iznenadili brojkom, budući da izgleda dosta mlađe.
19.03.2026
11:02
Dragan Lazić, brat pevača Darka Lazića, tragično je izgubio život u 33. godini u saobraćajnoj nesreći, a sad mu je prijatelj Dejan Nikolić posvetio tetovažu.
19.03.2026
10:35
Kaskader Uroš Ćertić nalazi se na izdržavanju zatvorske kazne, a sada je prebačen iz Centralnog zatvora u Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici.
19.03.2026
09:28
Folk pevačica Ceca Ražnatović žestoko je zaratila sa starijom koleginicom Snežanom Đurišić u "Zvezdama Granda.
19.03.2026
09:08
Ana Kulić, sestra rijaliti učesnice Miljane Kulić, proslavlja svoj rođendan, a mali Željko pripremio joj je iznenađenje.
19.03.2026
08:38
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar