Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić domaćin je danas predsedniku Republike Ugande Joveri Kagutu Museveniju, koji boravi u zvaničnoj poseti Srbiji.
Svečani doček predsednika Ugande upriličen je u 10 sati, nakon čega je održan tet-a-tet sastanak dvojice zvaničnika.
Predsednik Ugande dočekan je uz najviše državne počasti, crveni tepih, intoniranje himni dve zemlje i počasni stroje garde Republike Srbije.
Obraćanje predsednika Vučića
- Mogli ste da primetite da se on seća i Edvarda Kardelja i disidentskog perioda i odnosa Milovana Đilasa prema Josipu Brozu i kako je to izgledalo. Mnogo sam mogao da naučim od predsednika Musevenija o političkoj situaciji u Africi i koliko brzo Afrika napreduje. Već za 30 godina će preći 2,5 milijarde stanovnika i time postaje jedno od najvećih i najvažnijih tržišta na svetu. Zahvalan sam predsedniku Museveniju što se drži principa međunarodnog prava i što poštuje teritorijalni integritet Srbije. Otvorili smo pitanje konkretne saradnje. Do kraja avgusta delegacija naših eksperata, predvođena bar jednim ministrom posetiće Ugandu da unapredimo našu saradnju u poljoprivredi, ali i u svim drugim sferama poput odbrane. Uganda danas imam 44 miliona stanovnika, a 2050. očekuje se da ima 106 miliona. To je zemlja sa ogromnim potencijalima. Predsednik Museveni veoma poštuje privatnu svojinu i to je od potencijalno velikog značaja za nas i naše investitore. Dobili smo poziv za veliki samit nesvrstanih u januaru 2024. godine. Meni je velika čast da prisustvujem tom kongresu u Ugandi. Mi smo imali veliko širenje i veliko povećanje rada i uspeha broja linija za Er Srbiju, ali u narednom periodu ćemo morati da se dodatno fokusiramo na dodatne tačke u Africi - rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
Obraćanje predsednika Ugande
- Moja delegacija i ja smo veoma srećni što smo ovde, po vašem pozivu. Imali smo veoma korsine razgovore. Kao što smo rekli, srbija i Jugoslavija pre nje, nije nešto što snam je nepoznato. Imnali smo veoma dobre osnose sa Jugoslavijom i Titom. Prtatili smo sve ono što je Tito radio i stavove koje imao, posebno neutralan stavole koje je Tito imao u stavovima sukoba Rusije i Kine - rekao je Musevenij.
On je veoma veliki broj firmi, naročito Energoprojekt, učestvovalo u obnovi i izgradnji Ugande.
- Kupovali smo mnogo toga iz Jugoslavije, uključujući čamce, plovila, brodove, koje i dalje koristimo na jezeru Viktorija. Nažalost, zbog unutrašnjih problema, malo smo izgubili vezu, ali mi je drago da ste stabilna zemlja i da smo obnovili vezu.-
Potpisivanje bilateralnih dokumenta
Predstavnici Vlada Srbije i Ugande danas su, posle sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Ugande Joveri Kagute Musevenija i razgovora delegacija dvaju zemalja, potpisali dva dokumenta o razumevanju i saradnji u oblasti poljoprivrede i turizma.
Memorandum o razumevanju između ministarstava poljoprivrede dvaju zemalja odnosi se na saradnju u promovisanju klimatskih pametno održivih praksi, prehrambene sigirnosti i podsticanja saradnje i razvoja tehnologije.
Potpisali su ga ministarka poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Srbije Jelena Tanasković i državni ministar u Ministarstvu poljoprivrede, stočarstva i ribarstva Ugande Ruamiro Brajt Kanjontore.
Drugi dokument, Memorandum o razumevanju između ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine Srbije i Ministarstva za trgovinu, industriju i kooperaciju Ugande, potpisali su ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i njegova koleginica iz Ugande Harijeta Nabazi.
Sastanak državnika
Kako je saopštila služba za saradnju s medijima predsednika Republike, posle toga slede plenarni razgovori delegacija Srbije i Ugande predvođeni dvojicom predsednika, dok su izjave za medije planirane u 11.30.
U 12.00 je planirano održavanje Srpsko-ugandskog poslovnog susreta.
Srpsko-ugandski poslovni susret biće održan u okviru zvanične posete predsednika Ugande Srbiji. Privrednicima će se obratiti predsednici Srbije i Ugande Vučić i Kaguta Museveni, a moderator plenarnog dela skupa je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Nakon završetka plenarnog dela biće održane prezentacije kompanija i predstavljene mogućnosti saradnje poslovnih zajednica dveju država.
Ovo je nakon više decenija prva zvanična poseta predsednika Ugande. Prethodno je, najavljujući zvaničnu posetu Srbiji na najvišem državnom nivou, predsednik Ugande Joveri Kaguta Museveni, u video obraćanju pozvao narod i privrednike iz Srbije da posete ovu bratsku afričku zemlju i investiraju u nju u saradnji sa domaćim privrednicima.
Predsednik Museveni se u video obraćanju zahvalio predsedniku Srbije, što mu je, prilikom nedavne posete Ugandi ministar trgovine Tomislav Momirovića, uputio posebnu poruku pozivajući ga da dođ u Srbiju.
Ministar Momirović je boravio u zvaničnoj poseti Africi u aprilu i tada je razgovarao sa Musevenijem o mogućoj trgovinskoj saradnji dve zemlje. Srbiju sutra očekuje i svečano otvaranje jedinstvenog restorana i marketa Uganda konekt, u Beogradu na vodi.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da su Beograd i Srbija organizovali mnogo važnih takmičenja, ali da će specijalizovana izložba Expo 2027 biti sigurno najveći događaj ikada organizovan u našoj zemlji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, gostujući na TV Prva, da će prosečna zarada u Srbiji 2025. godine iznositi 1.024 evra, a u Beogradu oko 1.200 evra i više od toga.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić podelio je sa svojim pratiocima na Instagramu novu objavu. Naveo je da su njegovi snovi nezavisna i samostalna Srbija.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, gostujući na TV Prva, da je od 2012. godine broj zaposlenih u Srbiji veći za više od 500.000 ljudi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da su Beograd i Srbija organizovali mnogo važnih takmičenja, ali da će specijalizovana izložba Expo 2027 biti sigurno najveći događaj ikada organizovan u našoj zemlji.
Gazimestan je i ovog Vidovdana okupio veliki broj Srba koji su došli da obeleže jedan od najvažnijih datuma u srpskoj istoriji, ali je čitav skup protekao uz pojačano prisustvo pripadnika takozvane kosovske policije i iživljavanje naoružane šiptarske bande nad srpskim stanovništvom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija već krajem avgusta započeti prvu fazu proizvodnje humanoidnih robota, odnosno njihovo sklapanje, dok bi naredne faze podrazumevale razvoj takozvanih "data fabrika" i intenzivniju primenu veštačke inteligencije.
Snimci intime, golotinja i fetiši na internetu su roba koja ima široko tržište. Ovaj biznis je razrađen i kod nas, a, verovali ili ne, po dogovoru s "kupcem" može da se zaradi i golicanjem!
Skandal veka dogodio se na svadbi u Čačku, kada je kum jasno u mikrofon izgovorio ime devojke, za koju tvrdi da je bila u aferi sa mladoženjom nakon veridbe.
Prizor sa plaže u grčkom letovalištu Pefkohori izazvao je buru na društvenim mrežama, a ljudi su po automatizmu zaključili da su za isti krivi turisti iz Srbije.
Tradicionalno okupljanje vlasnika i ljubitelja "fića" u Velikom parku u Kragujevcu bila je vožnja kroz istoriju i lepa sećanja poznanika i starih prijatelja koji su se našli ponovo na istom mestu.
Marinko Magda, poznat kao "Subotički Džek Trbosek", već više od tri decenije služi kaznu za zločine koji su šokirali Srbiju i region, a građani i danas sa jezom govore o krvavoj noći iz 1994. godine.
Smrtna kazna predstavlja najradikalniji i najkontroverzniji pravni mehanizam u istoriji čovečanstva, postavljen na tankoj granici između apsolutne pravde i ubistva. Dok je savremeni svet predvođen Evropom krenuo putem ukidanja ove sankcije u ime dostojanstva ljudskog života, globalna slika pravosuđa ostaje podeljena.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
Takozvani "duh Enkoridža", koji se odnosi na nedavne razgovore između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, nije formalizovan u zvaničnim dokumentima niti je bio praćen potpisivanjem bilo kakvih sporazuma, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Poljska je danas zabeležila najvišu temperaturu od početka merenja, pošto je tokom toplotnog talasa koji pogađa veći deo Evrope u mestu Slubice izmereno 40,5 stepeni Celzijusa, saopštio je danas poljski Institut za meteorologiju i upravljanje vodama.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Valdaju, javni i neočekivano oštar apel ruskom ambasadoru u Minsku Borisu Grizlovu otvoreno zatraživši od Moskve da ne uvlači Belorusiju u direktan vojni sukob sa Ukrajinom.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.